Председник Покрета Самоопредељење Аљбин Курти изјавио је да су сценарио хапшења шефа Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марка Ђурића припремили председник Косова Хашим Тачи и његов српски колега Александар Вучић.
„Ђурић је требало да буде хапшен, али много раније. Верујем да то има везе са вечером Вучић-Тачи која више није тајна“, рекао је Курти у интервјуу за емисију „Живот на Косову“ на Лајми.нет, чији превод објављује Коссев.
„С једне стране, ухапсите Ђурића и задржите га пет минута, почнете да пишете статут Заједнице који је веома проблематичан и истовремено кажете да желимо да наставимо дијалог са Вучићем, који нас је назвао терористима те вечери – то је само филм“, изјавио је Курти.
Он је такође оптужио Тачија да има утицај на Косовску полицију, чији је директор Шпенд Меџуни.
„По мом уверењу, било је потребно не више од два дана да се покаже да није била у питању владавина права и уставни поредак, већ да се ради о политичким играма“, оцењио је Курти.
Према његовим речима, скуп који је јуче одржан у Косовској Митровици без Ђурића није ништа мање проблематичан од скупа са Ђурићем у понедељак.
„Верујем да је овај двојац Тачи-Меџуни онај који је заробио ову државу,“ рекао је Курти.
Генерални секретар Алијансе за ново Косово Рахим Пацоли оптужио је косовског председника Хашима Тачија да је прошле недеље направио неред на политичкој сцени. Како је рекао, Тачи је тако угрозио безбедност Косова.
Рахим Пацоли је за портал Арбрех.инфо, бизак Алијанси за ново Косово, чији је лидер министар спољних послова Беџет Пацоли, рекао да је Тачи без претходних консултациа, још 23. марта, припремио сценарио за хапсење шефа владине канцеларије за КиМ у Косовској Митровци Марка Ђурића.
Према писању портала арбресх.инфо, Тачи је директно наредио директору Косовске полиције Шпенду Макхунију да у понедељак ујутру пошаље елитне полицијске јединице у северни део Митровице, где је, како се наводи, спектакуларно ухапшен Ђурић.
Штавише, сумња се да је председник Тачи користио полицију и јуче, када је рано ујутру ухапшено шест турских држављана, припадника покрета ФЕТО Фатула Гулена, који су затим протерани у Турску, пише овај медиј.
Тај потез изазвао је реакције премијера Рамуша Харадинаја, председника парламента Кадри Весељија и других политичких представника у Приштини, који су рекли да о овој акцији нису били обавештени.
То је, како се наводи, довело до одлуке Харадинаја да смени министра Фламура Сефаја и шеф КИА, Дритона Гасхија.
Алијанса за ново Косово и њен лидер Беджет Пацоли противе се Храдинајевој одлуци да смени министра Сефаја јер је, како наводи, шеф те странке, Сефај је поступао по Тачијевом наређењу.
Газета Експрес констатује да тек што је Храдинај сменио Сефаја, Алијанса за ново Косово открива ко је наредио хапшење и депортацију шест турских грађана, менаџера и професора школе „Мехмет Акиф“ колеџ, чије, како се наводи, главе захтева турски председник Реџеп Тајип Ердоган.
Ђурић: Лажи Приштине пале у воду
Ни недељу дана након инцидента у Косовској Митровици „лажи Приштине су пале у воду“, рекао је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Он је то изјавио поводом изјаве генералног секретара Алијансе за ново Косово Рахима Пацолија да је Тачи још у петак, 23. марта испланирао његово хапшење.
„Данас су разоткривене и у воду пале лажи Приштине о томе ко је организатор и инспиратор терора и насиља над Србима у понедељак и то се разоткрило од стране Албанаца, главних коалиционих партнера Тачија“, рекао је Ђурић Тањугу.
Како каже, хорде униформисаних и маскираних људи није Србија послала сама на себе, нити су они сами себе тукли у Косовској Митровици.
„Архитекте тога су они који су још у петак планирали како да покушају да заузму север Косова и да протерају Србе“, навео је Ђурић.
Он је додао да је сада потврђено оно што председник и влада у Србији говоре све време.
„Занима ме да ли ће сада они странци, који су лицемерно позивали обе стране на уздржаност, ваљда и ову страну која је тучена, бијена и прогоњена, да ли ће они сада нешто рећи и позвати на неку одговорност онога ко је архитекта злостављања и напада на Србе?“, упитао је Ђурић.
Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ најоштрије осуђује брутално хапшење Марка Ђурића, по статусу министра у Влади Републике Србије од стране косовске РОСУ полиције. Тим поступком и начином на који је ухапшени спроведен кроз улице Приштине понижени су и држава Србија и њени грађани.
Само хапшење је пратио низ необјашњивих ствари, па се поставља питање да ли се радило о дилетантизму актуелних власти у Србији или је у питању нешто друго? Избор локације где се држао састанак на којем је био Марко Ђурић је олакшао РОСУ полицији да га се јако лако дочепа. Пасиван став Ђурићевих телохранитеља, као и Вучићеве партијско-криминалне полиције, сведочи да је директор Канцеларије за КиМ олако жртвован.
Тајни састанци Александра Вучића и Хашима Тачија, прво у Паризу а потом у Њујорку, сведоче о томе да много тога у вези овог хапшења није убедљиво и напросто „смрди“.
Реакција Александра Вучића на ово најновије понижавање Србије била је потпуно неадекватна. Такозвани српски министри у сепаратистичкој влади Приштине, по речима „Српске листе“, владу су само „напустили“, са могућношћу да се у њу у сваком тренутку врате. Нормално би било да они поднесу неопозиве оставке, а да „Српска листа“ напусти ту „терористичку и бандитску“ скупштину, како је назива председник Републике Србије. Такозвана „Српска листа“ се чак није ни експлицитно изјаснила да ли ће и даље да подржава владу Рамуша Харадинаја, или неће.
Једини адекватни одговор Београда био би неопозиво напуштање владе и скупштине самопроглашене „Републике Косово“, уз повлачење потписа са Бриселског споразума, као и напуштање интегрисаног управљања границе између јужне српске покрајине и остатка Србије.
Јучерашња парада о самосталном формирању тзв. Заједнице српских општина српских одборника бираних по локалним сепаратистичким законима Приштине јесте само још једна Вучићева ујдурма. Та шиптарска „заједница српских општина“, по речима председника Републике Србије, мора искључиво да функционише и ради у складу са уставом и прописима самопроглашене републике Косово. Такву институцију Устав Републике Србије не познаје, што значи да је она супротна највишем правном акту државе Србије. С обзиром да „Заједница српских општина“ треба да преузме здравство и просвету под своју ингеренцију, то онда значи да се Србија, заправо, одриче и ових институција и да их, преко шиптарске заједнице српских општина, предаје Приштини. Јако лепо смишљено, нема шта.
Из авиона се види да ће, уз режирана и дозирана „опирања“, Приштина такву Заједницу српских општина на крају да прихвати, јер је, уосталом, у складу са њиховим, сепаратистичким „уставом“. Тако ће добити на тацни преостале институције српске државе, чиме ће да заокружи своју државност на целој територији. Заузврат, Александар Вучић ће после – још једне – овако „велике српске победе“ прихватити да са Приштином потпише свеобухватни мировни споразум, по моделу „две Немачке“. Тим споразумом Приштини ће бити широм отворена врата не толико за пријем у Уједињене нације, колико за приступање НАТО пакту. Уосталом, пре десетак дана Хашим Тачи је управо то и најавио. А после приступања самопроглашене „Републике Косово“ НАТО пакту Република Србија дефинитивно може да се опрости од своје јужне покрајине. То је агенда којом иде Александар Вучић.
Руси су то, чини се, лепо схватили па су, без обзира на деклеративну подршку Александру Вучићу, кроз речи добро познатог Сергеја Железњака децидирано Београду ставили до знања:
– Потписивање свеобухватног споразума са Приштином је губитак териоторије и није никакав компромис, него национална издаја.
– Бриселски споразум је апсолутно штетан за државне и националне интересе Србије.
– Тренутно једино решење за Косово и Метохију је статус замрзнутог конфликта.
– Русија ће после тога заједно са својим пријатељима здушно радити да се Косово и Метохија врати у окриље Републике Србије.
Чудно је да ову медијима гласно дату изјаву од стране Сергеја Железњака није пренео „Информер“. Тим пре што овај дневни лист себе воли да представља како има добре контакте и обавештајне изворе у самом Кремљу.
Косовска Митровица
29.03.2018. године
Информативна служба Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“
Оснивач Форума за етничке односе Душан Јањић оценио је данас да последњи догађаји на северу Косова личе на „контролисани“ сукоб Београда и Приштине око доказивања права и показивања моћи да се контролише територија.
Представљајући четврти извештај о мониторингу „унутрашњег дијалога“ о Косову за период од 16. фебруара до 15. марта, Јањић је казао да је Приштина начином хапшења директора Канцеларије Владе Србије за Косово Марка Ђурића хтела да поручи да има моћ за контролу територије.
„Тако је почињало и деведесетих година у Книну и другим градовима Хрватске и БиХ. Исти је рукопис, без обзира да ли иза њега стоје домаће или стране службе“, казао је Јањић на скупу у београдском Медија центру.
По његовим речима, минимум онога што власт у Приштини мора да уради поводом хапшења Марка Ђурића, јесте да казни оне припаднике полиције који су током интервенције у Косовској Митровици прекршили овлашћења.
„Дан пре него што је ухапшен Марко Ђурић, у Берлину (односно у Немачкој) је ухапшен (смењени председник Каталоније) Карлес Пућдемон. Ту се видело шта је Европа, а где смо ми сада“, казао је Јањић.
Коментаришући долазак високе представнице ЕУ Федерике Могерини у Београд одмах после хапшења Ђурића, Јањић је казао да ту посету сматра „наставком дијалога“.
„Могерини је дошла на праву адресу. Она је најодговорнија за наставак дијалога и добро је што је остварен директни контакт“, казао је Јањић.
Уз оцену да је питање наставка дијалога Београда и Приштине отворено, Јањић је додао да „не ваља“ садашња методологија дијалога.
„Технички дијалог као механизам не ваља, наметнула га је ЕУ и он гњави цео процес већ пет година. Време је наметнуло да нема смисла ићи у нову фазу дијалога док се претходно преузете обавезе из Бриселског споразуму не спроведу“, рекао је Јањић.
Говорећи о општим одликама „унутрашњег дијалога“ о Косову, од 16. фебруара до 15. марта, Јањић је казао да је његова институционализована форма стигла на Косово, да је тема Косова била потиснута у други план пред изборе у Београду, да је повећан интерес за тему примене Бриселског споразума, и да је повећано изјашњавање за и против идеје о разграничењу Срба и Албанаца.
„Сада имамо ситуацију двоструке једностраности, где је Приштина једнострано прогласила независност, а Срби најављују да ће једнострано формирати ЗСО. Питање је да ли је Београд изабрао прави моменат за активирање ЗСО као ‘црвене линије’ коју неће прећи, односно да ли се ради о активирању ‘плана Б’ који подразумева да се бар за север Косова добије територијална аутономија“, навео је Јањић.
Представљајући извештај о реаговању јавног мњења на друштвеним мрежама на хапшење Ђурића, Татјана Веховец из Центра за нове медије „Либер“ казала је да 83 одсто грађана сматра да је хапшење „обмана, режија или договор“, док 39 одсто сматра да је то доказ да Косово није део Србије.
Истраживање је показало и да је 20 одсто грађана у коментарима на друштвеним мрежама позивало на рат, при чему је 17 одсто исказало личну дистанцу у смислу да би требало послати војску или полицију на Косово, док је три одсто изразило спремност да лично узме оружје и крене у рат.
Забележен је и раст антизападног и проруског расположења док је подршку Влади Србије, емпатију према Ђурићу и поверење у председника Србије Александра Вучића исказао само један одсто грађана из овог узорка.
Оставите коментар на Реакције на хапшење Мајка Ђурића – одмотавање
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.