Поштовани посетиоци,

у време бујања свеколиког злог семена у Србији, ширења сатанистичких идеја и појава, константног политичко-медијског напада на хришћанску традицију и породичне вредности, свим посетиоцима и грађанима православне вероисповести желимо да најрадоснији хришћански празник проведу окружени породичним миром, слогом и благостањем.

Желимо Вам свако добро од Господа, а пре свега пуно здравља, материјалног обиља и сваку личну и породичну срећу.

Поздрављамо Вас традиционалним хришћанским поздравом – МИР БОЖИЈИ, ХРИСТОС СЕ РОДИ!

редакција

bozic 1

Најрадоснији хришћански празник, дан рођења Христовог, данас прослављају Српска православна црква и цркве које поштују Јулијански календар.

Прослава Божића, празника рођења Исуса Христа, најрадоснијег догађаја у хришћанском свету, почела је у поноћ првом Божићном литургијом у Храму Светог Саве у Београду, коју је служи епископ топлички Арсеније. Патријарх Иринеј служиће јутарњу литургију, са почетком у девет часова.

Поглавар Српске православне цркве Иринеј позвао је у божићној посланици вернике да у миру и љубави прославе Божић.

Патријах је упозорио да је човек данас, више него икада, у опасности да замени Бога сатаном, лажним божанством и лажним знањем, а истинску љубав телесном похотом и надменошћу живљења.

„А кад је човечанство у историји кретало тим путем, неминовно се налазило у предворју своје катастрофе и пред пропашћу своје цивилизације“, упозорио је Иринеј.

„Молимо се да у години која долази буде мање немира, а више мира, мање мржње, а више љубави, мање неслоге, а више слоге, и призивамо благослов Божји да сви, где год да су у свету, у миру и љубави прославе Божић поздрављајући једни друге радосним и древним поздравом“, рекао је патријарх.

Верници у Србији синоћ су обележили Бадње вече. Поглавар Српске православне цркве Иринеј предводио је освећење и паљење бадњака на платоу испред Храма Светог Саве.

Долазак Спаситеља

Према јеванђељу, Исус Христос је рођен тачно у поноћ, када се најсјајнија звезда која се кретала од Истока према Западу зауставила изнад пећине крај Витлејема.

Као датум Христовог рођења, 25. децембар, уведен је у четвртом веку, у време цара Аркадија. Овај датум се и данас поштује, с тим што се он, према јулијанском календару, поклапа са грегоријанским 7. јануаром, па православне цркве које поштују јулијанско време тог дана славе празник рођења Исуса Христа.

На Божић хришћанске цркве славе долазак Спаситеља, који је дошао међу људе да им укаже на вредности вере у љубав, да их измири са Богом кога су се одрекли починивши први грех.

У пећини у Витлејему Марија је у сламу повила новорођеног спаситеља и поклонила му се као Богу.

„У исто време, над земљом израелском појави се велика сјајна звезда која беше необична стога што се није кретала од истока ка западу, већ се кретала према југу, а не беше на висини као све звезде већ у висини птичијег лета“, пише у Јеванђељу.

Звезду су четрдесет дана пратили тројица мудраца, Гашпар, Балтазар и Мелкиор, и стигавши у Јерусалим, у Витлејемској пећини, над којом се зауставила звезда, поклонили се детету „као цару над царевима и даривали га златом, а потом тамјаном као Бога и смирном као првосвештеника и учитеља“.

Цар Ирод је, у страху за свој престо, наредио да се у Витлејему побију сва мушка деца до две године, надајући се да ће међу њима бити и новорођени Исус. Према Јеванђељу убијено је 14.000 деце, али је света породица пребегла у Мисир у Египту, где је живела до Иродове смрти.

Слављење у Србији

На Божић у кућу први долази положајник. Његова прва дужност је да пожели срећу, здравље и напредак домаћиновом дому.

Божић је увек мрсни дан, коме је претходио четрдесетодневни божићни пост. На свечаној божићној трпези, најважнија је чесница, погача умешена од пшеничног брашна без квасца.

У чесницу се ставља златан или сребрни новчић. Чесница се за ручком искључиво ломи рукама, не сече се ножем. Онај ко у свом парчету пронађе новчић, према веровању, имаће среће у наредној години. Обичај је да се на трпези нађе и божићна печеница.

Српска православна црква и њени верници Божић славе три дана, који су у њеном богослужбеном календару обележени црвеним словом. Други дан Божића је Сабор пресвете Богородице који црква посвећује Богомајци у знак захвалности што је родила Спаситеља, док се трећег дана слави свети архиђакон Стефан.

Поред Српске православне цркве, Божић 7. јануара прослављају Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти, који као свој богослужбени поштују јулијански календар.

У вези са Божићем код Срба постоје бројни, али у понечему и различити обичаји. Међутим, поздрављање за овај празник је свугде исто: Христос се роди! Ваистину се роди!

Срећан Божић – Христос се роди

Београд — Православни верници који поштују јулијански календар славе Божић – рођење Исуса Христа, најрадоснији хришћански празник.

Божић је, уз Ускрс, један од два највећа хришћанска празника. То је дан када хришћански свет слави рођење Христово и када је, према веровању, дух Исуса свеприсутан међу људима, доносећи им мир и праштање.

Осим Српске православне цркве, Божић се по јулијанском календару слави и у руској, грузијској и македонској цркви, Јерусалимској патријаршији, а обележавају га и Копти.

Традиционално, од 2002. године, поноћна литургија служи се у Храму Светог Саве око ког се током вечери окупио велики број грађана. Литургију служи епископ топлички Арсеније, викар патријарха српског.

Патријарх ће на Божић предводити свету архијереску литургију у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду са почетком у 9 сати.

Припреме за Божић почињу 40 дана пре 7. јануара, када почиње Божићни пост који представља прочишћење духа и тела пред најрадоснији догађај у православљу.

Од Божића до Богојављења, људи се у Србији поздрављају речима „Христос се роди“, а отпоздрављају са „Ваистину се роди“.

Патријарх српски Иринеј на Божић 7. јануара служи литургију у Саборној цркви у Београду, а у божићној посланици подсетио је на значај тог празника и упозорио на опасности које су пред човечанством.

„Људско биће по природи је створено за љубав, а у нашем времену је све на продају, нарочито светиња љубави и смисла живота“, упозорио је Иринеј.

Божић је празник целе породице и зато се очекује да она током празничних дана буде на окупу. Верници који славе Божић дан започињу уношењем неначете воде, дочекивањем положајника, одласком у цркву на службу и причест, те првим мрсним доручком.

Дуг је списак народних обичаја који красе овај празник – од ломљења погаче па до игара које симулирају тобожње вијање Божића. Први дан Божића је дан радости рађања, обнављања живота, док се други дан проводи у свечаном, тихом домаћем расположењу, а у црквама служи Литургија захвалности Богородици.

БОЖИЋ У РУСИЈИ

Владимир Путин честитао Божић свим православним верницима

ОТРАДНОЈЕ – Руски председник Владимир Путин честитао је Божић свим православним хришћанима из села Отрадноје, близу Вороњежа, на југу Русије, где је присуствовао божићној литургији у локалној цркви.

bozic-putin

 

Омања црква Покрова Пресвете Богородице у селу Отрадноје, грађена између 1893. и 1901. године, током литургије била је дупке пуна – процењује се да је у њој било око 450 људи.

Руски председник је искористио ову прилику да се лично захвали старешини храма протојереју Генадију Заридзеу што је помогао у његовој обнови и оснивању сиротишта којим руководи црква.

Храм Покрова Пресевете Богородице је, иначе, у совјетском периоду током шест деценија био затворен, односно коришћен је као складиште жита, наводи ТАСС.

kiril - bozicЧеститка Патријарха Кирила

Патријарх Московски и целе Русије је у својој посланици упућеној верницима поводом Христовог Рођења изразио увереност у то да ће братски словенски народи на просторима историјске Русије умети да сачувају јединство и да ништа, укључујући и дешавања у Украјини, неће моћи да поколеба њихове вековне духовне и културне везе.

„…Треба да будемо православни људи не само по социолошким анкетама, већ по својим дубоким убеђењима и по начину живота, као што су наши побожни преци били људи који ватрено верују у Бога и воле га. Међу њима посебно место заузима крститељ Русије, свети равноапостолни и велики кнез Владимир“, каже се у Божићној посланици патријарха, чији је текст објавила његова служба за штампу.

Поглавар Руске Цркве је подсетио на то да ће ове године бити обележена хиљадугодишњица смрти кнеза Владимира, којем како је истакао патријарх, „дугујемо то што смо носиоци узвишеног хришћанског звања и заједно чинимо јединствену породицу православних братских народа историјске Русије“.

„Тако је било, и јесте, и биће. И никакви пролазни немири и искушења, никакве спољашње силе, не могу да раскину ове вековне духовне и културне везе наследника кијевске крстионице“, истакао је патријарх.

По речима поглавара РПЦ, у ове Божићне дане, цела Црква и он лично, узносе посебне молитве за мир у украјинској земљи. „Независно од тога где живе њена духовна деца, од њихових политичких погледа или ствари којима дају предност, Руска Православна Црква обавља одговорну мисију, коју јој је поверио сам Христос. Она је чинила и чини све што је могуће како би помирила људе и како би им помогла да превладају последице непријатељства“, каже се у посланици.

Сам празник Христовог Рођења нам, истакао је патријарх, „говори о главном: позвани смо да научимо да волимо Бога и да служимо њему, нашем Спаситељу, ономе ко је ово спасење даровао свим народима и за сва времена, ко и сад шири своје руке у загрљај сваком од нас“. „Стичући навику да истински поштујемо Бога и да стојимо пред њим са свештеним страхом, ми истовремено учимо да служимо и нашим ближњима, показујући „веру, која делује кроз љубав“ (Гал. 5, 6)“, каже се, између осталог, у посланици.

Патријарх Кирил позвао на мир у украјинској земљи

МОСКВА – Патријарх Москве и све Русије Кирил истакао је у Божићној поруци, која је прочитана у свим православним храмовима, да се Црква у ове свете дане моли за мир у украјинској земљи.

„У ове свете дане Божића сва Црква и ја се молимо за мир у украјинској земљи“, нагласио је патријарх Кирил и похвалио миротворну улогу Руске цркве без обзира на то где бораве њена деца и на њихове политичке погледе и склоности, преноси ТАС С.

Он је нагласио да су молитва и придржавање божијих заповести о љубави пут за смиривање ситуације у Украјини.

„Бог је постао човек како би учинио да човек постане Бог“ нагласио је патријарх Москве и све Русије и позвао хришћане да то буду својим начином живота.

Патријарх Кирил је рекао како је Бог с нама кад чинимо добро, кад помажемо суседима, кад миримо сукобљене стране, кад праштамо и не памтимо зло.

Руски патријарх је подсетио да се ове године обележава 1.000 година од смрти руског Великог кнеза Владимира (св. Владимира), који повезује Русију, Украјину и Белорусију, јер су, како је рекао, захваљујући њему народи тих земаља данас хришћани.

Патријарх Кирил је оценио да никакве привремене потешкоће, нити стране силе не могу да сломе те вековима дуге духовне и културне везе.


Извор: ЦЕОМОМ-Истина, РТС, Танјуг, Б-92

Оставите коментар

Оставите коментар на СРЕЋАН БОЖИЋ !

* Обавезна поља