Чињеница да нас је завршница обележавања стогодишњице почетка Првог светског рата 2014. затекла у новом захукталом хладном рату ретко кога може у Европи оставити равнодушним. Четврт века после пада Берлинског зида Запад је санкцијама почео да зида нови према Русији. На почетку 2015. није мало оних који стрепе да би украјинска криза могла да буде детонатор новог, још страшнијег, оружаног сукоба.
Од новог звецкања оружјем за сада највише користи има Кина.
У нову годину закорачили смо с окончањем једног полувековног идеолошког непријатељства – Вашингтон је главну улогу светског негативца преузео из руку времешног Фидела Кастра и доделио је (у алтернацији) вођи Исламске државе Абу Бакру ел Багдадију и Владимиру Путину.
Уместо новогодишње честитке политичари широм света, наравно и код нас, декламују неолибералне мантре да нам је једини спас од банкрота ако још више стегнемо каиш.
Футурологе не занима како ћемо живети у 2015, већ нам – загледани у далеку будућност – најављују да ћемо 2045. бити бесмртни и нанороботима величине крвних зрнаца лечити оболеле органе.
Черчил је, изгледа, био у праву када је упозорио: „Историја се понавља, али сваки пут све више кошта.” Баш зато историчари, иако нису пророци, могу боље од других да нам објасне у каквом времену живимо и шта можемо очекивати у 2015. години.
Предраг Марковић: Скоро да немамо савезника на Западу
Данашњи тренутак историје Србије помало подсећа на време Милана Недића. Имамо једну раскомадану земљу са лошим статусом у Европи којом доминира Немачка. Имамо покушај да се уклопимо у „породицу европских народа”, како су то звали пре седамдесет година, који као ни тада – не успева најбоље.
Србе је Хитлер толико презирао и мрзео да је одбијао сваку могућност побољшавања положаја Србије, чак и када је то изгледало као повољно решење за Рајх. Као и у случају данашњих суседа, Србија је имала гори статус. Док су Мађарска, Хрватска, Румунија и Бугарска биле немачки савезници, Србија није била ни држава. Недићевцима су бројали муницију, а никада им нису давали теже наоружање. Чак ни љотићевцима, фанатичним љубитељима интеграције у тадашњу антикомунистичку европску заједницу, Немци нису до краја веровали.
Једино где су нацисти имали више разумевања за Србе јесте Косово. Недићева Србија се пружала до Вучитрна, обухватајући целу Митровицу. Наравно, то није било због љубави према Србима, већ због Трепче. Боље је што је данас мир, па је политика великих сила мање насилна. Али, Срби се и даље виде као потенцијални савезници Руса, али и као претерано бунтован народ. И даље се од њих захтева озбиљна промена историјског памћења и националне свести. Оно што је мало горе јесте то што данашња Србија скоро да нема савезника на Западу, а ни Руси нису баш најпоузданији.
Милош Ковић: Руско стрпљење једини гарант мира
Историја се не понавља. Сличности и општи трендови ипак постоје. Велике силе имају, бар од Вестфалског мира (1648), предвидљива правила понашања. Дугорочни процеси, зачети у ближој или даљој прошлости, и данас трају; препознати их и разумети, нарочито за „мале земље”, значи преживети.
Украјинска криза лако може да нас увуче у велики рат. Свака велика сила има, у свом непосредном суседству, територије које сматра кључем своје безбедности. За Велику Британију је то вековима била друга обала Ламанша. Сетимо се да она у рат 1914. није ушла због Србије, него због Белгије. У кризи из 1962. САД су показале да су због Кубе спремне да загазе у светски, нуклеарни рат.
Украјина је за Русију много више од тога што је за Британију Бенелукс или за САД Куба. Она је била прва, кијевска Русија; вековима је била део руског света и руске државе. Са њене територије лако се може угрозити и сама Москва. Зато су многи остали затечени коцкарском, револверашком безобзирношћу с којом су ЕУ, САД и НАТО продрли у ову земљу. Гледано из перспективе руске историје и историје међународних односа, Русија има сва права да у таквим околностима брани своје интересе и своју безбедност.
Једини гарант против ескалације сукоба у овом тренутку јесу руско стрпљење и сталоженост. Русија је најезде са запада претварала у своје велике победе само онда када против себе није имала удружене западне силе. И 1812. и 1941–1945. имала је Англосаксонце на својој страни; у Кримском рату 1853–1856. била је изолована и побеђена. Први светски рат је изгубила чак упркос томе што је на западу имала савезнике.
Новину у историји међународних односа, од Вестфалског мира до данас, представља, међутим, уздизање ваневропских великих сила. Јачање сарадње Русије са земљама БРИКС-а, удружених у самоодбрани од планетарних амбиција САД, представља очекивану и разумну политику. Будућност ће дати одговор на питање у којој мери ће оне бити не само економски партнер него и истински савезник Русије.
Слободан Г. Марковић: Балкан – 100 година пута од полупериферије ка периферији
Када су балканске хришћанске државе, пре нешто више од 100 година, победиле Османско царство у Првом балканском рату, изгледало је да је пред њима велика будућност, иако су економски већ знатно заостајале за Западном Европом. Те 1913. године, по проценама швајцарског економисте П. Берока, БНП појединих балканских држава по глави становника у односу на Немачку је износио 44 одсто у случају Грчке, 39 када је у питању Србија и 36 одсто у случају Бугарске.
У међуратном раздобљу заостајање Балкана према земљама европског језгра се није повећало, али се није ни умањило. После Другог светског рата комунистичка модернизација и грчко економско чудо учинили су да су све балканске земље (с изузетком Албаније) бележиле изузетан раст. Тако је 1960. БНП Бугарске по глави становника чинио 42 одсто немачког, док је југословенски износио 40 одсто.
До снажнијег заостајања долази током осамдесетих, а посебно током деведесетих година прошлог века. По подацима Светске банке из 2013, реалан БДП по глави становника Грчке чини 48,6 одсто немачког, док код осталих балканских држава БДП у односу на немачки чини: у Румунији 21, у Бугарској 16,2, а у Србији 13,2. Јасно је да су и Србија и остале земље Балкана, с изузетком Грчке, тренутно ближе трећем него првом свету или, речником светског капиталистичког система, налазе се негде између полупериферије и периферије.
Историјски се показало да су највиши падови БДП-а балканских држава, у претходних 150 година, настали услед ратова, санкција и изолација. Зато су политичка стабилност и интегрисаност региона једини могући излаз из кризе. Већи део Балкана, који је већ ушао у пуноправно чланство ЕУ (Грчка, Румунија, Бугарска и Хрватска), данас производи 5,5 већи реалан БДП од земаља нечланица (Србија, БиХ, Црна Гора, БЈРМ и Албанија), или у бројевима – 544 милијарде долара балканских чланица ЕУ у односу на 96 милијарди долара нечланица. Зато је јасно да је пуноправно чланство свих земаља западног Балкана неопходан, мада не и искључив, предуслов да се обрне катастрофални тренд заостајања ове групе земаља за Западном Европом. Овакав тренд је у Југославији и Србији, уз неколико изузетака, континуирано присутан од 1979. године.
Чедомир Антић: Обама задао тежак економски ударац Москви
Британски историчар Ален Џ. П. Тејлор је пре више од пола века описао импeријална настојања европских држава као столетну тежњу да зарате са Русијом. Један од највећих писаца дипломатске историје веровао је у принцип каузалности у међународним односима. Према Тејлоровом уверењу, само су настојање закаснелог империјализма убрзано модернизоване Немачке и велике амбиције њених елита у 20. веку спречиле заједнички рат против Русије. Кулминацију херодотовске борбе Запада и Истока.
Запад је, истина, у тренуцима када није морао да се бори против немачког милитаризма или нацизма, организовао неуспелу интервенцију против бољшевичке Русије и водио сложени хладни рат против Совјетског Савеза. Победа у хладном рату и партнерство у „рату против терора” (шта год то значило) нису били довољни. Током целокупног раздобља трајала је и борба САД и Британије, а са њима и њихових савезника, за потчињавање и распарчавање Руске Федерације.
„Арапско пролеће”, процес који је започео 2011. и у извесној мери траје и данас, означило је велику идеолошку и геополитичку промену на Блиском истоку. Сједињене Државе успеле су да врате одређене позиције у арапском свету, али су и омогућиле стварање новог непријатеља, опаснијег од Ал Каиде. У време када је дошло до замрзавања сиријског рата и када је Исламска држава Ирака и Леванта показала америчку немоћ, САД покушавају да увуку Русију у сличан сукоб у њеном региону. Избегавајући ратну опцију, Обамина администрација задала је економским путем тежак ударац Москви. Видећемо, међутим, да ли два паралелна глобална конфликта могу бити замењена једним и да ли тај сукоб може бити успешан за САД и ЕУ.
Оставите коментар на Како преживети нови хладни рат – поглед историчара
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.