Известилац ЕП за Србију Дејвид Макалистер навео да државе Западног Балкана треба што пре да се спреме за чланство у ЕУ јер би могле потпасти под утицај других.
Он је затражио да се земље региона већ сада укључе у процес одлучивања у Унији.
Макалистер је, у интервјуу немачком листу „Велт„, истакао да свих шест земаља Западног Балкана може приступити ЕУ, уколико испуне у потпуности захтевне правне, економске и политичке услове.
„ЕУ је у интересу да има добре односе са земљама Западног Балкана. Или ћемо да извозимо стабилност на Западни Балкан, или ће нестабилност региона угрозити остатак нашег континента“, рекао је он.
Известилац Европског парламента је указао да се ради о европским државама, који су окружене чланицама ЕУ. „Те земље имају дугорочну европску перспективу. Нова стратегија Европске комисије треба да охрабри те земље да наставе доследно да иду у правцу ЕУ и спроводе потребне реформе“, објаснио је он.
Навео је да су поједине земље региона још далеко удаљене од могућег приступа ЕУ и додао да то није разлог да се Унија повуче са Балкана, јер ако то учини онда ће други доћи и заузети њено место, а делимично су већ присутни.
„Балкан је доспео у средиште геостратешких интереса. Посматрамо већ годинама растуће активности Турске, Русије, Кине и заливских земаља. Интереси су веома различити, али на крају се увек ради о проширењу сфере утицаја“, нагласио је немачки политичар.
Указао је да је Русија већ изградила своје медијско присуство у појединим земљама региона, и покушава да кроз кампању дезинформације циљано преузме утицај, што даје повод за забринутост.
На питање да ли постоји ризик од анексије одређених територија на Балкану, Макалистер је одговорио да се не ради о анексијама, већ да се морају обазриво пратити растуће активности. На констатацију да Москва тражи савезнике на Балкану и да испоручује борбене авионе Србији, Мекалистер је подсетио да Београд има традиционалне тесне везе са Москвом.
„Истовремено Србија учествује и на НАТО вежбама, учествује и у цивилним и војним операцијама ЕУ. Тако сам видео српске санитетске официре у Малију, где су у мисији заједно са немачким војницима“, рекао је он.
На питање да ли су допустиве испоруке оружја из Русије кандидату за чланство ЕУ, Макалистер је објаснио да земља која намерава да приступи Унији мора постепено да се приближи заједничкој спољној и безбедносној политици. „То важи и за Србију. На крају одлучују, једногласно, чланице ЕУ да ли кандидат испуњава предуслове у одређеним политичким областима“, нагласио је он.
Макалистер је, у вези стратегије Европске комисије, рекао да се може расправљати да ли је било корисно говорити о датуму приступа, али истовремено указује да је 2025. индикативни датум, који се односи на најбољи могући сценарио. „То је политички сигнал охрабрења. Приступање ЕУ зависи пре свега од тога да ли једна земља испуњава захтевне политичке, правне и економске предуслове. Одлучујућа је супстанца, не постоји никакав аутоматизам“, истакао је он.
Исто тако је указао да је још дуг пут до чланства у ЕУ. „Међутим већ сада би требало да се узму у обзир интереси земаља Западног Балкана у процесу одлучивања ЕУ. То важи, на пример, и у вези изградње заједничког тржишта, саобраћајне инфраструктуре и енргетске мреже. Ради се о томе да се регион веже за ЕУ. Када људи буду осетили да се напредује корак по корак, повећава се спремност за реформе“, уверен је Макалистер.
Оставите коментар на Мекалистер о „Западном Балкану“
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.