БЕОГРАД – Борис Тадић, почасни председник Демократске странке, јуче је жестоко напао Томислава Николића, председника Србије. Потпуно неуобичајено за добре манире у политичком животу уређене државе, бивши председник је, реагујући на Николићеву изјаву да је затекао Србију као земљу безнађа, садашњег председника назвао Шешељевим војводом са Романије, који је подржавао политички криминал а политика му се заснивала на злурадим коментарима на убиства премијера и новинара и блокирала све демократске промене у Србији и решења за проблем Косова.
– Осрамоћена, повезана са ратним и политичким зверствима и у дубокој кризи економског, политичког и вредносног система, Србија је морала поново да гради углед након мемљивог мрака Николићевих деведесетих година – навео је Тадић у изјави достављеној медијима.
Николић само балансира између политичких и врло приватних интереса, изговарајући са пиједестала председника Републике ноторне контрадикторности скоро сваки пут када нешто каже, саопштио је Тадић и додао да га брине ситуација у којој ће се Николићеви интереси опет променити.
Одговор из кабинета председника је стигао одмах, али Тадићу није узвратио директно Николић, већ је саопштење за медије потписала Станислава Пак Станковић, саветница председника.
– Бивши председник Србије Борис Тадић осам година је мимо Устава држао све полуге власти и довео Србију до руба пропасти. Увреде бившег председника Србије Бориса Тадића израз су фрустрације и немоћи и испод сваког су нивоа – истакла је онаи додала да сви успеси које је Тадић себи приписао можда постоје у виртуелном свету, док би о катастрофи у области економије, корупцији и криминалу (за време Тадићевог мандата – прим. „Политике”) могли да се напишу томови књига.
Та размена ватре била је довољна да се београдским круговима и кулоарима отвори расправа да ли је жестоким нападом на Николића Тадић ушао и у кампању пред борбу са још једним садашњим председником – оним који је преузео његову Демократску странку, Драганом Ђиласом.
На такве спекулације, осим пада рејтинга ДС-а и серије слабих резултата на локалним изборима, наводе и Тадићеве изјаве, у последње време учестале, у којима критикује и власт и стање у опозицији. Опет одјекују и гласине како Тадић говори себи блиским људима да ће пре или касније странка завапити за њим. По политичким кулоарима се прича и да Тадићев повратак жели круг око Драгана Шутановца, који се јуче није одазивао на наше позиве. Изгледи за преврат у ДС-у нису сјајни пошто некад блиски Тадићеви сарадници, какви су Миодраг Ракић, Срђан Шапер и Небојша Крстић, не делују уједињено, попут организоване фракције, каква би се могла сукобити са Ђиласом.
Да ли би Тадић уопште желео да се врати на место председника ДС-а, јуче се није могло сазнати пошто он није био доступан за коментар.
„Политикин” саговорник, за којег важи да је упућен у збивања у ДС-у, тврди да је Ђилас, свестан тога да нерасположење према њему јача, недавно изазвао „играче” из странке да сазову главни одбор и смене га, ако то већ желе.
– У том одбору су Ђиласови људи, тако да га ту неће збацити. Тадић би могао да сазове скупштину партије и ту нешто покуша, пошто, колико знам, он жели да се врати, и то убрзо. Изгледи ће му зависити од тога да ли ће фракције у ДС-у, с којима Тадић није био у добрим односима, проценити да ли би он, с обзиром на садашње стање странке, представљао најмањи заједнички садржалац – сматра саговорник „Политике”.
Садашње руководство партије има апсолутну подршку, понавља рутинска уверавања Борко Стефановић, шеф посланичке групе ДС-а у Скупштини Србије.
– Приче о томе да Борис Тадић намерава да преузме странку пласира режим са жељом да заустави једину алтернативу, коју представља ДС. То се смишљено ради пред изборе. Тадић је већ активан као члан председништва странке. За њега је питање да ли треба бити активнији у јавној сфери – каже Стефановић.
Кад се укрсте ставови Стефановића и другог нашег саговорника, помислило би се да питање није да ли Тадић жели да поврати власт у ДС-у него да ли би заправо његови противници волели да он то уради. Поновно отварање фронта у странци, непосредно пред изборе, тешко да би ДС-у вратило осећај за оријентацију, који су изгубили заједно са влашћу. Инфраструктура партије би се исцрпљивала у „грађанском рату” уместо да „пуца” по напредњацима. Страначки барони би, ако поверују да са Ђиласом немају будућности, можда поново пригрлили Тадића с надом да би он дугорочно могао да опорави ДС, али вероватно би пристали на то само зато што би рачунали да он не би имао некадашњу моћ.
Тадић јуче као да је поручио да га неко изазива, док он за сада не жели ни да прихвати ни да одбије рукавицу која му се баца у лице. Уз напад на Николића, нашао је времена и да демантује напис „Вечерњих новости”, које су пренеле да је изјавио како није време да се јаче укључи у политички живот. Након што је саопштио да никада није дао изјаву за „Новости”, са сајта тог листа је спорни текст нестао, али је вршилац дужности главног и одговорног уредника Ратко Дмитровић, најавио да ће о томе писати у данашњем броју.
Чедомир Јовановић, председник Либерално демократске партије, с којом ће ДС ускоро разговарати о облику будуће сарадње, недавно је позвао Тадића да не дели пацке већ да подигне терет који је оставио. Упитан у ком својству би Тадић могао да подигне тај терет и какво активније ангажовање од њега очекује, Јовановић каже да је обавеза ЛДП-а да, ради модерне Србије, искористи сваки потенцијал овог друштва.
–Борис Тадић је осам година био председник Србије, за њега је пре само годину дана гласало милион и по грађана, пресудно је утицао на друштвене догађаје претходних година и те чињенице нас обавезују да и са њим разговарамо. У Тадићу видим потенцијал који нам је потребан за посао који је наша обавеза.Због тога ћемо кроз разговор са њим и ДС-ом дефинисати прецизан план о ономе што се у Србији мора урадити – навео је Јовановић.
————————————————————–
Тадић: Никад нисам напустио политику
У прилог мојој тврдњи да из политике никада нисам ни изашао говори све оно што сам радио у последњих годину и по дана, борећи се за интересе Србије. За то време сам обишао десетине земаља у свету и разговарао о решењима горућих проблема за Србију са највишим званичницима влада из целог света и представницима најрелевантнијих међународних институција. Моје политичко деловање је у том периоду било не мање активно, већ само мање отворено за јавност, па се стекао утисак да сам се повукао из политичког живота Србије. У том контексту нема потребе да се сада говори о повратку у политику коју никад нисам напустио. Србији су преко потребне промене у свим деловима друштвене стварности.
Јучерашња вест из „Вечерњих новости” са мојим изјавама које су измишљене и извучене из контекста неких мојих ранијих изјава само је један од показатеља медијске и политичке ситуације у Србији. Ситуација у земљи је таква да када је некоме у интересу да објави да се не враћам у политички живот, има на располагању строго контролисане медије преко којих се пласирају лажне изјаве потписане мојим именом. Неопходне промене нису изводљиве без промена у политичкој сфери, и те промене би требало да обухватају целокупан политички систем, па тако и начин мог политичког ангажовања. Политику коју сам годинама водио и заступао никада нисам напустио, а начин на који ћу се у будућности активно борити за ту политику биће детерминисани искључиво неопходношћу промена и решавања проблема са којима се Србија данас суочава.
Оставите коментар на Тадићев атак на Николића
Copyright © Цеопом Истина 2013-2026. Сва права задржана.