blagodatni-oganj-1Сваке године на Велику суботу у Јерусалиму се пали нестворени огањ, као чудо Божије, у Цркви Христовог Гроба, кога уз специјални ритуал, јерусалимски патријарх дели верницима окупљеним у крипти цркве.

По први пут је и српска црквено-државна делегација присуствовала том обреду прошле 2015. године, када је уз велику помоћ руских пријатеља, специјалним авионом, донела Благодатни огањ у Београд на плато испред Храма Светог Саве, на Велику суботу, увече.

Благодатни огањ је подељен и црквеним делегацијама СПЦ, са Косова и Метохије, из Републике Српске, Црне Горе и Хрватске, чиме је на симболичан начин Дух Свети био присутан међу свим верницима Српске православне цркве, као и међу многобројним верницима у Београду.

Како је до те сарадње дошло и шта све Благодатни огањ, у духовном смислу, нама значи, у филму о Благодатном огњу, уредника и редитеља Драгана М. Ћирјанића, говоре епископ славонски господин Јован Ћулибрк, господин Бранко Вукомановић из Одбора за долазак Благодатног огња, господин Иван Свиленковић, као и господа Владимир Јакуњин и Константин Малофејев, челни људи фондација „Центар националне славе Русије“ и „Свети Василије Велики“, које су помогле да се тај чудесни догађај деси у Србији.

Благодатни огањ из Јерусалима стигао у Београд на Велику суботу

Благодатни огањ из јерусалимског Храма гроба Господњег и ове године биће достављен у православне храмове и манастире Србије, Црне Горе, Хрватске и Републике Српске. Спремност да помогне разношењу пламена у цркве и манастире у планинским деловима Србије већ је изразио прослављени режисер Емир Кустурица, понудивши да у ту сврху стави на располагање свој хеликоптер, наводи портал „Руски експрес”.

Благодатни огањ се на чудесан начин појављује у Храму гроба Господњег уочи Васкрса, на Велику суботу, приликом молитве јеурсалимског патријарха. Огањ ће у Србију донети делегација са епископом славонским Јованом на челу. Специјални авион из Тел Авива слеће на београдски аеродром „Никола Тесла” у суботу. Одатле ће огањ бити превезен у Храм Светог Саве и предат патријарху српском Иринеју. Церемонија дочека благодатног огња почиње у суботу у 22.30 испред Храма Светог Саве. Тачно у поноћ, следи Васкршња литургија коју ће предводити српски патријарх.

Свечаност ће бити уприличена и у Саборној цркви Васкрсења Христовог у Подгорици. Учешће српске делегације у васкршњим свечаностима у Јерусалиму организовао је руски Фонд Светог Василија Великог уз подршку Фонда Светог Андреја Првозваног. Доношење благодатног огња специјалним авионом из Јерусалима у главне градове Црне Горе и Србије организовао је Фонд Светог Василија Великог. Акција се спроводи уз подршку и координацију београдског медијског центра „Руски експрес“ који носи име Ногина и Куриноја, новинара који су нестали 1991. у близини Костајнице, на самом почетку рата у Хрватској.

Благодатни огањ је прошле године први пут званично донет на канонску територију Српске православне цркве, а дочеку у Београду осим хиљада грађана присуствовале су личности из јавног и политичког живота, међу којима је био и председник Србије Томислав Николић.

ПАТРИЈАРХ ЈЕРУСАЛИМСКИ ТЕОФИЛ О БЛАГОДАТНОМ ОГЊУ

Двадесет шестог априла 2008. године, пред православну Пасху, сав хришћански свет, као и две хиљаде година уназад, молиће се за догађај највећег чуда – силазак Благодатног огња. Више десетина хиљада људи, који се по благословеној срећи налазе тог момента у храму Гроба Господњег у Јерусалиму, постаће непосредни сведоци чуда. По легенди, године, када огањ не сиђе, наступиће крај света и храм ће бити разрушен.

Поглавар Јерусалимске Православне Цркве Блажењејши Теофил, Патријарх Светог Града Јерусалима и све Палестине одговара на питања поводоим чуда силаска Благодатног огња.

feofil-patrijarh– Ваше Блаженство, када настају прва сведочанства силаска Благодатног огња?

– Први сведок чудесне светлости у Гробу Господњем био је апостол Петар. Како је написано у Јеванђељу, после извештаја о Воскресењу Спаситеља, он је притрчао ка Гробу видео у њему не само погребна платна, него и чудесну светлост.

Божанствени огањ снисходи сваке године тачно уочи православне Пасхе у Велику суботу.

– Шта се изменило у церемонији сусрета Благодатног огња током историје?

– То је веома древна церемонија Јерусалимске Цркве. Благодатни огањ силази само овде, на Гробу Господњем у Јерусалиму. Ништа се није изменило. После одређеног ритуала у целом храму гаси се огањ. На средини лежишта Живоносног Гроба поставља се лампа, напуњена уљем, поред се налазе 33 свеће – по броју година земног живота Исуса Христа. Унутра остају православни патријарх и представник Јерменске Цркве. Улаз у капелу запечаћује се великим воштаним печатом.

– Познати су давни спорови између Јерусалимског и Јерменског патријархата. Неколико година уназад јерменски патријарх Јерусалима Торком Манугјан обратио се Вишем суду правде: он је тражио да му се дозволи могућност да заједно с Јерусалимским патријархом зажегне своју лампу непосредно од Свештеног огња.

– Не само Јермени, све друге хришћанске заједнице – Копти и Сиријци – хтели би да учествују у том богослужењу. Но, молити се на Гробу Господњем може само православни патријарх Јерусалимски, само по његовим молитвама снисходи Благодатни огањ.

– Многи сумњају и не верују у чудо. Да ли је могућа превара?

– Све се дешава по вери! Што се тиче сумњи, оне могу да изазову само жаљење.

oganj-2015-2

– Зашто, зар је превара искључена?

– Оних који су желели да разоткрију «мит» било је много. Но, током стотина година то још никоме није успело. Земља, на којој се налази храм, припада турској породици, кључар (чувар) храма јесте муслиман. Литија на Пасху око капеле над Гробом Господњим одвија се у пратњи чауша – Турака. Са патријарха и представника Јерменске Цркв скидају свештеничку одежду и претресају. А капелу пажљиво надзиру израелски полицајци и мусулимани – има ли негде извора ватре? Осим тога, представник Јермена прати све чинове и увек је спреман да се умеша.

– Ви сте један од малобројних реалних сведока највећег чуда. С чим је то могуће поредити?

– То је опит аналоган ономе што се дешава, када човек прими Причешће. И при примању Светих Христових тајни, и у време силаска Благодатног огња Господ улази у тебе.

– Шта сте лично Ви доживели у том моменту?

– Постоје такви доживљаји, које је немогуће пренети речима.


Извор: Стање ствари

Оставите коментар

Оставите коментар на Силазак благодатног огња 2016-те

* Обавезна поља