У савременом свету се заслужена пажња посвећује узроцима смрти, разликама у структури умирања између појединих популација и разлозима које би могле да их објасне. Због квалитетног сагледавања стварних узрока умирања и омогућавања смислених поређења створена су детаљна упутства за бележење и класификовање ових виталних догађаја.

Кључан појам представља основни узрок смрти. То је болест или повреда одговорна за след догађаја који су довели до смртног исхода. Звучи једноставно, али у време када се приближава свом крају највећи број људи има више дијагноза, а односи између њих су сложени.

Зато се, поред основног, евидентирају непосредни и претходни узрок смрти, као и друга значајна стања, болести и повреде које су допринеле фаталном исходу. У рутинској статистици велике већине земаља обрађује се и приказује једино основни узрок смрти, а остали наведени показатељи углавном служе као помоћ да се дијагнозе доведу у логичан редослед и да се издвоји суштинска међу њима.

Тако се у упутствима за попуњавање потврде о смрти наводи, рецимо, да је непосредни узрок смрти упала трбушне марамице, да је претходни узрок пуцање цревног зида, а да је основни узрок – трбушни тифус. Уз то може да се дода, на пример, да је преминула особа имала повишен притисак и шећерну болест. У статистичком годишњаку појавиће се само дијагноза трбушног тифуса, што најтачније и без дијагностичког шаренила одражава стварно стање.

На крају потврде надлежни лекар је дужан да овери тачност унетих података својим потписом, факсимилом и печатом здравствене установе у којој ради. Ова законска обавеза се последњих месеци често игнорише, па на потврдама о смрти стоји само „ковид тим“. Породице жртава ове пандемије страхују да им такав документ онемогућује остваривање права у евентуалном судском поступку.

Када се појавио, ковид 19 је добио своју шифру: У07.1 ако је потврђено присуство вируса и У07.2 уколико је изостала вирусолошка дијагноза. У потоњем случају на основу клиничко-епидемиолошких критеријума разликују се вероватни и сумњиви ковид 19. Према критеријумима Светске здравствене организације све ове варијанте треба да се подведу под смрт од ковида 19, осим уколико није присутан неки јасан алтернативни узрок смрти.

Копредседник Кризног штаба А. Вучић галантно је одлучио да ће Србија жртвама ковида 19 сматрати све особе заражене новим вирусом корона, укључујући и сумњу на ову заразу, ма који узрок довео до смрти. Председница Владе, као његов пандан на челу другог крила Кризног штаба, формално се држала става Светске здравствене организације, оправдано правећи изузетак уколико болесника на путу за ковид болницу прегази камион, али је њену тврдњу учинио апсурдним покушај брањења небрањивог. Наиме, порука је била да у Србији некада више од три четвртине ПЦР позитивних особа страда под точковима габаритних возила док тражи спас журећи ка болници.

Председник Вучић и др Предраг Кон приликом конференције за медије у председништву Србије – Фото: Снимак екрана/Телеграф ТВ

Управо та манипулација преминулима, упоредива са гогољевском трговином мртвим душама, била је један од разлога губљења поверења у Кризни штаб. Ових дана уследиле су и две шокантне изјаве Предрага Кона. Прва је признање да су одлуке доношене без познавања епидемиолошке ситуације, јер су члановима Кризног штаба, ма колико запањујуће то звучало, сумарне бројке о броју оболелих и умрлих даване на цедуљи пред сам долазак на конференцију за штампу. С тим у вези је његова друга изјава: будући да је био лишен информација, а не желећи да фигурира у луткарској представи, он је решио да сам прикупи податке бар за Београд.

Тако је избројао 210 преминулих од ковида 19 на подручју града од марта до краја маја, а допустио је да би тој суми могло да се дода „29 смртних исхода од вирусних пнеумонија, којих претходних година није било“. Мада сматра да тако „демантује оне који су уверени да се радило о далеко већем броју смрти“, из наредних пасуса видећемо да он уствари превазилази њихове слутње о 2000 умрлих у целом периоду.

Др Кон оповргава Кризни штаб и Институт „Батут“ који тврде да су у целој Србији до 1. јуна од ковида 19 преминуле 244 особе, дакле отприлике колико је он жртава избројао само у Београду. Тако се приближава врло конзервативној БИРН-овој процени о 388 скривених покојника, чиме се долази до 632 жртве у целој земљи.

Мора се имати у виду да је други талас епидемије у Србији (јун-септембар) и по оболевању и по умирању био двоструко масовнији од првог (март-мај). Следствено, у Београду је ковид 19 однео до сада преко 700 живота (239 + 2 x 239 = 717), а имајући у виду однос популације главног града и целе земље, по Кону испада да је Србија због епидемије изгубила преко 2500 својих житеља.

Остаје још једна важна појединост. Представници власти се позивају на потврде о смрти које треба да покажу „целу истину“. То би важило за средине у којима се поштено приступа шифровању. Нажалост, један од разлога побуне око 3000 лекара је огорченост што су им начелници мењали већ уписане дијагнозе (отуда онај безлични потпис: ковид тим). Поједини савесни доктори су снимили целокупну документацију, укључујући своје и накнадно „фризиране“ узроке смрти. То ће помоћи да се пре или касније бар неки директори болница и начелници одељења суоче са болном истином да су починиоци кривичних дела.


Извор: Фејсбук страница аутора/НСПМ

Оставите коментар

Оставите коментар на Колики је стварни број жртава Covid-19 у Србији?

* Обавезна поља