Boris-Aleksic 1Председник Русије Владимир Путин је у петак 9. маја посетио Севастопољ, где је севечано обележен Дану победе као и седамдесет година ослобођења Града хероја од немачких нациста. Председник је присуствовао војној паради копнених, ваздухопловних и поморских снага руске војске. Путин је извршио и смотру ратних бродова, који су учествовали у паради. Заједно с њим су били министар одбране Сергеј Шојгу и командант Црноморске флоте адмирал Александар Витко.[1]Више од 150 хиљада људи је са одушевљењем пратило спектакл руских оружаних снага у Севастопољу. Крим је поново део Русије, па је славље било још веће. Срећан сам што сам овде у херојском Севастопољу на овај свети дан и што заједно са свима вама обележавам главни празник наше земље. Подвиг генерације која је згазила нацизам увек ће бити пример храбрости, пожртвованости и несаломиве снаге воље“ истакао је Владимир Путин и додао „Уверен сам да ће 2014. година ући у његов летопис, у летопис читаве наше земље као година када су народи који овде живе чврсто одлучили да буду заједно са Русијом. Тиме су потврдили своју оданост историјској правди и сећању на наше претке. Предстоји нам много посла, превазићи ћемо све тешкоће јер смо заједно, а то само значи да смо постали још јачи. Честитам вам празник Велике Победе!“[2]

Међутим, док су грађани Крима прослављали Дан победе у миру, њихове сународнике у источној Украјини, убијали су неки нови нацисти. Кијевска хунта која је на власт дошла крвавим насиљем и уз снажну подршку САД и ЕУ наредила је 9. маја нова убиства Руса. Након што су у Одеси спаљивали живе људе (ненаоружане проруске активисте) кијевски нацисти су 9. маја организовали напад на Мариупољ у којем су користили тенкове и артирељију, због чега је у граду страдао велики број цивила.[3] Исток Украјине је горео. Запад је исту такву судбину наменио грађанима Крима. Међутим руски председник је најзаслужнији што украјинска хунта није започела свој крвави пир и на овом полуострву. Његове одлучне и праведне акције омогућиле су повртака Крима у састав Русије и сачувале животе његових становника. Владимир Путин им је и 9. маја поручио да нису сами. Прозападна власт у Украјини се није усудила да нападне Крим. Сасвим очекивано, посета победника Севастопољу изазвала је бес инспиратора кијевских пучиста.

Портпарол високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, Маја Коцијанчић осудила је Путинову посету. Џен Псаки је испред министарства спољних послова САД такође критиковала потез руског председника назвавши га „провокативним и непотребним”. Свој бес је показао и генерални секретар НАТО пакта Андерс Фог Расмусен који је у Талину, главном граду Естоније, изјавио: „Украјина није позвала Путина на Крим. Зато је његова посета неумесна”.[4] А што би га Украјина и позивала када је Крим као и раније део Русије? Да САД у својим рукама још увек држе „немачку карту“ показала је Ангела Меркел која је нагласила да је дан којим се обележава победа над нацизмом „невероватно важан“ па га не би требало користити за одржавање параде у таквом подручју конфликта. „Штета је да тај дан буде искоришћен у контексту тензија. 9. мај је невероватно важан дан везано за победу над националсоцијализмом. Ја сам лично, била у Москви пре четири године за 9. мај, јер ми је било важно да покажем да смо разумели историју“, изјавила је Меркелова након сусрета са кипарским председником Никосом Анастазијадесом.[5] Међутим, да ли је Меркелова заиста разумела историју?

putin_sevast_123

Губернатор Херсона Јуриј Одарченко је у свом говору 9. маја истакао да је Адолф Хитлер био ослободилац! Диктатору и најстрашнијем убици у историји човечанства, овај украјински чиновник је захвалио за покушај да ослободи Украјину од „комунистичког ропства“.[6] Запад је у Украјини дао пуну подршку оваквим политичарима који величају Хитлера. Више од тога, САД и ЕУ су направили модел понашања за украјинске нацисте. У чланицама ЕУ већ се увелико руше споменици Црвеној армији[7], а недавно је и немачки лист Билд покренуо иницијативу да се у тој земљи уклоне совјетски споменици.[8] Поред медија у пропаганду се увелико укључила и филмска индустрија. Немачка жели да скине са својих леђа хипотеку главног кривца за Други светски рат како би улепшала имиџ „предводника ЕУ“. Она при том пребацује кривицу на друге, а пре свега на СССР. О овоме сведочи филм „Наше мајке, наши очеви“, који је приказан на каналу ZDF. У Русији су немачку серију први приметили историчари – чланови Руског војноисторијског друштва. Они су издали саопштење за јавност у коме подвлаче да удружење „изражава одлучан протест против извртања историјских чињеница и покушаја фалсификовања историје“, а појаву сличних филмова оцењују „као ругање многим милионима жртава нацизма и покушај његове рехабилитације“. У овом делу немачки нацисти су приказани као цивилизовани војници, а Руси као „степски шљам“![9]Дакле није никакво чудо што украјински нацисти инспирисани својим менторима у Немачкој и САД хвале Хитлера, спаљују и убијају Русе. Они само попут дресираних и крволочних паса извршавају наређења својих господара.

Али то није ништа ново. Уједињена Немачка је своју природу одавно показала пожуривши да разбије Југославију и на тај начин се освети Србима за поразе у Првом и Другом светском рату. Срби су у немачким очима виђени као „реметилачки фактор“. Немци су и први пут у историји, после Другог светског рата употребили оружје против Срба. Адмирал у пензији Елмар Лудвиг Шмелинг, бивши шеф Немачке обавештајне службе и потоњи шеф Контраобавештајне службе НАТО поводом агресије на СРЈ изјавио је: „Стид ме је као човека и официра што моја држава трећи пут у овом веку напада малу Србију!“ Он је такође указао на преображај НАТО-а од одбрамбеног ка агресивном савезу који је употребљен против Срба и који се сада користи против Руса. „Конкретно, ја сам још у НАТО штабу у Бриселу, после уједињења Немачке, гласно указивао на промену структуре и политике НАТО после уједињења Немачке пошто је НАТО усвајао све агресивније доктрине и стратегије употребе. До уједињења Немачке то је била одбрамбена војна алијанса, да би се, после тога, претворила у агресивну. То коинцидира са почетком ратних сукоба на територији бивше СФРЈ, у које су се активно мешали и НАТО и Немачка“ објаснио је Шмелинг.[10] Додајмо овде да је Хитлер својим потезима разорио Друштво народа, а САД, ЕЗ и НАТО разбијањем СФРЈ и агресијом на СРЈ Уједињене нације. Дакле, злочиначко понашање Запада према Србима и Русима не представља новост већ понављање старе матрице понашања чији је најпознатији изданак, до сада – Хитлер.

Догађаји у Југославији и Украјини показали су да нацизам није мртва и да је потребно уложити нови напор како би се он победио. Владимир Путин је својом посетом Севастопољу 9. маја на Дан победе показао да је Русија повукла линију преко које модерни нацисти неће моћи да прођу, а то је први корак у заустављању тог зла.



Извор: Фонд Стратешке Културе

Оставите коментар

Оставите коментар на Победник у Севастопољу

* Обавезна поља