Говор Барака Обаме у Уједињеним Нацијама, у коме је он фактички позвао на глобални крсташки поход против Русије, треба сматрати за историјски догађај.
Тај говор ће се у уџбеницима историје највероватније приказивати као полазна тачка за улазак света у глобални рат. И САД схватају да је увлачење у глобални конфликт неизбежност. У вези с тим може да се препоручи чланак републиканског политичког економисте Пола Крејга Робертса. Суштину његовог чланка представља следећа мисао: Русија и Кина не схватају у потпуности да их усмеравају према директном војном сукобу; схватање тога представља последњи фактор заустављања, јер у супротном је нуклеарни рат неизбежан.
Аргумент за окретање према глобалном рату САД су нашле у интеграционом окретању Русије према Кини и Југоисточној Азији. Наши конкуренти, САД, би још и могли да се помире са економским моделом света у коме би Русија представљала светску оставу, а Кина светску радионицу. Моделом у коме би и експлоатисана природна добра, и произведена роба стизали на светско тржиште али – само преко глобалног посредника – Светске трговинске организације, и у коме би се она после тога размењивала за доларе САД, а Русији и Кини враћала у облику дужничких обвезница.
Међутим интеграција Русије и Кине, Русије која експлоатише своја изворишта природних добара и Кине која се бави производњом, потпуно брише систем светске трговине који у задњих 50 година ради само у интересу финансијског капитала САД и Велике Британије.
Конфликт капитала
Свет глобалног финансијског капитала је у дубокој кризи. Постиндустријски модел је сву снагу коју је поседовао изгубио берзанским шпекулацијама и потпуно неконтролисаном емисијом новца.
А Русија представља земљу индустријског капитала. Да, углавном сировинског. Али како показује искуство фирме „Рос-оборон-експорт“ инжењерски капитал Русије једноставно није усмерен према цивилним областима економије.
Финансијски капитал излаз из своје кризе данас види само у увлачењу огромне земље препуне индустријског капитала у своју парадигму развоја! Другим речима: како би најслађе активе купила по најефтинијим могућим ценама да шпекулативним методама уништи ликвидност реалне економије. Одатле и фикс-идеја да се цене гаса и нафте спусте – како би виртуелне акције на виртуелној берзи стварног предузећа „Газпром“ вределе 50% мање.
Али та шема може да се спроведе само уколико је земља индустријског капитала спремна да игра у складу са берзанским правилима. Што се тиче Русије: из игре се полако искључује емисиони центар. Шта више: индустријски капитал при паду цена акција сам откупљује те акције и тако стране агенте лишава могућности да буду акционари!
Долази до концентрације индустријског капитала Руске Федерације са капиталом из РБ и РК. Зато је Стејт департмент тако бесан због евроазијске интеграције, јер надконцентрација индустријског капитала у оквиру континента ствара претњу по читав глобални систем доминације финансијског капитала.
Зато је финансијски капитал дошао до закључка да не сме да дозволи надмоћ индустријског капитала, осим преко рата. И не само руског. Јер преко методе санкција истовремено се сада кроти и индустријски капитал Немачке, који тежи индустријском капиталу Русије – природним путем.
Недовољна развијеност као предност
Нову светску кризу Русија опет дочекује са непотпуно развијеним капиталом. Исто онако како је пре сто година у 20. век ушла без недовољно развијеног индустријског капитала и са сталешким друштвом, тј. са непотпуно развијеном буржоазијом, која је требало да представља праву владајућу класу. Зато је тај недовољно развијени индустријски капитал, да би се осветио сталежима, у Петрограду направио Евромајдан и – почистио их.
Сада Русија улази у нову кризу која ће се највероватније завршити светским ратом, али под погоднијим условима. У односу на структуру Русија сада има здравију економију. Што земља има мање берзанских дериватних шема у којима се не зна шта је чије и ко шта производи, а које оптерећују економију сваке земље, то она има више шанси да из тог рата изађе као победник.
Ако се узме у обзир да у Кини финансијски капитал није довољно развијен (у односу на индустријски) може се рећи да су шансе за континентални економски савез изузетно високе. Односно, ради се о формирању надекономије Евроазије која ће бити у могућности да за себе обезбеди и изворишта, и технологије, и кредите, и тржишта за промет. Тако да економски савез Русије и Кине чини бесмисленим постојећи систем светске трговине.
Међутим, Светска трговинска организација представља иако једини, ипак глобални инструмент који омогућује Сједињеним Државама да колико-толико регулишу сопствену потрошњу и неконтролисано емитују новац.
Истовремено, формирање надекономије Евроазије ће за остале континенте представљати пример. Успешна евроазијска интеграција ће омогућити формирање сличних надекономија у Јужној Америци и Африци. Али то више неће представљати претњу само по САД, већ и по финансијску елиту читавог света. Зато што ће колапс светске трговине ставити у потчињен положај финансијски капитал у односу на индустријски.
Зато, у ствари, Обама и позива свет на рат са Русијом. Председник САД је потпуно искрен у свом заносу – за елите чији су представници САД – једини излаз и јесте у правом светском рату. Зато што њихов финансијски капитал захтева потпуно рушење производње и уопште индустрије читавог света, посебно у Евроазији. Рат је једина могућност да се неликвидне активе одбаце и да се улаже у ликвидне.
И зато је правац према директном војном конфликту између САД и
Русије-Кине – неизбежан. Као и пре 100 година – то је конфликт два система: индустријског и берзанског. Ствар је само у томе на ком нивоу ће се моћи раздвојити претња која долази од САД-а – да ли ће се зауставити на економској борби или ће ипак доћи до правог нуклеарног рата.
Оставите коментар на Стратешка компонента сукоба САД – Русија
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.