Поново се огласила сирена за ваздушну опасност враћајући Србима Крајишницима болне успомене на дан када су пре 21 годину војно-полицијском акцијом „Олуја” протерани са својих огњишта.
На тракторима и пешке, носећи у наручју децу и на раменима завежљаје најпотребнијих ствари, ови људи тада су се упутили према Србији не знајући ни да ли ће стићи до тамо.
Неколико стотина оних који су преживели то страшно путовање ка неизвесности, али и велики број грађана који нису били у тим колонама а боли их неправда према својој српској сабраћи, данас су се окупили на парастосу који је у Цркви Светог Марка служио викарни владика Арсеније, који је поручио да се пети август не сме заборавити, али и да би народи на Балкану своју будућност требало да граде на миру и толеранцији.
Поводом Дана сећања на прогон Срба у „Олуји”, венце на спомен-плочу нашим сународницима страдалим у оружаним сукобима у бившој Југославији положио је на Ташмајдану министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин који је рекао да не можемо да се надамо успостављању добрих односа између Хрватске и Србије све док та држава негира српске жртве и оживљава идеје усташтва.
– За мир је потребно двоје, а за сукоб само један – нагласио је Вулин у обраћању новинарима.
Председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта објаснио је да је циљ ове шетње да међународној заједници укаже да су и Срби жртве сукоба деведесетих, а не агресори како многи желе да их представе.
И транспарент који су на челу колоне прогнаници носили кроз центар Београда имао је исту поруку, а могле су се видети и пароле: „Олуја – злочин спонзорисан од стране Америке” и „Злочин без казне – Олујом до НДХ”.
„Шта ти вреди када си у праву, кад цео свет подржава неправду ”, „Испадосмо најгори, а највише смо страдали”, „Срби плачу за изгубљеним, а они певају усташке песме уз Томпсона”… само су неки од коментара људи који су се, када су се у подне огласила црквена звона и „шизела”, упутили у мирну шетњу центром града, поред Народне скупштине, преко Теразија и Бранковог моста, до „Сава центра” где је одржана меморијална академија у знак сећања на прогон Срба.
У организацији Савеза Срба из региона и Коалиције удружења избеглица у „Сава центру” одржана је Меморијална академија под називом „И Срби су жртве”. Академији, међутим, није присуствовао нико од државних званичника, како је то било најављено. Разлог је, „слаб одзив на скуп”. То објашњење, како преноси Фонет, дали су новинарима представници кабинета Александра Вулина, који је био најављен као главни говорник. У великој дворани „Сава центра”, 15 минута пре почетка комеморативног скупа, било је око 200 грађана, који су већином дошли аутобусима из Војводине, да би потом стигло још око 300 активиста Српске напредне странке из Београда.
Академија је ипак одржана, а како преноси Танјуг, почела је извођењем химне Србије „Боже правде”, као и минутом ћутања за све српске жртве.
У уметничком програму учествовали су ансамбл „Видовдан”, певачка група „Српски гласови”, као и Културно-уметничко друштво „Крајина”, који су извели традиционалне духовне песме. Глумци Јасмина Стојиљковић, Маја Колунџија и Иван Вучковић говорили су драмски текст „Ђе ћемо сада”, као и Исповест крајишке мајке, Разговор са кнезом Лазаром и Беседу проте Недића.
Парастос у Загребу
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије служио је парастос за страдале у војној акцији „Олуја“ у цркви Преображења Господњег у Загребу.
Парастосу су присуствовали Мира Николић, амбасадорка Републике Србије у Хрватској, Милорад Пуповац, председник Српског националног вијећа и верни народ. У беседи изговореној након парастоса митрополит Порфирије истакао је да се сакупљамо на молитву и помен зато што знамо да је највећа несрећа за сваког човека понаособ, за једну заједницу и читав људски род када човек човеку одузме живот.
Он је навео да се вршећи помен и молитву за оне који су 1995. године, напуштајући своје домове, невино пострадали, сећамо њих али да смо дужни да се сећамо и свих невино пострадалих било где и било када, независно од тога ком народу припадају. Митрополит Порфирије је, пред обележавање годишњице „Олује”, упутио апел представницима власти Србије и Хрватске да престану да „уносе злу крв међу људе који су створени и рођени као добри”.
Хиљаде људи у Бусијама
земунском насељу Бусије синоћ је државном манифестацијом обележаван Дан сећања на страдале и прогнане Србе поводом 21. годишњице Олује.
Бројни грађани кажу да су дошли су да одају пошту свим невиним жртвама, али и да показу да је српски народ јединствен.
Међу њима је и Петар Мерсин, из Бечмена, који је рекао Танјугу да је дошао да ода пошту свим изгинулима.
„Дошли смо да подржимо ово и да покажемо да и ми постојимо, а не да се повампиреним усташама подижу споменици, Желимо да се једног дана врате сви у куће они који су протерани и којима се свашта учињено. Чекамо дан да се сви врате тамо одакле су дошли”, рекао је он.
Петар Ђорђевић дошао је из Београда, јер је, каже, важно да се покаже да смо сложни и да oнда оно што је учињено Србима није добро.
Душан Преочанин из Хрватске је у Бановце дошао и пре Олује.
„Никад више нисам ишао у Хрватску јер ја њихову државу нисам признао”, рекао је он Танјугу.
Државна манифестација почела је парастосом за страдале Србе, испред Храма Светих Ћирила и Методија, који је служио патријарх српски Иринеј, а манифестација је настављена уметничким програмом под називом „Наша је туга…велика”.
Глумци Академије уметности из Бањалуке говорили су одломке из поеме Бранка Ћопића „На Петровачкој цести”.
У програму учествује и КУД Крајина из Београда.
Затим је говорио премијер Србије Александар Вучић, председник Републике Српске Милорад Додик, „девојка из колоне”, избеглица др Јелена Шарић.
Централној државној манифестацији присуствовали су чланови влада Србије и Републике Српске, чланови Народне скупштине Србије, Народне скупштине Републике Српске и других државних органа Србије и Републике Српске, представници Војске Србије, СПЦ, дипломатског кора и грађани.
Бусије је насеље у београдској општини Земун, у коме већину становништва чине српске избеглице из БиХ и Хрватске, после хрватске војне операције „Олуја”.
Акција хрватске војске „Олуја” је трајала пет дана – од 4. до 9. августа 1995. и била је добро испланирана акција протеривања целокупног српског становништва.
Паљење српске заставе у Книну
КНИН – Хрватска полиција ухапсила је двојицу мушкараца који су данас у Книну запалили српску заставу, сазнаје индекс.хр.
Према незваничним информацијама које је овај хрватски портал добио из тамошње полиције, због паљења српске заставе приведени су мушкарци стари 44 и 27 година.
Наводи се да полиција утврђује и околности око певања усташких песама од стране припадника деветог батаљона (бојне) ХОС-а.
Исти портал је раније пренео да је група младих Хрвата уз тактове песме Марка Перковића Томпсона, на одушевљење присутних, запалила српску заставу.
Наводи се да је најпре један младић покушао да запали српску заставу, али пошто му то није пошло за руком прискочио му је у помоћ неко са бакљом.
Застава је планула, а то је изазвало одушевљење присутних, махом младића и девојака, наводи портал.
Уз констатацију да је прослава и величање војно-полицијске акције Олуја потпуно пала у други план, хрватски портал је навео и да је претходно данас срамотни инцидент изазвао девети батаљон када је, марширајући улицама Книна, певао усташке песме и узвикивао усташки поздрав „За дом спремни”, преноси Танјуг.
Протестна нота због паљења српске заставе у Книну
Министарство спољних послова Србије упутило је протестну ноту хрватској амбасади у Београду поводом паљења заставе Републике Србије током данашњег обележавања војно-полицијске акције „Олуја” у Книну.
Министарство је саопштило да овај вандалски чин сматра недостојним и нецивилизацијским гестом, који заслужује најоштрију осуду и кажњавање починилаца.
„Министарство спољних послова очекује од надлежних органа Републике Хрватске да предузму све неопходне законске мере, идентификују и казне починиоци”, истиче се у саопстењу, преноси Танјуг.
Петров каже да није видео паљење српске заставе
ЗАГРЕБ – Потпредседник техничке владе Хрватске Божо Петров изјавио је вечерас да није видео паљење српске заставе током прославе годишњице „Олује” у Книну.
„Искрено нисам то видео, а ако тога има слажем се да није примерено”, рекао је потпредседник техничке, који је у изјави за „Нову ТВ” додао да се „Хрватска независност и домовина могу славити на леп начин”.
Представници хрватске извршне власти осудили су вечерас инциденте који су се догодили у Книну након прославе 21. годишнице војне акције „Олује”, преноси Хина.
Хрватска агенција инциденте описује тиме да је „група грађана узвикивала усташки поздрав и певала усташке пјесме, а запаљена је и застава Републике Србије. Хрватска полиција ухапсила је двојицу мушкараца који су данас у Книну запалили српску заставу, сазнао је индеx.хр, а вест о привођењу двојице мушкараца старих 44 и 27 година потврдила је Хини портпаролка шибенско-книнске Полицијске управе Марица Косор.
Технички министар културе Златко Хасанбеговић истиче да „има и неодговорних појединаца који на прославу долазе са неприличним обележјима”.
„Усташко знаковље 2016. године нигде није добродошло”, рекао је Хасанбеговић.
Одлазећи хрватски министар културе, који се у недељу фотографисао са групом младића, који су у руци држали заставу са истакнутим „У”, тврдио је у уторак да није видео заставу због гужве на отварању споменика Миру Барешићу, хрватском терористи, убици југословенског амбасадора Владимира Роловића у Шведској 1971.
„Међу хиљадама људи стотине су прилазиле, они су се нашли, нисам видео, то је нажалост данак који се мора платити”, рекао је Хасанбеговић, иако се на фотографији јасно види да он у розе кошуљи стоји са стране одакле је застава и истакнуто „У”, симбол усташтва, веома лако видљиво