MariupoljeДОЊЕЦК – Украјинске и проруске снаге међусобно су оптуживале једна другу за кршење прекида ватре само неколико сати после ступања тог договора на снагу.

Портпарол Савета за националну безбедност и одбрану Андриј Лисенко оптужио је проруске активисте за кршење примирја, пренео је АФП.„Забележили смо серију провокација од стране проруских активиста. Они су пуцали на наше антитерористичке јединице 28 пута (у петак), а 10 пута је било после прекида ватре”, рекао је Лисенко.

Претходно су проруске снаге у источној Украјини оптужиле украјинске снаге за кршење прекида ватре и најавиле да ће наставити кампању за независност истока Украјине.

Посланик парламента самопроглашене Доњецке Народне Републике Владимир Макович изјавио је да су украјинске јединице лансирале неколико ракета на положаје проруских снага након што је прекид ватре ступио на снагу јуче у 18 часова по локалном времену.Слично је изјавио премијер ДНР Александар Захарченко који је за руску државну агенцију РИА Новости рекао да је „прерано говорити о потпуном прекиду ватре”.

Шеф Украјинске националне гарде је изјавио, како је пренео АП, да се прекид ватре у источној Украјини, по свему судећи, поштује, мада је било кршења у почетку.

Командант Националне гарде Степан Полторак рекао је да је у првих 45 минута по ступању прекида ватре на снагу било спорадичног пуцања, али да од јуче ујутро ни једна страна не крши прекид ватре.

Истовремено, председник парламента ДНР Борис Литвинов тврди у изјави за АФП да, без обзира на примирје, проруске снаге нису одустале од свог циља успостављања независне државе на истоку Украјине.

Он је рекао да се не слаже са већином услова које је обелоданио украјински председник Петар Порошенко након што су представници Кијева и проруских снага у Минску потписали споразум у 12 тачака.„Елементи које је објавио Порошенко су за нас неприхватљиви. Једина два члана која су прихватљива су прекид ватре и размена заробљеника”, рекао је Литвинов за француску агенцију.

Он је изнео свој и, како је рекао став парламента ДНР да је најважнија ствар након преговора „признање независне републике која ће се звати или Доњецка Народна Република и Новорусија”.

Украјина, Русија и проруске снаге у источној Украјини потписали су у петак споразум о прекиду ватре, пет месеци после избијања сукоба.

Протокол о прекиду ватре на истоку Украјине потписан у Минску ступио је на снагу истог дана у 18 сати по локалном времену.

Протокол о прекиду ватре на истоку Украјине потписали су раније у Минску представници Украјине и самопроглашених Доњецке и Луганске Народне Републике.

Европска унија поздравила је споразум о прекиду ватре, истичући да све стране морају да га поштују и примењују.У међувремену, министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц поручује да је Аустрија својом неутралношћу у обавези да буде војно неутрална, али не и да буде неактивна и да не препозна када се крши међународно право као што то чини Русија у Украјини.

Он је, у интервјуу бечком дневнику „Кронен цајтунг”, рекао да је Русија у Украјини јасно кршила међународно право не само тиме што подржава сепаратисте, већ и што на украјинској територији делују руски војници.

Курц је истакао да је то нешто на шта Европа није могла да зажмури, те додао да је Европа на сву срећу реаговала не војно, јер би развој био драматичнији, већ санкцијама, које су изазвале контрамере које имају непосредне последице и по Аустрију.

„Бити неутралан значи отварати канале за дијалог или хуманитарно деловати. Не сме се веровати да је хуманитарна помоћ сама довољна”, подвукао је он реагујући на поједине критике да неутрална Аустрија не сме да учествује у санкцијама.

Када је реч о решењу за Украјину Курц, који се залаже за неутралност те земље, је оценио да „кокетирање” са НАТО-ом није решење.

Упитан да ли би Аустрија била спремна да учествује у међународној мисији у Украјини он је подсетио да Аустрија већ учествује са експертима у мисији ОЕБС, и да ће, ако буде могуће да да допринос примирју, влада то разматрати.„Ми смо тако близу том конфликту, ближи него другима. Ово кризно жариште има непосредне последице по нашу привреду, али и последице опасности од избегличких таласа, тако да морамо имати огромни интерес да пружимо активан допринос окончању конфликта и проналажењу мирољубивог решења”, истакао је он.

Аустријски плави шлемови за мисију у Украјини

Беч – Министар одбране Аустрије Гералд Клуг најавио је спремност аустријске војске за учешће у међународној мировној мисији у Украјини, уз предуслов поштовања примирја.

„То сматрам могућим”, казао је он по повратку са конференције НАТО.

„Међутим, још смо на почетку. Реч је о могућој надзорној мисији, како би се део такозваног Путиновог плана од седам тачака проверавао, то јест веродостојно надзирало примирје”, објаснио је Клуг у изјави бечком дневнику „Естерајх”.

Малезија тражи независну истрагу о обарању авиона

Куала Лумпур – Малезија тражи независну и отворену истрагу о обарању малезијског путничког авиона у источној Украјини, изјавио је малезијски премијер Хаџиб Тун Разак током разговора са аустралијским премијером Тонијем Еботом у Куала Лумпуру.

Малезија инсистира на потпуној, независној и транспарентној истрази која ће омогућити извођење криваца пред лице правде, рекао је Разак.

Он је, међутим, признао да је веома тешко утврдити ко је одговоран за трагедију у којој је 17. јула погинуло свих 298 путника и чланова посаде.


Извор: Политика

Оставите коментар

Оставите коментар на Крхко примирје уз међусобне оптужбе

* Обавезна поља