НАТО у ери Доналда Трампа, позиција Европе и односи са Русијом. ДВ је о томе разговарао са Џеком Метлоком, бившим амбасадором САД у СССР, и Јоахимом Битерлихом, бившим немачким амбасадором у НАТО.

Деценијама се говори о потреби да се НАТО реформише. Па ипак, као да је доласком Доналда Трампа у Белу кућу кренула нова, озбиљнија рунда дискусије у којој се тражи нова улога Северноатлантског пакта. Трамп је назвао НАТО „сувишним“ или „застарелим“ (реч obsolete може да значи и једно и друго) и позвао партнере да повећају давања за тај војни савез који, како је рекао, Америка више нема намеру да финансира скоро сама.

„Да ли је НАТО сувишан? Апсолутно!“, каже за ДВ Џек Метлок. Он је један од последњих америчких амбасадора у Совјетском Савезу и аутор неколико књига о Хладном рату и његовим последицама. „Савез је формиран да би спречио улазак комунистичког СССР-а у Западну Европу. Данашња Русија није способна да се конфронтира и да доминира остатком Европе“, додаје он.

За разлику од новог председника, Метлок сматра да је повећање издатака за одбрану погрешан корак. „Опасна је илузија мислити да се наше несугласице могу решити милитантним гестовима“, каже овај човек који је био амерички амбасадор у Москви од 1987. до 1991. и одиграо кључну улогу у смањењу тензија између Совјета и Реганове администрације. „Војно маневрисање које данас зазивају НАТО и Русија подсећа ме на геополитичке игре великих сила 1914″, каже. „Јесу ли наши лидери неспособни да ишта науче из историје?“

„ПОТРЕБА ЗА РЕФОРМОМ“

Када је НАТО основан 1949. његов први генерални секретар Хестингс Исмеј рекао је – у слободном преводу – да је циљ алијансе да држи Русе ван игре, Американце у игри, а Немце погнуте. Совјетског Савеза већ дуго нема, Американци промишљају своју улогу светског полицајца, а управо је Немачка дошла до позиције неприкосновеног економског и дипломатског лидера Европе.

Па ипак, Берлин је хронично незадовољан што у питањима безбедности и даље игра подређену улогу, каже за ДВ Јоахим Битерлих, који је крајем деведесетих био немачки амбасадор при НАТО. Током година у немачком Министарству спољних послова изградио је репутацију у спољној политици и постао један од најважнијих сарадника канцелара Хелмута Кола. „Трамп је рекао да је НАТО сувишан и могли бисмо да расправљамо шта то значи, али ја бих рекао да постоји потреба за реформом“, каже Битерлих.

У светлу америчког притиска да Европа преузме већу одговорност за своју безбедност, Битерлих каже да би Берлину највише одговарало да „европски стуб“ у оквиру НАТО предводи Француска, с обзиром на немачку прошлост. „Мислим да у том погледу сталне приче о Европској војсци нису уопште илузије“, додаје Битерлих. „Увек ћемо сарађивати са САД, увек ћемо морати да сарађујемо са њима, али морамо да преузмемо више одговорности, а то значи да коначно морамо постати јачи и ефикаснији.“

ЦРВЕНА ЛИНИЈА – УКРАЈИНА И КАВКАЗ

Читава дебата долази у тренутку када НАТО има распоређене мање батаљоне у балтичким државама, Пољској, Мађарској и Румунији како би одвратио Москву од могуће „агресије“. Оба саговорника ДВ одбацују помисао да би Русија могла да нападне неку чланицу НАТО. „Русија неће напасти неку малу суседну државу која је чланица НАТО, а САД ни под каквим околностима не треба да иду у рат са Русијом. То је сулудо“, каже бивши амерички амбасадор Метлок.

Наводна руска претња помиње се пре свега због анексије Крима и мешања у источној Украјини. Метлок међутим каже да ти потези Кремља штете „правим интересима“ саме Русије и додаје: „Да није било западног или америчког мешања у Украјини током протеста на Мајдану, вероватно не би било ни руске анексије Крима нити подршке побуни у Донбасу.“ Он такође сматра да стационирање трупа на „источном крилу“ НАТО крши дух споразума између НАТО и Русије из 1997.

Јоахим Битерлих је сличног мишљења: „За Путина је Балтик свршена ствар, он не мари за то као ни за Пољску.“ Наш саговорник верује да је црвена линија Кремља сада на Кавказу и у Украјини, што, како каже, САД и европски савезници не разумеју. „Мислим да су Американци и Европљани напросто направили превише грешака у односима са Русијом од почетка века. Погрешно су проценили Русију, непотребно је изоловали, нису чули упозорења о проширењу НАТО, о Грузији и Украјини.“

МИР САМО СА РУСИЈОМ

Верује да је време да НАТО изгради разумне односе са Русијом. „Неће се десити преко ноћи“, каже Битерлих. „За такве ствари је потребно време и обе стране треба да сачувају образ. Али где има воље, има и начина. Американци ће покушати да пронађу тај начин под Трампом, а Европљанима би било паметно да ураде исто и подрже ове америчке напоре.“

Савет за Европу има и Џек Метлок: безбедност континента не зависи од САД. Ако Европљани – дакле и Руси – „одлуче да понове трагичне сукобе из прошлости тако што се међусобно борити онда их САД не могу спасити. Али не верујем да ће се то десити. Додаћу да Европа никада неће бити целовита, слободна и мирна уколико искључује Русију или од Русије прави непријатеља.“


Извор: Дојче Веле

Оставите коментар

Оставите коментар на Метлок – Рат против Русије био би лудост

* Обавезна поља