БРИСЕЛ – Председник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ у Бриселу, после дијалога са Приштином, да ће се дијалог наставити кад Приштина повуче своје противправне одлуке.
„Овде се нико од нас неће појавити док они не повуку противправне одлуке”, рекао је Вучић за РТС.
Он је рекао да ће одлука Приштине о додатном порезу од 10 одсто на робу из Србије остати на снази, да се у Европи нису много због тога узбудили, а такође је упозорио да Европљани намеравају да избаце Србију из енергетске мреже за север Косова.
„Грађанима Србије желим да кажем да су тешки дани у политичком смислу пред нашом земљом. Претходних дана добили смо одлуке приштинских власти у којима су противправно ЦЕФТА споразуму повећали порез за робу из Србије. Нико се није из Европе нарочито узбудио, осим саопштења Могерини”, рекао је он.
Упозорио је и на намеру Приштине да формира војску и један гарнизон упути према северу, што је супротно Бриселском споразуму и споразуму који имамо са НАТО.
„Оно што се сутра дешава је трећа ствар – Европљани покушавају да нас избаце из енергетске мреже за север Косова, противправно. У нацрту, предлогу енергетског спора било је јасно да мора да се форимара ЗСО а она две мешовите компаније на северу које би биле преносник до албанског оператера. Пошто није формирана ЗСО, кривицом Приштине, они то сада нама хоће да отму, да нам отму право на струју, да изгубимо далеководе ка Македонији, Албанији, Црној Гори”, рекао је Вучић.
Желе да нас избаце, противправно, не уважавајући наше аргументе, упозорава Вучић и додаје да ће та одлука бити у понедељак.
Како је рекао, против нас су се изјаснили Немачка, Француска, Италија, Швајцарска, Белгија, Луксмебург, Хрватска, Холандија …
За нас су Шпанија, Словачка, БиХ. „Боримо се колико можемо, али шансе су мале”, рекао је он.
Вучић: Косовска војска на северу – то се неће догодити
Председник Србије Александар Вучић поручио је вечерас у Бриселу, поводом намера Приштине да формира косовску војску при чему би један пук био намењен за север, да се тако нешто неће догодити.
„Рекао сам да сам веома забринут због тога и рекао сам да се то неће догодити. То је све што имам да кажем свима. Па нека мало људи у Европи и сви други размисле шта је то договорено бриселским споразумом, шта је то што је договорено са НАТО и зашто је то некоме данас потребно и ко би то желео да изазива сукобе”, рекао је Вучић, преноси Танјуг.
Како је додао, Србија то свакако не жели.
„Србија не жели сукобе, Србија жели мир са Албанцима, али Србија неће дозволити угрожавање слободе и мира својих грађана и свог народа”, поручио је председник Србије.
Тачи: Суочавање са Србијом је тешко
Председник привремених косовских институција Хашим Тачи изјавио је вечерас у Бриселу да је „суочавање са Србијом тешко”.
„Интерес обе земље је постизање мирног решења које отвара простор за европску перспективу. Остаје да се види у будућности како ће се ствари кретати, али тешко је споразумети се са Србијом. Разговор је био жесток и арогантан са стране Србије, док је наш био балансиран и фер”, рекао је Тачи после састанка с председником Србије Александром Вучићем и високом комесарком ЕУ за спољну политику и безбедност Федериком Могерини, преноси Танјуг.
Како је рекао, потребно је отворити пут за постизање споразума Београда и Приштине који би завршио „међусобним приознавањем и чланством Косова у УН”, преносе приштински лист Зери.
Он је, међутим, додао да је оптимиста да ће у скоријој будућности споразум бити постигнут.
Према његовим речима, дијалог и споразум су једина алтернатива, и да ће на крају споразум ипак бити постигнут.
„Дијалог и преговори не иду ни са ултиматумом нити са агресивним тоновима”, рекао је Тачи.
Могерини: Уздржати се од речи, акција и мера супротних нормализацији
Служба високе представнице ЕУ за спољну и политику безбедности, Федерике Могерини је вечерас саопштила да је она у Бриселу приредила „састанак на високом нивоу дијалога с председником Косова Хашимом Тачијем и председником Србије (Александром) Вучићем”.
„Европска унија очекује да Србија и Косово брзо испуне своје обавезе према дијалогу, имајући у виду директну повезаност свеобухватне нормализације односа међу њима, и конкретних изгледа њихових аспирација према ЕУ” – пише у саопштењу, преноси Бета.
„У својим разговорима с двојицом председника, Федерика Могерини је нагласила потребу Косова и Србије да обезбеде услове за дијалог и да се уздрже од речи, акција и мера супротних духу нормализације”, пише у тексту.
На крају саопштења се каже да су „разговарали о потребним корацима за пут напред и одлучили да остану у сталном контакту наредних дана да би проценили оно што следи данашњем састанку”.