БЕОГРАД – Сабор Српске православне цркве (СПЦ) ипак је данас разрешио дужности епископа милешевског Филарета, рекао је за агенцију Бета извор из СПЦ.
Према његовим речима, на предлог патријарха Иринеја, владике СПЦ синоћ нису гласале о разрешењу епископа Филарета, већ је одлучено да му се да још годину дана да исправи одређене неправилности у финансијском пословању епархије.
Међутим, јутрос је већа група епископа затражила да се ипак гласа о поверењу владики милешевском па је он смењен тесном већином гласова.
Владика Филарет је у својој одбрани на Сабору изнео да је само каснио са одређеним уплатама и да то није велики финансијски преступ.
Сабор СПЦ је раније ове недеље разрешио је дужности и епископа канадсог Георгија.
Њихово разрешење раније је затражио Синод СПЦ којим председава патријарх Иринеј.
Сабор СПЦ данас наставља рад расправом о стању у епархијама, стању на Косову као и о другим актуелним питањима.
Блиц – Смена Филарета дефинитиван пораз групе око Иринеја бачког
На сабору је јутрос дошло до неочекиваног преокрета и владика милешевски Филарет је ипак смењен, сазнаје Блиц.
Сабор се синоћ разишао са начелном одлуком, на иницијативу патријарха Иринеја, да се Филарету да још годину дана шансе да поправи стање у својој Епархији, а да се потом изнова одлучује о његовом разрешењу.
Како се синоћ није гласало о предлогу већ је прихваћен без расправе, а није потписан ни записник, група владика је јутрос инсистирала да се ипак гласа као што је пре неки дан био случај са владиком канадским Георгијем који је такође смењен.
Пет-шест владика јутрос је на заседање дошло са представкама и захтевом да се још једном размотри одлука о Филарету.
Како каже извор Блица из Патријаршије, они су донели и неке нове доказе који говоре о не баш часном животу овог епископа.
До преокрета је дошло након јучерашњег притиска државних фунцкионера да се Филарету ‘прогледа кроз прсте’. За то су се заложили шеф СПС и министар спољних послова Ивица Дачић и директор Србијагаса Душан Бајатовић.
Синоћ је Сабор напрасно одлучио да се уместо смене, владики милешевском да шанса да се поправи. Филарету је била дата година дана да исправи грешке, а након тога би се изнова испитао његов рад и донела одлука да ли ће бити смењен или не. Данашњим великим преокретом је то пало у воду и Филарет је дефинитивно смењен.
Иначе, смена Филарета била је извесна свих дана Сабора посебно јер су његови греси већи од оног што се замера владики канадском.
Филарету се осим неадекватног располагања црквеним новцем и малтретрирања свештенства, ставља на терет и блуд и разврат, а о чему су сведочили монаси из његове Епархије. Од мртвачких глава по којима је остао упамћен у јавности током рата на простору бивше СФРЈ у Филаретовој биографији уписан је и штрајк глађу који није хришћански чин, на десетине дописа државним институцијама и приватницима да му дају новац.
Ово није први пут да се политика умеша у живот Цркве, али ни када је реч о Филарету коме се на терет ставља и политиканство. Током 2012. године милешевски Филарет обратио се за помоћ министру полиције Ивици Дачићу. У то време била је иницијатива медју владикама да се на сабору Филарет пензионише. До сусрета није дошло, али су блиски сарадници Дачића приликом сусрета са врхом СПЦ пренели да им је стало до судбине Филарета.
Поражена група око епископа бачког Иринеја
Сменом владике Филарета поражена је и група владика окупљена око епископа бачког Иринеја, а која је на Сабор 14 маја дошла са петицијом да се не разрешавају владике канадски и милешевки.
Иза овог захтева владике бачког на коме је био 21 потпис заправо је био покушај пуча у СПЦ јер је петиција првенствено требало да обори предлог црквене Владе – Синода о сменама. Тиме и одлуке патријарха Иринеја.
Први пораз групе око бачког била је смена владике канадског Георгија када су прегласани са 21 гласом.
______________________________
Патријарх оставља Филарета
На предлог патријарха Иринеја владика Филарет остаје епископ у Епархији милешевској, што су сви епископи прихватли акламацијом, саопштено је „Политици” из врха Српске православне цркве. Филарет ће ,до следећег пролећног засадања Сабора, остати на челу те епархије. Ова одлука може се сматрати компромисом имајући у виду да је на Сабору разрешен епископ канадски Георгије. Тако су при крају Сабора помирене две струје владика СПЦ, од којих је једна била за разрешење оба епископа а друга за њихово правично суђење.
Како сазнаје „Политика” у врху СПЦ епископу Филарету на терет се, између осталог, стављало дуговање од 200.000 евра извођачима који су радили на обнови светиња у Епархији милешевској. Владика Филарет рекао је јуче пред сабраћом окупљеном на Светом архијерејском сабору да ће тај дуг вратити, као и да има документацију која показује како је трошен епархијски новац.
Како сазнајемо, владика Филарет нема ништа на своје име, осим државне пензије од 12.000 динара. Наш саговорник из врха СПЦ објашњава да нема епархије без дугова. Он додаје да је епископ зворничко-тузлански Хризостом, на пример, који је био у синодској комисији која је испитивала стање у Епархији милешевској, у Епархији бихаћко-петровачкој, којом је раније управљао оставио дуг од 150.000 евра.
Такође, за „Политику” је у врху СПЦ објашњено и да међу архијерејима постоје различита мишљења о питању спровођења процедура суђења епископима, али су у доношењу одлука јединствени.
Владика Георгије је раније одлуком сабора трајно разрешен управљања Епархијом канадском. Медији су објавили да се владика Георгије враћа у Канаду пре краја сабора. Док је он био у Србији, на појединим интернет сајтовима ревносно су полемисале присталице и противници разрешеног канадског владике.
На званичном сајту Епархије канадске, уз саопштење сабора о трајном разрешењу владике Георгија, објављено је и писмо патријарха Иринеја, који администрира овом епархијом. Поглавар СПЦ обратио се свештенству, управама црквено-школских општина и верном народу. Поручује им да својом љубављу, сарадњом, а нарочито молитвом Свевишњем допринесу јединству и очувању поретка у овој епархији.
„Опомињемо да није време ни за ликовање ни за славље, него за усрдну молитву како бисмо сачували мир и превазишли све несугласице настале у претходном периоду”, наводи патријарх у поруци.
Присталице владике Георгија, од краја априла када је привремено разрешен по одлуци синода, имају посебан сајт симболичног назива „Источник истине”, будући да је званични сајт „Источник” преузела нова управа. На „Источнику истине” објављено је тако да је нови архијерејски намесник протојереј-ставрофор Василије Томић покушао на Спасовдан поново да уђе у манастир у Милтону, седиште Епархије канадске. Епархијски савет му то није дозволио, наводи се на овом сајту, уз напомену да ће примопредаја бити извршена у присуству владике Георгија и да им је то потврдио и патријарх Иринеј.
Протеклих недеља интернетом круже и писма подршке владици Георгију, као и писма против њега. Многа су потписали свештеници Епархије канадске, али у међусобним оптужбама присталица и противника владике Георгија, тешко је разлучити колико је које од тих писама веродостојно. Обе стране оптужују се међусобно да су фалсификовале потписе свештеника, па и присталице и противници разрешеног владике тврде да је већина свештенства уз њих. Уз извештаје медија да у Епархији канадској једни спремају вола на ражњу да прославе одлуку сабора да њихов архијереј буде трајно разрешен, док други тврде да ће владика Георгије заувек бити њихов архијереј, не чуди потреба патријарха Иринеја да непосредно по саопштавању одлуке сабора позове свештенство и вернике у Канади на мир и присебност.
Највише црквено тело, Свети архијерејски сабор започео је заседање прошлог четвртка у Патријаршијском двору у Београду.
Оставите коментар на Ноћни обрт у СПЦ – Филарет ипак разрешен
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.