kina-samit0209ХAНГЏOУ – Kинески председник Си Ђинпинг званично jе данас отворио дводневни самит 20 наjвећих светских економиjа, рекавши да би Г20 требало да усвоjи нове мере како би створила замах привредног раста и изгбегла протекционизам.

Jеданаести економски форум Г20 одржава у источном кинеском граду Хангџоуу.

Си се руковао и сликао са светским лидерима укључуjући америчког председника Барака Oбаму, немачку канцеларку Aнгелу Mеркел и руског председника Владимира Путина, преноси AП.

Kинески председник jе у говору на отварању рекао да се светска привреда опоравља, али и суочава са вишеструким изазовима на пољу финансиjа, трговине и инвестициjа.

Си Ђинпинг jе рекао да ће се на самиту дискутовати о привредном расту коjи покрећу иновациjе и ефикасниjем глобалном економском и финансиjском управљању.

Кина се нада да ће јој улога домаћина самита Г20 4-5. септембра донети већи утицај у управљају глобалном економијом и поставила је трговину на прво место теме састанка у граду југозападно од Шангаја.

На маргинама самита већ је обављен низ разговора.

Спутњик – Неће бити јасних порука са овог самита

Од самита Г20 који се у недељу и понедељак одржава у Кини не треба очекивати јасне поруке и реалне одлуке које ће стабилизовати економске и билатералне односе у свету, пишу Вечерње новости.

Од самита Г20 који се у недељу и понедељак одржава у Кини не треба очекивати јасне поруке и реалне одлуке које ће стабилизовати економске и билатералне односе у свету, сматрају саговорници емисије „Свет са Спутњиком“.

Самит је свакако најзначајнији за Кину, која има прилику да покаже колико је моћна и да учврсти своје везе с Русијом и Индијом. Ако је судити према неким ранијим анализама, од свих досадашњих договора на самитима реализовано је тек 1,5 одсто, али ово је прилика да се сретну лидери земаља и разговарају о актуелним темама очи у очи. Синиша Љепојевић, новинар и дугогодишњи дописник из Лондона, каже да је Кина уложила много више у организацију самита него претходни домаћини и да има амбицију да се у Г20 укључе земље у развоју.

„Међутим, питање је колико је та амбиција реална“, каже Љепојевић. И сарадник Института за међународну политику и привреду Слободан Јанковић каже да Кина жели себе да прикаже као велику, чак и водећу силу, али и да наметне економске теме. „Она жели да утврди савезништво с Русијом али и са Индијом. Дакле, Кина ће послати неколико порука, али у економској сфери како би ублажила тензије, а тензије не одговарају земљама које се развијају“, каже Јанковић и истиче да је овај самит и увертира са сусрет групе БРИКС средином октобра.

У економске релације у свету морају се укључити треће земље, на чему инсистира Кина, а после самита видеће се да ли ће у томе и успети. Љепојевић указује на то да је у току преструктурирање финансијског система и да Русија и Кина прелазе на потпуно одвојен банкарски систем. Кина би требало крајем месеца да тестира тај софтвер, што ће бити велики удар за западни финансијски систем.

„Запад живи од туђих пара, јер контролише финансијски систем и технологију финансијског система. Само у лондонској берзи је дневна трговина новцем је 2.200 милијарди долара дневно, да добијете један посто па може да се живи. С новим платним системом то се губи, то су дневно стотине милиона. Кина ће покушати то да представи као готову ствар која се не може спречити“, каже Љепојевић.

То су тектонске промене и биће занимљива демонстрација тих промена, а не одлуке које буду донете, сматрају наши саговорници. Звезде овог самита биће свакако Си Ђинпинг, кинески председник, и уз њега лидери Русије и САД, Владимир Путин и Барак Обама.

Са лидером Америке биће пријатељских сусрета, пошто је то одлазећа администрација, па не треба очекивати кључне договоре.

„Важан сусрет биће између Путина и турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и Путина и британске премијерке Терезе Меј“, каже Љепојевић и подсећа да је Лондон био шампион антируске политике али да је економски увек сарађивао с њом, за разлику од ЕУ, која је на губитку у економској размени с Русијом.

Важно је египатско присуство због разговора о Сирији јер, према речима Синише Љепојевића, та земља има инфраструктуру која би могла да помогне у окончању сукоба.

„САД више нису у позицији да диктирају ситуацију на Блиском истоку и, колико знам, свесне су да су изгубиле доминантну улогу, али желе да одрже присуство. Међутим, то не могу без сарадње с Русијом, и то им је јасно. Колико видим, Русија није против, она жели да помогне да Америка буде присутна“, каже Љепојевић.

Кина је од производње хемијских оловака, пешкира и мајица постала земља нових технологија која ће у наредних 50 година уз Русију и САД бити водећа светска сила и на чијем ће договору почивати нови светски поредак, сматрају саговорници листа Вечерње новости.

Барак Обама: Турска има подршку САД

Амерички председник Барак Обама охрабрио је данас турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, на почетку самита Групе 20 (Г20) индустријски најразвијенијих земаља у Кини, да ће САД учинити све како би се одговорни за покушај пуча у Турској извели пред лице правде.

Председници САД и Турске састали су се у кинеском граду Хангџуу први пут од покушаја државног удара у Турској. Обама је осудио покушај пуча, преноси агенција АП.

По његовим речима, од кључне важности је да се обезбеди да преко турско-сиријске границе џихадисти Исламске државе не прелазе у Турску, а страни борци у Сирију.
Амерички председник је нагласио да Турска не може сама да носи терет избегличке кризе.

Тереза Меј се нада се отвореном дијалогу са Русијом

Британска премијерка Тереза Меј састала се данас са руским председником Владимиром Путином на маргинама самита Г20 у кинеском граду Хангџу, и том приликом изразила наду у отворени дијалог са Русијом иако се две земље озбиљно разилазе у неким ставовима, јавља Ројтерс.

„Иако признајем да ће бити извесних разилажења између нас, постоје неке важне, комплексне и озбиљне теме и питања о којима треба разговарати и надам се да ћемо моћи да остваримо искрене и отворене односе и дијалог“, рекла је Меј, наводи британска агенција.

Меј се састала и са председником САД, Бараком Обамом, и изјавила је да Британија намерава да искористи шансе у слободној трговини док се припрема за излазак из Европске уније.
Она је нагласила да „Брезгит значи Брегзит“ и да неће бити покушаја да се избегне спровођење одлуке с јунског референдума о напуштању ЕУ.

Обама и Меј су, на заједничкој конференцији за штампу у Хангџуу, навели да желе да смање утицај британског изласка из ЕУ на односе њихове две земље.

Ипак, амерички председник је наговестио да ће Лондон морати да сачека пре но што САД успоставе нов трговински споразум с Великом Британијом, изван ЕУ.

По његовим речима, САД су усредсређене на завршетак трговинских преговора са регионом Азија-Пацифик и са ЕУ.

Обама је нагласио да верује да је тренутни приоритет Британије да открије шта Брегзит значи за Европу.

Доналд Туск: Преговори са Лондоном тек након активирања члана 50

Председник Европског савета Доналд Туск рекао је да неће бити преговора са Великом Британијом о условима „Брегзита“ док Лондона формално не покрене двогодишњи процес изласка из блока.
Говорећи уочи почетка самита Г20 у Кини, Туск је рекао да такви пред-преговори нису у интересу преосталих 27 чланица ЕУ.

„Морамо да заштитимо интересе чланица ЕУ које желе да остану заједно, а не оне које желе да напусте блок“, рекао је он.

Говорећи и о избегличкој кризи Туска наводи да је Европа је близу граница својих могућности да прими нове таласе избеглица, позвавши ширу међународну заједницу да преузме већи део терета.
– Практична способност Европе да прими нове таласе избеглоца, да не помињем нерегуларне економске мигранте, близу је својих граница – рекао је Туск на конференцији за новинаре на маргинама самита Г20 у кинеском граду Ханџу, јавља АФП.

Високи европски званичник је подсетио да у свету постоји 65 милиона расељених људи и указао да би „заједница Г20 требало да повећа свој удео у одговорности“.

– Има довољно простора за све стране да дискутују о тим проблемима, укључујући Кину – поручио је Туск, позвавши на финансијску подршку и развојну помоћ за земље из којих мигранти потичу.
Како је председник Европског савета истакао, „само глобални напори моћи ће да уроде плодом“.

Ангела Меркелов и Ердоган разговарали о избеглицама и Сирији

Немачки канцелар Ангела Меркел размотрила је билатерална питања са турским председником Тајипом Ердоганом пред почетак самита Г20 у Кини, рекао је портпарол немачке Владе.

Већ пољуљани односи две земље додатно су затегнути када се Анкара пожалила да Берлин није брзо и одлучно осудио неуспели војни удар у Турској у јулу.

„Меркел и Ердоган размотрили су турско-немачке односе, даљу примену споразума ЕУ-Турска о мигрантима и изразили забринутост због грађанског рата у Сирији. Разговор је био конструктиван“, рекао је портпарол.

Портпарол није рекао да ли су два лидера разговарала о турској забрани немачким посланицима да посете немачке војнике у бази Инџирлик у Турској.

Путин и Ердоган – Односи ће бити све бољи

Председници Русије и Турске Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, најавили су данас „мере“ за даље унапређење односа две земље после вишемесечне кризе изазване обарањем руског авиона на турско-сиријској граници.

„Остаје још много тога да се уради како би се успоставила сарадња у свим областима и о томе ће се данас разговарати“, рекао је Путин на састанку са Ердоганом у кинеском граду Хангџоу, уочи самита Г20.

Он је додао да „Турска пролази кроз тежак период и борбу против тероризма“ и изразио уверење да ће сарадња Москве и Анкаре напредовати „чим ситуација у Турској буде нормализована“.

Ердоган је навео да ће он и Путин предузети „одређене мере“ у циљу унапредјења сарадње у области енергетике, нарочито на оживљавању пројекта гасовода Турски ток, који је због тензија у односима био прекинут.

То је други састанак Путина и Ердогана у последњих месец дана, након њиховог неочекиваног помирења крајем јуна, када је Ердоган Путину упутио извињење због обарања руског борбеног авиона на турско-сиријској граници у новембру прошле године.

Двојица лидера састала су се почетком августа у Санкт Петерсбургу, три недеље после покушаја војног удара у Турској, а Ердоган је тада обећао да ће пројекат Турског тока бити реализован што је пре могуће.

Обама тражио од Кине да призна одлуку арбитражног суда

Амерички председник Барак Обама одржао је састанак с кинеским лидером Си Ђинпингом током којег је поново позвао Пекинг да призна одлуку Хашког суда о Јужном кинеском мору, саопштила је Бела кућа.

Арбитражни суд у Хагу је 12. јула утврдио да Кина нема основа за територијалне претензије у Јужном кинеском мору у областима „линије од девет тачака“. Суд је, такође, одлучио да спорне територије архипелага Спратли нису острва и да не образују специјалну економску зону.

Obama i Djinping

Кина је већ одговорила да одлуку суда не сматра правоснажном, да је не признаје и не прихвата. Обама и Си Ђинпинг су на билатералном састанку разговарали и о питањима сарадње у области сајбер безбедности и поштовања људских права. Амерички и кинески председник су одлучили да учврсте координацију у вези с нуклеарним питањем Северне Кореје.

„Амерички председник је потврдио да САД намеравају да сарађују са свим земљама у региону у области поштовања принципа међународног законодавства, трговинске делатности, слободе кретања бродова у неутралним водама и летова у међународном ваздушном простору“, навела је Бела кућа.

Кина и неколико земаља у региону — Јапан, Вијетнам и Филипини — имају несугласице у вези с морским границама и зонама одговорности у Јужном и Источном кинеском мору. Кина сматра да Филипини и Вијетнам свесно користе подршку САД за повећање напетости у региону. САД позивају стране да буду суздржане, да се залажу против милитаризације региона и инсистирају на свом праву на слободно кретање бродова и летове у међународним водама и ваздушном простору. У целој овој области редовно патролирају амерички борбени бродови и авијација.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Почео самит Г-20 у Кини

* Обавезна поља