Краљевина СХС, и касније Југославија, била је током читавог свог постојања суочена с многим проблемима. Изнад свега, она је била окружена бројним и моћним непријатељима, уживала је размерно малу подршку савезничких великих сила, ослањала се на регионални савез који ће се показати као недовољан и непоуздан. У самој држави власти су се суочиле с политичким и економским кризама, као и с незадовољством других народа и мањина, од којих су неки током четири године ратовали против Србије.
Југословенска династија је током међуратног раздобља настојала и да ступи међу европске династије. Венчање краља Александра и румунске принцезе Марије Хоенцолерн Сигмаринген – потомкиње и енглеских, немачких, данских, руских… владара – требало је да коначно једну српску династију (у томе до тада нису успели ни Обреновићи ни Петровићи-Његоши) доведе у сродство с европским краљевским породицама… Не заборавимо ни Солунски процес и сукоб српске круне са својим црнорукашким преторијанцима. Иако посредно повезани, „младобосанци” су ипак остали везани за тајну официрску организацију. Превратници једном, неки од њих су ускоро пришли забрањеној Комунистичкој партији и постигли завидну каријеру у првој земљи социјализма – Совјетском Савезу с којим је југословенска монархија последња на континенту обновила дипломатске односе.
Колико је таква југословенска држава могла себи да дозволи званично слављење видовданских атентатора из 1914. године? Осовини спомен им је учинила – табле, улице… Капела-костурница подигнута је приватном иницијативом. Прва велика годишњица – двадесет и пет година или четврт века – дошла је 1939. године, када је 15. септембра освећена капела спомен-костурнице на Кошеву, надомак Сарајева. Не треба заборавити да је у то време Вермахт разарао Пољску, а југословенски суседи се надметали који ће пре доћи у окриље Осовине. Тада је намесништво покушало да се некако умили моћним непријатељима. Нешто раније забрањена је велика књига Владимира Ћоровића „Србија и Аустроугарска у 20. веку”. Под притиском словеначког националног вође југословенска влада прихватила је понижење да доноси законе о ограничавању права Јевреја…
У таквим околностима тешко је и немогуће било очекивати да круна и влада узму отворено учешће у слављењу Гаврила Принципа и његових другова, све и да се нису грозили атентатора и превратника. Било је ту солидарности и личног погледа на свет, али треба рећи и да је тадашња југословенска национална идеологија савила слободу и јуначку борбу за њу. Она је водила ка југословенском уједињењу. У тој борби Срби и Југословени имали су свога Брута и Муција Сцеволу, и то током читаве историје, од Обилића до Принципа. Уосталом, да није било тако, Жугић не би пуцао у мађарског и свог пуковника 1941. и не би Спасић и Машера тих дана потонули са својим бродом.
Горка судбина Принципових спомен плоча
Немачки фирер Адолф Хитлер, прослављајући свој 52. рођендан, 20. априла 1941. године, добио је као рођендански поклон једини ратни трофеј из раскомадане Југославије: спомен-плочу Гаврилу Принципу, донету из окупираног Сарајева. Скидање ове плоче снимљено је филмском камером, а снимак је у филмском журналу емитован широм покорене Европе. Чин скидања плоче пратио је глас немачког спикера да се „на овом историјском месту Гаврило Принцип изборио за слободу Србије”.
На скинутој плочи, међутим, није помињано ни српство, ни Србија. Ћирилицом је писало: „На овом историјском месту Гаврило Принцип навијести слободу на Видовдан 15/28. јун 1914. године”.Да би иронија била већа, ову спомен-плочу, 2. фебруара 1930, није (из спољнополитичких и унутрашњих разлога) поставила Краљевина Југославија, него су је самоиницијативно поставили и, без присуства државних званичника, открили Принципови пријатељи и рођаци младобосанаца.
После ослобођења, у присуству водећих људи Републике Босне иХерцеговине у социјалистичкој Југославији, у Сарајеву је откривена нова спомен-плоча, на којој је златним словима писало: „У знак вјечите захвалности Гаврилу Принципу и његовим друговима, борцима против германског освајача, посвећује ову плочу омладина Босне и Херцеговине – Сарајево, 7. мај 1945.године.”
Ову плочу заменила је нова, која је на месту атентата постављена вероватно 28. јуна 1953, када је у Сарајеву отворен Музеј Младе Босне. На спомен-плочи је писало: „Са овога мјеста 28. јуна 1914. године Гаврило Принцип својим пуцњем изрази народни протест против тираније и вјековну тежњу наших народа за слободом”.
Године 1992, у време грађанског рата у Босни и Херцеговини, спомен-плоча је насилно уклоњена. Тек 12 година касније, 2004, сарајевске власти поставиле су нову плочу, на којој је латиницом, „домаћим” и енглеским језиком, записано: „Са овог мјеста 28. јуна 1914. Гаврило Принцип је извршио атентат на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда и његову супругу Софију.”
Оставите коментар на Принцип и његови споменици
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.