izbori bihБосанска политика се одређује у Бриселу, земља је већ годинама протекторат ЕУ. Она је, а не бирачко тело, крива ако у тој земљи нема напретка, пише у једном од оштрих коментара штампе на немачком након избора у БиХ.

„ЕУ заказала у свом протекторату“, наслов је коментара у берлинском Тагесцајтунгу. „БиХ је удаљенија од Европе више него икада. Нема потребних политичких и привредних реформи. Босанска реалност је тужна: у земљи је више политичара него у било којој другој држави у Европи. Државна управа је корумпирана и минимално функционише. С обзиром на готово потпуну деиндустријализацију, о привреди се не може ни говорити. Чак 44 посто грађана БиХ је без посла. Посао поред локалних бирократија нуде само међународне организације – пре свих ЕУ. ЕУ није само трговински партнер БиХ. Босанска политика се такође одређује у Бриселу. Босна је већ годинама протекторат ЕУ. Она је, а не босанско бирачко тело, крива ако у тој земљи нема напретка“, пише ТАЗ.

„Парламентарним и председничким изборима неће бити превазиђене институционалне блокаде“, пише швајцарски Ноје цирихер цајтунг. „У БиХ су без велике светско-политичке помпе одржани председнички и парламентарни избори. Они скоро да ништа неће променити у политички и привредно парализованој земљи. Пре свега јер националне партије, које од краја рата одређују правац, више делују једна против друге него заједно. Представници три етничке групе следе циљеве који се дијаметрално укрштају: док се Бошњаци залажу за јачање државних институција, Срби не попуштају у свом праву на аутономију, Хрвати траже формирање трећег ентитета. Звучи веома компликовано, али је нажалост тако“, констатује лист и додаје у песимистичном тону: „У поређењу с Хрватском, која је од јула 2013. године чланица ЕУ, и Србијом, која је у јануару почела приступне преговоре, БиХ све више заостаје. Међународни монетарни фонд је због недостатка реформи на санацији буџета обуставио свој програм помоћи. Изолација Босне на свим пољима се наставља.“

Аустријски лист Стандард пише да су избори посебно занимљиви у Републици Српској. Тамо су раме уз раме две странке, Додиков СНСД и Тадићев СДС. „Јачање СНСД би могло да има последице за целу земљу. Додик подржава захтев ХДЗ-а за стварањем трећег ентитета у Херцеговини. У једном независном извештају се у БиХ, у којој странке и неколико утицајних породица запоседају позиције у управи и правосуђу, пре свега се критикује Државно тужилаштво. Судови су у првој половини 2014. године потврдили само 23 одсто оптужница. Све друге, а неке и по неколико пута, враћене су Државном тужилаштву због недостатака. Такође се наводи да је смањен и број оптужби због злочина против човечности.“


Извор: Дојче Веле

Оставите коментар

Оставите коментар на Штампа на немачком језику о изборима у БиХ

* Обавезна поља