Звона Саборног храма Светог архангела Михаила у Београду огласила су се у 11.25 часова означавајући да је устоличен 46. предстoјатељ Српске Православне Цркве, Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Порфирије.

Свечани чин устоличења новоизабраног Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског г. Порфирија започео је 19. фебруара 2021. године саборном светом архијерејском Литургијом у Светоархангелском саборном храму у Београду. Светом Литургијом је началствовао новоизабрани првојерарх Српске Православне Цркве уз саслужење отачаствених архијереја сабраних на изборном Светом Архијерејском Сабору, свештенства и верног народа.

Саслуживали су или молитвено присуствовали Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом, преосвећена господа eпископи: сремски Василије, бањалучки Јефрем, будимски Лукијан, банатски Никанор, новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин, канадски Митрофан, британско-скандинавски Доситеј, западноевропски Лука, жички Јустин, врањски Пахомије, шумадијски Јован, браничевски Игњатије, зворничко-тузлански Фотије, милешевски Атанасије, будимљанско-никшићки Јоаникије, диселдорфски и немачки Григорије, рашко-призренски Теодосије, горњокарловачки Герасим, источноамерички Иринеј, крушевачки Давид, славонски Јован, аустријско-швајцарски Андреј, бихаћко-петровачки Сергије, тимочки Иларион, нишки Арсеније, буеносајрески и јужноцентралноамерички Кирило, далматински Никодим, осечкопољски и барањски Херувим, захумско-херцеговачки Димитрије, моравички Антоније, ремезијански Стефан, мохачки Исихије, диоклијски Методије, полошко-кумановски Јоаким, брегалнички Марко и стобијски Давид; протојереји-ставрофори др Саво Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода, др Зоран Крстић, ректор Богословије Светог Јована Златоуста у Крагујевцу, проф. др Владимир Вукашиновић, архијерејски намесник београдски, и Петар Лукић, старешина Саборног храма Светог архангела Михаила у Београду; протојереј Срђан Перић из Сомбора; протођакони: Радомир Перчевић, Стеван Рапајић, Дамјан Божић и Иван Гашић; јерођакони Силуан са Свете Горе и Саво (Бундало) из Митрополије загребачко-љубљанске; и ђакон Еразмо из Православне Охридске Архиепископије.

Свечаном чину устоличења присуствовали су председник Републике Србије г. Александар Вучић, члан председништва Босне и Херцеговине г. Милорад Додик, председница Републике Српске гђа Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске г. Радован Вишковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања гђа Маја Гојковић, Њихова Краљевска Височанства принц Филип и принцеза Даница Карађорђевић, министарка правде Маја Поповић, министар унутрашњих послова г. Александар Вулин, министар спољних послова г. Никола Селаковић, министар здравља др Златибор Лончар, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, директор Безбедносно-информативне агенције г. Братислав Гашић, представници Војске Србије, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Владимир Рогановић, представници српског народа у Црној Гори, Хрватској и Северној Македонији, апостолски нунције г. Лучијано Суријани, надбискуп београдски г. Станислав Хочевар, муфтија србијански Мустафа еф. Јусуфспахић, представници Цркава и верских заједница у Србији, представници Српске академије наука и уметности, Матице српске и других просветних и културних институција, представници дипломатског кора.

На крају свете Литургије уследио је свечани чин устоличења Његове Светости г. Порфирија у најсветији трон Архиепископа пећких, Митрополита београдско-карловачких и Патријараха српских. Патријаршке инсигније Његовој Светости г. Порфирију уручили Високопреосвећени Митрополит дабробосански г. Хризостом и Преосвећени Епископ будимски г. Лукијан.

Патријарх Порфирије током церемоније устоличења – Фото: СПЦ

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је, у приступној беседи, истакао између осталог:

– Са дубоким смирењем и осећајем страхопоштовања прихватам чињеницу која је данас, овим саборним служењем божанствене службе, савршена у нашим очима, умовима и срцима, а то је да сам благовољењем Божијим и благодатним сагласјем отачаствених архијереја, моје браће у Христу, узведен у свети и божанствени, Богом подигнути престо светога кир Саве – како га називају надахнути средњовековни хагиографи – у престо великог архијерејства на коме треба да седи достојан саопштник апостолскога седења!

– Молим се Богу и молим све вас да ме молитвено и делатно подржите да велики и одговорни задатак који је овим свештеним чином стављен пред мене изнесем радосно, у послушању Светом Архијерејском Сабору! Да као 46. патријарх, а 57. поглавар наше Свете Цркве будем макар у најмањој мери скромни наследник мојих великих и светих претходника! На првоме месту, дванаесторице архиепископа који су, на челу са Светим Савом, предстојали нашој Светој Цркви од 1219. до 1346. године. Потом дванаесторици поглавара, од којих су чак шесторица удостојени светитељства, који су духовно предстојали српским народом до првог укидања Патријаршије у Пећи. Наследник сам и великих обновитеља Српске Патријаршије – Макарија Соколовића 1557. и Димитрија Павловића 1920. године. Постављен сам да чувам и обнављам спомен на труд, жртву, много пута и мученичко страдање за Цркву Божију које су поднели моји свети претходници. Од Гаврила Рајића, преко Лукијана Богдановића, Варнаве Росића и Гаврила Дожића, до Викентија Проданова. А колико је тек бескрвно мучеништво великих српских црквених поглавара? Оно је познато само Богу и њима. У духовно наслеђе свих нас, оци, браћо и сестре, остављен је узвишен животни циљ: да ходимо стопама мудрости патријарха Германа, да идемо стазама светости патријарха Павла и да будемо чеда патријарха Иринеја у великом подвигу миротворства!, нагласио је Његова Светост Патријарх г. Порфирије.

– Имајући све то на уму, пред живим Богом и пуноћом Цркве Божије, пред свима вама заједничари звања небескога, искрено, према исконском искуству Светог Апостола Павла, исповедам да се немам чиме похвалити осим слабостима и гресима својим. То ме ипак не испуњава безнађем, него смиреном надом да ће се, молитвама и мољењима свих вас, посебно молитвеним заступништвом мог духовног оца Епископа бачког Иринеја, и на мени остварити духовна истина у коју нас је увео овај Апостол Народа. Њега је сам Господ утешио рекавши му: Доста ти је благодат моја; јер се сила моја у немоћи показује савршена! Те речи и мене охрабрују да на своја немоћна плећа узмем свети и тешки крст патријаршке службе и да са уздањем у благодатну помоћ вечног Првосвештеника и Подвигоположника почнем успон уз гору блаженстава Христових, обасјану лучама истините светлости и чистом ведрином истине. Обузет свештеним трепетом пред овом узвишеном Тајном и свестан множине задатака на које по повереној дужности треба заједнички да одговоримо, знам да ће овај успон ублажити сам Дух Утешитељ који дише где хоће и сама сила Јеванђеља Христовог који нам даје моћ да у њему чинимо све, поручио је новоустоличени првојерарх Српске Православне Цркве.

Устоличење патријарха Порфирија (колаж фотографија) – Фото: Курир/Зорана Јевтић

Патријарх Порфирије: Косово је за нас пупчана врпца

Његова светост патријарх српски г. Порфирије, у беседи на церемонији устоличења, рекао је да послање Цркве јесте да изграђује мир и међусобно поверење. Косово је за нас нит, пупчана врпца која нас повезује са нашом духовном и историјском колевком, са суштином нашег идентитета, поручио је патријарх. Осврнувши се на пандемију коронавируса, приметио је она показује колико смо међусобно повезани и једни на друге упућени, и колико само међусобном пажњом можемо победити страшну пошаст.

Архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српски господин Порфирије, који је данас устоличен у најсветији трон Српске православне цркве, обратио се у беседи архијерејима СПЦ, политичким и дипломатским званичницима, представницима Католичке цркве, исламске и јеврејске верске заједнице и верницима окупљеним на церемонији у Саборној цркви у Београду.

“Молим се Богу и молим све вас да ме молитвено и делатно подржите да велики и одговорни задатак, који је овим свештеним чином стављен пред мене и положен на моја нејака плећа, изнесем радосно у послушању Светом архијерејском сабору да као 46. по реду патријарх, а 57. поглавар наше свете Цркве будем макар и у најмањој мери скромни наследник мојих великих и светих претходника”, поручио је патријарх, који је јуче изабран за поглавара Српске православне цркве.

Истакао је да патријаршка служба примарно треба да буде утемељена на духовном искуству светих Божјих људи, на њиховом односу са Христом Богочовеком.

“Сваки човек је саздан као икона Божија”

“Важно је схватити и осетити снагу Цркве да живи и да сведочи мир, благовестећи га свим народима и свим људима добре воље. Свим народима понављам, јер сваки човек је саздан као икона Божија”, указао је патријарх.

Рекао је да нажалост живимо у времену када су мир и јединство уздрмани, нажалост и у Цркви Божијој у њеном људском аспекту, било да се то дешава далеко од нас или је део наше црквене стварности.

“Ми смо позвани да наши аргументи буду духовни, духовним да доказујемо, а не речју и искуством и силом, која своје извориште има само у овом свету. Тим путем и сам скромно намеравам да уз помоћ Божију и свих вас ходим и, не усуђујем се да кажем, стигнем. Водим цркву која ми је поверена. Послање Цркве јесте да изграђује мир и међусобно поверење силом мира Христовог”, поручио је патријарх Порфирије.

Истакао је да ће се чврсто држати устројства Цркве које је неговано и сачувано у православљу, утемељено на Светом писму и учењу светих отаца Цркве.

“Моја патријаршка служба Богу и роду неће се кретати стазама парцијалних интереса, нити ће садржати елементе савременог странчарења и парцијалног бављења политиком. Настојаћу, што сам се и по мери својих могућности трудио да чиним и до сада, да негујем овај саборни дух као најважнији цвет нашег богочовечанског стабла”, истакао је патријарх.

Приметио је да савремени односи у друштву, па и савремена политика схваћена као борба различитих партија, често у себи носе и доста непријатности, можда и непримерених односа и активности.

“У изворном смислу реч политика, у Антици где се и појавила као појам, сматрана је бригом за оно што је заједничко, бригом за заједнички живот. У тој бризи су учествовали сви грађани и сви су једнако делили одговорност за друштво, за оно што је заједничко. Том врстом политике не само да хоћу, него дубински осећам да и морам да се бавим, као што је и сваки човек дужан да чини”, истакао је патријарх.

О Косову и Метохији

Патријарх Порфирије се током беседе осврнуо на судбину Косова и Метохије.

“У мојим молитвама на првом месту ће бити православни Срби на страдалном Косову и Метохији, који су у нераскидивом јединству са нашим народом и у Републици Србији, али и са нашим благоверним народом који живи у Републици Српској, у Црној Гори, у Босни и Херцеговини у целини, али и у свим другим земљама где наш народ живи”, рекао је патријарх.

Истакао је да наше многострадално Косово и Метохија није за српски народ само мит, већ завет.

“Тај Косовски завет је везан за Нови завет, у чијем темељу стоји светост. Отуда је Косово за нас нит, пупчана врпца која нас повезује са нашом духовном и историјском колевком, са суштином нашег идентитета”, рекао је патријарх.

Поручио је да ће настојати да, колико год може, служи нашем народу у Хрватској.

“Настојаћу колико год могу да служим нашем народу у мени драгој Хрватској, која је постала моја друга отаџбина, народу чију дубоку веру, снагу и љубав сам упознао и која ће бити узор и мени у годинама које предстоје. Исто то важи и за Словенију. Исту ту љубав, моју бригу заслужују православни и у Републици Македонији, који вековима чувају неке од најлепших манастира”, рекао је патријарх.

Не одустаје, како је истакао, од тога да целим својим бићем, скромним снагама, али и снагом и силом благодати Божје ради на повезивању људи, на изграђивању мостова, на успостављању дијалога са свима.

“Настојаћу да својој браћи, без обзира ком народу и којој вери припадају, а који живе у земљама у којима смо ми православни Срби већина, будем такав пријатељ какве сам ја стекао у Хрватској и Словенији”, истакао је патријарх.

“Свесни смо огромне жртве лекара”

Нови поглавар СПЦ је говорио и о пандемији коронавируса.

“У ово тешко време опште пандемије изазваном ширењем вируса Сарс-Ков-2, свесни смо огромне жртве лекара и свих људи који су несебичним полагањем својих живота и снага испунили највећу заповест Христову – у љубави да будемо снажни, али и трезвени, да нама не овлада страх”, указао је патријарх.

Приметио је да пандемија, која се тако брзо проширила, показује колико смо међусобно повезани и једни на друге упућени, и колико само међусобном пажњом можемо победити страшну пошаст.

Патријарх Порфирије се, након устоличења у Саборној цркви, састао са председником Србије Александром Вучићем.


Извор: Сајт СПЦ, РТС, ТВ Храм

Оставите коментар

Оставите коментар на Устоличење патријарха Порфирија (видео)

* Обавезна поља