Влада у Приштини једногласно је усвојила, без присуства чланова из Српске листе, три Предлога закона о трансформацији Косовских снага безбедности у војску и по хитном постуку их доставила парламенту.
Законе је предложило надлежно министарство на чијем челу је Рустем Бериша, који је рекао да прихватањем предложених закона Косовске снаге безбедности преузимају нове задатке, а министарство КСБ тежи да прерасте у министарство одбране, пренео је портал Коха.
Косовски премијер Рамуш Харадинај изјавио је након седнице владе да је „завршетак сигурносних механизама највећа инвестиција земље у догледној будућности“.
„Косово ће изградити наоружане, професионалне, мултиетничке и инклузивне силе, усклађене с војскама мира, засноване на стандардима НАТО-а“, написао је Харадинај на Фејсбуку.
Косовски председник, Хашим Тачи, међутим, сматра да је ова одлука донета у погрешно време.
Коха подсећа да власт у Приштини већ неколико година припрема трансформацију Косовских снага безбедности у косовску војску и да је, према уставним одредбама, та трансформација могућа само уз двотрећинску подршку Срба.
Власт у Приштини, међутим, сматра да трансформацију треба спровести у складу са законом, где подршка Срба није предвиђена.
Северноатлански савез оценио је да је трансформација Безбедносне снаге у Оружане снаге Косова питање за косовске власти.
НАТО оцењује и да свака промена у структури, мандату и мисији Безбедносних снага Косова треба да се оствари уз уставне промене.
Званичници Алијансе су за Радио слободна Европа (РСЕ) навели да НАТО подржава развој БСК под садашњим мандатом, уз оцену да су БСК професионална, мултиетничка снага и извор регионалне стабилности.
„Свака промена у структури, мандату и мисији Безбедносних снага Косова ће морати да се решава у складу с Уставом Косова и захтеваће уставне амандмане“, наведено је писаном одговору званичника НАТО-а на питање РСЕ.
Ако мандат БСК буде еволуирао, Северноатлански савез ће размотрити ниво ангажовања на Косову, наводи се у одговору из Алијансе и додаје да НАТО остаје посвећен безбедности и стабилности Косова.
„Ове снаге су прешле дуг пут. Напредак који је постигнут је пример капацитета НАТО у изградњи успешног безбедносног сектора, али још тога треба да се уради“, наведено је у одговору.
Такође се наводи да НАТО у потпуности подржава дијалог о нормализацији односа између Косова и Србије који се одвија под покровитељством ЕУ. „То је кључ за регионални мир и стабилност“, стоји на крају изјаве.
У међувремену је реаговала амбасада САД у Приштини која је саопштила да није била консултована поводом одлуке Владе Косова о трансформацији БСК у ОСК и најавила да ће усвојене законе анализирати како би разумела њихову сврху и ефекат.
„САД су одувек подржавале суверено право Косова на војску и блиско сарађивале са Косовом о томе како то постићи. Саветовали смо на опрезан приступ који држи Косово у договору са нашим НАТО савезницима по овом важном питању. Нисмо били консултовани о времену ове објаве и мораћемо да анализирамо нацрте закона како би разумели њихову сврху и ефекат“, навела је амбасада.
Амбасада је додала да је последњих неколико седмица фокусирана на изградњу унутрашњег консензуса о „важном дијалогу са Србијом“.
„Настављамо да верујемо да је нормализација између Косова и Србије најважнији корак за напредак у блиској будућности“, навела је амбасада.
Оставите коментар на Војска Косова и реакције
Copyright © Цеопом Истина 2013-2025. Сва права задржана.