dusan vujovic foto youtube prt scБЕОГРАД – Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас да се аранжман са ММФ заснива на три стуба реформи и навео да је основни циљ да учешће јавног дуга у БДП-у од 2017. крене да пада уз истовремено спуштање дефицита на ниво од око три одсто БДП-а.

Он је на конференцији за новинаре, након стоте седнице Владе Србије, која је била отворена за јавност, навео да у та три стуба спадају фискална консолидација, консолидација финансијског сектора и структурне реформе, које укључују реформе јавних предузећа, а које ће њихово пословање учинити ефикасним.

„Ниједан програм који сам до сада радио нисам имао проблем да реализујем, не очекујем ни да ће сада бити проблема“, казао је министар.

Признање међународне заједнице

Министар финансија Душан Вујовић рекао је да је Србија „добила огромно признање међународне заједнице која је представљена у савету директора Међународног монетарног фонда“, који је донео позитивну одлуку осклапању трогодишњег аранжмана из предострожности са Србијом.

„Било је планирано да буде 23. фебруара и тако се и догодило. Ми смо до 23. фебруара остварили читав низ ствари које смо раније договорили – донели смо буџет, донели смо читав низ мера, које су већ реализоване пре 1. фебруара, сада идемо даље у имплементацију овог програма“, рекао је синоћ Вујовић за РТС.

„Ово је не само признање влади председнике (Александра) Вучића и Србији у целости. Ово је и велика обавеза да истрајемо у реформама и коначно истрајемо у томе да припремимо терен за економску будућност Србије“, рекао је министар финансија.

„Пошто се ми налазимо на путу реализације тих реформи, јако је важно је да нам тако кредибилна институција каже да имате конзистентан програм реформи у којем реформишемо финансијски сектор, припремамо основ за економски раст инвестиција, запошљавање, исто тако да смо кредибилан партнер да ћемо решити проблеме структурних реформи, да ћемо решити проблеме прошлости, реформисати јавна предузећа и јавну управу“, рекао је Вујовић.

На питање да ли ће нам сада уз подршку ММФ-а бити теже или лакше да остваримо задатке као што су смањење минуса у јавној каси, јавног дуга и незапосленост, Вујовић је истакао да је ово програм владе који подржава ММФ.

„Ово је програм који ћемо заједно пратити, реализовати. Понављам, највећи терет у дефинисању програма и примени овог програма јесте на председнику Вучићу и влади Србије. Мислим да ћемо у томе истрајати“, навео је министар.

vujovic-kori

„Присуство Фонда у свему томе подиже кредибилитет програма, даје стручну институционалну кредибилност овог програма и омогућава нам да међународни инвеститори то препознају, да дође у Србију и у такозваном трехем таласу инвестиција искористе наше предности у регионалном нивоу и европском нивоу“, рекао је Вујовић.

Он је претходно за ТВ Пинк рекао да је овај аранжман признање свим грађанима који су жртву већ поднели смањењем пензија и плата и подстрек свима да би требало подржати програм реформи и здрав економски пут.

Према његовим речима, Србија већ остварује „импресивне“ резултате.

„Смањили смо дефицит, имамо суфицит у првих 40 дана ове године, и ако се тако настави очекујемо да ћемо извести Србију на пут економског опоравка“, поручио је министар Вујовић.

Железара обухваћена аранжманом

Министар финансија Душан Вујовић рекао је да је Железара као и сва друга јавна предузећа обухваћена аранжманом са ММФ-ом зато што је намера да се заустави ток државне помоћи и субвенција.

Он је гостујући на РТС-у синоћ рекао да постоје три модела решења за Железару, а да је први модел директне приватизације који није уродио плодом.

„Али модел менаџмент уговора, или модел стечаја остају као могућности. Надамо се да ћемо решење наћи уговором о управљању, а затим да ће доћи до приватизације у неком разумном року“, навео је он.

ММФ је, као је рекао, поставио само услов да Железара не буде даље оптерећење за буџет, и подсетио да исти услов поставља и Европа.


Извор: Танјуг, РТВ

Оставите коментар

Оставите коментар на Вујовић о споразуму са ММФ-ом

* Обавезна поља