Доктор Рудолф Арчибалд Рајс, Швајцарац који и после 100 година важи за највећег пријатеља Срба, на данашњи дан је пре једног века кренуо је по други путиз Београда пут Ваљева. Наша влада позвала је овог познатог криминолога да сведочи о томе шта се дешава у Великом рату и о злочинима аустроугарских војника. Он је већ сутрадан послао свој први званични извештај. Иако је раније писао за „Газету” из Лозане.
Подсетимо да је швајцарски криминолог, скромни и одважни човек, са српском војском прешао и Албанију и умарширао у ослобођени Београд 1818. Др Рајс је заволео нашег обичног човека, сељака, онолико колико је после рата презрео такозвану политичку елиту Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Остао је да живи у Београду уместо у сређеној и богатој Лозани и умро напрасно у Топчидеру, понижен и одбачен јер није поднео да ратни профитери, шверцери, шићарџије предводе народ за који је сматрао да поседује изузетне врлине.
Својим писањем, извештајима из Србије кварио је пропагандну слику Немаца и Аустроугара о нама као дивљачком народу. Својим угледом допринео је и томе да Србија има знатно боље место у историји и да је због подвига у Првом светском рату и данас поштују. Сличности са данашњицом су огромне. Можда и зато углед овог човека не опада већ читав век.
О употреби недозвољене муниције
Ваљево, 30. септембра 1914.
„…Са сигурношћу могу да вам потврдим да Аустријанци користе једну врсту која је много страшнија од думдум метака: то су експлозивни меци. Знам да је ова моја тврдња врло озбиљна, али ако сам сигуран у оно што тврдим, то значи да лично имам те метке и да сам видео повреде које они наносе… Ако се њима погоде руке или ноге, ампутација је неизбежна, а уколико метак погоди главу или труп, наступа смрт… Нећу описивати како ране изгледају, само ћу рећи да су застрашујуће… Имајући у виду ове чињенице, питамо се чему је служио напредак цивилизације, ако је могуће да се у XX веку користи оваква ратна муниција.“
Упутства аустријским трупама
Ваљево, 14. октобра 1914.
„Аустроугарска је против мале Србије водила прави истребљивачки рат. Доказ за то је све што сам овде видео: наређења за убиства цивила, за паљење села, експлозивна зрна, бомбардовање отворених градова као што су Београд и Шабац, гађање цивилног становништва шрапнелима итд. Доказе о свему овоме прикупио сам у току спровођења анкете на самом терену, приликом саслушања аустријских ратних заробљеника, као и на основу материјалних доказа и докумената које сам код њих пронашао.”
Дословце преводим (документ је на немачком језику) најзанимљивије одељке. Књижица има седам страна штампаног текста, са насловом: „К. и К. 9 Korpkommando. Инструкције у вези са поступањем према становништву у Србији”. Инструкције почињу овако:
„Рат нас води у земљу настањену људима који су задојени фанатичном мржњом према нама, у земљу у којој се убиство сматра дозвољеним чак и у вишим друштвеним слојевима, као што нам је показала трагедија у Сарајеву, и у којој се оно сматра јунаштвом.
Према оваквом становништву потпуно је излишно показати било какву племенитост срца и хуманост: то је чак и штетно, јер би овакви обзири, које је могуће понекад имати током рата, овде довели у опасност наше сопствене трупе.
Стога издајем наређење да се према свима поступа на најстрожи и најгрубљи начин и са максималним опрезом, докле год трају војне операције.
Као прво, не дозвољавам да се заробљавају неуниформисана лица која носе оружје, било да су у групи или појединачно. Они морају бити по сваку цену ликвидирани.
Ко год у оваквим случајевима покаже самилост, биће најстроже кажњен.
Приликом проласка кроз село: ако је потребно да војска само прође или да брзо делује, треба брзо извршити упад у село, са бајонетима на пушкама, које морају бити спремне за паљбу. У сваком случају, војници треба одмах да узму неколико талаца да би се заштитили (свештенике, учитеље, виђене имућне људе итд.). Када наставе пут кроз село, војници треба да их воде са собом, ако је могуће у колони, једног по једног, а ако у селу на војску буде испаљен макар један метак, треба их безусловно ликвидирати.
Аустријанци у Србији
Ваљево, 5. новембра 1914.
„У селима и варошицама кроз које сам прошао, Аустријанци су побили 1.148 цивила. Њихова тела су пронађена и идентификована. С друге стране, нестало је 2.280 цивила. Познавајући ’начин рада’ окупатора, може се претпоставити да је најмање половина несталих убијена, чиме би се број убијених попео на 2.400.
Али ако знамо да је један део Шабачког округа и даље у рукама Аустријанаца, немогуће је утврдити тачан број мртвих. Ако овоме додате још и то да нисам набројао све преостале општине у којима је такође било насиља, заједно ћемо доћи до закључка да је моја цифра од 3.000 до 4.000 убијених цивила потпуно основана.
Узраст жртава варира између два месеца и 92 године старости. Већина их је била стара између 4 и 65 година, а највећи број представљају дечаци од 10 до 18 година. Ни деца млађег узраста нису била поштеђена. У гробницама сам пронашао тела деце која нису имала више од 2–3 године. Међу 1.148 масакрираних, број жена је релативно висок. Наиме, утврдили смо идентитет 250 мртвих женских тела.
Марта Стојковић, удовица, 40 година, из Липолиста, памти посету аустријских војника који су украли све што је могло да се једе. Али они су желели још, а Марта више ништа није имала. Да би се спасила од војника који су почели да јој прете, хтела је да побегне са својом децом код суседа. Међутим, војници су припуцали, убили њеног сина Веселина од 12 година, а њу тешко ранили секиром у кук и лево стопало. Веселиново тело је обешено на вратима дворишта.
Ватра је такође коришћена за мучење жртава штрафекспедиције (казнене експедиције).
Методе ’кажњавања’ биле су и паљење кућа и амбара. Процењујем да број запаљених кућа, газдинстава итд. у крајевима које сам обишао износи најмање 8.000.
Наведени изводи потичу из новинских чланака професора Рајса објављених у „Лозанској газети” (Gazette de Lausanne) о злочинима аустроугарске војске почињеним у Србији 1914. године и из књиге др Арчибалда Рајса Ратни извештаји из Србије и са Солунског фронта, необјављени текстови на српском језику, Београд 2014, стр. 18–19.
Оставите коментар на Први извештаји др Арчибалда Рајса из Србије
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.