Извршење смртне казне над шиитским клериком Нимром Ал-Нимром у Саудијској Арабији изазвало је међурелигијске напетости на Блиском истоку, али и скренуло пажњу на тешку ситуацију у саудијском краљевству. Према неким аналитичарима, Саудијској Арабији прети системски колапс, узрокован економском, међурелигијском и унутрашњом кризом. У том погледу, најрадикалнији сценарио је пропаст или распад државе.
Аналитичари верују да је погубљењем неколико чланова Ал Каиде и шејха Ал Нимра Ријад хтео да пошаље сигнал широм арапског света да је Саудијска Арабија и даље неумољив борац против оба непријатеља, „деснице” Ал Каиде и шиитске исламске „левице”. Егзекуција 47 противника режима уклапа се у општи тренд јачања репресивне политике, у којој је у последњих годину дана одсецањем главе погубљено најмање 153 људи, највише у протеклих 20 година.
Осим тога, многи су мишљења да је стари и немоћни краљ Салман под великим утицајем свог сина лудака – министра одбране и заменика престолонаследника Мухамеда бин Салмана (фотографија испод), који се ослања на тврду политику силе. Да се заиста ради о опасном човеку, потврђује и Индепендент, који га у једном чланку назива „најопаснијим човеком Блиског истока” а у другом, позивајући се на немачку обавештајну службу BND, „арогантним заговорником интервенционизма”.
Немоћни, а како пише Индепендент, дементни краљ Салман и његов син се надају се да ће им рат у одбрани вере” користити за јачање покиданих веза између владајуће елите и народа. Међутим, очито су погрешили, јер у Саудијској Арабији и суседном Бахреину расте љутња шиитске мањине, а мобилисали су се и шиити широм Блиског истока, све до Пакистана. Овим се прилично погоршао геополитички статус краљевства до мере да је Дојл Мекманус за Лос Анђелес тајмс написао да Саудијска Арабија више не може да рачуна на помоћ Вашингтона, посебно не у могућем сукобу с Ираном.
ОКРУЖЕНИ НЕПРИЈАТЕЉИМА, БЕЗ ПОМОЋИ САД
„Они су окружени непријатељима. Са севера се плаше вође Исламске државе Абу Бакра ал Багдадија, који је обећао да ће збацити краљевску династију. Земља је окружена шиитским побуњеницима са југа у Јемену, те шиитским Ираном на истоку. Међу унутрашњим проблемима је сукоб између шиита и сунита и оштар пад цена нафте, који ствара рупу у буџету, а саудијско становништво је навикло на бесплатне јавне услуге и становање, којима цена сад непрестано расте”, тврди Мекманус и подсећа да су у прошлости саудијски принчеви увек могли да рачунају на подршку САД у било каквом неслагању са Ираном, али се „то није догодило овај пут”.
Геополитички статус Саудијске Арабије знатно сер погоршао током последње две деценије. Због америчке агресије и свргавања режима Садама Хусеина у Ираку урушена је равнотежа снага у региону. На северу Саудијске Арабије је створен јак „шиитски полумесец”, односно савез који чине Иран, Ирак, Сирија и Либан, а на југу шиити у Јемену. Источно од Арапског полуострва овом савезу се на крају може придружити и Бахреин, где већину чине шиити, који се противе владајућој сунитској елити.
Погубљењем Ал Нимра осујећене су све мировне иницијативе за решавање регионалних сукоба. Прекинуто је примирје у Јемену, где Саудијска Арабија предводи коалицију у борбама против локалних шиитских милиција и дела бивше јеменске војске. У међувремену главни геополитички ривал Иран шири своју сферу утицаја на Блиском истоку. У том контексту је за Ријад велики проблем почетак успостављања веза између САД и Ирана.
У овом тренутку, према мишљењу стручњака, Саудијска Арабија проживљава један од најкритичнијих тренутака у својој историји. Проблем је настао и у преносу власти после смрти краља Абдуллаха. До сада је власт у краљевству ишла са брата на брата, а они су били синови оснивача Саудијске Арабије Ибн Сауда. Краљ Салман је прекршио неписано правило и, уместо свог брата Мукрина бин Абдулазиза, крунским принцом именовао нећака Мохамеда Бин Наyефа. Други у наследном реду је син краља, поменути принц Мухамед бин Салман.
Салманова одлука је већ изазвала протесте осталих чланова краљевске породице. Прошле јесени је један од саудијских принчева написао отворено писмо у коме је затражио оставку краља Салмана. Према његовим речима, краљ поткопава стабилност, а политику дефинише његов син Мохаммед бин Салман. Аутор писма је такође упозорио на непотребне војне авантуре и немарно расипање новца, док земља због ниских цена нафте клизи према банкроту.
САЛМАН ЗЕМЉУ ВОДИ У ПРОПАСТ
Све то изазива тескобу међу принчевима друге генерације. Они су се ујединили како би расправљали о проблемима у врху власти. Исто чине и племенске вође, који верују да политика принца Салмана земљу води у пропаст. Проматрачи верују да је писмо било нека врста упозорења Салману и његовом омиљеном принцу Мухамеду. Мухамед бин Салман је са непуних 30 година постао министар одбране, начелник двора, председник Управног одбора националне нафтне компаније Сауди Арамко и други престолонаследник. Мухамед верује да ће приватизацијом компаније Сауди Арамко намакнути потребна буџетска средстава и најавио је излазак на тржиште, односно поступак првог изласка деоница компаније на примарна тржишта капитала.
Овим се показало да је један од главних проблема саудијског вођства недостатак новца. Већ деценијама Саудијска Арабија црпе нафту у огромним количинама и имала је готово неограничене ресурсе за одржавање домаће стабилности, али и финансирање савезника у арапском свету. Међутим, пад цена нафте, повећање домаће потражње због демографске експлозије и претеране обавезе су драматично промијенили геополитичку ситуацију. У 2015. се буџетски дефицит први пут у историји краљевства приближио горњој граници од сто милијарди долара. Ако је 2011. Ријад и успео да смири протесте, укључујући и масовна упумпавања новца у разне програме, данас више нема таквих могућности.
muhammadbin salman 16×9Саудијска Арабија сама сноси одговорност за тренутну ситуацију, јер је намерно одржавала висок ниво производње нафте и тако утицала на рушења цена, чиме је угушила индустрију шкриљаца у САД и узроковала проблеме геополитичким ривалима Ирану и Русији. Ријад се надао да ће му финансијске резерве омогућити да преживи привремени пад цена нафте, али то се није догодило. Златне резерве су се топиле алармантном брзином од 12 милијарди долара месечно. Овим темпом до краја 2018. године, а веројатно и раније, саудијска ризница ће пасти на само 200 милијарди долара, што ће узроковати прави стампедо одлива капитала.
Саудијска Арабија је тек прошле године почела да штеди новац. Прошле године отказала је амбициозан план од 109 милијарди долара за развој соларне енергије, а прошле јесени хитно повукла и око 70 милијарди из страних инвестицоних фондова. Тај је новац Ријаду био преко потребан за крпљење рупа у буџету, али је питање како су ову одлуку примили прави власници новца и инвестиционих фондова на Волстриту и лондонском Ситиу. Али то није све: Ријад је недавно подигао цену горива за 50 одсто, смањио субвенције за воду и струју те замрзнуо грађевинске пројекте. Осим тога, Ријад први пут у историји размишља о успостављању пореза на додату вредност од пет одсто.
ИРАН ЈЕ ВЕЋ ПОБЕДИО
Све то ради се да би се смањио буџетски дефицит, који је 2015. досегао 19 одсто БДП. Саудијска Арабија сада од продаје нафте финансира само пола својих трошкова, због чега су се владари династије Ал Сауд морали да се задуже или узму новац из својих резерви. Према мишљењу стручњака Међународног монетарног фонда, финансијске резерве земље овим темпом могу да покривају трошкове до 2020. године, а тада ће потпуно нестати.
„Операција која не иде превише добро је она војна, јер саудијске оружане снаге показују слабу оперативну способност, а апсорбују 11 одсто БДП, што је светски рекорд”, преноси француски лист Лес Ехос.
До сада је унутрашња стабилност Саудијске Арабије зависила од великодушних субвенција за гориво, становање, храну и социјалне услуге. Само на субвенције за гориво одлазило је око 20 одсто саудијског БДП. Суфинансирано је 80 одсто хране, која се углавном увози. Осим тога, веома сушна земља је 70 одсто воде обезбеђивала енергетски растрошним системима за десалинизацију морске воде. Међутим, са овим ценама нафте немогуће је задржати овај ниво потрошње. Богатство се топи, а око четвртина становништва Саудијске Арабије и даље живи испод границе сиромаштва, незапосленост је достигла 12 одсто, а међу младима чак 30 одсто.
Сумњива су и финансирања савезника. Саудијска Арабија троши десетине милијарди долара за подршку Египту, просаудијским снагама у Јемену, као и исламистичким и терористичким групама у Сирији. Огромне своте трошиле су се и на промоцију вехабијске идеологије широм муслиманског света.
Саудијско краљевство, према многим стручњацима, нема јако јавно образовање. Тешко је чак говорити о постојању „саудијске нације”, а у најбољем случају може се говорити о конгломерату арапских племена и сродних племенских вођа, чија оданост зависи од количине добијеног новца. Саудијска Арабија се није борила за своју независност, а њена војска се састоји од високо плаћених најамника, чији је борбени дух врло низак. Уз недостатак финансирања, све слабости саудијског режима ће постати много евидентније.
У историјском сукобу између Ирана и Саудијске Арабије победу ће највероватније однети Иран. Саудијска Арабија је цивилизацијски заостала, а земља је још увек заробљена у архаичној вехабијској идеологији. Упркос богатству, превладава бедуински менталитет и начин живота. Штавише, Саудијска Арабија се налази у једном од најважнијих, али и најсуровијих светских региона, где има врло мало воде и готово да нема услова за пољопривреду.
Саудијска Арабија има само два снажна алата утицаја – новац од нафте и исламска света места Меку и Медину. Међутим, слабљењем нафтног фактора, присутност исламских светих места неће бити довољно за одржавање регионалног утицаја на нивоу какав жели Ријад.
ПРОБЛЕМ МЛАДИХ И СИРОМАШТВА
Осим што ће морати да пази на потезе у региону, Саудијска Арабија није без проблема унутар сопствених граница, а ти проблеми не долазе ни од Ал Каиде нити од шиита, него од младих и великог броја сиромашних. Млади нису одговорили на зов Арапског пролећа, него су наставили да живе по крутим правилима вехабијског режима. Међутим, свеједно су се, први пут у историји, на неки начин дрзнули да дирну у само средиште ултра-конзервативног религијског естаблишмента у краљевству. За само неколико дана током 2013. млади Саудијци, углавном 20-годишњаци, прикупили су 2.600 потписа за петицију „Изјава младих Саудијске Арабије којом се гарантују слобода и различитост”. Њоме су се супротставили верским вођама, који своју визију ислама силом намећу становништву у земљи и шире. „Официјелно тврдолинијаштво их је уморило. Религија данас има другачији смисао. Проточнија је разноликост мишљења, и многе од догми стављене под знак питања”, за Ал Монитор је изјавила новинарка Керил Марфи, аутор књиге Будућност краљевства – Саудијска Арабија у очима 20-годишњака.
Саудијско друштво је оптерећено забранама, које долазе из верских кругова. Да би се забране поштовале брине се „mutaween”, верска полиција којом управља „Повереништво за промоцију врлина и превенцију греха”. Задатак mutaween-а је да брину о пуној примени верских закона на јавним местима. Брину и о спровођењу закона о немешању мушкараца и жена тамо где је забрањено, позивају људе на молитву и упућују жене да покрију косу и ставе вео на лице. Ако је до сада становништво увек послушно следило савете верских вођа, саа се ствари полако мењају. Млади су почели да негодују због уплитања у њихове приватне животе и све је више инцидената који су последица непоштовања забрана.
Чињеница је да млади Саудијци имају и других проблема. Младеж, која представља две трећине популације од око 20, а, ако убројимо у обзир раднике мигранте и остале, чак 32 милиона становника Саудијске Арабије, тражи радна места, социјалну правду и веће индивидуалне слободе.
Промене су последица технолошког напретка, као и чињенице да се пре пада цена нафте 140.000 Саудијаца школовало у иностранству. Верски вође су више пута покушавали да спрече владин програм школовања у иностранству, али без успеха. Интернет је средство које је донело највећу промену у свести младих Саудијаца. У Саудијској Арабији је пре 14 година било 200.000 корисника интернета, а данас их је 17,3 милиоа, дакле више од половине становништва. Од свих арапских земаља у Саудијској Арабији је највећа стопа корисника интернет услуга и међу младима прелази 90 одсто.
ПОБУЊЕНИ ПРИНЦ
Према испитивању јавног мнења, које је провео Универзитет у Ријаду, 75 одсто жена у Саудијској Арабији мисли да ће ускоро доћи до великих промена у вези са њиховим слободама, што су саудијске власти препознале као претњу и женама недавно, први пут у историји, дале право да бирају и да буду биране на регионалним изборима.
Али сиромаштво и незапосленост угрожавају нацију и темпирана су бомба за Саудијску Арабију, путем Твитера је поручио саудијски принц Валид бин Талал, један од најбогатијих људи на свету и члан краљевске породице. Нешто слично раније је изјавила и принцеза Басма Бинт Сауд бин Абдул Азиз, која као дисидент живи у Лондону и често говори о кршењу женских права и сиромаштву у домовини. Године 2012. она је за Индепендент изјавила да су „Саудијској Арабији хитно потребне реформе, али су сиромаштво и неправда табу теме које краљевска породица покушава да прикрије пре свега у очима међународне заједнице”. Цео свет зна да, захваљујући нафти, Саудијска Арабија има највећи број супербогатих породица, али су ретки они који знају да, према неслужбеним подацима, 25 одсто становништва живи испод границе екстремног сиромаштва, а, према другима, чак 60 одсто становништва саставља крај с крајем.
Како год изгледали тачни подаци о броју сиромашних, сигурно је само једно: Саудијска Арабија није издржала корак са растом популације, која се од 1970. до данас са шест милона попела на 32 милијуна људи, што потврђују и документи владе у Ријаду.
Данас, кад је цена нафте нешто виша од 30 долара по барелу, „бајка о растрошном краљевству” је при крају. Како ће завршити ова вештачка државна творевина коју је у животу одржавала само нафта, краткорочно је тешко предвидети. Међутим, оваква политика Ријада већ на средњи рок Саудијску Арабију сигурно води у системски колапс, у коме се може у питању наћи и њена територијална целовитост.
Оставите коментар на Крај саудијске бајке
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.