Прво 5. а онда поново 8. септембра приликом посете Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ), председник Владе Србије је изразио саучешће принцу престолонаследнику Абу Дабија и заменику оружаних снага УАЕ, шеику Мухамеду бин Заједу ал Нахјану, због погибије 45 војника Емирата у Јемену:
„’Tешко jе изнаћи праве речи утехе у оваквим моментима, када су изгубљени храбри животи’, навео jе у телеграму премиjер Србиjе Aлександар Вучић.
Вучић jе навео да, у име владе Републике Србиjе и лично име, упућуjе саучешће званичницима Уjедињених Aрапских Eмирата и породицама оних коjи су изгубили своjе вољене.
‘Mолим да, Ваше височанство, примите изразе мог наjдубљег саучешћа’, навео jе Вучић у телеграму“, како је пренео Танјуг.[i]
Саучешће су послали и лидери скоро свих арапских земаља, али и Барак Обама, Џон Кери, Саветник за националну безбедност Беле куће Сузан Рајс, и Дејвид Камерон. Дакле, сви који непосредно учествују у „арапској коалицији“ која је војно интервенисала у Јемену крајем марта 2015, као и њихови главни западни савезници.
Поменути војници УАЕ су, према Танјугу, погинули „током операциjе, предвођене Саудиjском Aрабиjом против шиитских побуњених Хута… када jе проjектил, коjи су испалили Хути, погодио складиште оружjа близу њиховог положаjа у провинциjи Mариб, на око 120 километара источно од престонице Сане“.
У Јемену је на сцени, по многима, брутална страна интервенција, предвођена Саудијском Арабијом, којој није први пут да интервенише у овој, посебно за њих стратешки важној земљи од око 26 милиона становника, из које се може контролисати улаз и излаз у Црвено море и, посебно, изузетно важан пловни пут којим се нафта из Персијског залива допрема до Медитерана. Што значи да је важан не само за нафтом богате арапске земље, већ и за њихове англо-америчке савезнике.
Тзв. арапска коалиција, коју уз Саудијску Арабију, формално чине УАЕ, Бахреин, Катар, Кувајт, Мароко, Египат, Јордан и Судан, ратује на страни бившег председника Абд-Рабуха Мансура Ал-Хадија, а против његових главних супарника, припадника покрета Ансар Алах (у преводу „Божији помоћници“), познатијих под именом Хути, по имену свог оснивача Хусеина Бад ал-Дина ал-Хутија, који су свргнули Хадија и заузели главни град Сану, а такође су у савезништву са Хадијевим претходником, бившим председником Јемена Али Абдулахом Салехом.
Ситуација је доста замршена али, суштински, то је борба између стране под саудијском, односно страном контролом (Хади) и јеменских суверениста (Хути), у коју су се умешали и Ал Каида и снаге Исламске државе, које се такође боре против Хутија,[ii] који су „антисалафисти“, односно противници сунитског фундаментализма.[iii] Саудијци и њихови сунитски и вахабитски савезници оптужују Хуте да су ирански савезници али, осим што су и саме иранске власти то демантовале више пута, за то не постоје конкретни докази (што не значи да је Иран незаинтересован за исход и да не пружа одређену подршку). Истина, већи део Хутија чине шиити, мада је то шиитска струја (заиди) која се разликује од владајуће иранске, и сматра се да је шиитска струја која је најближа сунитској, чиме се делимично објашњава и присуство сунита у овом покрету.
Оно што је занимљиво, а нама на простору бивше СФРЈ тако познато, је да су сукобљене јеменске стране биле на домаку споразума о подели власти пре него што је саудијско бомбардовање саботирало мирно решење јеменске политичке кризе. Ево како је „Вол стрит џурнал“ о томе известио, цитирајући мароканског дипломату Џамала Беномара, бившег Специјалног изасланика УН за Јемен, који је дао оставку недуго после почетка саудијске интервенције:
„Када је ова кампања (односно саудијски вођена војна интервенција – прим. аут.) почела, једна ствар која је била важна, али је остала непримећена, је то што су Јеменци били близу договора који би омогућио поделу власти између свих страна, укључујући и Хуте… Хути устаници, који су заузели значајне делове земље током претходних осам месеци, пристали су да повуку своје оружане снаге из градова које су заузели, према договору који се уобличавао. УН су већ прецизирале појединости везане за нове владине снаге које би их замениле… За узврат, западно подржани председник Абд Рабух Мансур Хади, који је у међувремену побегао из земље, био би део извршног тела које би привремено управљало земљом… Хути су били пристали на ову Хадијеву умањену улогу, али је онда дошло до саудијске војне интервенције, која је почела 26. марта. Тада је став Хута по овом питању постао тврђи, и они су се успротивили било каквој Хадијевој улози у влади. Саудијски подржане фракције су такође заузеле тврђи став, по ком Хутима није требало дати никакву политичку власт“.[iv]
Другим речима, Саудијци и њихови арапски савезници, уз западну подршку, минирали су мировни споразум који је имао изгледа да спречи крвави рат који је затим избио. Свака сличност са улогом САД у минирању тзв. Кутиљеровог плана за БиХ у марту 1992, а и каснијих мировних иницијатива током рата – није ни мало случајна.
Сада становништво Јемена плаћа жестоку цену најновијег западно инспирисаног интервенционизма. Још у јуну је лондонски „Гардијан“ извештавао да је преко 20 милиона Јеменаца, односно скоро 80% популације, „суочено са хуманитарном катастрофом“ и хитном потребом за водом, храном и медицинском помоћи, због строге поморске блокаде коју је успоставила арапска коалиција предвођена Саудијском Арабијом, уз подршку САД и Велике Британије. Већ тада је у земљи било милион интерно расељених лица, 12 милиона је било класификовано као „прехрамбено небезбедно“ (имају тешкоће да обезбеде следећи оброк), а 5 милиона као „изузетно прехрамбено небезбедно“ (често живе данима без оброка). Забележен је пораст колере и других озбиљних заразних болести, укључујући и денга грознице.[v]
Уз то, саудијски предвођени интервенционисти неселективно гађају цивилне објекте и инфраструктуру, укључујући и школе и пијаце, чак и спортске објекте.[vi]
Јоханес ван дер Клау, представник УН-ове канцеларије за координацију хуманитарних питања у Јемену и шеф УНХЦР-а за ту земљу, је 19. августа поновио да се Јемен суочава са „хуманитарном катастрофом“, док је УНИЦЕФ објавио да у просеку осморо деце дневно погине или бива обогаљено, а шеф Међународног комитета Црвеног крста, Питер Маурер, је после августовске посете земљи констатовао да „Јемен после 5 месеци личи на Сирију после 5 година“. Уз то, до средине августа, број интерно расељених се попео на 1,4 милиона.[vii]
Да ли је председник Владе Србије икада изразио саучешће хиљадама оних који су страдали у војној интервенцији у којој учествују његови „дивни пријатељи и искрени пословни партнери“[viii] из Емирата, као и милионима Јеменаца којима је сам опстанак доведен у питање? И како се ово уклапа у „хуману“ слику коју и Вучић и владајућа коалиција агресивно стварају о себи у контексту садашње мигрантске кризе? Или је ово неки селективни хуманизам „протестантског“ типа, који су Немци и остали „узори“ које нам председник Владе упорно намеће – одавно патентирали? Јер – Саудијци и Емираћани су богати – дакле „успешни“, док је Јемен најсиромашнија арапска земља. А још ако је наша наменска индустрија умешана у масовну, али поприлично нетранспарентну испоруку оружја за војну интервенцију у Јемену. Профиту се у зубе не гледа…
Ово је срамота за Србију, само последња у низу. И морално и материјално смо се, посредством Владе Србије, за љубав (крвавог) „бизниса“, званично сврстали уз снаге које, уз Исламску државу и Ал-Каиду, нападају и трајно дестабилизују једну суверену земљу, потпирују унутар-муслимански верски сукоб и свесно и намерно узрокују огромну патњу цивила, док у самој Србији, за „љубав“ – а вероватно и коју (нетранспарентну) мрвицу са трпезе ЕУ, глумимо „хуманисте“, по угледу на најгоре западне лицемере. Права слика ситуације у Јемену целу ту отужну причу разбија у парампарчад.
_____________________________________
Одреднице:
[i] http://www.tanjug.rs/full-view1.aspx?izb=197438
[ii] Мапа од 7.9.2015. која показује тренутни однос снага у јеменском рату: http://southfront.org/yemen-map-of-war-sep-7-2015-the-war-escalates/
[iii] http://english.alarabiya.net/en/perspective/profiles/2014/10/08/Profile-Who-are-Yemen-s-Houthis-.html
[iv] http://www.commondreams.org/news/2015/04/27/saudi-led-airstrikes-destroyed-diplomacy-yemen-former-un-envoy-claims
[v] http://www.theguardian.com/world/2015/jun/05/saudi-led-naval-blockade-worsens-yemen-humanitarian-disaster
[vi] http://www.globalresearch.ca/yemen-a-voice-in-the-wilderness/5461714
[vii] http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34011187
[viii] http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/2031878/%D0%92%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%9B%3A+%D0%A3+%D0%95%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B0+%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%BE+%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%99%D0%B5+%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5.html
Оставите коментар на Зашто Вучић сврстава Србију уз екстремисте у Јемену?
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.