20.05 – Москва — Руски председник Владимир Путин позвао је на продужење примирја у источној Украјини у телефонском разговору са лидерима Француске, Немачке и Украјине.
19.05 – Европска унија данас уводи забрану увоза робе са Крима. Изузетак ће представљати само роба, која је добила сертификат од украјинских власти.
18.30 – Самоодбрана се са поштовањем односи према одлуци председника Владимира Путина да од Савета Федерације тражи повлачење дозволе за улазак оружаних снага на територију Украјине. Ово је изјавио шеф самопроглашене Доњецке народне републике Павел Губарев.
18.10 – У артиљеријском гранатирању града Славјанска (исток Украјине) повређено је шеснаест цивила, известили су новинари руског телевизијског канала LifeNews.
18.05 – Уставни акт о стварању савеза самопроглашених република, Луганске и Доњецке народне републике, размотриће данас скуштина ЛНР.
18.00 – Самоодбрана у Северодоњецку у Луганској области је саопштила да у најскорије време планира да пусти групу од четири посматрача ОЕБС-а. Ово је саопштио први потпредседник Доњецке народне републике Андреј Пургин.
15.21 – Према новим проценама Уједињених нација, од 15. априла (почетак офанзиве украјинске војске против присталица федерализације на југоистоку Украјине) до 20. јуна погинуле су 423 особе, више од 46.100 је отишло у избеглиштво, а 10 болница је затворено, јавља дописница Раше тудеј Пола Силер.
15.15 – Николај Литвин: Безбедносне снаге припремају „озбиљне мере“ на истоку Украјине
Мировни план председника Петра Порошенка не функционише, зато је украјинска страна спремна на озбиљне мере, преносе медији позивајући се на председника Државне граничне службе Украјине Николаја Литвина.
У најскорије време ћемо направити заштићенији систем за појачање украјинске границе и истока Украјине. Одржан је састанак са оружаним снагама поводом додатних мера, рекао је Литвин.
Истовермено в.д. министра одбране Украјине Михаил Коваљ изјавио је у среду 25. јуна да украјинска војска контролише државну границу.
15.12 – Шеф украјинске дипломатије Павло Климкин поздравио је одлуку горњег дома парламента Русије о укидању резолуције којом се руском председнику Владимиру Путину дозвољава употреба војне силе у Украјини. али је истакао да Русија мора да предузме још позитивних корака.
„Верујемо да је ово позитиван корак… али нама су потребни и други позитивни кораци, као подршка председника Русије свеобухватном (мировном) плану и наравно потребна је ефикасна контрола границе“, рекао је Климкин на конференцији за новинаре у седишту НАТО у Бриселу, а пренео Ројтерс.
15.10 – Јуриј Продан: Кијев спреман да са РФ склопи споразум о гасу
Украјина је спремна да склопи са руском енергетском компанијом Гаспром пакетни спорзум о гасу, изјавио је министар енергетике Украјине Јуриј Продан, по доласку Брисел на састанак са европским комесаром за енергетику Гинтером Етингером.
Украјина је спремна да данас склопи такозвани пакетни споразум са руском страном, на основу оних предлога, које је израдила Европска комисија у прошлој рунди преговора у Кијеву, као и да сарађује само на основу таквог пакетног споразума, изјавио је Продан.
Он је, такође, најавио да би Украјина и ЕК могле у среду 25. јуна да размотре обнову тространих преговора о гасу са РФ и ЕУ.
14.30 – Русија неће жмурети ако Украјина буде кршила права становништва које говори руски, изјавила је председница Савета федерације Валентина Матвијенко после одлуке тог дома парламента Русије да укине одлуку председника земље Владимира Путина која му даје одрешене руке да војно интервенише у суседној Украјини.
Руска страна има довољно начина, метода и инструмената да заштити етничко руско становништво, припаднике руског света, тврди она.
„И овде и у дијалогу с властима наших западних области, ми ћемо тражити решење тих питања. Русија и Украјина имају дуготрајан историјски интерес да сарађују у свим областима. Очигледно је да је решавање ситуације у Украјини немогуће без Русије. Надам се да ће код власти у Кијеву преовладати прагматизам и здрав разум кад је реч о успостављању сарадње између две суседне земље и два братска народа“, преноси Интерфакс њене речи.
14.24 – Украјинска полиција потврдила смрт бебе у Луганској области
У граду Антрацит у Луганској области погинула је једна беба, саопштио је МУП Украјине.
Према прелиминарним информацијама дете је рањено у груди гелерима из подцевног бацача граната. На лицу места раде стручњаци за експлозив. Истрага је у току.
Покренут је кривични поступак по члану „убиство са предумишљајем“.
13.12 – Украјински премијер Арсениј Јацењук је, у данашњем обраћању националном парламенту, изразио наду да ће Украјина примити другу траншу помоћи од Међународног монетарног фонда, пошто је његова земља испунила све услове договорене са том институцијом у оквиру програма помоћи.
Украјина је у мају примила прву траншу од 3,2 милијарде долара у оквиру целокупног зајма ММФ вредног 17 милијарди долара и који је предвиђено да буде исплаћен у наредне две године.
13.03 – Валентина Матвијенко: Русија ће пратити ситуацију на југоистоку Украјине
Русија ће пратити ситуацију на југоистоку Украјине и неће стајати по страни, ако насиље буде настављено, изјавила је председница Савета Федерације Валентина Матвијенко.
Сенатори су у среду укинули одлуку о употреби руских оружаних снага у Украјини. Ову иницијативу поднео је дан раније председник РФ Владимир Путин.
Матвијенко је за ситуацију у Украјини оптужила Кијев. При томе председница сматра да нема потребе за контигентом мировних снага на истоку земље. Кијев и самопроглашене народне републике треба сами да нађу решење конфликта, прихватљиво за обе стране, сматра она.
Матвијенко је такође рекла да ће Русија прихватити избеглице из Украјине и упутити хуманитарну помоћ становницима југоистока.
Матвијенко је још изјавила да се не може поништити воља грађана Крима, који су одлучили да се припоје Руској Федерацији, нити ико може да тргује тим поводом, одговарајући на питање да европске земље и даље одбијају да признају ту одлуку.
Матвијенко је истовремено изразила уверење да припајање Крима Русији не представља препреку за нормалне однсе између Русије и Украјине.
12.38 – Михаил Коваљ: Кијев и и снаге самоодбране почели размену заробљеника
Урајинска војска и снаге самоодбране почели су током трајања примирја размену заробљеника. Ово је саопштио вршилац дужности министра одбране Михаил Коваљ. Према његовим речима већ је размењено више од десет људи.
Председник Украјине утврдио је прецизан план, у складу са којим се током целокупног трајања примирја спроводе одговарајуће активности, међу којима је и размена заробљеника, нагласио је он.
Коваљ је такође, нагласио да се број размењених заробљеника сваког тренутка мења.
12.14 – Арсениј Јацењук: Кијев спреман на консултације са Москвом о европској интеграцији
Кијев је спреман да одржи консултације са Москвом, на којима би био размотрен проблем, везан за европску интеграцију Украјине, изјавио је премијер Арсениј Јацењук.
„Желимо да разумемо, на који начин квалитет робе прети нашим комшијама“, рекао је он на седници владе.
Москва је више пута изражавала забринутост због намере Кијева да потпише економски део асоцијације са ЕУ, јер ће то довести до неконтролисаног прилива робе. Русија је упозорила да ће у том случају бити принуђена да заштити своје тржиште.
Украјина планира да потпише документе са Европском унијом 27. јуна.
11.19 – Савет Федерације изгласао укидање резолуције која предвиђа могућност употребе руских оружаних снага у Украјини
Савет Федерације, горњи дом парламента Русије, изгласао је укидање резолуције која предвиђа могућност употребе руских оружаних снага у Украјини.
Горњи дом руског парламента је на данашњој седници гласао за укидање резолуције, што је посланицима претходно предложио и Комитет за уставна питања, међународне односе, одбрану и безбедност.
Један од званичника Савета Федерације рекао је за Ројтерс да ова одлука треба да буде схваћена као акт добре воље у знак подршке мировним преговорима у Украјини. Међутим, истиче да је Савет спреман да поново усвоји исти акт уколико то буде неопходно.
Председник Русије Владимир Путин је затражио у уторак од Савета Федерације да поништи резолуцију која му даје право да употреби руске оружане снаге у Украјини ради заштите руског становништва које тамо живи, пише Итартас, а преноси Танјуг. Путин је то затражио „у циљу нормализације ситуације и решавања кризе у источним регионима Украјине, као и поводом почетка тространих преговора по том питању“.
Резолуцију о употреби руских оружаних снага у Украјини је Савет Федерације изгласао 1. марта.
11.12 – Кијев: У хеликоптеру обореном код Славјанска били официри СБУ
У хеликоптеру, који су јуче обориле снаге самоодбране код Славјанска, осим војника налазили су се официри Службе безбедности Украјине, саоштила је прес-служба украјинске војске.
Снаге самоодбране обориле су јуче хеликоптер украјинских војних снага у рејону Славјанска у Доњецкој области. Погинуло је, по инфорамцијама Националне гарде, девет људи.
Украјинске снаге тврде да је за последња три дана регистровано 44 случаја, у којима су снаге самоодбране прекрешиле режим прекида ватре. Самоодбрана пак оптужује украјинске војне снаге за наставак пуцњаве.
11.03 – Игор Стрелков: Четири цивила погинула у артиљеријском нападу украјинске војске на Славјанск
Четворо цивила погинуло је кад је украјинска војска јутрос у 6.05 гранатирала Славјанск, објавио је на Твитеру командант самоодбране тог града у Доњецкој области Игор Стрелков.
Стрелков је прецизирао да су Славјанск гранатирали „украјински најамници“.
Бомбардовање је трајало 40 минута, а на град је испаљено 30 граната.Он није написао колико људи је повређено.
10.11 – Павле Губарев, народни губернатор самопроглашене Доњецке Народне Републике, каже да украјинска војска врши нападе углавном у свим правцима и затражио да на територију Донбаса буду послате мировне снаге.
Украјинска армија је у неколико делова Донбаса почела да крши примирје чим је оно ступило на снагу, написао је Губарев на свом профилу на Фејсбуку, преноси РИА Новости.
„Ми поштујемо одлуку (председника Русије) Владимира Владимировича (Путина), али морам да кажем да Украјина не испуњава обавезе које је преузела пред светском заједницом и сопственим народом“, написао је он. Губарев је напоменуо да је основни циљ Украјине споразум са ЕУ, а последица може бити распоређивање мировних снага ЕУ и наставак геноцида над становништвом Донбаса.
„Зато тражимо да на територију ДНР и ЛНР (самопроглашена Луганска Народна Република) буду размештени руски мировњаци“, навео је Губарев додајући да се ова мера може спровести уз договор с УН.
10.10 – Испоруке руског гаса Европи преко Украјине су стабилне упркос ценовном спору између Москве и Кијева, саопштила је руска државна гасна компанија Гаспром, преноси Танјуг.
„Транзит гаса преко Украјине тече према уговореним параметрима, а обим испорученог гаса у протеклих 24 сата је био 227 милиона кубних метара“, изјавио је портпарол Гаспрома Сергеј Купријанов, а преноси агенција Ројтерс.
Како подсећа британска агенција, Гаспром је прошле недеље обуставио испоруке гаса Украјини због неисплаћеног гасног дуга.
09.55 – „Рачунамо на позитивне сигнале које сада руски председник шаље, као и да ће се чути широм света, пре свега, у Украјини“, рекао је заменик министра спољних послова Русије Григориј Карасин, преноси АФП. Путин је у уторак затражио од руских посланика да укине резолуцију од 1. марта којом му је дозвољено слање војске у Украјину. Та Путинова одлука дочекана је у Кијеву као његов „први практичан корак“ ка пружању помоћи у гушењу побуне на истоку Украјине. Очекује се да ће горњи дом Думе гласати за укидање резолуције касније данас.
09.42 – Бајден разговарао са Порошенком после обарања хеликоптера
Амерички потпредседник Џозеф Бајден разговарао је са украјинским председником Петром Порошенком након што су проруске снаге обориле војни украјински хеликоптер упркос прекиду ватре, саопштила је Бела кућа.
Случај обарања хеликоптера, у ком је девет војника погинуло, прети да угрози могуће преговоре о окончању сукоба који трају већ 11 недеља и у којима је, према подацима УН и агенције АФП, погинуло 435 особа.
Бајден је нагласио да је неопходно да посматрачи верификују кршења прекида ватре, као и да се мора зауставити „прекогранично снабдевање оружјем”, пренела је агенција АФП.
Председник САД је одвојено разговарао са британским премијером Дејвидом Камероном о кризи у Украјини. Они су се сложили да, уколико Русија не предузме неодложне кораке ка деескалацији ситуације на истоку Украјине, ЕУ и САД морају да раде на „примени додатних координисаних мера” које ће коштати Русију.
Порошенко јуче није искључио могућност превременог прекидања режима примирја јер га, како тврди, проруске снаге непрестано крше, дајући наређење челницима снага безбедности да „без икаквог колебања узвраћају ватру”.
„Екстремисти су 24. јуна, упркос сопственом обећању да ће се придржавати режима прекида ватре дати на (јучерашњем) састанку у Доњецку са представницима тростране контакт-групе, оборили хеликоптер Оружаних снага Украјине и изазвали смрт девет људи. Од тренутка проглашења мировног плана, терористи су 35 пута отварали ватру на украјинске војнике”, наведено је у саопштењу Порошенкове прес службе.
Припадници проруских снага, под чијом се контролом Славјанск налази од априла, 30. маја оборили су један украјински војни хеликоптер, кад је погинуло 14 војника, међу којима један генерал.
09.36 – Председавајући ОЕБС-а, председник и министар иностраних послова Швајцарске Дидије Буркхалтер саопштио је у Бечу после разговора са руским председником Владимиром Путином да Русија жели да учествује у решавању украјинске кризе.
Разговор о подршци мировног плана у целини је био позитиван, а после примирја, циљ је трајна обустава свих сукоба, рекао је Буркхалтер и нагласио да није све црно и бело у украјинској кризи и да има неких страна које не желе примирје.Он је нагласио да постоји много тензија и много актера, а да главни актери, укључујући Русију могу бити део решења.
Путин је, у једночасовном разговору, истакао да само примирје није решење и додао да нема могућности да о свему сам одлучује у региону, пренео је председавајући ОЕБС.
09.22 – Комитет горњег дома Руске думе: Укинути резолуцију која Путину даје право да употреби оружје
Комитет горњег дома руске Думе задужен за уставна питања, међународне односе, одбрану и безбедност препоручио је данас једногласно руским посланицима укидање резолуције која председнику Владимиру Путину даје право да употреби руске оружане снаге у Украјини.
Чланови Савета Федерације дискутоваће о том питању на седници касније данас, пренела је агенција Итар Тасс.
09.12 – ОЕБС поздравља Путинов предлог парламенту да укине одлуку о употреби војске у Украјини
Актуелни председник ОЕБС-а министар спољних послова и председник Швацарске Дидије Буркхалтер високо је оценио предлог председника РФ Владимира Путина парламенту да укине одлуку о употреби оружаних снага РФ у Украјини. Ово је саопшила прес-служба европске организације.
Буркхалтер је такође навео значај руске помоћи у хитном ослобађању задржаних посматрача ОЕБС-а, без без било каквих предуслова.
Буркхалтер и Путин су синоћ разговарали, а једина тема састанка, који је одржан у Бечу, било је тражење мирног изласка из украјинске кризе. У том смеру, по речима Владимира Путина, учињени су први кораци, али они за сада нису довољни.
09.08 – Председник САД Барак Обама разговарао је с британским премијером Дејвидом Камероном о кризи у Украјини.
Они су се сложили да, уколико Русија не предузме неодложне кораке ка деескалацији ситуације на истоку Украјине, ЕУ и САД морају да раде на „примени додатних координисаних мера“ које ће коштати Русију.
09.03 – Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен изјавио је да „не постоје назнаке“ да Русија поштоју међународне обавезе према Украјини и да ће Алијанса размотрити наредне кораке.
Расмусен је ово рекао уочи састанка са министрима спољних послова земаља чланица НАТО, ком ће присуствовати и амерички државни секретар Џон Кери. Једна од тема састанка ће бити како НАТО може да помогне у изградњи војног капацитета Украјине, казао је Расмусен.
Он је додао да ће на састанку бити размотрени односи НАТО с Русијом и шта даље треба чинити.НАТО задржава право да се увећа и неће бити дозвољено да нека „трећа земља“ то спречи, истакао је Расмусен, пренела је агенција АП, примећујући да је очигледно мислио на Русију.
РФ рачуна да ће се услови примирја у Украјини испуњавати, мировни план без преговарачког процеса није реалан, изјавио је у уторак у току седнице Савета безбедности УН амбасадор Русије у УН Виталиј Чуркин.
„То што је председник Украјине објавио примирје је без сумње важно – без тога нема договора ни о чему. Русија ће подржавати те намере, ипак, најважније је да је на основу примирја кренуо дијалог између супротстављених снага, како би се нашао компромис прихватљив за све“, рекао је дипломата.
08.02 – Запад спреман да Русији уведе нове санкције наредне недеље
САД и западни партнери спремни су да уведу нове економске санкције Русији већ седеће недеље, јавио је Associated Press позивајући се на добро упућене изоре у администрацији председника САД.
Санкције би могле да дотакну енергетски сектор, а такође приступ Русије светским финансијсим тржиштима. Међутим, те mере за сада нису примењиване због европских земаља, које подржавају блиске економске везе са Русијом.
Осим тога, разамтра се опција једностраних санција према неким секторима руске привреде, што би могло да утиче на интересе америчких компанија, које послују на тржишту Русије.
07.06 – УН приметиле пресељење 46.000 Украјинаца
Високи комесар УН за права избеглица је регистровао у Украјини више од 46.000 унутар земље пресељених лица, саопштио је на седници Савета безбедности помоћник генералног секретара светске организације за људска права Иван Шимоновић.
„Становништво напушта своје домове: делимично због страха, а делимично у вези погоршавања социјално-економске ситуације. Реалан број пресељених је, вероватно, већи“, рекао је Шимановић.
За последње две недеље број људи који су принудно пресељени се удвостручио. Највећа пресељења људи – око 15.000 – су у Доњецкој и Луганској области.
Оставите коментар на Путин позива на примирје
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.