kumanovoКУМАНОВО – У Куманову се јутрос поново повремено чује паљба из ватреног оружја, јавља дописница РТС-а са лица места. До 7.15 часова било је мирно, али су се касније чули појединачни пуцњи. Део града у којем је јуче, током полицијске акције против добро наоружане терористичке групе, погинуло пет полицајаца и даље је блокиран. Реч је о густо насељеном подручју, са уским улицама и кућама једну уз другу. Многи становници су напустили своје домове, а неки од њих су отишли код својих рођака и пријатеља на југу централне Србије. Гранични преклаз Прешево је отворен и саобраћај се нормално одвија, јавља РТС.

Македонска полиција не пушта никога у део града у којем је дошло до окршаја, сва возила се преусмеравају на друге правце. У осталом делу Куманова живот се на први поглед одвија уобичајено, мањи број радњи је отворен што је уобичајено за недељу, док је на улицама мало пролазника.

Мустафа: У Прешеву има „много” избеглица из Македоније

ПРЕШЕВО – У Прешево је у током суботе стигло 309 Албанаца из Македоније, који су уточиште потражили код родбине. Председник општине Прешево Рагми Мустафа рекао је да у Прешеву већ има „много” избеглица из Македоније.

Његов заменик Скендер Дестани рекао је да су се људи смештали по кућама приватно и да нико није дошао у локалну самоуправу да тражи да им обезбеди смештај.
Становници Прешева кажу да их ово подсећа на 2001. годину и почетак оружаних сукоба у Македонији, када су Албанци из Лојана и околних села масовно бежали у општину Прешево.

Јанкуловска – Пет погинулих и преко 30 повређених полицајаца

КУМАНОВО – Пет припадника полиције погинуло је у данашњој полицијској акцији у Куманову, а више од 30 је повређено. Број погинулих цивила још није познат, а акција нажалост и даље траје, рекла је, јуче, министарка унутрашњих послова Гордана Јанкуловска.

„Жртава на страни терориста има, али не знамо њихов тачан број“, рекла је она касно вечерас на конференцији за новинаре.

Тројица погинулих су идентификована, док имена преостале двојице погинулих полицајаца нису још саопштена јер, како је објаснила, у току је контактирање са њиховим породицама.

„Они су се борили у теророистичкој акцији која, нажалост, и даље траје на терену док и последњи терориста не буде неутрализован“, рекла је Јанкуловска и подсетила да је полицијска акција почела рано јутрос против групе која је имала за циљ напад на државне институције.

Колико је група била опасна показује и то што су, како је казала, читавих 16 сати пружали отпор.

„Отпор већег дела групе је сломљен после 18 часова и велики број њих се предао“, рекла је Јанкуловска, али је истакла да је део терориста наставио да пружа отпор.

Према њеним речима, ситуација на терену је веома ризична, на шта указује и то да су у последњих сат времена повређена још шеторица припадника полиције.

Сукоби у Куманову - Македонија

Медији у Македонији у међувремену различито извештавају о ситуацији на терену.

Скопска Алсат ТВ преноси да је уништена и последња група од девет терориста, од којих су се четворица предала полицији, четворица погинула, а један извршио самоубиство.

Агенција МИА јавила је да је у 21.30 часова у Куманову мирно, да су улице пусте, а грађани у својим домовима. Једна коловозна трака булевара Трећа македонска ударна бригада и даље је затворена за саобраћај, а у осталим деловима града саобраћај се обавља нормално.

Поједини становници Куманова са скепсом коментаришу данашње инциденте.

Слободна Европа наводи сведочење групе грађана који нису желели да се представе, али тврде да је реч о монтажи — „милион посто“.

За то оптужују премијера Николу Груевског који се није оглашавао поводом догађања у рејону Куманова.

Уверени су, кажу да је реч о монтажи, као што је била монтирана и недавна прича о групи од 40 Албанаца који су окупирали караулу у селу Гошинце надомак Куманова.

„Нема шанси да тамо (у Дивљем насељу) има 50 душа, нема шанси“, тврде они и додају да „све личи на представу“.

„Ево ја сам Албанац, ево они су Македонци и пијемо кафу овде од сабајле“, каже један житељ из улице која је позната као Мини маркет.

Македонска полиција у селу Гошинце

С друге стране, приштински и албански медији јављају вечерас да је лидер Демократске уније за интеграцију, мање чланице владајуће коалиције у Македонији, побегао из земље, после сукоба у Куманову.

Приштински Експрес, међутим, негира те наводе и тврди, позивајући се на изворе из Ахметијеве ДУИ, да је лидер те странке у Македонији и да ће чекати разговоре са међународним представницима.

Ахмети, који је рођен у једном селу надомак Кичева, огласио се данас апелом становништву да задрже хладнокрвност и да не наседају на провокације.

Ахмети је поручио и да су стратешки циљеви његове странке јасни — евроатлантске интеграције и сарадња са САД, те да било каква дестабилизација није у интересу ни Албанаца у Македонији, ни на Косову, а ни у, како је рекао, „прешевској долини“.

Бушати – Има информација и о цивилним жртвама али то није потврђено

Шеф албанске дипломатије Дитмир Бушати изразио је вечерас, у име албанске владе, забринутост због ситуације у Куманову. „Наша порука је јасна. Осуђујемо сваки чин насиља који је неприхватљив у демокртском друштву“, навео је он, а преноси агенција АТА.

На конференцији за медије у Министарству иностраних послова, Бушати је нагласио важност остављања језика мржње и одржавање владавине права. Он је навео да их је амбасада у Скопљу обавестила да су снаге безбедности покренуле широку операцију на уласку у Куманово, у делу који је углавном насељен Албанцима.

Операција је наводно довела до смрти великог броја људи, али то није службено потврђено, казао је министар, додајући да изражавају тугу због губитка људских живота и да охрабрују македонске власти на транспарентснот, сарадњу у поптпуну истрагу, како би се утврдио узрок инцидента.

„Сматрамо неприхватљивом чињеницу да се свака особа или група наоружаних људи идентификује на националној основи, баш као што је неприхватљиво да се губитак живота цивила и полицајаца посматра на основу етничких предрасуда.

Истичући да ескалација ситуације није у интересу демократске стабилностии просперитета Македоније, Бушати је рекао да језик мржње и ектремне акције треба оставити по страни и посветити се путу који гарантује заштиту основних права, демократије, владавине права и евроатлантске перпсектове.

Министар је додао да је склад међуетничких односа, дефинисан Охридским спорзумом, уз благослов међународне заједнице, основ за демократску стабилност и водич за евроатлантску буудћност Македоније.


Извор: Спутњик, Танјуг

Оставите коментар

Оставите коментар на И даље повремени пуцњи у Куманову

* Обавезна поља