Амерички разарач „Доналд Кук“ опремљен са 50 крстарећих ракета „томахавк“ приближио се на 100 километара од Тартуса у Сирији, где се налази војно-поморска база Русије, али, како каже руски војни аналитичар Виктор Баранец, руске оружане снаге имају чиме да одговоре на евентуални амерички напад.
Како прецизира овај експерт у коментару у листу „Комсомољска правда“, у Средоземном мору се налази група борбених бродова Русије, укључујући дизел-подморнице наоружане чувеним ракетама „калибар“. У бази Хмејмим, подсећа даље Баранец, Русија има ловце и бомбардере укључујући и пар најновијих авиона Су-57.
На располагању Русији су и „бастиони“, обалски ракетни комплекси са високопрецизним противбродским ракетама „јахонт“ и „оникс“. „Бастиони“ су намењени за гађање бродова у радијусу 350 километара, а ракета може да допреми бојеву главу неколико стотина километара на минималној висини и зато ју је веома тешко пресрести.
Руске јединице у Сирији имају и „панцир — С1“, самоходни противваздушни ракетни комплекс за заштиту од свих средстава ваздушног напада са блиског растојања. Баранец додаје да су и „бастиони“ и „панцири“ успешно испробани у Сирији у реалној борби и да су се показали као високоефикасни.
Наравно, истиче аналитичар, руске базе у Сирији покривају и тренутно најбољи у свету ПВО комплекси С-400.
Не треба занемарити но стављање у бојеву приправност Руске црноморске флоте која је пре извесног времена успешно гађала циљеве ИСИЛ-а у Сирији из Црног Мора.
Подсетимо, према информацијама турског листа „Хуријет“ америчком разарачу „Доналд Кук“ су се „бар четири пута“ приближавали руски ловци. Како наводи Баранец, то је онај исти разарач који је у пролеће 2014. срамотно побегао из Црног мора даље од Крима након што је руски авион Су-24 ослепио његове локаторе.
„Не треба искључити могућност да ће и сада руски пилоти извести нешто у сличном духу. Али у помоћ „Куку“ стиже још један ракетни разарач САД — „Портер“ са 60 „томахавка“, о чему пише „Волстрит џорнал“.
„Портер“ је већ на истоку Средоземног мора, а очекује се да ће се прикључити „Куку“ за пар дана. Баранец подсећа да је „Портер“ пре тачно годину дана био ангажован у вршењу удара на ваздухопловну базу „Шеират“ у Сирији када је лансирао 59 „томахавка“ под истим оправдањем — да је то одговор на недоказани „хемијски напад“ Асада.
Према речима аналитичара, ако амерички разарачи лансирају овога пута ракете на војне објекте Сирије, а тамо се налазе и руски војни саветници, одговор Москве ће бити тренутан: сетимо се упозорења начелника руског Генералштаба Валерија Герасимова да ће руска групација у Сирији уништити не само ракете које буду гађале Дамаск, него и бродове и авионе с којих су лансиране.
„То већ значи непосредан сукоб САД и Русије, односно фактички рат. Даљи развој те приче је немогуће предвидети јер се ради о две највеће нуклеарне државе“, упозорава Баранец.
Руси су отпочели операцију ометања америчких беспилтних летелица (дронова) у Сирији, јавља амерички „NBC news“ позивајући се на изворе из војске САД.
Они су почели да ометају сигнале и навигацију америчких дронова што има велике последице по америчке операције у Сирији, наводи ова телевизија. Они наводе да Руси покушавају да спрече одмазду војске САД над Сиријском арапском армијом због наводног хемијског напада у Думи.
Даље се наводи да су Руси већ извели такве операције извели у Украјини прошле година, али и неколико пута, у мањем обиму, у Сирији.
Није саопштено да ли је неко од дронова пао услед ометања.
Према европским медијским извештајима, прво обавештење издао је Оперативни центар за управљање мрежама (НМОЦ).
Раније данас је портпаролка америчког Стејт департмента Хедер Наверт изјавила да Сједињене Државе траже координисани одговор заједно са својим савезницима и партнерима за наводни хемијски напад у сиријском граду Думи.
„Тражимо координисани одговор, какав год да буде тај одговор, на ситуацију у Сирији“, рекла је Навертова.
Оставите коментар на Чиме Русија може да одговори удару САД у Сирији
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.