Косовски парламент усвојио је данас пакет од три закона: Закон о косовским безбедносним снагама, Закон о служби у косовским безбедносним снагама и Закон о министарству одбране. Тиме је омогућена трансформација Косовских безебдносних снага у косовску војску. Посланици Српске листе нису присуствовали седници.

Седница парламента је на предлог председника, Кадрија Весељија, почела минутом ћутања за жртве, како се наводи, борбе за ослобођење и државност.

У сали је било 107 посланика, пренела је Коха онлајн.

Члан закона који садржи надлежности и дужности КСБ-а има укупно три параграфа.

„Снага безбедности Косова штити суверенитет и територијални интегритет, грађане, имовину и интересе Републике Косово”, наводи се у измењеном тексту, који је усклађен са препорукама Европске комисије, преноси Танјуг.

Такође у закону стоји да су „косовске снаге безбедности мултиетничке војне снаге, професионалне, наоружане и овлашћене да служе у земљи и иностранству, у складу са уставним и законским мандатом”, стоји у тачки 2 овог члана.

Закључујући седницу парламента, председник Кадри Весељи је рекао да је ово историјски датум за Косово.

„Честитам свим војницима”, рекао је Весељи.

Харадинај је на свом Фејсбук профилу написао:„Стара војска, војска”.

А косовски председник Тачи је на Фејсбуку поручио да је после две деценије напорног рада, коначно затворен процес „изградње државе Косово”.

„Као друштво и држава, показали смо се храбрим, одговорним и знамо да треба да останемо уједињени у одбрани интереса нашег народа и наше државе. Стварање Војске Косова и Министарства одбране је најбољи поклон за овогодишњи крај године”, навео је Тачи на Фејсбуку.

ХАРАДИНАЈ: ВОЈСКА ЋЕ БИТИ РАСПОРЕЂЕНА ПО ЦЕЛОМ КОСОВУ

Премијер привремених приштинских институција Рамуш Харадинај рекао је новинарима, након усвајања сета закона који иницирају трансформацију КБС у тзв. војску, да ће њени припадници бити распоређени по целом Косову, на југу и северу.

Харадинај је рекао да косовска војска неће бити употребљена, како је навео, против свог народа.

„То је војска свих грађана, ми ћемо увек бити за мир. Војска неће бити окренута против својих грађана, јер и на југу као и на северу они су као код своје куће. Војска Косова никада неће бити употребљена против њих”, тврди Харадинај, пренео је Танјуг.

ЂУРИЋ: ВОЈСКА КОСОВА ЈЕ ИЛЕГАЛНА ОКУПАЦИОНА ФОРМАЦИЈА

Директор Владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао је да је данас по једнонационалном диктату албанске већине и супротно свим важећим одредбама права, косовски парламент донео одлуку о формирању тзв. војске косова.

Ђурић је у обраћању јавности поручио да то представља пакт против мира и чин политилке агресије на Србију.

Додаје да је циљ да се заокружи започети процес насилног одвајања дела територије Републике Србије и стварања тзв. Косова на читавом подручју АП Косово и Метохија.

Истиче да је то супротно Уставу у законима Србије, привременом уставном оквиру Косова и резолуцији 1244, али и споразуму из Куманова којим је окончан оружани сукоб на Космету.

„Војска Косова представља илегалну окупациону оружану формацију на територији Србије“, навео је Ђурић.

Још једном је нагласио да је противправни карактер те формације јасан и недвосмилен и да одлука има за циљ насилну промену граница Србије и нарушавање уставом утврђеног положаја покрајине.

Додаје да се то дешава у условима када још увек није доступно компромисно решење за уређење односа Београда и Приштине.

Истиче да се војска Косова формира у трену у коме ниједан једини Албанац није одговарао за бројене злочине и хиљаде убијених и стотине хиљада протераних током оружаног сукоба на КиМ.

Ђурић наводи да су ти злочини чињени од стране оних који сачињавају тзв. војску Косова уз материјалну и логистичну подршку појединих држава које су и пре две деценије извршиле оружану агресију на Србију.

„ЗАХТЕВ КФОРУ ДА РАЗОРУЖА ИЛЕГАЛНУ ФОРМАЦИЈУ“

„Грађани треба да знају да су управо ове државе најодговорније за данашњу одлуку“, рекао је Ђурић.

Захтева од Кфора да не дозволи деловање нелегалне војске Косова и да исту разоружа и ситуацију врати у оквире резолуције 1244.

„Све друго значило би директну подршку циљу насилног одвајања дела територије Србије“, рекао је Ђурић додајући да је у питању противправно деловање које је кажњиво.

Позвао је и Албанце и Србе да не ступају у редове те формације указавши да је то кривично дело које је кажњиво вишегодишњим и строгим затворским казнама.

Директор канцеларије за КиМ каже да ће председник Вучић, заједно са Владом и надлежним службама наставити да предузима потребне уставне и законске кораке како би се очувао мир и безбедност.

Како каже, опције које су формално-правно на располагању укључују и проглашење окупације на делу територије Републике Србије, као и различите врсте употребе оружаних снага о чему одлуку доносе надлежни органи.

ЧЕПУРИН ДОНЕО ВУЧИЋУ ПОРУКУ МОСКВЕ О ВОЈСЦИ КОСОВА

Председник Србије Александар Вучић примио је вечерас амбасадора Русије Александра Чепурина, који му носи „поруку Москве”, након данашње одлуке Приштине о трансформацији КБС у војску Косова.

Чепурин је у Председништво Србије стигао пола сата пре најављеног ванредног обраћања председника Вучића јавности, а поводом потеза Приштине, којем се, како су данас констатовали овдашњи, али и страни медији, укључујући америчку агенцију АП, противе и Србија и НАТО.

Руски амбасадор је, на уласку у Председништво, на питање Танјуга шта је предмет ненајављеног састанка с председником Вучићем, односно носи ли Вучићу поруку Москве, кратко одговорио: „да”.

Састанак Вучића и Чепурина није био најављен.

ФРАНЦУСКА ПРИЗНАЛА УСВАЈАЊЕ ЗАКОНА О ВОЈСЦИ КОСОВА

Француска амбасада на Косову саопштила је да Француска признаје усвајање закона о Косовским безбедносним снага (КБС) који предвиђају њену транзицију тзв. косовску војску периоду од 10 година.

Како преноси приштински сајт Telegrafi.com, у саопштењу амбасаде наводи се и да Француска тражи да поново Приштина почне дијалог са Србијом.

„Француска жели да остану на снази споразуми с Кфором у вези са присуством КБС на северу земље. Она позива Косово да поново почне дијалог што пре са Србијом, како би се постигла потпуна нормализација односа између две земље”, наводи се саопштењу, преноси Танјуг.

ДАЧИЋ: ТРАЖИМО ХИТНУ СЕДНИЦУ СБ УН

Србија ће данас затражити одржавање хитне седнице Савета безбедности УН због најгрубљег кршења Резолуције СБ УН 1244 доношењем одлуке Приштине о формирању војске Косова, изјавио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

„То је најдиректнија претња миру и стабилности у региону и безбедности српског народа који живи на Косову и Метохији“, рекао је Ивица Дачић за Танјуг.

Раније данас, косовски парламент једногласно је изгласао три закона – закон о косовским безбедносним снагама, закон о служби у косовским безбедносним снагама и закон о министарству одбране.

Тиме се омогућава трансформација КБС-а у косовску војску, али име снага неће бити промењено јер је за то потребна измена устава.

Посланици Српске листе нису присуствовали седници.

ВУЧИЋ У КОПНЕНОЈ ЗОНИ БЕЗБЕДНОСТИ НАРЕДНА 72 САТА

Председник Србије и врховни командант Војске Србије Александар Вучић је на непознатој локацији обишао јединице Војске Србије и говорио им о њиховим задацима.

Александар Вучић је, у пратњи министра одбране Александра Вулина и начелника генералштаба генерал-потпуковника Милана Мојсиловића, обишао припаднике ВС и са њима разговарао о постављеним задацима, јавио је РТС.

Вучић је ручао са припадницима ВС, а затим ће наставити да обилази припаднике Војске Србије.

Како је јуче најавило Министарство одбране, председник Вучић ће у наредна три дана обилазити јединице у Копненој зони безбедности и на простору југа Србије.

Председник ће бити у пратњи министра одбране Александра Вулина и начелника Генералштаба, генерал-потпуковникa Милана Мојсиловића.

Како је најављено, обићи ће више јединица у Копненој зони безбедности, као и на простору југа Србије у зони одговорности 3. и 4. бригаде Војске Србије.

ЕУ И ДАЉЕ О УСТАВУ

Портпаролка ЕУ Маја Коцијанчич поновила је данас у Бриселу да промена мандата Косовских безбедносних снага може бити спроведена само у инклузивном и постепеном процесу који је у складу са Уставом Косова.

„Као и НАТО, ЕУ наставља да дели став да мандат Косовских безбедносних снага може бити промењен само кроз инклузивни и постепени процес у складу са Уставом Косова”, изјавила је Коцијанчич.

Она је поводом усвајања закона о КБС у косовском парламенту нагласила да ЕУ од Косова очекује да одржи преузете обавезе које проистичу из Бриселског споразума из априла 2013. и других безбедносних аранжмана.

НАТО „ЖАЛИ“ И „ПОДРЖАВА ДИЈАЛОГ“

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг рекао је данас да жали што је косовски парламент донео одлуку о трансформацији Косовских безбедносних снага упркос забринутости Алијансе.

„И мада је транзиција Косовских безбедносних снага у принципу ствар о којој одлучује Косово, ми смо јасно ставили до знања да тај потез долази у погрешно време”, поручио је Столтенберг, пренео је Танјуг.

Како каже Столтенберг, НАТО подржава развој Косовских безбедносних снага у складу са њиховим текућим мандатом.

„Са променом мандата, Северноатлантски савет ће сада морати да изврши поновну процену степена сарадње НАТО са КБС”, наводи се у саопштењу Алијансе.

 

Столетенберг наводи и да НАТО и даље, кроз Кфор, остаје посвећен безбедности и сигурности на Косову и стабилности на Западном Балкану.

„Све стране морају да осигурају да данашња одлука неће даље довести до повећања тензија у региону. Сви одговорни политички актери у региону морају да се усредсреде на напредак реформи и дијалог”, истиче шеф Алијансе.

Поновио је позив и Београду и Приштини да остану мирни и да се уздрже од било каквих изјава или акција које би могле да воде ка ескалацији.

„НАТО наставља да подржава дијалог Београда и Приштине под покровитељством ЕУ као једино одрживо политичко решење за регион”, закључује се у саопштењу.

ПОДРШКА АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ

Амбасада САД на Косову поново је потврдила подршку постепеној транзицији БСК у снаге са мандатом територијалне одбране, јер је то „суверено право Косова“.

У изјави за медије, непосредно након усвајања три закона из области безбедности у Скупштини Косова, истиче се да је усвајање закона први корак у развоју тих способности.

„Ови закони не доносе никакве непосредне промене у структури, мисији или оперативном раду снага, већ представљају почетак практичног и непрестаног рада на изградњи транспарентне и мултиетничке снаге интероперабилне са НАТО која служи свим косовским заједницама у складу са десетогодишњим планом транзиције Владе Косова“, наводи се у изјави.

Амбасада САД позвала је Владу Косова да настави блиску координацију са НАТО савезницима и партнерима и да се укључи у информисање мањинских заједница сада, и током читавог вишегодишњег процеса који следи.

„Очекујемо да ће се постојећи аранжмани са Кфором о кретању и операцијама снага на Косову наставити. Сви актери унутар и ван Косова требало би да подрже и подстакну грађане мањинских заједница на Косову да учествују у својим безбедносним снагама у корист својих заједница и земље. САД су посвећене раду са БСК како би оне унапредиле свој професионални развој и организациону еволуцију што ће допринети миру и стабилности на Косову и у региону“, пише у изјави.

Такође се истиче да регионална стабилност захтева да се Косово искрено труди да нормализује односе са Србијом, а САД подстичу обе стране да предузму хитне кораке за смањење тензија и стварање услова за брз напредак у дијалогу.

Скупштина Косова је на данашњој седници усвојила три закона који обезбеђују трансформацију БСК у Оружане снаге Косова без промене имена.

 

 

БЕРЛИН: КОСОВСКА ВОЈСКА ДА НЕ БУДЕ ИЗГОВОР ЗА ТЕНЗИЈЕ У РЕГИОНУ

Немачка је поручила да усвајање закона о формирању косовске војске у приштинском парламенту не сме да буде искоришћено за ескалацију тензија у региону, наводећи да Косово има право на оружане снаге, али да тај процес треба да буде инклузиван, уз учешће српске мањине.

Портпарол немачког Министарства спољних послова Рајнер Бројл је рекао да Косово „као суверена држава, има право да формира регуларне оружане снаге“.

Бројл је, међутим, истакао да је Берлин увек јасно стављао до знања да трансформација постојећих Косовских безбедносних снага „не треба да буде пренагљена, већ да буде инклузивни процес уз учешће српске мањине на Косову и у блиским консултацијама, пре свега са НАТО и НАТО савезницима“, преноси АП.

Бројл је указао на потребу нормализације односа Београда и Приштине.

„Позивамо обе стране на уздржаност. Усвајање закона не сме да се искористи као изговор за додатну ескалацију“, навео је Бројл.

КОСАЧОВ: АЛБАНЦИ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА РАТ

Одлука Приштине о формирању војске мора да буде предмет дискусије у Савету безбедности УН, изјавио је шеф Комитета Савета Федерације Русије за међународна питања Константин Косачов.

„Веома је могуће да се Приштина спрема за ратовање, при чему мало вероватно одбрамбено, као и за војно-полицијске операције. То је, наравно, веома забрињавајуће и сматрам да треба да буде предмет дискусије Савета безбедности УН“, рекао је Косачов.

Он сматра да иза тога „дрског и противправног акта стоје САД“.

„Ко стоји иза дрског и противправног акта Косова? Не треба чак ни погађати. Једини који су подржали косовске Албанце су САД“, казао је Косачов.

РАМА – ВОЈСКА КОСОВА ИМАЋЕ МАНДАТ ДА ИДЕ НА СЕВЕР

Приштина — Командант Косовских безбедносних снага, Рахман Рама каже да ће косовска војска бити у служби свих грађана и да ће обављати дужности на читавој територији.

 

Рахман Рама је за „Зери“ потврдио да ће војска имати мандат да излази и на „север земље“.

Без обзира на чињеницу да је за два до три месеца КБС напустило око 71 припадника српске заједнице, Рама тврди да ће војска Косова бити мултиетничка, као што је, каже, КБС била и до сада.

Иако званичници НАТО сматрају да није добар тренутак за прављење војске, Рама је рекао да је Косово координирало са својим партнерима када је реч о прављењу војске, и последично, како је истакао, Косово има и подршку НАТО за тако нешто.

САВЕЗ ЗА СРБИЈУ ОСУДИО ФОРМИРАЊЕ ВОЈСКЕ КОСОВА

Савез за Србију најоштрије осуђује формирање такозване војске Косова. Овим чином се директно крши резолуција 1244 Савета безбедности и дестабилизује цео регион.

Власти у Приштини су увођењем антицивилизацијских, етнички мотивисаних, дискриминаторских такси на српске производе угрозили нормалан живот грађана српске националности на Косову и Метохији. Данашња одлука ће имати директне последице по њихову безбедност, али и стабилност целог региона.

Овакве одлуке ни у ком случају не доприносе нормализацији односа, већ управо супротно – воде њиховом даљем заоштравању.


Извор: Агенције, ЦЕОПОМ-Истина

Оставите коментар

Оставите коментар на Формирање војске Косова и прве реакције

* Обавезна поља