Бивши хашки оптуженик и председник Алијансе за будућност Косова ухапшен је данас у Француској по потерници Србије, потврдила је његова породица за косовске медије.
Албански медији јавили су да је Харадинај ухапшен на основу међународне потернице коју је издала Србија и да се налази у притвору у Француској.
Хапшење Харадинаја потврдио је и портпарол Алијансе за будућност Косова, Исмет Ахмери. Француске власти обавестиле су косовске институције о хапшењу Харадинаја, пише лист Инсајдери и додаје да нема званичну потврду министарства правде.
Рамуш Харадинај је у јуну 2015. године ухапшен у Словенији, такође по интерполовој потерници Србије. После два дана враћен му је пасош и дозвољено му је да напусти Словенију.
Власти у Београду подигле су против Харадинаја 108 кривичних пријава због сумње да је извршио кривична дела тероризма, удруживања ради непријатељске делатности и убијања цивила. Харадинају се за ратне злочине судило и пред Хашким трибуналом који га је 2012. године ослободио по свим тачкама оптужнице.
СТРАЗБУР — Француски апелациони суд одлучио је да ће Рамуш Харадинај остати у притвору док Србија не буде упутила званичан захтев за изручење, преноси Ројтерс.
Приштински медији јављају да се Харадинај у пратњи француске полиције појавио пред тужиоцем на суду у Колмару, који треба да одлучи да ли је захтев Србије за изручењем валидан.
У међувремену, косовски министар спољних послова Енвер Хоџај разговарао је телефоном са шефом француске дипломатије Жан Марк Ероом како би тражио да Харадинај буде ослобођен, преноси „Коха диторе“.
„Ја сам објаснио ситуацију и апсурдност тврдњи Србије што је за нас неприхватљиво. Тражио сам да Харадинај буде пуштен што је пре могуће и верујем да ће се то десити“, навео је Хоџај, преноси тај приштински портал.
Министарство правде Републике Србије проследило је током поподнева француским правосудним органима судску документацију у вези са случајем Рамуша Харадинаја, речено је Тањугу у том министарству.
Министарство је документацију проследило суду у Колмару, на истоку Француске, након што га је Интерпол званично обавестио да је Рамуш Харадинај лишен слободе на основу потернице Србије.
Послата документација тиче се решења о спровођењу истраге и одређивању притвора Одељења за ратне злочине Вишег суда у Београду, на основу којих је за Харадинајем расписана потерница 2004. године.
Харадинај је у среду ухапшен на аеродрому Базел-Милуз на француској страни.
Србија га тражи због сумње да је починио злочине на Косову и Метохији 1998. и 1999. године који нису били обухваћени оптужницом Хашког трибунала по којој је правоснажно ослобођен.
У питању су ратни злочини против цивилног становништва у зони одговорности Дукађини 1998. и 1999. године.
„Задржавање застарелих међународних налога за хапшење из 2004. од стране Србије, која је у дијалогу, под посредовањем ЕУ, са Косовом је потпуно неприхватљиво“, поручила је она у саопштењу.
Према њеним речима, тешко је разумети зашто је Француска, као земља која је медју првима признала независност Косова, ухапсила Харадинаја.
Потпредседница Европског парламента апеловала је на шефицу европске дипломатије Федерику Могерини, као и на владе свих земаља чланица ЕУ, посебно оне које су признале Косово, да јасно ставе до знања Србији да задржавање застарелих налога за хапшење, као што је овај, морају бити повучени.
Луначек је подсетила да је Хашки трибунал два пута ослободио Харадинаја одговорности за злочине.
Вулин: Нека Луначек зове Вучића, једва чекам…
Министар у влади Србије Александар Вулин поручио је Улрике Луначек да не позива ЕУ да врши притисак на Србију, већ да лично изврши притисак на српског премијера Александра Вучића да одустане од међународних потерница.
– Позивам Урлике Луначек да не позива ЕУ, већ да лично изврши притисак на премијера Вучића и да одмах обавести европску јавност како је прошла – нагласио је Вулин у изјави Тањугу поводом захтева Луначек.
– Са нестрпљењем очекујемо вести – додао је Вулин.
Оставите коментар на Хапшење Рамуша Харадинаја
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.