ЛОНДОН – Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је данас да неће покренути формалне разговоре о иступању Британије из ЕУ у овој фази.
Камерон каже да иако сматра да „резултат референдума није најбољи за Британију, резултат мора да се поштује и спроведе на најбољи могући начин” преноси АП.
Лидер Конзервативне партије каже да неће бити непосредних промена за грађане ЕУ који сада живе у Великој Британији .
Камерон је нагласио да иступање из Уније неће ићи глатко за британску економију али да британске финансијске институције имају „снажне планове и могу издржати неизвесности након иступања из блока”, објавио је АП, преноси Танјуг.
За сада без активирања члана 50
Европска унија не очекује да ће британски премијер Дејвид Камерон активирати механизам којим се започиње процес преговора о Брегзиту када се буде састао с осталим лидерима ЕУ на самиту у уторак.
„У овом тренутку не очекујемо да ће премијер Камерон у уторак активирати члан 50”, казао је за Ројтерс неименовани високи званичник ЕУ поводом самита у Бриселу на којем ће Камерон информисати лидере ЕУ о гласању за излазак из Уније на прошлонедељном британском референдуму.
Ројтерс наводи да лидери ЕУ у суштини схватају зашто Камерон, који је изјавио да ће поднети оставку и оставити активирање члана 50 свом наследнику, не може да покрене већ у уторак процес који траје две године.
Механизам изласка из Европске уније регулисан је први пут 2009. године Лисабонским споразумом, односно чланом 50 тог споразума, али који до сада никада није активиран.
Тај члан дефинише услове добровољног изласка из ЕУ, на шта има право свака држава чланица без било каквог посебног оправдања.
У ставу 1 тог члана наводи се да свака држава чланица Европске уније може да донесе одлуку о повлачењу у складу са својим уставним одредбама.
Званична одлука још није донета, референдумски резултати треба да буду потврдени и Лондон треба званицно да се обрати Бриселу и да објасни своје намере.
За сада није извесно када ће се то догодити, пошто унутрашње ствари у Великој Британији нису тако једноставне, нарочито после изјава које стижу из Шкотске, али и после петиција за останак, најпре Лондона, а затим и комплетне Британије у Европској унији.
Ипак, када до тога дође и када Лондон буде био спреман да саопшти Бриселу шта су рекли грађани Британије, Европска унија ће склопити уговор са Великом Британијом, уз дефинисање будућег односа.
Ако тако одлучи, Лондон ће морати са Бриселом да договори „уговор о изласку”, који ће у име Уније склопити Савет ЕУ квалификованом већином, уз пристанак Европског парламента.
Став 3 наводи да уговори одмах ступају на снагу, ако се постигне споразум о повлачењу. Ако не, после две године је „развод” званичан, али Брисел може да продужи тај рок, наводи Б92.
У том случају држава која се повлачи нема никакву могућност учествовања у расправама нити доношења одлука које се тичу ње упућује став 4, а став 5 предвиђа да би „предомишљање” значило поновни улазак у процес придруживања, са свим преговорима и „степеницама” које треба да пређе свака друга држава која жели да постане кандидат за чланство у ЕУ
Британија не сме окренути леђа Европи и свету
Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је данас да Велика Британија не сме окренути леђа Европи или остатку света иако напушта ЕУ и поручио да неће покренути формалне разговоре о иступању те земље из Уније у овој фази.
„Морамо да одлучимо какву врсту односа желимо са ЕУ”, рекао је Камерон обраћајући се посланицима у британском парламенту, пренео је АФП.
Џонсон – Нема журбе за напуштање ЕУ
ЛОНДОН – Лидер кампање за Брегзит и бивши градоначелник Лондона Борис Џонсон изјавио је да Британија, након што су гласачи на референдуму 23. јуна изгласали излазак из Европске уније, ипак не треба да жури да напусти тај блок.
Џонсон је у колумни у листу „Дејли телеграф” такође позвао присталице Брегзита да „изграде мостове” према онима који су на референдуму подржали останак, пренела је агенција АФП.
„То су наши суседи, наша браћа и сестре, који су урадили оно за шта су веровали да је исправно. Морамо да им пружимо руку и да изградимо мостове – зато што је јасно да се неки осећају запрепашћено и збуњено”, навео је он.
Џонсон је додао да је „клима страха” изазвана преувеличаним упозорењима током кампање.
„И у Британији и иностранству се негативне последице Брегзита веома преувеличавају, док се добре стране игноришу”, рекао је бивши градоначелник Лондона.
„Једина промена, која неће наступити у журби, је то што ће се Уједињено Краљевство извући из јединственог и нетранспарентног законског система ЕУ”, навео је он, преноси Танјуг.
Џонсон је истакао да су права грађана ЕУ који живе у Британији у потпуности заштићена, а то се односи и на британске држављане који живе у ЕУ.
Британци су на референдуму 23. јуна са 52 одсто гласова подржали излазак из ЕУ, што је шокирало финансијска тржишта, навело британског премијера Дејвида Камерона да најави оставку и изазвало благу панику код светских лидера.
Џонсон, којег сматрају фаворитом да наследи Камерона на челу Конзервативаца, истиче да ће Британија задржати блиске односе са Европом.
Меркел – Спречити одлазак других земаља!
БЕРЛИН – Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је данас да је неопходно спречити друге чланице Европске уније да крену путем Британије, чији су грађани на референдуму изгласали излазак из тог блока, наводе немачки медији.
Она је на телефонској седници одбора своје Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) истакла и да сада није време да се ради на брзом продубљивању сарадње између држава чланица еврозоне, открила су два анонимна учесника те седнице.
ЕУ би, уместо тога, требало да се позабави питањима која брину грађане попут обезбеђења граница Уније, отварања нових радних места и унапређења унутрашње безбедности, навела је немачка канцеларка, пренео је Ројтерс.
Меркелова је додала и да су међународна финансијска тржишта веома забринута да Европском унијом власти више не могу да управљају након што су Британци изгласали излазак из тог блока.
Оланд – Француска и Немачка да предузму иницијативу
ПАРИЗ – Француска и Немачка би требало да преузму иницијативу након што су британски гласачи одлучили да њихова земља напусти ЕУ, изјавио је данас француски председник Франсоа Оланд.
„Пријатељска и савезничка земља са којом смо имали толико веза је управо одлучила да напусти нашу Унију за коју смо веровали да је неуништива и да се не може распасти”, казао је он на комеморацији у месту Дин ле Плас где су нацисти у Другом светском рату масакрирали 27 становника у јуну 1944.
„Сада је наша одговорност да Француска и Немачка преузму иницијативу, јер смо ми показали да из несреће, ужаса и рата, наше две земље су успеле да створе снажно пријатељство”, казао је он, преноси АФП.
„Ако смо раздвојени, ризикујемо да будемо разједињени и подељени, да се свађамо”, рекао је француски лидер.
„Ако смо међутим заједно, не само да можемо да створимо мир већ и да задобијемо поштовање грађана ове добре уније која се зове Европа”, навео је он.
Папа упозорио на могућу балканизацију Европе
ВАТИКАН – Папа Фрања упозорио је у недељу на могућу „балканизацију” Европе после референдума у Британији на којем су грађани гласали за излазак из Европске уније.
Папа је позвао ЕУ да изнађе креативне нове начине да остане заједно, дајући земљама чланицама више слобода.
У изјави новинарима на лету из Јерменије, папа је указао да би Шкотска и шпанска Каталонија могле, после Брегзита, да се залажу за сецесију, што би могло да доведе до „балканизације Европе”, пренела је агенција АФП.
Папа је позвао европске лидере да буду отворени за „креативност и здраву разједињеност”, што би значило да земље у Унији добију „више независности и слободе”.
Говорећи о високој незапослености и економској стагнацији, папа Фрања је рекао да је јасно да „нешто не штима у тој гломазној унији”.
Он је истакао да је кључ да се поново распламса воља да се остане заједно са „креативношћу и новим животом