БЕРЛИН – Снимак телефонског разговора Кетрин Ештон и естонског министра спољних послова Урмаса Паета само је једна од тема писања немачких дневних листова. Франкфуртер алгемајне цајтунг доноси анализу политике Запада.
На интернету се појавио снимак телефонског разговора између опуномоћенице Европске уније за спољне послове Кетрин Ештон и естонског министра спољних послова Урмаса Паета. Разговор је вођен 26. фебруара, као што пише Цајт. У њему је Пает известио Ештонову о информацијама које је добио од једне лекарке на кијевском тргу Мајдан. Према њеном сведочењу, и полицајци и демонстранти које су за време демонстрација покосили меци испаљени са околних кровова, жртве су истих снајпериста. Осим тога, новоизабрана влада не намерава да истражи та убиства, а све више људи сматра да ти снајперисти нису следбеници свргнутог председника Виктора Јануковича, већ да су радили по налогу „некога из нове коалиције“. Према Паетовим речима, поверење у нову владу у Кијеву је равно нули.
У међувремену је естонско министарство спољних послова потврдило да је снимак разговора аутентичан, али је лекарку о којој је реч наводно пронашао британски Телеграф и она је за тај лист демантовала да је рекла како су полицајци и демонстранти погођени истим мецима. Додала је и да је имала прилике да прегледа само демонстранте, али не и полицајце, као и да је затражила детаљно форензичко испитивање сваког случаја. Лекарка је саопштила и да не дели мишљење естонског министра Паета да иза напада стоји нова влада у Кијеву, на шта је Пает рекао да такво мишљење никада није ни изнео. Осим ове игре „покварених телефона“, и други проблеми у Украјини су били важне теме немачке штампе.
„Одсуство елементарне политичке памети“
„Колико је Запад беспомоћан?“ – пита се у наслову свог текста коментатор листа Франкфуртер алгемајне цајтунг Франк Либердинг. Тај текст је заправо реакција на ставове познатих гостију у једној дискусији о Украјини емитованој на немачкој телевизији АРД. Међу тим гостима су били и Европски посланик немачких Демохришћана Елмар Брок, дописница руских новина из Немачке Ана Розе, стручњак за руску политику Александер Рар као и бивши амерички амбасадор у Берлину Џон Корнблум. Након што је Брок у председничкој палати у Кијеву видео „полицајце са дугим пушкама“, он је одговорност за то приписао Виктору Јануковичу. „И при томе се“, пише овај новинар, „не чуди томе што су у крвавим данима на Мајдану убијани и полицајци?“
„Ето, такав човек већ месецима активно подржава опозициони покрет у Украјини, при чему је истовремено у ЕУ један од најважнијих протагониста у преговорима са Кијевом о будућим односима ЕУ и Украјине“. „Брок је“, пише Либердинг, „карактеристичан за катастрофу која је направљена у Украјини – и то уз одсуство елементарне политичке памети“. За то „ужасан пример пружа и амерички дипломата Џон Корнблум. Он до сада није упадао у очи својом наивношћу. Тако је у дебатама о скандалу са надзором НСА иступао као трезвени представник велике силе која не жели да покида нит разговора са својим савезницима. Велике силе шпијунирају, каже Конрблум. Сада то зна чак и госпођа Ештон. Али синоћ је овај врхунски дипломата неочекивано постао представник модерног цивилног друштва које никада није чуло за интересе и рачунице моћи, али зато хероја цивилног друштва по имену Едвард Сноуден жели да изведе пред суд као издајника.“
Погубан извоз западних појмова о вредности
„Европска унија и НАТО желе само добро“. – Корнблум је то заиста рекао. Додао је и да је трговински споразум ЕУ и Украјине требало да донесе слободу Украјини. Он отпор Русије може да схвати само као њену заосталост. На крају је је Корнблум покушао да делегитимише све интересе Русије када је реч о суседној Украјини и да дискредитује Русију као међународну силу. Оно што није приметио јесте да се на тај начин није поступало ни према комунистичкој номенклатури бившег Совјетског савеза. Чак је и она – с ону страну свих идеолошких и моралних разлика – схватана као озбиљан трговински партнер. Иначе би свет одавно нестао у атомском рату.“
„Зато није никакво чудо што је (Александер) Рар са својим покушајима да објасни руску политику деловао усамљено са својим упозорењима. Брок га је чак оптужио да шири руску пропаганду… Значајан број западних политичара се једноставно одучио од гледања на свет другим очима. Сопствене друштвенополитичке идеје су им постале једина мера политичког делања. А та идеја извоза западних појмова о вредности у Ирак и Авганистан је већ доживела катастрофалан бродолом.“
Оставите коментар на Катастрофални поступци Запада у Украјини
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.