zeljka-jevtic_kfАлександар Вулин и Братислав Гашић су међу функционерима из Београда којима би Американци радо видели леђа, сазнаје “Блиц”.

Иако нису услов за америчку помоћ и добре односе Србије и САД, с обзиром на то да су теме Косова, Русије и Републике Српске стратешки много важније, Вулин и Гашић су међу онима за које Вашингтон сматра да би требало да буду замењени.

Министар за рад Александар Вулин је међу непожељнима због јавно изнетих ставова против Америке. Вулин је тврдио да САД константно дестабилизују Србију, њену владу и премијера Вучића, а поводом пуштања Војислава Шешеља из Хага, као и захтева да се тамо врати, Вулин је тврдио и да Запад уцењује Србију због посете Владимира Путина Београду.

Братислав Гашић је у немилост САД пао, како „Блиц” сазнаје, и пре него што је постао министар одбране. Американцима је још тада из неких кругова у Београду сугерисано да је Гашић „искрени противник” уласка Србије у НАТО, а слику о себи до данас није успео да поправи. Често је истицао да је поносан што Србија учествује на догађајима везаним за НАТО, жонглирао између посета Москви и јавних изјава да му „не смета што је тема Самита НАТО могућа интервенција против Русије”. Све то није знатно поправило његов статус.

На негативној листи САД су, због сумњи за ратне злочине, начелник Генералштаба ВС Љубиша Диковић, о чему је „Блиц” већ писао, али и посланик напредњака Момир Стојановић, бивши шеф ВБА. Премијеру Вучићу није речено да они треба да буду смењени, али је став САД да чак и сумња у ратне злочине и државна функција не иду заједно.

Међутим, услов над условима, за чије извршење нема одлагања, јесте хапшење бившег команданта Жандармерије и члана СНС Горана Радосављевића Гурија.

Његова судбина је повезана са случајем убиства браће Битићи, америчких држављана пореклом с Косова – сведоци у истрази су тврдили да је Гури лично наредио телефоном ликвидацију по њиховом пуштању из затвора.

Стојановић за „Блиц“ Генерали у Србији најјефтинија роба

– У енглеској дипломатији постоји узречица „Нема вечне љубави, вечни су само интереси”. Нисам у сукобу с Американцима, напротив, на појединим скуповима су моји ставови били пропраћени и са симпатијама администрације САД. Када је реч о потерници против мене, нисам ратни злочинац и те оптужбе су брдо бесмислица и баш бих волео да видим да докажу ту моју кривицу. Потпуно је јасно да се те потернице не пишу у Приштини, већ у Београду, и то за дневнополитичке сврхе, тако што потплатите два назови-сведока, јер је општепознато да су у Србији генерали најјефтинија роба – каже Момир Стојановић за „Блиц”.

Бајдену кључни Русија и Додик

Премијер Александар Вучић данас има најважнији састанак у Вашингтону, са потпредседником САД Џозефом Бајденом. Према свим прогнозама, Бајдена ће највише интересовати односи Србије с Русијом и с председником РС Милорадом Додиком, као и енергетика. Важна тема ће бити и односи Београда са Приштином и Тираном. Вучић је јуче разговарао с представницима компанија „Џенерал електрик”, „Фрипорт” и „Мајкрософт”, као и с представницима српске дијаспоре.

Србија усред енергетског рата

Запад јача напоре да спречи руски енергетски утицај на Балкану, а Србија је већ почела да се дистанцира од Русије у снабдевању гасом, наводи се у анализи америчке организације за стратешке анализе Стратфор.

Америка и ЕУ, истиче Стратфор, после пропасти Јужног тока имају шансу да појачају утицај у Србији кроз пружање политичке и финансијске подршке пројектима енергетске диверсификације. Београд сада има две опције. Прва је градња инфраструктуре неопходне за прикључивање на Трансјадрански гасовод, који би спроводио гас из Азербејџана. Друга могућност је градња терминала за течни природни гас на острву Крк у Хрватској, што је још у раним студијама изводљивости, анализира Стратфор.

Американци подсећају на недавну Вучићеву изјаву: „Потребан нам је новац из фондова ЕУ, а онда ћете видети осмехе на нашим лицима.”


Извор: Блиц

Оставите коментар

Оставите коментар на Ко у Вучићевом окружењу смета Америци

* Обавезна поља