Снимак сведочења Драгана Дудића Фрица, једног од блиских сарадника Дарка Шарића, не може да се пронађе у Безбедносно-информативној агенцији (БИА), сазнаје „Политика”. Овај податак открила је вишечлана радна група састављена од припадника ове агенције која је радила на лоцирању и хапшењу Шарића.
Дудић је убијен тачно 42 дана после састанка који је имао са неколико високих функционера БИА, МУП-а и Специјалног тужилаштва. Мистерија о томе да ли је његова смрт имала везе са његовим тајним контактом са српском полицијом, тужилаштвом и БИА још траје.
Клупко приче о Дудићевом сведочењу почело је да се одмотава кад се у црногорској штампи појавио текст о томе да је снимак Дудићевог сведочења продат у овој држави за милион евра. У радној групи нису у том моменту ни знали да снимак постоји, а камоли да је нестао из архива БИА. Каснијим проверама утврђено је да је цео састанак сниман, али од диска са снимљеним разговором нема ни трага ни гласа. Зато се додатно проверава информација из црногорских медија о продаји диска за милион евра.
Због свега тога покренута је интерна истрага током које је утврђено шта се тачно дешавало пре, за време и после Дудићевог сведочења. „Политика” је на основу неколико различитих извора покушала да реконструише ток Дудићевог састанка са српским тужиоцима и полицајцима, као и како је диск са тог састанка нестао из БИА.
Оперативци Србије су се са Дудићем састали 18. априла 2010. године у објекту посебне намене на Јеловој гори. Претходно је Дудић доведен алтернативним правцем из Црне Горе како би се избегло регистровање његовог путовања у Србију и из Србије. Целу операцију су извела двојица оперативаца, а логистичку подршку пружио им је један припадник МУП-а из Пријепоља по претходном договору са Милорадом Вељовићем, директором полиције.
Састанку у објекту посебне намене на Јеловој гори присуствовали су, између осталих, Родољуб Миловић, начелник Управе криминалистичке полиције (УКП), и Саша Иванић, заменик специјалног тужиоца који води процес против Шарићеве групе. Састанку је присуствовао још један високи функционер МУП-а и двојица функционера БИА, од којих један није међу живима. О састанку је био обавештен и Милорад Вељовић, а неки извори тврде да је директор полиције дао и зелено светло да се одржи. Саговорник „Политике” каже да се у објекту посебне намене на Јеловој гори налазе три апартмана, а да је у средишњем за потребе овог сусрета инсталирана опрема за звучно и видео снимање, док је у суседном апартману постављена опрема преко које су други оперативци уживо пратили Дудићево сведочења.
Шта је тачно Дудић причао, још је нејасно, јер су сами учесници састанка дали различите и контрадикторне изјаве. По једнима, није причао ништа интересантно, већ је покушавао да сазна ко су људи који воде процес против Шарићеве групе, док су други изјављивали да је Дудић детаљно разоткрио шему организације шверца кокаина из Јужне Америке у Европу.
Елем, досадашња истрага је утврдила да је састанак сниман у ХД резолуцији и да су нарезани дискови предати Ивици Петровићу, бившем начелнику оперативе БИА. О томе постоји документација. Међутим, ту им се губи сваки траг. Ни на серверу не постоји снимак сведочења. Сам Петровић је током истраге изјавио да апсолутно не постоји могућност да је ди-ви-ди и це-де са аудио и видео снимком неком уступио, те да је у вези с тим спреман и на полиграфско тестирање.
Драган Дудић је убијен тачно 42 дана после састанка на Јеловој гори. Десило се то 30. маја 2010. године на препуном главном градском тргу у Котору. Смртоносне хице у њега испалио је Иван Врачар, који је за убиство осуђен на 17 година затвора у подгоричком Вишем суду. Сам мотив убиства, да је Дудић наводно гледао у Врачареву непознату девојку, одбачен је као неверодостојан, јер је Дудић у том тренутку био у друштву своје супруге и уопште није ни могао да гледа у Врачаревом правцу.
Сенка сумње да је неко од оперативаца продао тај снимак уноси зебњу да је његов контакт са српским истражитељима могао да доведе до ликвидације. У сваком случају, нестао је важан доказни материјал који је у великој мери могао да допринесе расветљавању свих околности у вези са Шарићевим кланом, али и улогом појединих оперативаца и начином њиховог рада и понашања у овом случају.
Нови детаљи о несталом диску
Премијер Александар Вучић потврдио је јуче писање „Политике” да је нестао диск са састанка са Драганом Дудићем Фрицом, убијеним сарадником Дарка Шарића, у објекту посебне намене на Јеловој гори 18. априла 2010.
– Дискови су нестали 2011, за време претходне владе, не знам зашто мене питате о томе – рекао је Вучић.
Премијер је казао да се зна ко су били учесници састанка. Дудић је, подсетимо, убијен 42 дана после тог састанка у центру Котора, а у црногорским медијима се појавила информација да је диск продат у овој земљи за милион евра. Због тога је вођена истрага Радне групе за лоцирање Шарића.
„Политика” сазнаје да су, поред Родољуба Миловића, бившег начелника Управе криминалистичке полиције, и Саше Иванића, заменика специјалног тужилаштва, састанку присуствовале још три особе: Славиша Совтић, начелник Службе за борбу против организованог криминала, Јадранко Петковић, тада специјални саветник директора Безбедносно-информативне агенције (БИА), и Жељко Рашета, бивши заменик начелника Оперативе БИА, који је у међувремену преминуо.
– У централном апартману у којем се разговарало са Дудићем били су Јадранко Петковић, Славиша Совтић и Саша Иванић. У суседном апартману били су Родољуб Миловић и Жељко Рашета и они су пратили директан пренос састанка са Дудићем – откривају извори „Политике”.
Припадници БИА који су се сусрели са Драганом Дудићем Фрицом, касније убијеним блиским сарадником Дарка Шарића, уопште нису имали потребно одобрење за састанак на Јеловој гори, сазнаје „Политика”. Наиме, члан 8 Правилника о раду БИА прописује да сваки припадник агенције мора да има писмено одобрење директора за било какав контакт са страним држављанима. Будући да је Дудић држављанин Црне Горе, одобрење припадницима БИА морао је да потпише тадашњи директор Саша Вукадиновић. Међутим, у време одржавања овог састанка, 18. априла 2010. године, Вукадиновић се налазио у Сједињеним Америчким Државама заједно са начелником једне од управа ове агенције. Папир са одобрењем за састанак са Дудићем не постоји.
Ово је утврдила интерна истрага Радне групе која је трагала за Дарком Шарићем и на крају га лоцирала у једној латиноамеричкој земљи. Истрага је покренута након што се у црногорској штампи појавио податак да је диск са снимком састанка тужиоца, полицајаца и оперативаца БИА са Дудићем продат у овој земљи за милион евра. Током истраге је утврђено да су дискови са тонским, фоно и видео записом састанка нестали. Извор „Политике” тврди да је диск на столу држао Ивица Петровић, бивши начелник Оперативе БИА, и да је после тога нестао. Остао је реверс из ког се види да су њему предата три диска, од којих су два ДВД, а један ЦД са записом са састанка, а изјаве су дали и припадници агенције који су потврдили да су му предали материјал.
Шта је тачно Дудић причао, још је нејасно, јер су сами учесници састанка дали различите и контрадикторне изјаве. По једнима, није причао ништа интересантно, већ је покушавао да сазна ко су људи који воде процес против Шарићеве групе, док су други изјављивали да је Дудић детаљно разоткрио шему организације шверца кокаина из Јужне Америке у Европу. Дудић је убијен 42 дана после састанка у центру Котора. Убица је ухапшен и осуђен.
Током истраге радне групе узете су изјаве од свих учесника састанка. Извори „Политике” тврде да је посебно интересантно било сведочење Ивице Петровића, код кога је снимак састанка последњи пут био. Разговор са Петровићем обављен је 27. јуна прошле године. Саговорници „Политике” описују да је Петровић том приликом износио податке општег карактера, правдајући заборав временском дистанцом.
На том разговору, преносе наши извори, Петровић је причао да се не сећа у каквој форми је добио налог од директора Вукадиновићаи да се не сећа ко је све присуствовао састанку: са стране МУП су били Родољуб Миловић или Славиша Совтић, а са стране тужилаштва Саша Иванић или Миљко Радисављевић. Наши извори тврде и да Петровић током разговора није могао децидно да потврди да ли је имао увид у фоно и видео запис или му је неко ток разговора препричао.
– На крају разговора, Петровић је нагласио да је приликом сређивања своје документације исте уништио, то јест да не постоји могућност да је ДВД и ЦД неком уступио. Иначе се уништавање документације или важних доказа не ради на тај начин – каже један од саговорника нашег листа.
С друге стране, наше изворе брину информације до којих је дошла Радна група за лоцирање Шарића, а које се тичу могућег састанка неколико високих полицијских функционера са људима тада одбеглог Пљевљака. Још непотврђене информације говоре да су високи полицијски функционери понудили да се Шарић преда, а да заузврат припадници МУП-а пребаце одговорност на Родољуба Радуловића, званог Миша Банана, и Драгана Дудића Фрица да су они вође криминалног клана.
– То су узнемирујуће информације које ће морати да се провере како би се с сигурношћу утврдило да ли су тачне или не – каже један од саговорника нашег листа.
Члановима радне групе индикативно је то да су се у медијима својевремено заиста појавиле информације да су Дудић и Радуловић били шефови Шарићу, а да је Милорад Вељовић, директор полиције, једном приликом изјавио да Шарић није вођа мафије. Било је то 2012. године.
– Да ли је реч о коинциденцији, можда погрешним информацијама које су неки достављали Вељовићу и медијима или свесној намери појединаца, требало би да се разјасни на крају. У сваком случају је утврђено да Шарић није био војник Радуловића, нити Дудића, а то је и сам Пљевљак рекао приликом трансфера у Србију – каже саговорник „Политике”.
Оставите коментар на Нестанак диска из БИА-е и нови детаљи
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.