Подсчет голосов по итогам референдума о статусе Крыма20.40 – Москва — Санкције САД против Русије одражавају „патолошко одбијање Вашингтона да призна реалност“, изјавио је заменик руског министра иностраних послова Сергеј Рјабков.

19:45 – Бела кућа: Не одбацујемо увођење санкције Путину

Администрација предсједника САД Барака Обаме не одбацује могућност увођења санкција руском предсједнику Владимиру Путину, саопштено је данас из Бијеле куће.

Портпарол Бијеле куће Џеј Керни рекао је данас да Обамина администрација не одбацује ниједног руског званичника као могућу мету санкција због кризе у Украјини.

„Постоји овлаштење за примјену санкција разним појединцима. Не одбацујемо ниједног појединца или неки поступак“, нагласио је Керни, одговарајући на новинарско питање да ли би Путин могао бити на мети казнених мјера.

19:43 – Ангела Меркел: Није било лако донети одлуку за увођење санкција Русији

Њемачки канцелар Ангела Меркел рекла је да је Европа показала велико јединство према кризи у Украјини, али да није било лако донијети одлуку за увођење санкција Русији због референдума на Криму и одбијања Москве да ступи у разговоре са владом у Кијеву.

„То није био наш циљ. Жељели смо разговоре и дипломатско рјешење, али јасно кршење међународног закона такозваним референдумом значи да смо морали да предузмемо тај корак и драго ми је што је Европа исказала јединство“, рекла је Меркелова на конференцији за новинаре са италијанским премијером Матеом Ренцијем.

Министри спољних послова ЕУ договорили су данас да уведу санкције, укључујући забрану путовања и замрзавање имовине, за 21 званичника из Русије и Украјине.

Након трочасовног састанка у Бриселу, министри су постигли споразум о листи лица која ће бити санкционисана због умијешаности у „руско заузеће Крима“ и у јучерашњи референдум на Криму, те отцијепљење овог региона од Украјине и припајање Русији.

19.30 – МОСКВА – Крим је данас прогласио независност у складу са резулатима референдума, а председник Русије Владимир Путин потписао је указ о признавању Крима као суверене и независне државе!

„Проглашавамо Крим независном сувереном државом, Републиком Кримом, у којој град Севастопољ има посебан статус“, наводи се у резолуцији усвојеној на Врховном савету Крима, јавља украјински информативни сајт lb.ua.

Република Крим такође се обратила Русији са предлогом о пријему на основу одговарајућег међудржавног договора у састав Руске Федерације. Премијер Сергеј Аксјонов и председавајући парламента Владимир Константинов овлашћени су да потпишу међудржавни споразум.

19.20 – Украјина је спремна на преговоре у вези са Кримом, међутим не признаје анексију, изјавио је Александар Турчинов, вршилац дужности председника Врховне раде.

19.15 – СИМФЕРОПОЉ– Парламент Крима превео је у власништво републике имовину Черноморњефтгаса, Укртрансгаса и Феодосијског предузећа за снабдевање нафтним производима.

18.50 – Бан Ки Мун је врло разочаран и забринут зато што ће референдум на Криму само заоштрити ситуацију и залаже се за целовитост Украјине, саопштио портпарол генералног секретара УН.

18.25 – Дмитриј Рогозин:А шта са онима који немају рачун у иностранству?

МОСКВА– Потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин иронично је данас реаговао на стављање његовог имена на листу руских функционера којима су САД увеле санкције, као одговор на поступање Москве током украјинске кризе.

„Друже Обама, а шта урадити онима који немају ни рачуне, ни имовину у иностранству? Или о томе нисте размишљали?”, написао је Рогозин на свом налогу на друштвеној мрежи „Твитер”, пренео је Итар-Тас с.

Руска агенција додаје да је Рогозин у влади задужен за питања војне индустрије.

РИА Новости навела је да ће руским функционерима са листе бити забрањен улазак у САД и да ће њихов новац и имовина бити блокирани, као и да је Вашингтон навео да је спреман на проширење санкција уколико ситуација око Украјине не буде решена.

Та руска агенција наводи да се по декларацији из 2012. године сва Рогозинова имовина налази у Русији.

18.15 – МСП Украјине одбацио предлог Русије о решавању кризе

МСП Украјине одбацио је предлог о решавању кризне ситуације у овој републици, који су раније изложиле руске власти.

„То саопштење МСП РФ личи на ултиматум. Став, који је тамо изнет, апсолутно је неприхватљив за украјинску страну“, изјавио је представник МСП Украјине.

МСП Украјине, с друге стране, позива Русију да „одмах прекине агресију на територију Украјине и „повуче своје снаге тамо где су стално лоциране“.

Власти у Кијеву, подсетимо, тврде, да су наоружани чланови одреда самодбране на Криму, руски војници.

18.00 – У скупштинску процедуру руске Думе унет нацрт декларације о ситуацији на Криму, јавио је Итартас, наводећи да се разматрање тог документа планира за уторак, 18. март.

17:12 – Украјински побуњеници запленили 43 руска камиона

Руска аутомобилска компанија Камаз упутила је званични допис МСП РФ и правосудним органима Украјине са захтевом за пружање помоћи у повраћају возила, заплењених у Украјини.

У недељу 16. марта, наоружани људи, који су се представили као борци самоодбране Мајдана, отели су 43 возила марке Камаз, вредности више од сто милиона рубаља (око два милиона евра).

Мере, које су предузели представници Камаза у циљу враћања возила, биле су безуспешне. Под претњом нелегалног одузумања налази се још 150 возила, која се чувају у магацину компаније у Чернигову.

17:10 – Русија дозволила Украјини осматрачки лет

Русија је дозволила Украјини да обави осматрачки лет изнад њене територије у оквиру Бечког споразума о мерама за јачање поверења и безбедности, изјавио је заменик министра одбране РФ Анатолиј Антонов.

Украјина је преко ОЕБС-а упутила захтев о обављању надзора од 18. до 20. марта. Циљ је провера да ли се у регионима, који се граниче са Украјином, спроводе недозвољена војна дејства.

Украјинскик представницима ће бити омогућено да преконтролишу наведене регионе и увере се да се не обавља никаква војна активност која би угрожавала Украјину.

16.10 – Украјина позвала амбасадора из Москве на консултације,  јавља агенција Ројтерс.

15.50 – Обама: Референдум на Криму представља кршење украјинског устава и међународног права… Међународна заједница неће признати резултате овог референдума.

15.45 – „Друже Обама, а шта урадити онима који немају ни рачуне, ни имовину у иностранству? Или о томе нисте размишљали?“, написао је Рогозин на свом налогу на друштвеној мрежи „Твитер“.

15.39 – Горбачов: Крим исправио грешку

Бивши лидер СССР Михаил Горбачов поздравио је резултат референдума о припајању Крима Русији и критиковао санкције Запада руским и украјинским званичницима.

„Крим је раније био припојен Украјини према совјетским законима, није се тражило мишљење народа, данас је тај народ одлучио да исправи ту грешку. То треба поздравити, а не најављивати санкције“, рекао је Горбачов, а преноси агенција Интерфакс.

Тадашњи совјетски лидер Никита Хрушчов одвојио је Крим од Русије 1954. и дао га Украјини која је тада била у оквиру Совјетског Савеза.

Горбачов је додао да је за увођење санкција „потребно имати веома озбиљне разлоге“ и потребна је „подршка УН“.

„Изражавање воље народа Крима и његово припајање Русији као региона није довољан разлог“, додао је он.

САД и Европска унија увеле су данас санкције руским и украјинским званичницима након што је 97 одсто грађана Крима јуче на референдуму гласало за припајање тог украјинског полуострва Русији.

15.08 – Република Крим обратила се УН за захтевом за признавање

Република Крим обратила се УН и свим државама апелујући да признају независност ове државе, коју је прогласио народ Крима – каже у решењу, које је данас донео Врховни савет Крима.

„Република Крим планира да изгради односе са другим држава на бази равноправности, мира, добросуседства и других општепризнатих принципа политичке, економске и културне сарадње међу државама“, наглашено је у одлуци.

14.35 – Амерички председник Барак Обама на „црну листу“ уписао укупно седам руских званичника, укључујући и заменика премијера Дмитрија Рогозина.

14:01 – Русија: Украјина да буде федерална држава

Руско министарство спољних послова позвало је данас Украјину да се организује као федерална држава и да распише нове изборе.

У саопштењу које је данас постављено на сајту министарства апелује се на украјински парламент да сазове конститутивну скупштину која би припремила нацрт новог устава. Тиме би земља добила федерално уређење и више овлашћења пренела на регионе.

У руском министарству спољних послова је речено да су ови предлози део настојања Москве да се дипломатским средствима стишају тензије у Украјини.

Москва инсистира на томе да украјински региони треба да добију ширу аутономију и да земља усвоји „неутрални политички и војни статус“.

13.55 – Министри ЕУ усвојили пакет казнених мера против 21 званичника Русије и Крима, којима су забрањена путовања и замрзнута имовина у Унији.

Министри спољних послова земаља чланица ЕУ у Бриселу одлучили да уведу санкције према Москви због ситуације у Украјини.

Западне силе сматрају подсетимо, да је Москва прекршила суверенитет и територијални интегритет Украјине, што се потврђује припајањем Крима Русији.

Послаћемо јасан сигнал Русији да мора да поштује међјународно право”, рекла је новинарима јутрос висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, која председава састанком.

Она је нагласила да ЕУ неће признати резултате “такозваног референдума” на Криму, на коме се јуче преко деведесет одсто гласача изјаснило за припајање Русији.

Европске санкције, које обухватају забрану издавања виза и замрзавање имовине биће, како је раније најављено, усмерене према функционерима кримских власти који су учествовали у расписивању референдума, као и према особама из најближег окружења руског председника Владимира Путина.

Британски шеф дипломатије Вилијем Хејг је уочи састанка најавио да ЕУ улази у “нову фазу одговора” на украјинску кризу и да ће се на црној листи ЕУ бити “украјинских и руских имена”. “Русија досад није урадила ништа да смири ситуаију”, рекао је Хејг и упозорио да је ЕУ у случају ескалације спремна и на “шире, дугорочније мере”.

“Морамо рећи нашим руским пријатељима стоп”, изјавио је шеф дипломатије Луксембурга Жан Анселборн, док је његов пољски колега Радослав Сикорски констатовао да Русија није оставила ЕУ другог избора осим санкција.

Листа ЕУ која ће данас бити усвојена била је током прошле недеље предмет жестоких расправа како у Бриселу, тако и у престоницама земаља чланица, које имају различите ставове колико особа она треба да обухвати.

Бриселски дипломатски извори кажу да је списак, чија је радна верзија садржала око 150 имена особа које ЕУ види као директне или индиректне виновнике украјинске кризе, сужена на 15-20 лица, од којих су већина функционери Кримске аутономне републике, док су остали чланови Путинове администрације.

Коначан списак, о коме морају да се усагласе свих 28 чланица, биће објављен на крају данашњег састанка.

То, међутим, неће бити коначан одговор ЕУ Русији, јер ће се о даљим мерама расправљати ина састанку шефова држава и влада у Бриселу”, који ће се одржати у у четвртак.

Сергеј Аксјонов: Крим добио 295 милиона евра помоћи од Русије

Председник кримске вле Сергеј Аксјонов је данас изјавио да је Русија Криму данас послала финансијску помоћ у износу од готово 295 милиона евра.

„Руска Федерација је данас републици дала 15 милијарди рубаља финансијске помоћи“, написао је на свом налогу на Твитеру Аксјонов, а пренела агенција АФП.

Власти Крима, које подржава Москва, објавиле су да је 96 одсто становника тог црноморског полуострва гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији на јучерашњем референдуму који су западне силе прогласиле незаконитим.

Проруски лидер Крима Сергеј Аксионов је објавио да је, према коначним резултатима, 96,6 одсто становника гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији.

Врховни совјет (скупштина) Крима усвојила је данас на ванредној седници резолуцију о независности и обратио се Русији за „пријем Републике Крим у састав Руске Федерације“.

12.28 – Дума о припајању Крима 21. марта

Руска Државна Дума размотриће 21. марта све законе који су неопходни за улазак Крима у састав Русије, изјавио је данас потпредседник доњег дома руског парламента Сергеј Неверов.

Неверов је телевизији Русија 24 казао да ће та процедура бити спроведена „доста брзо зато што је то приоритет у раду Думе“.

На питање да ли су већ спремни неопходни нацрти закона, Неверев је рекао да тај „процес захтева додатна законска решења која ће бити размотрена приоритетно“.

За припајање Крима Русији је на референдуму гласало 96,8 одсто грађана Крима, коначни су резултати.

12: 25 Дмитриј Песков: Русија жали због оштрих изјава са Запада, али неће кориговати свој курс

КРЕМЉ ноћас – реагујући на незадовољства кримским референдумом која су стигла са Запада – саопштио да администрација Владимира Путина жали због толико оштрих изјава западних лидера на рачун Русије поводом Украјине. Истовремено је подвукао: да Русија нема намеру да због тога коригује своје позиције.

„Са жаљењем смо примили те изјаве, укључујући и речи Ангеле Меркел,  али не видимо никакав разлог за било какве корекције. Пријатељства никада нису била одлучујућа у међудржавним односима. Међудржавни односи су сасвим друга материја“ – изјавио је Путинов прес-секретар Дмитриј Песков.

Упркос свему, Русија има намеру да и даље сарађује са земљама које су је критиковале.

Директно упитан – да ли код Путина има бар примеса жаљења што „велика осморка“ може остати без Русије – Пеков је кратко узвратио: „Није било чак ни елемената жаљења“.

Према његовим речима, Русија – због приче о санкцијама – још није унела никакве измене у своју међународну политику. Ако до тога дође – нагласио је Песков – онда ћемо процењивати могуће ризике и последице, али – не само за нас, него и за наше партнере.

Песков је открио да засад нису унете никакве измене ни у Путинов план међународних посета.

12.20 – Рубља је од сада званична валута Крима, саопштио је парламент тог полуострва, преноси АФП.

11.15 – Русија предложила формирање међународне „групе за подршку“ која би била медијатор у украјинској кризи, преноси Ројтерс.

11.14- Украјински парламент одобрио делимичну мобилизацију

Украјински парламент данас је одобрио делимичну мобилизацију како би се одговорило на „мешање Русије у унутрашња питања Украјине”. Украјински парламент наложио мобилизацију 40.000 резервиста, као одговор на „ратно стање“ на Криму. Нове снаге чиниће 20.000 припадника новоформиране Националне гарде и исто толико резервиста.

Дан пошто је велика већина грађана Крима на референдуму гласала за припајање тог полуострва Русији, у украјинском парламенту је за делимичну мобилизацију гласало 275 посланика, 33 није гласало, а нико није био против.

Вршилац дужности председника Украјине Олександр Турчинов данас је у парламенту изјавио да је референдум о припајању Крима Русији „велика фарса”.

Он је, позивајући посланике да гласају за делимичну мобилизацију, казао да Русија покушава да „агресију на Криму” прекрије „великом фарсом названом референдум”, који „никада неће признати Украјина и цивилизовани свет”.

Према коначним резултатима, за припајање Крима Русији гласало је 96,8 одсто грађана полуострва.

Западне земље и нова влада у Кијеву референдум сматрају нелегитимним. Запад је због ситуације на Криму најавио увођење санкција Русији.

11.05 – Шефови дипломатија чланица ЕУ у Бриселу почели разматрање казнених мера према Москви, јавља Танјуг.

10.51 – Посматрачи ЕУ нису регистровали неправилности на референдуму на Криму

Пољски посланик Матеуш Пискорски који се налази на челу делегације европских посматрача на референдуму на Криму, нагласио је изузетно висок степен грађанског анажмана Кримљана.

„Нисмо забележили ни једно кршење закона Републике Крим. Нисмо забележили ни један случај притиска на бираче“, изјавио је Пискорски.

Пикорски је изразио намеру да пренесе ове информације политичкој заједници земаља ЕУ.

„Надамо се да објективна слика референдума помоћи да до јавног мњења Евопске уније дође оно што се данас дешава на Криму, рекао је посланик.

10.48 – Председник Русије Владимир Путин обратиће се сутра савезном парламенту у вези са усвајањем Крима као новог субјекта Руске федерације, јавља Итар-Тасс.То је новинарима рекао први потпредседник Думе Иван Мељников. Путин ће се обратити парламенту у 15.00 по московском времену.

10.41 – Градско веће Севастопоља је данас на ванредном заседању једногласно донело одлуку о уласку у састав Русије у својству града са специјалним статусом, објавила је агенција Итар Тасс.

Веће је такође једногласно овластило председника Координационог савета града Алексеја Чалова да потпише одговарајући споразум са Русијом. На данашњем заседању градско веће је утврдио коначне резултате референдума према којима је 95,6 одсто учесника на референдуму 16. марта о статусу полуострва гласало за улазак у састав Русије.

Током разматрања нацрта резолуције посланици су унели само једну исправку – формулација „град Севастопољ“ је измењена у „Град херој Севастопољ“. Градско веће је такође донело одлуку о преименовању у Законодавна Скупштина и за формирање нове парламентарне групе „Севастопољ – Русија“ добивши већину у Већу.

Испред уласка у згаду Градског већа одржава се митинг на коме учествује око стотину људи са руским заставама.

10.23 – Крим прогласио независност

Посланици Врховног савета Крима донели су одлуку о независности аутономне републике, известио је прес-центар скупштине.

„Врховни савет аутономне републике Крим, на основу непосредно изражене воље народа Крима на референдуму одржаном 16. марта 2014.године […] налаже: прогласити Крим независном сувереном државом – Републиком Крим“, каже се у документу.

Парламент се такође обратио са захтевом о пријему Крима у састав Русије у својству субјекта федерације.

Раније је објављено да је 96,77% становника Крима, који су изашли на референдум, гласало за припајање Русији.

Крим: 96,7 одсто становника гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији

Симферопољ — Лидери Крима, које подржава Москва, објавили су да је 96,7 одсто становника тог црноморског полуострва гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији.

Проруски лидер Крима Сергеј Аксионов данас је објавио да је, према коначним резултатима, 96,7 одсто становника гласало на јучерашњем референдуму за отцепљење од Украјине и припајање Русији, наводи ЦНН и подсећа да су западне силе тај референдум прогласиле незаконитим.

Одзив на референдуму је био 83 одсто бирача, што је велики број имајући у виду да су многи најавили бојкот референдума.

Доњи дом руског парламента (Думе) врло брзо ће усвојити закон који ће омогућити анкесију Крима, изјавио је заменик председника Думе Сергеј Неверов, преноси Ројтерс.

„Резултати референдума јасно су показали да становници Крима виде своју будућност искључиво у оквиру Русије“, рекао је он.

Амерички председник Барак Обама разговарао је са председником Русије Владимиром Путином и рекао му да су он и његови европски савезници спремни да „казне“ Москву због нарушавања територијалног интегритета Украјине.

Кремљ и Бела кућа су објавили да Обама и Путин виде дипломатске опције за решавање највеће кризе у односима Истока и Запада од окончања хладног рата.

Али Обама је рекао да руске снаге прво морају окончати „продор“ на украјинску територију, док је Путин поновио оптужбу да нови лидери у Кијеву, који су дошли на власт прошлог месеца у побуни против изабраног председника и руског савезника Виктора Јануковича, нису успели да заштите руско становништво од украјинских националиста.

Москва је покушала да оправда војно заузимање Крима, где претжно живе Руси.

Обама поручио Путину да САД никада неће признати референдум на Криму

ВАШИНГТОН – Амерички председник Барак Обама рекао је у телефонском разговору руском председнику Владимиру Путину да је Русија угрозила суверенитет и територијални интегритет Украјине због чега су САД и европски партнери спремни да Русији „наметну додатне трошкове” због њеног деловања, саопштила је у недељу Бела кућа.

Кремљ је претходно саопштио да су се Обама и Путин у телефонском разговору договорили да заједно покушају да стабилизују ситуацију у Украјини.

Бела кућа је међутим саопштила да је Обама поручио да САД и међународна заједница никада неће признати референдум на Криму који, како се наводи, „крши украјински устав” и који је „одржан под принудом руске војне интервенције”.

„Он је нагласио да су руске акције прекршиле суверенитет и територијални интегритет Украјине, и да смо, у координацији с нашим европским партнерима, спремни да наметнемо додатне трошкове Русији због њеног деловања”, наводи се у саопштењу.

Обама је, додаје се, нагласио да постоји „јасан пут за решење те кризе – дипломатски, на начин који одговара и интересима Русије и народа Украјине”.

Амерички председник је рекао да украјинска влада наставља да предузима кораке за попуштање кризе, посебно припремом за изборе на пролеће и уставних реформи. Он је затражио подршку Русије за хитно размештање међународних посматрача за спречавање насиља у Украјини.

Обама је навео и да нема дипломатског решења кризе док руске војне снаге настављају упаде у украјинску територију.

Додао је да је државни секретар Џон Кери и даље спреман да сарађује с руским министром спољних послова Сергејом Лавровом и украјинском владом у трагању за дипломатским решењем кризе.

Кетрин Ештон: Нећемо признати резултате такозваног референдума на Криму

Брисел — ЕУ ће данас послати јасан сигнал Русији да мора да предузме кораке ка деескалацији и успостави дијалог са Кијевом, изјавила јутрос Кетрин Ештон.

„Нећемо признати резултате такозваног референдума на Криму”, рекла је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност новинарима уочи данашњег заседања савета за спољне послове ЕУ у Бриселу, на коме ће се одлучивати о санкцијама према Русији.

Она је истакла да ће ЕУ данас послати “јасан сигнал Русији” да мора да поштује међународно право и успостави дијалог са властима у Кијеву.

И Велика Британија је критиковала референдум о отцепљењу Крима од Украјине, рекавши да је то „изругивање“ демократији и одбила је да призна резултате. „Нико не треба да се заварава да је референдум по било чему легитиман. То је исмевање демократије“, поручио је британски шеф дипломатије у саопштењу Форин офиса.

Портпарол британског премијера Дејвида Камерона саопштио је да Велика Британија „не призаје референдум нити резултате“. „Позивамо Русију да почне дијалог са Украјином и реши кризу у оквирима медјународног права“, додаје се у саопштењу.

Аустријски министар спољњих послова Себастијан Курц изјавио је да је референдум неприхватљив и запретио увођењем забране издавања виза и замрзавањем имовине политичких и војних званичника који су одговорни за референдум, наводи Ројтерс. Он је рекао да се министри спољњих послова још договарају о именима која ће бити стављена на црну листу. Коначна одлука биће донета данас у Бриселу.

Јапан је рекао да ће „снажно апеловати“ на Русију да не изврши анексију Крима, придруживши се хору критика, док је Вашингтон наговестио нове санкције против Москве.

Амерички председник Барак Обама упозорио је руског председника Владимира Путина да САД и њихови савезници никада неће признати резултате референдума на Криму.

Канадски премијер Стивен Харпер придрузио се савезницима широм света који не признају јучерашњи рефереднум на Криму и упозорио Русију на нове санкције, јавља АФП. „Такозвани референдум одржан је у ситуацији када се Крим налази под нелегалном војном окупацијом. Резултати су само одраз руске војне контроле и ничег другог. Референдум је незаконит, он нема правно дејство и ми не признајемо резултате“, поручио је Харпер у саопштењу.

Заменик кинеског министра спољњих послова Ли Баодонг данас је поновоио апел који је Пекинг упутио Украјини да покаже мир и уздржаност, након што су кримски лидери, које подржава Москва, објавили да је 96 одсто бирача на Криму гласало за отцепљење од Украјине и припајање Русији, наводи Ројтерс.

Ли је уочи посете кинеског предсатника Си Ђинпинга Европи овог месеца, новинарима рекао да је политичко решење једини начин за решавање кризе у Украјини.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Независни Крим жели у састав Руске Федерације

* Обавезна поља