Председник Русије Владимир Путин је свом америчком колеги Џозефу Бајдену током онлајн разговора говорио о „црвеним линијама“ и претњама које забрињавају Москву. Амерички председник је, са своје стране, изразио забринутост због заоштравања ситуације око Украјине, саопштио је помоћник руског лидера Јуриј Ушаков.

„Црвене линије“ и претње безбедности

Путин је Бајдену означио „црвене линије“ – даље напредовање НАТО-а на исток и размештање офанзивног наоружања у Украјини и другим земљама које се граниче са Русијом.

Руски лидер је, према речима његовог помоћника, такође рекао америчком колеги да, док је Вашингтон забринут због руских трупа на руском тлу, Москва је забринута за сопствену безбедност на глобалном нивоу.

Ушаков је парафразирао речи председника Русије.

„Путин је рекао да вас, Американце, брину наши батаљони на руској територији хиљадама километара од Сједињених Америчких Држава, а ми смо заиста забринути за нашу безбедност, безбедност Русије у глобалном смислу, у глобалним размерама. То је отприлике оно што је Путин прокоментарисао на крају разговора, сумирајући резултате“, прецизирао је Ушаков.

Одговарајући на питање о повлачењу трупа са граница са Украјином, Ушаков је навео да се „руске трупе налазе на својој територији и да никоме не прете, о томе је говорио председник“.

Како је приметио представник Кремља, Путин је такође директно изразио Бајдену забринутост што Украјина и НАТО јачају своје војне снаге.

„С тим у вези, наравно, (Путин) је изнео наше ставове о томе да су нам потребне одређене гаранције, укључујући правне гаранције, које осигуравају нашу безбедност и стварају услове за наш нормалан развој“, додао је он.

Бајден је, са своје стране, обећао свом руском колеги да ће разматрати забринутост Москве са америчким савезницима.

Председници су се договорили да ће почети дијалог о томе, укључивањем својих представника и помоћника.

Много времена о Украјини

Тема Украјине је у разговору Путина и Бајдена однела „много времена“, објаснио је Ушаков. Руски лидер је обавестио свог колегу да Кијев не реализује и саботира Минске споразуме, као и да се одуговлачи преговарачки процес у оквиру контакт групе.

Са друге стране, Бајден је изразио забринутост САД и НАТО-а због премештања руских трупа у близини украјинских граница. Шеф Беле куће је, према речима Ушакова, такође упозорио Путина да САД спремају велике санкције у случају даље ескалације ситуације око Украјине.

„И економске, и финансијске, и политичке, које ће бити искоришћене ако ситуација око Украјине настави да ескалира“, објаснио је помоћник председника.

„Бајден је поменуо могуће санкционе мере. Оно што се раније говорило јавно и саопштавано нам разним каналима, сада је речено, али у прилично прихватљивој форми која је достојна председничког нивоа“, приметио је он.

Истовремено, Ушакову је било чудно питање да ли је Путин давао Бајдену гаранције да трупе неће бити послате у Украјину.

„О томе се није ни разговарало. Како слати трупе у Украјину? Шта је то? Инвазија, шта ли? О томе уопште није било говора“, нагласио је он.

На питање да ли то значи да нове америчке санкције не прете Русији, Ушаков је одговорио да за њих нема никаквог повода.

Разговор Путина и Бајдена видео лонком – Фото: Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Проблем дипломатских мисија

Током преговора са Путином, Бајден је самоиницијативно покренуо питање рада дипломатских представништава, укључујући и недостатак особља у њима.

„Рекао је да се амбасадор у Москви жали да је генерално немогуће радити, нема довољно људи, нема дипломата, нема средстава за физичку заштиту амбасаде и нема њега самог“, испричао је Ушаков.

„Рекли смо да је то последица ваших (америчких) акција које сте ви (САД) почели да уводите пре пет година, када сте увели неке забране и ограничења нашим дипломатама и, што је најважније, почели да спроводите масовна протеривања руских дипломата и, што је веома важно, једноставно нам одузели дипломатску имовину“, истакао је помоћник председника.

Амерички председник је у разговору са Путином као први корак навео могућ приступ руским дипломатама конфискованој дипломатској имовини за процену њеног стања.

„Да бисмо само погледали у каквом је стању наша одузета дипломатска имовина“, додао је Ушаков.

Разговор Путина и Бајдена

Разговор лидера двеју земаља одржан је у уторак у онлајн формату и трајао је око два сата.

Како је после састанка саопштила Бела кућа, Бајден је у разговору са Путином изразио забринутост због ситуације око Украјине, позвао на дипломатско решење и упозорио да ће на војну ескалацију уследити колективни одговор Запада у виду одлучних економских и других мера.

Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства“ објашњавајући да никога не угрожава и да нема намеру никога да напада, а изјаве о „агресији“ користе се као изговор за распоређивање све више војне технике НАТО-а у близини границе Русије.

Западни медији: Путинова победа над Бајденом

Многи западни медији оценили су да разговор председника Русије и Америке представља малу победу Владимира Путина, док за Џозефа Бајдена кажу да његова неспособност да „обузда“ Москву може да се тумачи као знак слабости.

Медији су углавном сагласни у једној ствари, а то је да је криза у Украјини сада највећи изазов за Бајдена, чије су позиције у свету пољуљане фијаском у Авганистану. Истовремено, упозоравају да би демонстрација слабости могла да кошта америчког лидера бирачких гласова и да запрети проблемима са Кином.

Без помака

Водећи европски и амерички медији пишу да руско-амерички преговори нису довели до преломних одлука, али да су вратили примат демократији.

Према писању француског листа Монд, чини се да су позиције страна и даље непомирљиве, иако је самит омогућио враћање примата дипломатији на неодређено време. Са тим се слаже и немачки часопис Шпигл који пише да, иако није дошло до реалног помака на састанку, политичари барем разговарају један са другим.

Амерички лист Њујорк тајмс наводи да су преговори Путина и Бајдена подсећали на враћање политици Хладног рата када је „стратегија НАТО-а била усмерена на то да спречи инвазију Совјетског Савеза, а Москва тражила поштовање“.

Изазов за Бајдена

Према писању америчког листа Хил, раст тензија у Источној Европи представља највећи изазов за спољну политику Бајдена. Како се наводи, његове позиције у земљи и иностранству су уздрмане након хаотичног повлачења америчких снага из Авганистана.

И Шпигл истиче да је ситуација са Украјином најтежи спољнополитички тест за Бајдена од када је ступио на положај председника Америке.

Амерички лидер је сада усредсређен на унутрашњу политику САД и супротстављање Кини, а уколико Русија „нападне Украјину“, могао би да се нађе у ситуацији налик оној у којој је био бивши амерички председник Барак Обама 2014. године, оцењује се у чланку.

„Бела кућа би поново почела да псује, протестује и да прети“, али би било искључено размештање америчких трупа у циљу подршке Украјини, додаје лист.

Путин и Бајден приликом сусрета у Женеви – Фото: Спутњик/Михаил Мецел/Pool via REUTERS

Бајденова слабост и Путинова победа

У исто време, лист наглашава да Бајден не сме да изгледа слабо у односу на Путина – то би могло да га кошта гласова.

Њујорк тајмс пише да Бајденова неспособност да „обузда“ Руску Федерацију може да се посматра као знак слабости у целом свету, посебно у Кини.

Москва је победила током преговора, констатовао је француски дневник Либерасион.

„Председник Русије је у условима велике напетости између Москве и Кијева остварио малу победу током јучерашњег разговора са својим америчким колегом путем видео-везе“, пише лист.

Шта кажу медији о претњи санкцијама

Многи медији су пре свега обратили пажњу на то да је амерички лидер запретио Русији економским последицама у случају „напада на Украјину“.

Међу западним земљама постоје несугласице које их спречавају да формулишу заједнички став о Москви, а главни је „Северни ток 2“, којим би се гас испоручивао из Русије у Немачку, заобилазећи Украјину, пише Волстрит џурнал.

Немачка и Америка имале су озбиљне разговоре о руском гасоводу „Северни ток 2“ и у случају „инвазије“ Русије на Украјину могле би да закључе да је гасовод неприхватљив, пише Фајненшел тајмс позивајући се на неименованог дипломату.

Сама Бела кућа за сада одбија да открије детаље санкције којима САД прете Русији, подсећа Хил.

Подсетимо, помоћник руског лидера Јуриј Ушаков изјавио је раније да је Путин свом америчком колеги током онлајн разговора говорио о „црвеним линијама“ и претњама које забрињавају Москву, а да је Бајден, са своје стране, изразио забринутост због заоштравања ситуације око Украјине.

Амерички лидер је истакао наводну „претећу” природу кретања руских трупа у близини украјинских граница, а шеф руске државе је одговорио да је НАТО тај који предузима опасне покушаје освајања украјинске територије и да повећава војни потенцијал у близини руских граница.


Извор: Спутњик

Оставите коментар

Оставите коментар на Нова Путинова победа над Бајденом

* Обавезна поља