КАИРО — Египатски званичници, који посредују преговорима о трајном прекиду ватре, састали су се са палестинском делегацијом да им представе услове израелске делегације.
Палестински званичници су навели да су се се посредници састали с израелском делегацијом у Каиру прошле ноћи.
Индиректни преговори поклопили су се с осетљивим прекидом ватре у појасу Газе после месец дана сукоба између Хамаса и израелске војске.
Обе стране поштују прекид ватре други дан заредом.
Палестински звачници су најавили да ће одговорити на услове Израела преко египатских посредника, иако је представник Хамаса већ одбио израелски захтев за разоружавањем милитаната у Гази, преноси АФП.
Данас ће се блискоисточни мировни изасланик Тони Блер и координатор УН за Блиски исток Роберт Сери састати са египатским званичницима.
Египат је посредовао 72-часовном прекиду ватре, који је ступио на снагу у уторак у 08.00 сати по лакалном времену.
Од почетка сукоба 8. јула погинуло је 1.875 Палестинаца и 67 људи на израелској страни.
Преговори у Каиру имају за циљ да осигурају дуже примирје, након истека тог тродневног хуманитарног прекида ватре.
Најављено је да ће се преговарачи бавити кључним проблемима у Гази, територији која је под блокадом, а која је од 2008. године је већ прошла кроз три сукоба с Израелом.
Државни секретар САД Џон Кери позвао је на одрживи прекид ватре, али је нагласио да кључна шира питања такође морају бити размотрена.
Палестинска страна захтева окончање осмогодишње блокаде и ослобађање палестинских затвореника.
Такође тражи да се дозволи функционисање аеродрома и луке у Гази, рекао је високи званичник Хамаса и члан делегације Изат ал – Ришк.
Израел тражи разоружавање Хамаса који је 2006. године победио на палестинским општим изборима.
САД и Израел сматрају Хамас терористичком организацијом.
Ришк је најавио да Хамас неће чак ни разматрати да положи оружје, које укључује асренал ненавођених ракета и противтенковских пројектила.
„Ко год покуша да узме наше у оружје, одузећемо му живот“, запретио је Ришк на Твитеру.
Израел повукао Војску из Газе
У Гази је јуче ступило на снагу још једно примирје између Израела и Хамаса, а израелска војска је објавила да је повукла своје трупе из палестинске енклаве јер су оне оствариле зацртане војне циљеве.
Израел и Хамас сагласили су се са египатским предлогом о прекиду ватре на 72 сата, а поједини аналитичари и медији сматрају да би примирје овај пут, за разлику од свих претходних током четворонедељног рата, могло до потраје, јер је Израел саопштио да је офанзива била успешна и тиме наговестио могући крај напада на Газу. Војска је, преноси „Гардијан”, објавила да су њене копнене снаге уништиле најмање 32 тунела које милитантна организација Хамас користи за прелазак на територију Израела и гађање израелских војника и цивила.
У међувремену, Израел је потврдио да ће послати представнике на мировне преговоре у Каиро, где се окупљају представници Хамаса и других наоружаних покрета из Газе, затим чланови Фатаха, који влада на Западној обали, и представници других блискоисточних земаља у улози посредника.
Портпарол израелске владе Марк Регев казао је да ће Израел поштовати прекид ватре и да ће пратити да ли га и Хамас поштујe.
Представник Хамаса на преговорима у Каиру Басам Салхи изјавио је да је прекид ватре сада „у интересу свих страна”.
Влада Бенјамина Нетанијахуа је објавила да је елеминисала 3.000 палестинских ракета на терену и убила око 900 терориста. Она тврди да су на мети војне операције започете 8. јула били хамасовци. Међутим, УН излазе са податком да 70 одсто настрадалих у овом рату јесу ненаоружани палестински грађани. Страдало је више од 1.800 Палестинаца, али Си-Ен-Ен јавља да се тела погинулих још извлаче испод рушевина и да ће број жртава бити већи. Израел је изгубио 64 војника и троје цивила на својој територији, то јест два своја држављанина и једног страног радника.
Док се судбина примирја и преговора у Египту још не зна, у Гази се први пут после много времена осећа живот на улици: појавили су се купци на пијацама, рибари су испловили, а деца су изашла из станова први пут после дугог скривања.
Да би египатско посредовање дало било какве резултате, потребно је да обе стране имају са чим да изађу пред своју јавност и представе се као победници. Израел је већ саопштио да је операција била успешна, али не даје назнаке да ће укинути или олабавити блокаду Газе, која је потпуно одсечена од света од 2007. услед израелског и египатског затварања граница. Први захтев Хамаса управо је престанак „опсаде Газе”.
Вест о повлачењу армије са окупиране територије и слању делегације у Каиру долази услед неуобичајено великог притиска на Израел да престане са офанзивом, која је однела превелики број живота цивила. Премијер Нетанијаху поновио је у понедељак да његова земља не гађа цивиле и да је Хамас тај који их напада и ускраћује им хуманитарну помоћ. Он је казао да ће економско оживљавање Газе уследити у случају демилитиризације ове енклаве.
Ипак, како су се на мети израелских напада нашли и цивили, па и школе под патронатом УН, Светска организације је почела да критикује Нетанијахуову владу. Генерални секретар УН Бан Ки Мун изјавио да је „ништа не оправдава овај хорор”. Први пут се на рачун Израела чула оптужба и из САД, када је представница за медије Стејт департмента Џејн Саки изјавила да су САД „запрепашћене” нападом на школу УН у Рафи.
„Још једном наглашавамо да Израел мора да уради више да поштује сопствене стандарде и избегава цивилне жртве. Сумња да милитанти делују у близини не оправдава нападе који ризикују животе толико невиних цивила.”
У међувремену је палестински министар спољних послова Ријад ел Малки отишао у Хаг да са представницима Међународног кривичног суда разговора о покретању истраге о ратним злочинима у Гази. Министар је, преноси Ројтерс, казао да би трибунал требало да истражи оптужбе за злочине обе стране, то јест и Израела и Хамаса и других палестинских групација.
Иако су раније зараћене стране оптуживале једна другу за кршење међународног права, трибунал није могао да истражује случајеве јер ни Израел ни Палестинске територије нису признавале надлежност суда. Ако се Палестинци прикључе суду, истражитељи ће моћи да се позабаве оптужбама за ратне злочине на палестинским територијама без обзира на страну која је изнела случај. Влада Израела није коментарисала могућност тужбе за ратне злочине, али је један неименовани званичник казао да би после палестинске тужбе одмах уследила израелска противтужба за Хамасово гађање израелских цивила и претварање Палестинаца у „људски штит”.
Оставите коментар на Преговори Хамаса и Израела у Египту
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.