Више од сто радника Полицијске управе за Косовску Митровицу МУП-а Републике Србије данас је протестовало испред Канцеларије за КиМ и зграде Основног суда у Северној Митровици, јер њих 130 још увек није интегрисано у Косовску полицију. Међу овим радницима је око 30 полицајаца, 74 радника управних и других служби, као и 20-ак ватрогасаца. Припадници српског МУП-а су на нешто више од пола сата блокирали саобраћај испред Канцеларије за КиМ, да би се потом, протесном шетњом упутили ка Основном суду, где су се састали са представницима ЕУЛЕКС-а и командиром Косовске полиције за Север, Ненадом Ђурићем. На овом састанку полицајцима је пренето да ће њихов захтев бити одмах прослеђен седишту ЕУЛЕКС-а у Приштини, односно да је процес интеграције српских полицајаца у Косовску полицију већ завршен, а да ће се разговори за цивилно особље МУП-а тек водити у Бриселу. Неинтегрисани радници МУП-а, међутим, данас, нису успели да се састану са представницима Канцеларије за КиМ и МУП-а Србије, успевши само да у овој згради предају своје захтеве. Они захтевају да се одмах изврши интеграција свих неинтегрисаних припадника ПУ Косовска Митровица, а да се онима који не могу бити интегрисани, омогући повратак у радни статус МУП-а Србије, али и да се промени Уредба о „посебним пензијама“, како би она била усклађена са важећим српским законима о полицији, раду и ПИО.
Полицајци ће одговор на захтеве сачекати до 1. марта, а уколико се овај проблем не буде решио до тада, радикализоваће протесте. Посебно су огорчени на досадашње игнорисање њиховог проблема у Канцеларији за Косово и Метохију, али и од стране српског премијера, Александра Вучића и министра унутрашњих послова, Небојше Стефановића. Са друге стране, КоССев сазнаје да су у Канцеларији за КиМ овим радницима већ понуђена конкретна решења, а на која се они нису изјаснили, те да Канцеларија “чини све” да им помогне и да улица није место за то. У накнадној изјави за КоССев, представник радника ПУ за Косовску Митровицу, Рајко Шекуларац је ово, међутим, демантовао.
„Сви наши покушаји преко институција наше државе да решимо овај проблем били су неуспешни. Зато смо приморани да на овај начин тражимо решавање наших проблема. Ви сами знате који су проблеми пред нама. Нама је од 31. децембра 2013. године, на основу уредбе Владе Републике Србије, која је проистекла из Бриселског споразума, престао радни однос у МУП-у Србије, са правом да будемо интегрисани у Косовску полицију. До дан данас, око 30 полицајаца и око 74 радника управних и других служби и један број ватрогасаца, нису интегрисани. Ми смо упорно тражили од представника наше државе да се то питање реши. Није било разумевања да изађу у сусрет и да реше наш проблем,“ објаснио је новинарима Рајко Шекуларац, на протесту испред зграде Канцеларије за КиМ.
Ови радници захтевају:
1. Да се одмах изврши интеграција свих преосталих радника ПУ за Косовску Митровицу у косовски полицијски систем
2. Да се свим радницима који не могу да буду интегрисани омогућу повратак у МУП Србије
3. Промену уредбе о „посебним пензијама“, како би она била усклађена са тада важећим законима, као што су Закон о полицији, Закон о раду, Закон о ПИО.
Шекуларац је нагласио да је слањем у тзв. посебне пензије, на руб егзистенције доведено и око 130 породица из Косовске Митровице и са Севера Косова, те да они више немају решење којим свој проблем институционално решили:
„Слали смо захтеве, дописе, састанчили по Београду – у неколико наврата. Од тога до сада ништа није било. Ми смо се одлучили на овај протест да укажемо и нашој држави и институцијама наше државе да овде имају проблем и то велики проблем, који морају да реше. Овде се ради о 130 и више породица, које су слањем радника МУП-а у ‘посебне пензије’ доведене на ивицу егзистенције, а радницима су угрожена људска права на рад, на живот, на слободу кретања и слично. Ми морамо дићи глас против тога и морали смо на овај начин реаговати, јер немамо другог решења,“ објаснио је Шекуларац.
Канцеларија у сталној комуникацији са МУП-ом и ЕУЛЕКС-ом; проблем је „наслеђен“ и „систематизован“; улица није место решавања
КоССев, међутим, незванично сазнаје да је Канцеларија за КиМ детаљно упозната са “овим наслеђеним комплексним проблемима“ и да их је „систематизовала“, те да је у сталној комуникацији са МУП-ом и ЕУЛЕКС-ом, као и са неинтегрисаним радницима у Северној Косовској Митровици. Радницима ПУ за Косовску Митровицу су понуђена конкретна решења, на које је требало да се изјасне, а што, по речима нашег извора, нису учинили, те да улица није место за тражење решења.
„У Канцеларији постоји спремност да се проблем реши, али постоје и технички проблеми. Интензивирани су контакти Канцеларије са свим актерима, али мора да постоји и разумевање и сарадња тих радника. Од њих се само тражи конструктивност и кооперативност,“ додаје у незваничној изјави наш извор.
КоССев такође сазнаје да се против 12 неинтегрисаних полицајаца води и дисциплински поступак због криминалних радњи.
Цивилно особље полиције да разговара са представницима локалне самоуправе
У накнадној изјави за КоССев, а после протеста и састанка са представницима ЕУЛЕX-а и командиром Косовске полиције за Север, Ненадом Ђурићем, Рајко Шекуларац каже да су од Ђурића, поред објашњења да ће се о цивилном особљу тек разговарати у Бриселу, добили и препоруку да се обрате представницима локалне самоуправе, с обзиром на то да у оквиру косовског система, за разлику од система Републике Србије, личне карте не издаје полиција, већ локална самоуправа.
А на питање да ли је истина да су из Канцеларије за Косово и Метохију добили конкретан предлог на који се нису изјаснили, Шекуларац каже:
“Ми јесмо имали састанке, два-три састанка пре три-четири месеца – са представницима МУП-а и Канцеларије за КиМ, али тих конкретних предлога нема, не постоје. А у прилог томе говори и сама чињеница шта су нам представници Приштине рекли данас. Они су нам рекли – тек ће да се прича о томе, а господин Жељко Јовић из Канцеларије за КиМ, каже – понуђено вам је за 34 радника да се интегришу, а за оне друге – видећемо, чекамо понуду. Овде нас неко очигледно обмањује.”
На отварању „фитнес сале“ стигао предлог из Канцеларије за КиМ о интеграцији радника МУП-а
Шекуларац је додао да је одређен предлог заправо стигао незваничним каналом, преко њихове „колегинице из Лепосавића“, којој су на отварању једне “фитнес сале” у Северној Митровици рекли да постоји понуда за интеграцију 34 цивилних радника.
“Ни на једном састанку који смо имали у Београду, није било никакве понуде. А била је једна понуда, мислим да је тада био отваран фитнес центар у Митровици, када је господин Јовић звао једну нашу радницу из Лепосавића која је представљала тај цивилни део и рекавши јој да имају понуду за 34 радника, да она види ко хоће, ко неће, да се уради списак. Људи су одавно анкетирани, представљен је списак и апсолутно ништа од тога,” објаснио је Шекуларац.
У документу Косовске полиције: против 12 полицајаца се води дисциплински поступак, а још 7 се оптужује за екстремистичке активности
На питање да ли је истина да се против неких полицајаца води кривичан поступак, Шекуларац каже:
“Што се тиче неинтегрисаних полицајаца, дошли смо у посед званичног документа Косовске полиције где децидно пише да 12 полицајаца нису интегрисани зато што су против њих покренути дисциплински поступци. Знате о којим људима се ради? То су били људи који су били припадници КПС-а, а који су касније интегрисани и у српски МУП, и у тренутку када је требало да узму косовска документа, они су то одбили и тада је Косовска полиција покренула дисциплинске поступке против њих и истерала их. Међутим, њих је МУП Србије преузео, и они тако подлежу Закону о амнестији. Како против неког може да буде покренут дисциплински поступак када подлеже Закону о амнестији,” наводи Шекуларац.
Шекуларац додаје да постоји проблем и за седам полицајаца, за које у документу Косовске полиције који помиње, “децидно стоји” да се они не могу интегрисати “због сумње за екстремистичке и радикалне активности”.
На крају разговора, Шекуларац је истакао да поседује сву потребну документацију којом може да докаже немарност Канцеларије у решавању њиховог проблема, те да одговоре нису добили ни од самог Премијера и министра МУП-а Републике Србије:
“Три пута смо писали Премијеру, три пута министру МУП-а, више од три пута Директору Канцеларије за КиМ, а да ни од кога нисмо добили одговор.”
Ватрогасац у међувремену постао пекар
А један од оних који већ годину дана покушавају да уреде свој радни статус тако што ће се интегрисати из српског у косовски систем је и ватрогасац Дане Жигић. Он је у разговору за КоССев потврдио тежину ситуације у којој се већ дуже од годину дана налази и око двадесетак ватрогасаца, наводећи сопствен пример:
„Знате, ја данас нисам могао да идем на протест, јер тренутно радим у пекари, а део сам протеста својих колега и подржавам их. Посао у пекари сам морао недавно да нађем, како бих имао бар нечим да издржавам своју породицу и пошто сам сада у пекарској смени, нисам могао да дођем на протест, иако сам овластио своје колеге да у моје име, такође преговарају, и са њима сам.“
Жигић наводи и да су састанци које су имали са представницима Канцеларије за Косово и Метохију, пре свега са замеником Марка Ђурића – Жељком Јовићем, месецима коришћени за “одлагање решења” полицајаца.
“Људима је прекипело. Месецима траје то уговарање састанака са Јовићем и тражење решења,” каже наш саговорник.
На питање да потврди информацију коју КоССев има да су радницима МУП-а у Косовској Митровици, из Канцеларије за КиМ, понуђена конкретна решења, а на које се они нису изјаснили, “не удостојивши” Канцеларију чак ни одговора, већ “одмах изашли на улицу”, Жигић каже да није чуо да постоји било какав конкретан предлог, да он о томе „ништа не зна“, али да оно што им је нуђено је било само “одлагање било каквог решења“, те „умиривање” полицајаца и ватрогасаца, “у функцији смиривања тензија пред посету Премијера Србије, Александра Вучића.”
“Шта нам они нуде? Само то да нам врате решења МУП-а и да будемо смештени у просторијама МУП-а које су сада слободне у Северној Митровици. Али, шта тамо да радимо?! А ми смо се са Јовићем последњи пут састали пред долазак Премијера Вучића, и он је тада само хтео да смири ситуацију због ове посете, а рекао је и једну дрску реченицу, ‘Ја сам могао цивиле да доведем у ватрогасну, а нисам то учинио’.”
Оставите коментар на Протест радника МУП-а у Северној Митровици
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.