bregzit-odlazakБорис Кагарлицки, директор руског Института за глобализацију и друштвене трендове, за Спутњик каже да није очекивао победу присталица „брегзита“, јер су против изласка из ЕУ лобирали сви медији, филмске звезде и већина политичара.

„У Великој Британији се десио сукоб елита и друштва, и чињеница да се друштво супротсавило ономе што су му наметале елите јесте велики успех британске демократије. Јасно је да ће сада Брисел дати све од себе како би спречио одлазак Велике Британије. ЕУ ће се потрудити да осујети одлуку британског народа, да одложи тај процес и да наметне поновни референдум, то се дешава сваки пут када је становништво ЕУ против наметнутих одлука из Брисела. Као што видимо, одређени европски политичари већ паниче због резултата референдума. Разлог је једноставан: становништво половине земаља ЕУ дели мишљење Британаца који су гласали за ’брегзит‘. Шта више, Велика Британија свакако није земља са највећим бројем евроскептика, зато су резултати гласања озбиљан сигнал за ЕУ. Што се тиче евентуалне независности Шкотске, која је незадовољна резултатима гласања, то је немогућа опција“, каже он.

Наш саговорник напомиње да је Шкотска изашла из састава Велике Британије, она би на Западу постала нешто попут Словачке, Македоније, а можда и Косова, јер она нема капацитета да буде самостална земља.

Алексеј Зубец, аналитичар са руског Универзитета за финансије мисли да ће „брегзит“ имати позитивне последице и по Русију и по ЕУ и по Велику Британију.

„Што се тиче Русије, ЕУ ће се сада пре свега бавити унутрашњим проблемима и постоји могућност да ће антируски европски фронт коначно престати да функционише, јер Европљани сада имају преча посла него да продужују санкције и притискају Москву. Када говоримо о предностима за саму ЕУ, требало би схватити да актуелни модел тог савеза даје земљама-чланицама и регионима веома мали простор за доношење самосталних одлука. Требало би да чланице ЕУ имају већа права, а актуелна концепција ЕУ предвиђа потпуну унификацију. Имајући у виду да у ЕУ живи 500 милиона људи, унификација је могућа само уколико постоји тоталитарни притисак на земље. Сада је време да се та концепција мења“, уверен је он.

Камерон – Народ је рекао шта је имао

Премијер Велике Британије Дејвид Камерон подноси оставку на место премијера, што је обелоданио након што је Велика Британија на референдуму одлучила да напусти ЕУ.

– Почаствован сам што сам био премијер ове земље шест година. Наша држава је управо прошла кроз огромну вежбу демократије. Све што је народ имао да каже је речено. Требало би да будемо поносни на то што имамо поверења у свој народ, јер понекад дође тренутак када морамо ставити судбину у руке људи. Британији је до октобра неопходан нови конзерватицни премијер. – рекао је Камерон.

Оланд и Меркел позивају на уздржаност

Fransoa-Oland 1ПАРИЗ – Француски председник Франсоа Оланд изјавио је данас да поштује одлуку Британаца да напусте ЕУ и да преговори о иступању морају бити брзи.

Оланд је рекао да су резултати Брегзита „поставили озбиљан изазов за ЕУ” и да блок сада мора да се фокусира на своје приоритете а то су, према Оландовим речима, безбедност, одбрана, заштита граница, повећање броја радних места и јачање еврозоне, преноси Ројтерс.

„Глас Британаца је тежак тест за Европу“рекао је Оланд у телевизијском обраћању.

Меркел упозорава: Не извлачимо исхитрене закључке

kameron-merkel-brexitБЕРЛИН – Немачка канцеларка Ангела Меркел упозорила је данас земље чланице ЕУ да не извлаче исхитрене закључке у вези са одлуком Британије да изађе из Европске уније, пошто то доводи у ризик даљу поделу Европе.

„То шта ће бити последице зависи од тога да ли ћемо ми – осталих 27 земаља чланица Уније – доказати да смо вољни и способни да не извлачимо брзоплете и просте закључке из референдума у Британији, што би само довело до даље поделе Европе”, рекла је Меркел, пренела је агенција АФП.

Меркел је поручила да је ЕУ довољно јака да изнађе „праве одговоре” на британски референдум.

Она је указала да Немачка има „посебан интерес и одговорност” у обезбеђивању успеха европског јединства.

Потврдила је и да је позвала председника Европског савета Доналда Туска, француског председника Франсоа Оланда и италијанског премијера Матеа Ренција на састанак у Берлин у понедељак, уочи раније заказаног самита ЕУ.

Туск – Нема места хистерији

TuskБРИСЕЛ – Председник Савета ЕУ, Доналд Туск, оценио је да је одлука о изласку Велике Британије из ЕУ историјска и поручује да ЕУ остаје оквир за заједничку будућност 27 земаља чланица.

Председник Савета ЕУ, Доналд Туск, изјавио је да је данас историјски дан, али не и тренутак за хистеричне реакције.

Туск је први званичник ЕУ који се огласио поводом одлуке Велике Британије да иступи из заједнице 28 земаља чланица Европе.

Као председник Савета ЕУ, Туск каже да је већ разговарао са лидерима земаља чланица, као и челницима ЕУ институција о могућности Брегзита.

„Данас у име 27 земаља чланица могу да кажем да смо одлучни да одржимо наше јединство као двадесетседморица. За нас Унија је оквир за нашу заједничку будућност”, поручио је Туск из Брисела.

Председник Савета ЕУ најављује да неће доћи до законског вакума и да ће одласком Велике Британије закони ЕУ наставити да се примењују „на и у Великој Британији” у смислу договорених права и обавеза.

„Све процедуре за повлачење Велике Британије из Европске уније су јасне и предвидђене европским Уговорима. Како би разговарали о детаљима те процедуре понудио сам лиедрима 27 земаља чланица неформални састанк који ће се одржати на маргинама Савета ЕУ. Такође, понудио сам лидерима да отпочнемо свеобухватне разговоре о будућности наше Уније „, изјавио је Доналд Туск.

Доналд Туск оцењује да су последње године биле најтеже у историји Европске Уније, али и додаје да оно што те не убије ојача те.

Председник Европског савета Доналд Туск убеђен је да Европска унија има будућност и поручује, после референдума у Великој Британији, на којем су се грађани изаснили за излазак из ЕУ, да „оно што нас не убије само нас јача”.

Он је упозорио да не треба имати „хистеричне реакције” након референдума и истакао да је Унија одлучна да остане уједињена, пренео је АФП.

„Данас, у име 27 лидера, могу да кажем да смо одлучни да одржимо наше јединство као 27 (држава-чланица)”, рекао је Туск новинарима у Бриселу и додао да је ово „историјски тренутак, али сигурно не тренутак за хистеричне реакције”.

Курц: ЕУ ће преживети, али мора да се мења

sebastijan-kurc(2)БЕЧ – Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц оценио је данас, након референдума о иступању Велике Британије из ЕУ, да ће Унија опстати, али да мора да се мења.

Он је, у изјави аустријском радију „Ое1”, казао да је шокиран и изненађен исходом референдума.

„Када једна већа чланица жели да изађе из ЕУ долази до великих промена. Исход референдума је дефинитивно земљотрес”, нагласио је Курц.

Он је истакао да ће ЕУ преживети, али да је потребно да се брзо реформише, како се такав референдум не би поновио у другим чланицама.

„Много тога ће морати да се мења, а и темпо и сразмера тих промена морају бити огромни”, уверен је Курц.

ЕУ, према његовим речима, мора решити своје кључне проблеме, као што је питање миграције.

Такође је неопходна и дискусија о институцијама, поручио је он.

Курц је апеловао да се смирено ради на реформи ЕУ, додајући да се не може искључити домино ефекат на друге земље. (Танјуг)

Орбан:Референдум знак да Брисел мора да слуша глас народа

Hungary's Prime Minister Viktor Orban arrives at the European Commission headquarters in BrusselsБУДИМПЕШТА – Одлука Британије да напусти Европску унију показује да Брисел мора да слуша глас народа и да пружи ваљане одговоре на кључна питања као што је миграција, изјавио је данас мађарски премијер Виктор Орбан.

Орбан је навео да је питање миграције одиграло кључну улогу током дебате у Британији уочи јучерашњег референдума.

„Брисел мора да чује глас народа, то је највећа лекција те одлуке”, поручио је Орбан у изјави за мађарски радио, пренео је Ројтерс.

Орбан сматра да Британци нису задовољни политиком коју спроводи ЕУ по питању мигрантске кризе.

„Зашто је Мађарска у ЕУ? Мађарска је у ЕУ зато што верујемо у снажну Европу. Ипак, Европа је снажна само ако може да одговори на велике проблеме, као што је имиграција. ЕУ није успела да на то одговори”, закључио је Орбан.

Изборна комисија је потврдила да је Британија гласала за излазак из Европске уније.

Према коначним резултатим британског референдума, за излазак из ЕУ је гласало 51,89 одсто грађана, а за останак 48,11 одсто.

На основу пребројаних гласова у сва 382 локална изборна центра, за излазак је гласало 17.410.742 грађана, а за останак 16.141.241 гласача, пренеле су претходно агенције.

Ти локални центри представљају 380 подручја у Енглеској Школској и Велсу и по једно у Северној Ирској и на Гибралтару. (Танјуг)

Хамонд:Путин ће овог јутра „осетити мањи притисак“

ЛОНДОН – Британски министар спољних послова Филип Хамонд изјавио да ће руски председник Владимир Путин овог јутра „осетити мањи притисак”, после вести да је Британија гласала за излазак из ЕУ.

Хамонд је рекао да смтра да ће Путин добити мало више наде за што се тиче изгледа за укидање санкција Европске уније против Русије, пренео је Би-Би-Си.

Хан – Проширење неће и не сме стати

БЕЧ – Европски комесар за проширење Јоханес Хан истакао је данас у Бечу да исход референдума у Великој Британији не сме и неће зауставити процес ширења ЕУ.

„ЕУ је и даље привржена ширењу ЕУ, и у то нема сумње. Наставићемо посао који смо започели, а који није ни близу завршетка”, поручио је Хан на конференцији „Јавна управа као основа за европску интеграцију”.

Хан је рекао да је последњих година много тога постигнуто на Балкану и да се не сме сада бити уморан или разочаран после јучерашњег референдума.

Можда многи данас, ако се прича о проширењу ЕУ, могу имати критички коментар због последњих догађаја, али стратегија ЕУ мора садржати консолидацију Европе.

„Свесни смо и били смо то и раније да је процес ширења нешто што изискује време и зато радије говорим о процесу него о преговорима”, нагласио је Хан.

Европски комесар признао је да одлука грађана Велике Британије представља неку врсту „реза” за ЕУ, али она не значи да ће Унија мењати своју политику.

„Морамо размислити како да пренесемо предности ЕУ грађанима, а истовремено устанемо против популистичких гласова. Услед економске и финансијске кризе, и изазова миграције, сада имамо дискусије о Великој Британији, због чега стално гледмао само унутар ЕУ, и губимо поглед на оно што се дешава око нас и у свету, што може бити опасно”, истакао је Хан.

johanes-han-reuters-Y

Он је оцено да се сада мора размотрити исход референдума, који мора бити поштован.

Према његовим речима било је очекивања да ће исход бити другачији, али је ЕУ спремна и на овај резултат.

„Очекујем и захтевам да, ако већ постоји сада одлука о иступању, преговори о томе морају бити брзо вођени. Потребно је да то чинмо због наших грађана како их не би прдуго држали у неизвесноти”, нагласио је Хан додајући да је важно да се грађанима пренесе да је ЕУ стабилна, и пошаље порука изван да је Унија и даље одговоран и поуздан партнер на којег треба рачунати.

Он је истакао да је неопходна консолидација ЕУ и да се повуку поуке, те да се не може једноставно прећи на дневни ред.

Хан сматра да ЕУ може много тога да понуди и да је и даље атрактивна, на шта често заборављају грађани Уније.

Он је подсетио да је ЕУ највеће глобално тржиште, које остварује 20 одсто глобалног прихода.

Миграција ће, како је оценио, бити највећи изазов у првој половини овог века, указујући на Африку где становништво рапидно драстично расте, па је неопходно се томе посветити.

Он је подвукао да је један некадашњи белгијски министар рекао да су све европске земље мале, али да то неке од њих још нису спознале, што важи, како је нагласио, и за данасњу ситуацију.

Када је реч о предстојећем Париском Самиту о западном Балкану, наставку Берлинског процеса, Хан је подвукао да ова година мора бити година правих напредака, како би грађани видели да постоји нешто конкретно, а не само закључци конференција.

„То мора бити наш приоритет, ако не и опсесија“; поручио је комесар, додајући да инвестиције без реформи немају смисла због чега је важно да се реформе наставе.

Шулц очекује да ће убрзо почети преговори о изласку ВБ из ЕУ

БЕРЛИН – Председник Европског парламента Мартин Шулц очекује да ће преговори око изласка Британије из Европске уније убрзо почети.

„Уједињено Краљевство је одлучило да иде својим путем. Мислим да економски показатељи овог јутра показују да ће то бити веома тежак пут“, рекао је Шулц за немачку тв станицу ЗДФ, пренео је Ројтерс.

Шулц је рекао да очекује да ће преговори о изласку Британије убрзо почети.

Он је напоменуо да је фунта у паду после референдума у Британији, истичући да „не жели да евро искуси нешто слично“.

Хаос на лондонској берзи

ЛОНДОН/ТОКИО – Акције на Лондонској берзи су на почетку јутрошњег трговања пале за око осам одсто, при чему су индекси банака изгубили око трећину вредности, након што се Велика Британија изјаснила за излазак из Европске уније.

Како наводе британски медији, губитак лондонског индекса ФТСЕ 100 износи чак 100 милијарди фунти у четири дана.

londonska berza

Финансијска тржишта у Британији су, како оцењује Ројтерс, суочена са највећим колебањима у својој историји, при чему је фунта пала на 31-годишњи минимум, што је њен највећи пад икада.

Како преноси агенција Франс прес, лондонски индекс акција ФТСЕ 100 је око 07:45 часова по Гриничу пао за 5,0 одсто, док су акције банака попут Ројал бенк ов Скотланд, Барклиза и Лојдса изгубиле близу трећине тржишне вредности.

„Британски грађани су гласали против економских упозорења велике већине стручних економских мишљења. Не изненађује што су јутрошњи резултати референдума проузроковали шок на глобалним финансијским тржиштима”, изјавио је економиста Уникредит банке, Данијел Вернаца.

У еврозони, штета је још већа, при чему је париски индекс КАК 40 изгубио преко 10,0 одсто вредности. Акције финансијских институција попут БНП Парибе и Креди Агрикола су пале за 17 одсто, док су акције Сосијете Женерала пале за 21 одсто.

Франкфуртски индекс ДАX је, такође, пао за преко 10,0 одсто у једном тренутку, да би се касније благо опоравио, уз пад од 8,7 одсто. Акције Дојче банке и Комерцбанке су пале за преко 16 одсто.

Главни индекс Мадридске берзе је пао за 12 одсто, атински за 15 одсто, амстердамски за 9,0 одсто, а главни индекс берзе у Прагу за 10 одсто.

Фунта се суновратила за 10 одсто, на 1,3229 долара у једном тренутку, што је њен најнижи ниво од 1985. године, док је долар пао испод 100 јена, први пут за две и по године.

Евро је такође пао за 3,2 одсто на 1,1012 долара.

Инвеститори су потражили релативно безбедно уточиште у владиним обвезницама, при чему је вредност немачких државних обвезница снажно добила на цени услед великог прилива новца инвеститора који су у потрази за сигурним улагањем након што је Британија гласала за напуштање Европске уније.

Порасла је и вредност британских обвезница, при чему су приноси на10-годишње обвезнице пали на историјски минимум.

Индекси у Азији су, такође, у паду – хонконшки је пао за 2,92 одсто, а шангајски за 1,30 одсто.

Банка Енглеске „убризгава” 250 милијарди фунти на тржишта

ЛОНДОН – Банка Енглеске је „спремна да обезбеди” више од 250 милијарди фунти помоћи за несметано функционирање тржишта након што је нација гласала за Брегзит, изјавио је данас гувернер британске централне банке, Марк Карни.

„У циљу одбране и подршке функционисању тржишта, Банка Енглеске је спремна да обезбеди више од 250 милијарди фунти (326 милијарди евра) додатних средстава кроз своје уобичајене инструменте”, рекао је Карни у телевизијском обраћању, преноси агенција Франс прес..

„Банка Енглеске такође може да обезбеди знатна ликвидна средства у страној валути, ако буде потребно”, додао је он.

Британска централна банка је претходно саопштила да ће предузети „све неопходне мере” какао би обезбедила монетарну и финансијску стабилност после референдумске одлуке о изласку Британије из Европске уније.

Ограничен ефекат Брегзита по Грчку, суноврат Атинске берзе

АТИНА – Одлука Велике Британије да напусти Европску унију ће имати ограничен утицај на грчку економију, саопштили су данас званичници централне банке Грчке.

„Утицај Брегзита на Грчку ће бити мали и ограничен. Контроле капитала ће нас заштитити од негативних ефеката”, изјавио је један од званичника банке Ројтерсу.

Берзански индекси на Атинској берзи су се данас суновратили, изгубивши преко 12 одсто вредности, док су деонице банака изгубиле чак 28 одсто вредности.

Приноси на 2-годишње грчке обвезнице су скочили за преко 240 базних поена, на 10,3 одсто, наводи британска агенција.

ЕЦБ: Обезбедићемо додатну ликвидност због Брегзита

ФРАНКФУРТ – Европска централна банка (ЕЦБ) је спремна да обезбеди додатну ликвидност финансијским тржиштима ако буде потребе, после одлуке Велике Британије да напусти Европску унију, саопштила је данас та институција.

„После исхода референдума у Великој Британији, Европска централна банка помно прати ситуацију на финансијским тржиштима и у билском је контакту са другим централним банкама”, наводи се у саопштењу ЕЦБ-а, а преноси агенција Франс прес.

ЕЦБ је, како се наводи у саопштењу, спремна да обезбеди додатну ликвидност у еврима и у страним валутама.

„Банкарски систем еврозоне је отпоран у смислу ликвидности и капитализације”, додаје се у саопштењу.

 Џозеф Бајден – Нисмо се овоме надали

Потпредседник САД Џозег Бајден изјавио је да су САД више волеле да Велика Британија остане у Европској унији, али да његова земља поштује резултате референдума.

„Морам да кажем да смо се надали другачијем исходу, али САД имају дуготрајно пријатељство с Уједињеним Краљевством и та веома специјална веза ће опстати. Ми у потпуности поштујемо одлуку коју су они донели“, навео је Бајден у говору одржаном у ирској престоници Даблин

Шешељ – Колац у срце ЕУ лешине

БЕОГРАД — Председник Српске радикалне странке Војислав Шешељ истакао је да су Енглези закуцали глогов колац у срце лешини Европске уније.

Осим тога, он је на Твитеру навео да је вест да су Британци одлучили да напусте Европску унију „обрадовала васколико Српство“.

„Красног ли летњег јутра, дивне ли вести која је обрадовала васколико Српство. Енглези су закуцали глогов колац у срце лешини Европске уније“, написао је Шешељ.

Осим тога, он је на Твитеру навео да је вест да су Британци одлучили да напусте Европску унују „обрадовала васколико Српство“.

„Красног ли летњег јутра, дивне ли вести која је обрадовала васколико Српство. Енглези су закуцали глогов колац у срце лешини Европске уније“, написао је Шешељ.

Излазак Британије из ЕУ честитао је и лидер Двери Бошко Обрадовић


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Реакције на Брегзит

* Обавезна поља