Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) предвођена Зузаном Мургасовом, данас ће стићи у Београд. Прва ревизија аранжмана из предострожности који Србија има са Фондом трајаће до половине маја, а већ сада је јасно да ће се разговори водити око две групе тема: фискалне политике и структурних реформи. И док је, с једне стране, у државној каси забележен добар резултат, јер је мањак у буџету упола мањи од прага који је поставио ММФ, с друге стране, када је о структурним реформама реч – готово да нема никаквог помака.
На документу где су прецизно постављени рокови и обавезе које је Србија до данас морала да испуни, преговарачи из Вашингтона уписаће много минуса. „Путеви” и „Коридори” још нису спојени, струја није поскупела 1. априла за 15. одсто, план финансијског реструктурирања ЕПС-а није завршен, као ни и програм трансформације Пореске управе, а Закон о инвестицијама није усвојен, судбина петрохемијског комплекса („Азотара”, МСК, „Петрохемија”) није решена. У Министарству државне управе и локалне управе тврде да су направили анализу о вишковима у државној управи, иако она још јавно није објављена. Објашњавају да пре јавне објаве морају да је усагласе са Фондом. Једна од ретких обавеза која је испуњена јесте план о подели железнице на четири предузећа, што је учињено у предвиђеном року.
Ипак, Србољуб Антић, дугогодишњи представник Србије у ММФ-у који добро познаје ову финансијску институцију, верује да ће наша земља, упркос свему, проћи прву ревизију аранжмана. Оно што је за нас олакшавајућа околност је што, како каже, Фонд није специјалиста за структурне реформе.
– У том делу они ће консултовати Светску банку и друге институције.
Чињеница је да не могу структурне реформе, које нису завршене 15 година, сада да се спроведу за три месеца. Чини ми се да су у Меморандуму економске политике, који је влада потписала са ММФ-ом, мало нереално постављени рокови. Не знам због чега је влада себе обавезала да у тако кратком року уради толико ствари – каже Антић, који је иначе и министар финансија у влади у сенци ДС-а.
Он додаје да нам на финансијском плану, бар за сада, иде добро, јер је дефицит у буџету упола мањи од плана.
– Видећемо да ли ће тај тренд и да се одржи до краја године. Чини ми се и то да је за прво тромесечје ММФ врло комотно поставио дефицит од 55 милијарди. У прилог томе говори и податак да је за други квартал дозвољени праг дефицита 40 милијарди. Такође, месечни мањкови у државној каси обично су већи у другој половини године – каже Антић и додаје да верује да ће релативно добар резултат из првог квартала бити довољан да Србија добије позитивну оцену.
За сада је непознато да ли ће Фонд ипак, пред нас поставити и неке услове да би Борд директора ове институције у јуну и одобрио прву ревизију аранжмана.
Према досадашњим најавама, план финансијског реструктурирања ЕПС-а биће готов до 1. јуна. Једна од најбитнијих мера у том документу је и поскупљење струје. То значи да електрична енергија неће поскупети до првог јула, јер је потребно да прође месец дана од објаве поскупљења. О томе колико ће то поскупљење износити, као и да ли ће бити уведене акцизе на електричну енергију разговараће се наредних недеља.
Српска преговарачка страна требало би и да изнесе идеју о повећању плата и пензија још у току ове године. Какав ће бити одговор Фонда наговестио је министар финансија Душан Вујовић на недавној конференцији за новинаре.
– Нумерички гледано већ сада је могуће повећати плате и пензије.
С обзиром на то да ММФ има конзервативнији приступ, за њих није важно само да остварите резултат, а ми га јесмо остварили у првом тромесечју. Важно је да покажете одрживост на дужи рок. Ако се током друге ревизије програма са Фондом у септембру испостави да смо ми оно што је био трогодишњи циљ, малте не постигли за годину дана, имаћемо добру основу да направимо нову базну основу програма и урадимо нови прорачун – казао је Вујовић и додао да у том смислу не може да обећа повећање личних примања грађана и пензионера, али да је оптимиста.
Оставите коментар на Са чим пред мисију ММФ-а
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.