ЛЕСКОВАЦ – У Општој болници у Лесковцу кажу да је ово највећа несрећа која се догодила у овом крају: четрдесет један имигрант из Бангладеша, Сирије, Нигерије, Бурме, Алжира, Лаоса и Кашмира, који су илегално ушли у нашу земљу и вероватно кренули пут Мађарске, повређен је у потпуно смрсканом комбију марке „фијат дукато” нишких регистарских ознака који је из још неутврђених разлога слетео с пута и зауставио се на њиви стотинак метара од пута. Несрећа се догодила јуче око 5.30 часова на аутопуту између Грделице и Лесковца близу села Доње Крајинце.
Повређени су у групама довожени у лесковачку болницу у којој су ангажоване све службе, укључујући и оне из Дома здравља, на њиховом збрињавању. Према изјави лекара, повреде су различите, од нагњечења и повреде меког ткива, до повреде лобање, абдомена, прелома кичме, руку и ногу. Прихватни центар био је на одељењу оториноларингологије, одакле су, у зависности од врсте повреда, упућивани на лечење. Четворица са преломима послата су у Београд, а шесторица су упућена у Клинички центар у Нишу.
– Оваква несрећа не памти се у Лесковцу. Има лакше и теже повређених, али и животно угрожених. У комбију су била 54 мигранта, ми смо примили 41 повређеног, од којих смо четворицу послали у Спинални центар на Бањици, а шесторицу у Нишки клинички центар. Међу овима који су послати у Ниш, двојица су животно угрожена, један има прелом кичме, а један повреду лобање. И остали који нису задржани у Лесковцу имају тешке телесне повреде које би могле да буду опасне по живот, али о њима не можемо да се изјашњавамо јер су они код нас провели само пола сата. Немамо никакве податке о њима, обележавамо их бројевима. Махом говоре арапски, тек понеки мало зна енглески, тако да је отежана комуникација. Од оних које смо задржали у Лесковцу, седморица су у добром стању и већ данас бисмо могли да их отпустимо, па смо контактирали са Комесаријатом за избеглице и МУП-ом о њиховом даљем збрињавању – каже за „Политику” Небојша Димитријевић, директор Опште болнице у Лесковцу.
Повређене је у болници посетио градоначелник Лесковца Горан Цветановић, а у помоћ су притекли и представници Повереништва за миграције и избеглице. О свему је обавештен и Комесаријат за избеглице у Београду. Мигранти су изјавили да три дана нису ништа јели и да су овде у болници добили храну. Потребни су им храна, гардероба и смештај.
– Палио сам ватру у кући када сам видео комби како се окреће на путу. Одмах сам отрчао да помогнем колико могу. Видео сам све те људе расуте по путу. Возач комбија, леп и висок човек, побегао је одмах. Трчао је преко њива. Сигурно се ту негде још крије – изјавио је за сајт „Јужне вести” Љубиша Стојковић, мештанин Доњег Крајинца, чија кућа се налази десетак метара од места несреће.
Двојица у критичном стању
НИШ – После саобраћајне несреће код Лесковца на нишке клинике пребаченo je шест тешко повређених особа.
– Двојица повређених у овом удесу смештена су на Клиници за неурохирургију с тешким повредама главе и кичменог стуба и обојица су у веома тешком, критичном стању. Иако се предузимају све неопходне мере, повређени су животно угрожени. Друга четворица су збринута на Ортопедско-трауматолошкој и Клиници за максилофацијалну хирургију нашег центра и обојица имају тешке преломе. Њихови животи нису угрожени– рекао је др Зоран Радовановић, директор КЦ Ниш.
Украдене регистарске таблице
Возило са имигрантима није прешло преко граничног прелаза, утврђено је на основу видео-надзора који се налази на граничним прелазима. „Највероватније су та лица из правца Македоније и Бугарске, између два гранична прелаза, ушла у Србију”, наводи се у саопштењу МУП-а Србије и додаје да су регистарске таблице које су се налазиле на возилу украдене и да је власник пријавио крађу.
Комби за превоз робе, а не путника
Према за сада незваничним информацијама, како је известила Радио-телевизија Србије, возач комбија нишких регистарских ознака је из Мерошине. Комби је, иначе, био предвиђен за превоз робе, а не путника.
Претпоставља се да је узрок несреће неприлагођена брзина, с обзиром на то да се комби, након што је слетео с пута, зауставио 150 метара даље у њиви.
Четворица парализованих у „Бањици”
Због тешких прелома кичме младићи и животно угрожени
Са изузетно тешким повредама – преломима кичме, четворица настрадалих примљена су у Институт за ортопедско-хируршке болести „Бањица”, потврдио је јуче за „Политику”, директор ове установе доцент др Зоран Башчаревић.
– Двојица су из Бангладеша, један из Сирије и један из Гане. Сва четворица имају тешке преломе кичме, са парализама. Двојици пацијената су парализоване обе ноге, а двојици и ноге и руке, дакле реч је о случајевима параплегије и квадриплегије. Те повреде у овом часу угрожавају и живот ових пацијената – објашњава др Башчаревић.
Др Башчаревић каже да не може да каже колико година имају повређени, јер нису имали никаква документа са личним бројем и подацима, а донети су у тако тешком стању да их за године нису ни питали, али је очигледно да је реч о млађим људима.
– У Ургентни центар смо их упутили на додатну и допунску дијагностику, а онда су враћени код нас. Због овако тешких повреда они ће морати прво да буду збринути на нашој интензивној нези, па тек онда у спиналном центру. Наши спинални ортопеди, др Олег Крнета и др Маринковић, већ су их прегледали. Повреде које су задобили азиланти, морам да кажем, тако су тешке да се не виђају често – истиче др Башчаревић.
Појачан рад на спречавању илегалних прелазака границе
БЕОГРАД – Министарство унутрашњих послова појачало је рад на откривању и спречавању илегалних прелазака границе и проналажењу особа осумњичених за кријумчарење људи, а у прилог томе говори податак да је од почетка године поднета 91 кривична пријава против 141 особе за ово кривично дело, саопштио је данас МУП.
У току 2014. године на српско-мађарској граници спречено је око 38.000 илегалних прелазака.
„Поднето је 277 кривичних пријава против 516 лица који су кријумчарили 3.181 особу, а оно што је битно јесте да се возила којим се лица кријумчаре трајно одузимају”, изјавио је заменик начелника Управе граничне полиције Драган Глигорић.
Припадници МУП-а утврђују околности саобраћајне незгоде у којој су повређени ирегуларни мигранти и активно раде на проналажењу особа које су организовале кријумчарење, додаје се у саопштењу.
Возило није са лицима прешло преко граничног прелаза што је утврђено на основу видео надзора који се налази на граничним прелазима.
„Највероватније да су лица из правца Македоније и Бугарске, између два гранична прелаза, ушла у Србију”, рекао је Глигорић и додао да су регистарске таблице које су се налазиле на возилу украдене.
Оставите коментар на Тешке последице кријумчарења људи у Србији
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.