donjecka republika21:40 – Украјина: Снаге самоодобране ДНР преузеле контролу над још једном војном базом

ДОЊЕЦК – Источноукрајинске снаге самоодбране самопроглашене Народне Републике Доњецк, преузеле су данас контролу над војном базом, у којој су се налазиле снаге министарства унутрашњих послова у центру Доњецка.

Прес служба Народне Републике Доњецк (НРД) је саопштила да је војска јутрос примила наређење министарства одбране Украјине да започну акцију против представника НРД.

21:18 – МСП Русије: НАТО само покушава да погорша тензију на руско-украјинској граници

Москва — НАТО настоји да додатно погорша војно-политичку тензију на руско-украјинској граници под изговором најновијих догађаја у суседној земљи, оцењују у Москви.

Представница министарства спољних послова Русије Марија Захарова оштро је коментарисала састанак министара спољних послова НАТО у Бриселу.

„На основу коментара генералног секретара НАТО (Андерса Фога Расмусена) после састанка, НАТО наставља са стереотипима из доба Хладног рата. Уместо да се детаљно проуче сложени социјално-економски процеси у Украјини, чине се покушаји да се сва одговорност за догађаје у Украјини свали на Русију, уз игнорисање наших напора да се помогне у проналажењу политичког и мирног решења кризе“, рекла је Захарова, а пренео Итар-тас.

20:53 – Алексеј Пушков: Русија неће учествовати у раду ПССЕ све до укидања санкција

Русија неће учествовати у раду ПССЕ до краја 2014. године – до укидања санкција. Ово је изјавио председник Комитета Државне думе (Доњег дома парламента) за међународна питања, Алексеј Пушков.

Поред тога, Пушков је искључио могућност изласка Русије из Савета Европе. “Као прво јер је Русија у тој организацији још од 1996. године и ми смо тамо и по величини доприноса и по заступљености (имамо једну од највећих делегација) једна од пет водећих земаља“, – објаснио је он. Према мишљењу Пушкова, самостално уступити могућност утицања на развој Европе било би погрешно.

20:45 – Стејт департмент: Кери није претио Русији већ позвао на конкретне акције у вези Украјине

Државни секретар САД, Џон Кери није претио увођењем санкција Русији већ позвао на конкретне кораке за регулисање кризе у Украјини. Ово је изјавила заменица начелника прес службе Стејт департмента САД, Мари Харф.

Овом приликом је она нагласила да су Американци, као и раније, спремни да уведу додатне санкције, укључујући и индустријске. “Ми имамо средства да то обавимо у најкраћем року“, – додала је Харфова.

Дан раније је државни секретар САД, Џон Кери затражио да Русија одмах достави доказе о својим акцијама када је у питању регулисање кризе у Украјини.

20:35 – Владимир Путин: У одржавању референдума на Криму без крвопролића помогли су руски војници

Како би се мирно одржао референдум на Криму омогућио је високо-морално професионални квалитет руских војника. Ово је изјавио председник Владимир Путин говорећи у Кремљу на пријему у част дипломаца војних академија и Университета.

Према његовим речима, “садашња генерација руских официра једним делом доказује свој професионализам, патриотизам и храброст“. Баш је овај квалитет, према мишљењу председника, омогућио да се спречи крвопролиће на Криму и обезбеде услови за слободно одржавање референдума о уједињењу са Русијом.

На Криму је одржан референдум о његовом статусу 16. марта, према његовим резултатима 96,77% бирача се изјаснило за улазак републике у састав Русије.

Министарство иностраних послова Русије: придруживање Украјине, Грузије и Молдавије ЕУ може да нашкоди економији Русије

20:27 – МСП Русије: Придруживање Украјине, Грузије и Молдавије ЕУ може да нашкоди економији Русије

Москва сматра да потписивање споразума о асоцијацији и придруживању Украјине, Грузије и Молдавије ЕУ може да нашкоди руској економији. Ово се наводи у саопштењу Министарства иностраних послова Русије.

Кијев, Тбилиси и Кишињев планирају 27. јуна да потпишу споразум о асоцијацији којим се предвиђа улазак у зону слободне трговине ЕУ. Руске власти су у више наврата изјавиле да ће у том случају Русија морати да штити своје унутрашње тржиште од бесцаринског протока европске робе, конкретно, кроз Украјину.

Министарство иностраних послова је подсетило да је Европска комисија предложила да се 11. јула одржи састанак на нивоу министара, у формату Русија-ЕУ-Украјина, на шта је руска страна пристала.

16.55 – Председавајући Државне думе, Сергеј Наришкин сматра да ПССЕ ради не као демократска већ као репресивна организација. Ово је он изјавио говорећи на Трећем Међународном парламентарном форуму.

15.33 – Парламент Новорусије (савез самопроглашених Доњецке Народне Републике и Луганске Народне Републике) ратификовао је Устав тог савеза народних република, јавља прес служба власти Славјанска у Доњецкој области.

15.23 – Украјина је постала монета за поткусуривање у геополитичкој игри Запада, који покушава да избије на руске границе, оценио је заменик шефа дипломатије Русије Федерације Василиј Небензја, јавља РИА Новости.

Русија је уверена да се братски украјински народ може вратити на пут мира и одржиовг развоја, па ће наставити да се залаже за смиривање конфликта и постизање „свеукрајинског дијалога који ће резултирати договором задовољавајућим за се регионе и грађане“, додао је он.

15.10 – Сергеј Наришкин: ПССЕ ради као репресивна организација

Председавајући Државне думе, Сергеј Наришкин сматра да ПССЕ ради не као демократска већ као репресивна организација. Ово је он изјавио говорећи на Трећем Међународном парламентарном форуму.

Према његовим речима, тренутно се могу видети невероватни покушаји да се ограничи не само слобода информисања већ и сам парламентарни дијалог.

У априлу је ПССЕ, због ситуације око Украјине и Крима, одузела руској делегацији право гласа, право учествовања у раду законских органа Скупштине и могућност рада у групи посматрача на изборима. У новонасталој ситуацији Русија је донела одлуку да не учествује у јунском заседању ПССЕ.

15.00 – Леонид Кучма: Следећа рунда преговора о регулисању ситуације на истоку Украјине може бити одржана 27. јуна

Следећа рунда преговора о регулисању ситуације на истоку Украјине може бити одржана 27. јуна. Ово је објавио бивши председник земље Леонид Кучма.

Ову информацију је потврдио потпредседник самопроглашене Доњецке Народне Републике, Андреј Пургин. Према његовим речима, основна тема преговора ће бити наставак примирја.

Пургин је додао да ће се састанак највероватније одржати у Доњецку и састав страна ће бити исти.

Дан раније су, у градској администрацији Доњецка, одржани преговори више страна са активистима Доњецке републике. У њима су учествовали амбасадор Русије, Михаил Зурабов, представник шефа ОЕБС-а, Хејди Таглиавини, бивши председник Украјине, Леонид Кучма. ДНР је представљао Александар Бородај.

14.15 – Доњецка и Луганска Народна Република ратификовале Устав

Парламент Савеза самопроглашене Доњецке и Луганске Народне Републике, на свом првом заседању, ратификовале су Уставни акт о оснивању Савеза народних република – Устав СНР. Документ је једногласно прихваћен.

У тексту се наводи да је СНР “демократска, конфедерална, правна држава“, где се признаје и штите равноправност грађана. Поред тога, СНР је отворен за то уколико друге земље желе да приступе. Територија СНР је нуклеарно-слободна зона.

Раније је Врховни савет самопроглашене Луганске Народне републике донео акт о формирању Савеза Доњецке и Луганске Народне Републике.

14.10 – Проруски активисти у Украјини пристали су да учествују у сутрашњим мировним преговорима о окончању сукоба у ускрајинским источним областима“, објавила је данас агенција Интерфакс.

„Постигнут је договор да рунда преговора буде одржана 27. јуна у Доњецку“, рекао је Андреј Пургин, члан руководства самопроглашене Народне Републике Доњецк, пренео је Ројтерс.

Учешће у трилатералним преговорима између Русије, Украјине и Организације за европску безбедност и сардњу (ОЕБС), најавили су представници снага самоодбране у регионима Доњецк и Луганск, потврдио је украјински председник Петро Порошенко у говору у Парламентарној скупштини Савета Европе.

„Пре пола сата добио сам потврду да су (сепаратисти) показали интересовање за учествовање (у преговорима)“, рекао је Порошенко.

Порошенко је додао да ће, ако на сутрашњим преговорима кључни елементи мировног плана буду одбачени, Кијев донети „једну веома важну одлуку“.

14.08 – Прва седница Врховног савета Савеза народних република (Луганске Народне Републике и Доњецке Народне Републике) почела је минутом ћутања, јавља прес служба самопроглашене ДНР на Твитеру.

За председавајућег заједничког Врховног савета изабран је украјински политичар и бивши посланик Олег Царев.

13.40 – Председник Украјине Петро Порошенко позвао је данас Русију да подржи његов мировни план „делима, а не речима“.

У говору у Парламентарној скупштини Савета Европе у Стразбуру, Порошенко је позвао Москву да подржи мировни план тако што ће зауставити убиства цивила и војника и спречити наоружане сепаратисте да прелазе руску границу ка Украјини.

Петар Порошенко изјавио је да ће 27. јуна, када истекне рок једностраног прекида ватре, он донети “веома важну одлуку“ по питању ситуације на југоистоку. Овом приликом, говорећи на седници ПССЕ у Стразбуру, он није навео каква ће конкретно то одлука бити.

Заједно са овим он је нагласио да су представници самопроглашене Доњецке и Луганске Народне Републике показали интересовање за одржавање мировних преговора о регулисању ситуације на истоку Украјине.

Уредба о прекиду ватре на истоку земље на снагу је скупила 20. јуна. У документу је наведено да ће “уколико буде оружаног напада на украјинске јединице или цивиле, војска одговорити ватром“.

13.35 – Европски комесар запретио земљама које су одлучиле да подрже “Јужни ток“

Европски комесар за енергетику, Гунтер Етингер написао је чланак за немачки лист Handelsblatt у којем је запретио земљама ЕУ, које су одлучиле да подрже пројекат “Јужни ток“ у његовом садашњем облику, последицама.

Раније је Етингер изјавио да изградња гасовода “Јужни ток“ треба да буде заустављена до тренутка док он у потпуности не буде одговарао нормама ЕУ.

Председник Русије, Владимир Путин је у уторак позвао да се питање изградње гасовода “Јужни ток“ не политизује, нагласивши, да је овај пројекат погодан и за Русију и за Европу. Он је назвао покушаје САД да спрече реализацију пројекта обичном конкурентском борбом.

13.30 – Конгрес одобрио закон о упрошћавању процедуре извоза гаса из САД

Чланови америчког Конгреса одобрили су нацрт закона који подразумева озбиљно скраћење рокова за утврђивање захтева о извозу природног гаса из САД.

Ове измене подржало је 226 чланова Представничке палате а 150 је било против. У скорије време ће овај нацрт закона бити размотрен у Сенату.

Доношење оваквог закона ће значајно упростити процес извоза гаса у земље са којима САД раније нису склапале уговоре о слободној трговини.

Неколико стручњака наводи да је развој ове иницијативе, очигледно, везан за украјинску кризу која је јасно показала енергетску зависност Европе од руске испоруке.

12.58 – Русија не представља никакву опасност по НАТО, изјавио је заменик руског министра спољних послова Алексеј Мешков.

Он је ипак додао да је примећено нагомилавање снага Северноатлантске алијансе на западној граници Русије, као и да званична Москва прати ситуацију и да ће предузети мере да обезбеди сигурност државе, пренела је агенција Итар-Тасс.

Мешков је подсетио да су амерички бомбардери у летачкој мисији изнад Калињинградске области, руске ексклаве окружене Литванијом, Пољском и Балтичким морем, САД шаље авионе адекватне за транспорт нуклеарног оружја у базу Амари у Естонији, а НАТО повећава своје присуство у Црном мору.

12.54 – Руски председник Владимир Путин и немачка канцеларка Ангела Меркел разговарали су данас о неопходности продужења примирја и надгледања прекида ватре у источној Украјини, саопштио је Кремљ.

У саопштењу се истиче да је Путин посебно указао на погоршање хуманитарне ситуације у Украјини и све већи број украјинских избеглица који долазе у Русију.

12.46 – Истражни комитет Руске Федерације ускоро ће послати суду материјал на основу којег ће против министра одбране Украјине Арсена Авакова и губернатора Дњепропетровске области Игора Коломојског бити подигнута оптужница и међународна потерница, јавоља РИА Новости.

Аваков и олигарх Коломојски, који има приватну војску, терете се за убиства и употребе недозвољених средстава и метода ратовања.

12.35 – Гаспром: Транзит руског гаса кроз територију Украјине се обавља у оквиру уговора

Транзит руског гаса кроз територију Украјине се обавља у оквиру уговора, протекли дан је обим износио око 227 милиона метара кубних, саопштио је новинарима званични представник “Гаспрома“, Сергеј Купријанов.

Ово одговара нивоу транзита обављеног у уторак. До сада је транзит показао пораст: средином прошле недеље он је износио око 185 милиона метара кубних, у недељу је већ био 205 милиона а у понедељак 214 милиона.

“Гаспром“ је 16. јуна пребацио “Нафтогас“ на авансно плаћање гаса због дугова који достижу 4,5 милијарди долара. Као резултат тога у транспортни систем гаса Украјине се испоручује само обим гаса који је намењен за транзит у Европу.

11.38 – Александар Турчинов: Обавештајци су ме стално лагали да Русија хоће да изврши војну инвазију на југоисток Украјине

Председник скупштине Украјине и донедавно в. д. председника земље Александар Турчинов признао је да су га украјински обавештајци стално лагали како Русија хоће да изврши војну инвазију на југоисток Украјине – што се никада није десило.

„По десетак пута месечно наше обавештајне агенције су ме информисале да је Русија већ одредила време за војни напад на Украјину – обично око три-четири изјутра. И ми смо седели у пуној приправности на командном месту… А остатак наше војске спремао се да зарати с источним суседом. Али до тога није дошло“, изјавио је Александар Турчинов у интервјуу „Новој ери“ који ће бити објављен сутра, преноси руска Правда.

Украјинска армија у марту није била спремна за могућу војну акцију, тврди Турчинов. „Министар одбране ме обавестио да можемо да рачунам на око 5.000 људи. У целој Украјини“, нагласио је Турчинов.

Очекује се да ће овај интервју бити права бомба.

11.36 – Русија треба да позове проруске сепаратисте у Украјини да се разоружају у року од неколико сати, рекао је данас амерички државни секретар Џон Кери, после састанка са шефом француске дипломатије.

„У потпуности смо се сложили да је кључно да Русија, у наредних неколико сати, дословно, покаже да чини кораке како би помогла у разоружавању сепаратиста, да их подстиче да се разоружају, да их позове да положе оружје и постану део легалног процеса“, рекао је Кери новинарима у Паризу.

11.34 – Луганска Народна Република: Кијев покушао да загади територију и водене површине у области села Бирјуково

Руководство Луганске Народне Републике (ЛНР) је изјавило да је Кијев покушао да загади територију и водене површине у области села Бирјуково.

Како се наводи на сајту ЛНР, у више наврата је забележено гранатирање села минама. Једна од њих је пала у приобалну зону и није експлодирала. “Унутрашњост“ мине се састојала из неколико слојева газе у којима су се налазиле непознате ларве, црви и вуна.

Власт ЛНР још увек чека званичан извештај бактериолога, међутим, према њиховим речима “већ сада нема никаквих сумњи да војна хунта не преза ни од чега ради дестабилизације ситуације у републици“.

11.20 – Украјина разматра увоз течног природног гаса (ЛНГ) из Хрватске

Украјина разматра увоз течног природног гаса (ЛНГ) из Хрватске у оквиру пројекта „Јадрански гасни коридор“, саопштила је украјинска компанија за транспорт гаса „Укртрансгас“.

Главни инжењер „Укртрансгаса“, Олег Михалевич, према саопштењу те компаније, рекао је на међународном семинару о енергетској будућности и безбедности у Тбилисију (Грузија) да Кијев разматра могућност придруживања пројекту „Јадрански гасни коридор“, који је иницирала Хрватска, а подржале Мађарска и Европска комисија, пренела је руска новинска агенција Итар-тасс.

Према речима инжењера, гас би се у Украјину испоручивао из ЛНГ терминала, који Хрватска гради на острву Крк у Јадранском мору.

Како даље наводи Итар-тас, тај гасни коридор би консолидовао гасне транспортне системе у Хрватској, Мађарској и Украјини, и истовремено би повећао количине природног гаса испорученог Украјини из других извора.

Из „Укртрансгаса“ је такође саопштено да Украјина испитује могућност придруживања пројекту изградње „Трансанадолијског гасовода“, којим би десет милијарди кубних метара азербејџанског гаса било допремано преко Турске до Европе.

11.00 – Москва је предложила ОЕБС-у да своју мисију у Украјини повећа на 500 посматрача, изјавио је заменик шефа руске дипломатије Алексеј Мешков, преноси Итар-Тасс.

Мешков каже да тренутно у мисији ОЕБС-а учествује 12 руских специјалиста и да ОЕБС тражи од Москве да пошаље још 28 људи.

09.52 – У Донбасу се појавио нови батаљон “Шахтерск“

У Доњецкој области су украјински војници формирали нови батаљон “Шахтерск“, изјавио је командант батаљона, Роман Онишенко.

Према његовим речима, у састав батаљона ће ући проверени војници који су већ учествовали у борбеним акцијама против народне милиције.

“Ово није нови батаљон у извесном смислу, он само обједињује све заинтересоване Доњецке и Луганске области који се већ одавно боре против руске претње“, – рекао је Онишенко.

Сада у Украјини има 30 специјалних једница МУП-а са специјалном сврхом.

09.49 – Амерички председник Барак Обама упозорио је Москву да ће се, ако хитно не буду смањене тензије на истоку Украјине, суочити са увођењем додатних санкција.

Обама је синоћ, у телефонском разговору са италијанским премијером Матеом Ренцијем, истакао да Русија мора да убеди проруске снаге да се повинују споразуму о прекиду ватре.

09.32 – Председник САД и премијер Италије разговарали о пооштрењу санкција Русији

Председник САД, Барак Обама и италијански премијер, Матео Рензи телефонским путем су разговарали о даљем вршењу притиска на Русију због кризе у Украјини.

Такође у лидери две земље разговарали о реализацији мировног плана председника Украјине, Петра Порошенка. Обама и Рези су нагласили да је за то врло важан наставак преговора између народне милиције и кијевских власти.

Прошле суботе је Порошенко наредио прекид ватре на југоистоку Украјине у трајању од недељу дана. Он је такође представио мировни план за регулисање ситуације у земљи.

08.02 – Брасер: ПС СЕ жели да ради на решењу украјинске кризе заједно са Русијом

Председница Парламентарне скупштине Савета Европе Ан Брасер у ексклузивном интервјуу датом телевизијском каналу RT прокоментарисала је процес преговора у ПС СЕ по питању стабилизације прилика у Украјини.

По мишљењу председнице ПС СЕ одлука Савета Федерације и Владимира Путина заслужује високе оцене. „Одустајање од могућег уласка руских оружаних снага на територију Украјине, представља позитиван помак, који ми поздрављамо. Наравно, било би једноставније да о том уласку уопште није било говора. Али то је исправан корак, и ја сматрам да треба да развијамо успешне ствари, као и да радимо на плану мирног решења кризе, рекла је европска чиновница.

Ан Брасер је изјавила да Савет Европе највише брине хуманитарна ситуација у зони конфликта, „пошто обе земље и Украјина и Русија улазе у нашу породицу Савета Европе морамо заиста да помогнемо људима“. Важан је апсолутно сваки човек, који живи у Украјини. Морамо да се потрудимо не само да им спасемо животе, него и да помогнемо повратку мирне ситуације, како би Украјина могла да почне са обновом земље. Управо тим питањима биће посвећена предстојећа дебата.

Овога пута руска страна је одбила учешће на седници ПССЕ, али Ан Брасер каже да је на вези са својим руским колегама. „И даље са њима одржавам контакте. Ми нисмо руској делегации званично одузели овлашћења, како не бисмо прекидали дијалог, рекла је она и нагласила да је комуницирала са члановима руске делегације, а такође са председником Државне думе Сергејом Наришкином. „Треба признати да то није једноставно, међутим, договорили смо се да наставимо контакте и одржимо лични састанак. Сматрам да је то позитивни резултат. Немогуће је решавати кризу у одсусттву нормалног дијалога. Треба неизоставно да чујемо и покушамо да разумемо једни друге.“

Шеф Међународног одбора Думе Алексеј Пушков објавио је 3. јуна прекид сарадње са скупштином због санкција, одузимања руској делегацији права гласа и права учешћа у раду руководећих органа. „То је недвосмислено наведено и у писму које је Наришкин упутио пре неколико дана председнику ПССЕ Ан Брасер. У писму се налази детаљно образложење руског става о Криму и украјинској кризи, критикује се одлука ПССЕ да одузме руској делегацији низ овлашћења и каже се да не одустајемо од дијалога, али одбацујемо језик санкција, пошто оне сарадњу чине немогућом“, рекао је посланик.

Према речима Ан Брасер ПССЕ не планира да одустане од сарадње са руском делегацијом. „Напротив, заинтересовани смо да дођу и да водимо дијалог“, нагласила је она. „Ми смо скупштина, наш задатак је да се окупимо и разговарамо. Свако од нас сноси одговорност за регулисање ситуације у Украјини, и само заједничким напорима можемо постићи решење кризе“, закључила је председница ПССЕ.

07.06 – Украјина се нада успостављању „малог реверса“ гаса преко Словачке

Украјина се нада да ће од 1. октобра или раније бити успостављен такозвани „мали реверс“ гаса преко Словачке, изјавио је министар енергетике Украјине Јуриј Продан на брифингу у Бриселу.

Крајем маја Продан је рекао да ће од 1. септембра испоруке гаса бити вршене путем гасовода Војани – Ужгород, који раније није коришћен. „Мали реверс“ предвиђа могућност реверзибилних испорука гаса до 22 милиона кубика гаса дневно, односно око осам милијарди кубика годишње.

Кијев покушава да успостави повратне испоруке гаса преко Словачке, међутим, признаје да то није могуће без сагласности руске енергетске компаније Гаспром.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Турчинов – Обавештајци су ме лагали…

* Обавезна поља