ukrajina-donjeck-harkov-slavjansk-lugansk_660x33012.47 – Руски цариници евакуисани због пуцњаве у Украјини

Сарадници царинске службе прелаза Гуково на руско-украјинској граници у Ростовској области евакуисани су у недељу због пуцњаве на територији Украјине, рекао је представник Јужне царинске управе Русије.

Кроз један сат, после прекида ватре на украјинској страни, руски цариници су се вратили на радна места.

У јулу су учестали напади на граничне прелазе. У Министарству спољних послова Русије су изразили протест поводом отварања ватре са украјинске стране.

12.27 – Портпарол украјинског Савета безбедности Андреј Лисенко данас је изјавио да проруске снаге у источној Украјини чине све што је у њиховој моћи да сакрију доказе да су руске ракете обориле малезијски авион.

„Терористи чине све што је у њиховој моћи да сакрију доказ о умешаности руских ракета у обарање тог авиона“, рекао је Лисенко на конференцији за новинаре.

12.03 – Жак Сапир: Ауторитет Порошенка под знаком питања

Главни задатак председника Украјине Петра Порошенка тренутно јесте да сачува ауторитет. Засад се он може похвалити само симболичним победама против устаника на истоку земље, сматра француски експерт за проблеме Русије и ЗНД Жак Сапир.

„То је олигарх. Познато је да он има економске интересе у Русији, јер се део његових фабрика чоколаде налази управо тамо. За украјинске националисте Порошенко је такође сумњив“, рекао је Сапир за француске медије.

Француз сматра да је конфликт у Украјини могуће регулисати уколико Кијев да више права становништву за које је руски језик матерњи.

11.18 – Британија ће у уторак на заседању Савета ЕУ за спољне послове настојати да убеди и друге европске земље да уведу нове санкције Русији због рушења малезијског авиона са 298 путника и чланова посаде на истоку Украјине, изјавио је нови шеф Форин офиса Филип Хамонд.

– Настојаћемо да убедимо наше европске партнере да се сложе да се настави даље са санкцијама уколико Русија (до уторка) радикално не промени свој став – рекао је британски министар спољних послова у изјави Би-Би-Сију.

11.06 – Проруске снаге су однеле на непознату локацију свих 196 тела које су радници пронашли на месту где се срушио малезијски авион, саопштила је украјинска Управа за ванредне ситуације, након што су украјинска влада и проруске снаге постигли прелиминарни споразум о уклањању тела са места несреће.

„Ми не знамо где су они однели тела“, рекла је украјинска портпаролка Наталија Бистро.

11.02 – Министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц очекује да ће притисак на руског председника Владимира Путина расти ако се потврди да су проруске снаге обориле малезијски путнички авион са 298 путника и чланова посаде изнад источне Украјине.

Према његовим речима, тада би биле у најави „оштрије санкције“ против Русије.

„Индиције говоре у прилог томе да су летелицу обориле проруске снаге. Ако се то потврди, притисак на Путина ће порасти“, објаснио је он у интервјуу бечком дневнику „Курир“.

Курц је изразио наду да ће Путин из тога повући исправне поуке и дистанцирати се од проруских снага у Украјини, те обуставити сваку подршку.

Аустрија, како је нагласио, допринеће томе да сви канали за разговор са Русијом остану отворени.

11.00 – Власти Кијева и ДНР постигли договор о одвожењу жртава малезијског Боинга

Украјинске власти су постигле договор са представницима самопроглашене Доњецке Народне Републике о одвожењу тела погинулих приликом рушења малезијског Боинга 777 на истоку Украјине, рекао је потпредседник владе Украјине Владимир Гројсман.

Гројсман тврди да је одвожење тела отежано због притиска који врше устаници на стручњаке. Руководство ДНР је раније изјавило да власти у Кијеву не дозвољавају међународним стручњацима да дођу до места трагедије и настављају специјалну операцију.

До данашњег дана на месту катастрофе која се догодила у четвртак пронађено је 196 од 298 погинулих.

10.30 – Малезијским стручњацима још увек недоступно место несреће

Министар здравља Малезије Сатасивам Субраманијам је изразио незадовољство јер група малезијских стручњака још увек не може да дође до места на које је пао путнички авион у Доњецкој области.

У суботу је у Кијев допутовао тим стручњака из Малезије: лекари, спасилачке екипе и стручњаци у области авијације.

Боинг 777 се срушио 17. јула у зони специјалне војне операције на истоку Украјине. Погинуло је 298 путника.

10.15 – Савет безбедности Уједињених нација разматра усвајање резолуције којом би се осудило „обарање“ малезијског путничког авиона на истоку Украјине са 298 путника и чланова посаде, затражило од локалних наоружаних снага да допусте приступ месту несреће и позвале државе у региону на сарадњу у међународној истрази.

09.58 – Заменик украјинског премијера Володимир Гројсман изјавио је да ће, према прелиминарном споразуму, украјинским хитним службама и међународним посматрачима бити дозвољено да уклоне тела и пребаце их на безбедно место.

Он, међутим, није рекао о ком месту се ради, већ је само казао да су, до сада, са места несреће уклоњена 192 тела.

09.20 – Украјински стручњак: Нема доказа да је малезијски Боинг оборен

Украјински стручњак за авионски транспорт Александар Кава је изјавио да не постоје докази да је малезијски Боинг 777 био оборен, преносе украјински медији.

„Сада се пребацује кривица и дају се политичке изјаве, али доказе нема нико“, говори стручњак.

На истоку Украјине се у четвртак срушио Боинг 777 који је летео на релацији Амстердам – Куала Лумпур. У авиону је било 298 људи. Преживелих нема. Кијевске власти су за обарање авиона оптужиле припаднике снага самоодбране Доњецке Народне Републике, који одговарају да нису у стању да оборе авион на тој висини.

09.05 – Заменик премијера самопроглашење Доњецке Народне Републике Андреј Пургин је данас изјавио да ће проруске снаге гарантовати безбедност међународних посматрача који надгледају место пада авиона „Малезија ерлајнса“ уколико званични Кијев пристане на прекид ватре.

„Саопштавамо да ћемо гарантовати безбедност међународних посматрача од тренутка кад Кијев потпише споразум о примирју“, наводи се у саопштењу Пургина, а пренела је агенција АФП.

07.50 – Британски премијер Дејвид Камерон рекао је данас да постоји могућност нових санкција Европске уније против Русије, због пада малезијског путничког авиона на истоку Украјине и додао да Запад мора да промени свој приступ из корена, ако се Москва и даље буде држала свог курса у Украјини.

07.35 – Фински председник Саули Нинисте изјавио да је пад малезијског авиона на истоку Украјине додатно погоршао односе између држава Запада и Русије, који би се сада могли описати као „хладни мир“.

„Тон комуникације између Запада и Русије се променио. Ми не говоримо о почетку хладног рата, али се садашња ситуација може описати бар као хладни мир“, рекао је Нинисте за један фински дневник, а пренео Итар-Тас с.

00.50 – Проруске снаге спречиле су јуче офанзиву украјинске војске у Луганску, наневши тешке губитке владиним снагама у људству и опреми, тврди у саопштењу прес служба самопроглашене Луганске Народне Републике (ЛНР).

Борбе су се у првој половини дана водиле у близини Луганска, а украјинска војска покушала је да приђе граду са две стране у намери да одсече пут ка Доњецку и деблокира аеродром, пренео је Итар-Тас с.

Како се наводи у саопштењу, јединици ЛНР спречиле су кретање војске у оба правца која се, претрпевши тешке губитке, повукла.

Хеликоптери украјинских ваздухопловних снага пуцали су на положаје проруских снага близу града Александровска, али су ракете промашиле мету, стоји у саопштењу.

Артиљерија украјинске војске, додаје се, практично је уништила село Попасноје, а житељи тог села сакрили су се у подруме кућа да избегну снајперску ватру. Војска је такође отворила ватру у Северодоњецку и Лисичанску.

Министар одбране Украјине Валери Гателеј претходно је известио председника Петра Порошенка да је војска заузела југоисточни део Луганска и да се аеродром налази под њеном контролом.

Прес служба ЛНР је, међутим, то демантовала, наводећи да украјинска војска није заузела ниједан део Луганска и да обе стране остају на својим положајима.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Украјина користи пад авиона за нова војна дејства

* Обавезна поља