18.27 – Барак Обама: Русија ће имати последице ако настави да не поштује суверенитет Украјине
18.25 – Ратификовање кримског референдума у руском парламенту би било анексија полуострва на мала врата, каже Џон Кери, преноси Ројтерс.
18.22 – Уколико је Косово посебан случај онда то важи и за Крим, рекао је Лавров, наводећи да ће Русија став о Криму дефинисати када буду познати резултати референдума.
18.20 – Лавров, после пет сати разговора са Керијем, рекао да Москва и Вашингтон нису пронашли заједнички језик око Крима. Он је позвао Украјину да спроведе уставне реформе и рекао да ће Русија подржати резултате референдума.
16:20 – Рубља би могла да се уведе на Криму већ у априлу
Руска рубља може да буде пуштена у оптицај на територији Крима већ за две недеље, рекао је Интерфаксу први потпредседник владе Крима Рустам Темиргалијев.
Он је упозорио да су „украјински државни записи поново блокирали рачун републике.
Данас је то катастрофално и зато смо ми створили алтернативни систем. Али без брзог и ефикасног уводјења рубље на територију Крима биће тешко одржати стабилну финансијску ситуацију, јер Кијев може да ограничи количину гривни на полуострву. Због тога је уводјење рубље питање отприлике две недеље“, рекао је Темиргалијев.
15.26 – За улазак у састав РФ 9 од 10 становника Крима
Више од 90% становника Крима подржава одлуку о уласку у састав РФ, сведоче резултати социолошког истраживања.
Апсолутна већина испитаника – 97% – је негативно оценила последице такозваног Евромајдана, као и иницијативу нових власти о ограничавању права мањина у Украјини. 9 од 10 становника Крима сматрају актуелну кијевску власт нелегитимном и крајње негативно се односе према дејствима украјинских националистичких организација „Десни сектор“ и „Слобода“.
Осим тога, трећина испитаника сматра да неке западне земље појачавају негативну информациону слику Крима.
14.48 – Кери и Лавров већ више од три сата разговарају о смиривању тензија на Криму. Нема информација о томе како разговори напредују.
13. 49 – Вол стрит журнал: Вашингтон отказао војну помоћ Кијеву
САД су отказале војну помоћ новим властима Украјине, пише The Wall Street Journal, позивајући се на високог званичника из америчке администрације.
Чиновник је саопштио да је привремена влада Украјине тражила војну помоћ од САД, укључујући испоруку оружја, муниције и подршку у обавештајним информацијама. Међутим, како пише The Wall Street Journal, администрација се сложила да пошаље само „индивидуалне прехрамбене пакете“.
13.46 – Хакери напали на сајт Кремља
Кремљ је потврдио хакерски напад на званични сајт председника РФ.
„Истина је да је у току озбиљан DDoS напад и то не само на сајт Кремља, него и на неколико других портала“, потврђено је у прес-служби и речено да је о најјачи покушај дестабилизације овог сајта.
„Предузимају се све мере како би сајт прорадио у потпуности. Сада већина корисника може да отвори сајт“, рекли су у Кремљу.
13.16 – Лавров: Ситуација око Украјине тешка
Ситуација у којој се налазимо је тешка, изјавио је у Лондону шеф руске дипломатије Сергеј Лавров пред почетак разговора са америчким колегом Џоном Керијем.
„Ситуација у којој се налазимо је тешка. Догодило се много тога, а изгубљено је доста времена“, рекао је руски дипломата.
С друге стране, амерички државни секретар је изразио очекивање да ће он и његов руски саговорник успети „да реше нека од питања по којима се размимоилазе“ Вашингтон и Москва када је реч о Украјини, пренео је АФП.
Кери ће са Лавровим разговарати након неколико недавних дипломатских сукоба који су прерасли у најогорченији спор између Истока и Запада од окончања хладног рата.
И Украјина и Москва су јуче у Савету безбедности УН тврдиле да не желе рат, иако су тензије због продора руских снага на Криму однеле прву жртву када је прокијевски демонстрант избоден и убијен у Доњецку на истоку Украјине, наводи АФП.
На Криму се у недељу одржава референдум на коме ће бирачи моћи да бирају између припајања Русији и веће аутономије унутар Украјине.
И Украјина и Москва су јуче у Савету безбедности УН тврдиле да не желе рат, иако су тензије због продора руских снага на Криму однеле прву жртву када је прокијевски демонстрант избоден и убијен у Доњецку на истоку Украјине, наводи АФП.
На Криму се у недељу одржава референдум на коме ће бирачи моћи да бирају између припајања Русији и веће аутономије унутар Украјине.
13.14 – Последњи председник СССР-а Михаил Горбачов изјавио је да је актуелна криза у Украјини последица Перестројке и сумњивог отцепљења те бивше совјетске републике и позвао је све умешане да постигну решење прихватљиво за све да би спречили „нови Хладни рат„, пише Раша тудеј.
Горбачов је на свом сајту ипак написао да се радије не би лично мешао у решење украјинске кризе.
12.23 – Русија позвала ОЕБС да ипак пошаље посматраче на Крим
Министарство спољних послова Русије позвало је ОЕБС да одустане од „двоструких стандарда” и да размотри позив власти Крима да учествује у праћењу референдума на Криму 16. марта, пренеле су данас РИА Новости.
„Руски МИП позива руководство ОЕБС-а, земље чланице ОДИХР да одустану од праксе „двоструких стандарда” и да позитивно одговоре на позив кримских власти да учествују у праћењу предстојећег референдума, што би одговарало основним начелима ОЕБС-а и допринело смиривању ситуације у региону”, каже се у саопштењу који је у петак постављено на сајт Министарства за спољне послове Русије.
Москва је, како се наводи, „разочарана” изјавом председавајућег ОЕБС-а, Швајцарца Дидије Букхалтера од 11. марта да је предстојећи референдум на Криму наводно „у супротности са украјинским уставом и да ће бити проглашен незаконитим”, због чега је ОЕБС „искључио могућност” учешха његових посматрача.
„Руска страна је убеђена да је кримски референдум потпуно легитиман и да у потпуности одговара вољи житеља Крима. У складу са Хелсиншким споразумом и документом КЕБС-а из 1975 године „сви народи увек имају право да потпуно слободно, када и како хоће одређују свој политички статус без мешања споља““, навео је руски МИП.
У Украјини је 22. фебруара дошло до смене власти, а низ области на истоку и југу Украјине, као и Крим нису признале легитимност одлуке Врховне раде. Референдум на Криму је заказан за 16. март.
12:21 – Александар Турчинов, привремени председник Украјине, рекао је да је Русија спремна на инвазију, и да су руске снаге на границама „спремне да нападну“.
Он је навео да су руске снаге заузеле Крим прошле недеље. „Упркос веома тешким економским проблемима треба мобилизовати све доступне ресуресе како би се осигурало да наша војска може заштитити нашу земљу“, навео је Турчинов.
12.15 – На црној листи коју ЕУ треба да усвоји налазе се најближи Путинови сарадници, пише бриселски портал ЕУ обзервер.
12.05 – Џон Кери и Сергеј Лавров разговарају у Лондону. Кери ће тражити гаранције да Русија неће покушавати да припоји Крим.
12.00 – ЕУ и САД договориле најмање четири варијанте могућих санкција према Русији у случају ескалације украјинске кризе, пише московски дневник „Комерсант“, позивајући се на дипломатске изворе.
11:41 – МСП РФ: Москва има право да заштити сународнике у Украјини
Кијевска власт не контролише ситуацију у земљи и зато Москва преузима право да заштити сународнике у Украјини, изјавили су у петак у МСП РФ поводом догађаја у Доњецку 13. марта.
„Ми смо више пута изјављивали да они који су преузели власт у Кијеву морају разоружати терористе, осигурати безбедност становништва и законско право људи на протесте. На жалост, тога нема…“, истиче су у саопштењу, које је објављено на сајту МСП РФ.
Десничарске снаге из других крајева земље су 13. марта у Доњецку, напале на мирне демонстранте, који су против нових власти у Кијеву. Један човек је погинуо. Много људи је рањено.
11:27 – Руске војне вежбе на Медитерану
Борбени авиони руске војске „Су-33“ и хеликоптери „Ка-27“ обављају навигациону и летачко-тактичку припрему на Медитерану, увежбавају технику пилотирања и погађања ваздушних циљева, избегавања напада и преузимање иницијативе у борби.
Уз повољне метеоролошке услове летови ће бити настављени и наредних дана.
10:59 – Америчка помоћ на дугом штапу
Амерички Сенат неће гласати о нацрту закона о помоћи Украјини до краја марта, због спора око одредбе о реформи Међународног монетарног фонда.
10:52 – Арсен Аваков: Троје мртвих у Доњецку?
Украјински министар унутрашњих послова Арсен Аваков изјавио је да су приведене четири особе због сумње да стоје иза сукоба проруских и проукрајинских присталица у Доњецку у којима је погинула најмање једна особа, а према неким извештајима, могуће и три.
Како је јуче известила агенција АФП, једна особа је погинула, а 16 повређено у сукобима који су избили током одржавања истовремених митинга у Доњецку, на истоку Украјине.
Украјинска агенција Униан, међутим, јавља да је погинуло троје, 50 повређено, а на десетине ухапшено.
Позивајући се наздравствене службе, агенција АФП је пренела да је жртва 22-годишњи младић који је избоден на смрт и да је у питању учесник митинга на ком су се окупиле присталице Кијева.
Ројтерс јавља да је повређено 29 људи, од којих је четворо задржано у болници.
Сукоби су избили када су проруски демонстранти, којих је било око 2.000, пробили полицијски кордон који је окружио учеснике митинга који се залажу за интегритет Украјине, њих око 1.000.
Како је пренела Раша тудеј, током сукоба коришћене су и димне бомбе.
Агенција Ројтерс је навела да се неколико стотина људи, који су узвикивали пароле подршке руском председнику Владимиру Путину, сукобили са групом особа које су осуђивале Москву.
У Доњецку је протекле седмице одржано више већих протеста током којих су избијале туче.
23.18 – Руски амбасадор у Уједињеним нацијама Виталиј Чуркин поручио је данас да Русија не жели рат око кризе у Украјини.
Руски амбасадор у Уједињеним нацијама Виталиј Чуркин поручио је да Русија не жели рат око кризе у Украјини.
„Русија не жели рат, нити то желе Руси, а уверен сам ни да Украјинци то не желе”, рекао је Чуркин на ванредној седници Савета безбедности УН у четвртак, посвећеној кризи у Украјини, након обраћања премијера прелазне владе Украјине Арсенија Јацењука.
Чуркин је критиковао процену западних сила о кризи у Украјини и ситуацији на Криму и поновио позицију Москве да је украјински председник Виктор Јанукович неуставно свргнут с власти, пренео је АФП.
У осврту на изјаве других амбасадора, Чуркин је рекао да они сликају „идиличну ситуацију”, додавши иронично: „Да није било зле Русије сви у Украјини би живели дуго и срећно.„
Чуркин је стао у одбрану референдума на Криму, рекавши да проистиче из правног вакума у тој аутономној републици, који је настао као резултат „неуставног збацивања владе у Кијеву” прошлог месеца.
Он је такође навео да је на демонстранте и припаднике снага реда током нереда у Кијеву пуцано из канцеларије такозваног команданта Мајдана,пренео Итар- тас с.
22.35 – Лидер кримских Татара позвао НАТО да интервенише на Криму, као на Косову, како би се избегао „масакр“, јавља АФП.
22.15 – Шеснаест повређених током протеста у Доњецку. Младић који је убијен је био на протестима подршке Кијеву, а страдао је од убодних рана, јавља АФП.
Оставите коментар на Украјинска криза на дан 14.03.2014
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.