БЕРЛИН – Живимо у постдемократским условима: У већини демократских устава постоји право на приватну сферу, а управо то право америчке и британске тајне службе сасецају у корену – не бирајући средства.
„Имали сте своју забаву, а сад желимо те ствари назад“, изјавио је наводно пре неких месец дана представник британске владе у телефонском разговору с Аланом Русбриџером, главним уредником британског листа „Гардијан“. Тај лист је објавио поверљиве информације о томе како америчке тајне службе масовно прислушкују и надзиру комуникацију грађана целог света. То је потом изазвало згражање широм света, а америчка влада нашла се на удару критика. Материјали су потекли од Едварда Сноудена, бившег сарадника америчке тајне службе НСА. Русбриџер је јуче (20.8.) објавио да је уредништво „Гардијана“ на крају попустило вишеструким притисцима владе. То је једна од главних тема коментара немачке штампе.
Франкфуртер алгемајне цајтунг: „Ова прича о издаји и величању је сада захваљујући (жртвеној) улози Гардијана добила нови обрт. Може бити да су тајне службе и на британском острву изгубиле контролу, како се овде (у Немачкој) верује. Али сада су владини људи ставили Гардијан пред избор: ‚Дајте нам материјал или га уништите.’ И потом су заиста под надзором уништени хард-дискови – из страха од правног спора? Тај сукоб се могао опуштено изнети у јавност. У домовини Џејмс Бонда, или владају кубански односи или је превише вотке мартинија у игри.“
Ноје пресе (Хановер): „Не треба се заваравати: Владавина закона има своје границе, којима смо у овим временима узнемирујуће све ближи. Открића Едварда Сноудена о незаустављивој контроли западних тајних служби демаскира владе, једну за другом. Америчком информанту Бредлију Менингу прети 60 година затвора, Велика Британија открива могуће саучеснике, а немачка Влада затвара очи пред свим. Чињеница да су сада нападнуте редакције јесте драматичан врхунац ових збивања – па зар нису медији ти који треба да надгледају оно што политичари раде.“
Рајн-Некар цајтунг (Хајделберг): „83-годишњи писац Ханс Магнус Енценсбергер је после Сноуденових обелодањивања закључио: живимо у постдемократским условима. Јер у већини демократских устава постоји право на приватну сферу. Управо то право америчке и британске тајне службе сасецају у корену – не бирајући средства.“
Минхнер меркур: „Притвор у самици и захтевање максималне казне за Бредлија Менинга, Викиликсовог информанта, најпре би требало да застраше друге познаваоце тајни да не одају своје знање. Али сада су на удару и новинари. При том нису притиску изложени само новинари, него и њихови рођаци. Акција уништавања у подруму је друго разбијање табуа, што је сматрано немогућим. И то баш владе које радо упиру прстом у недемократске режиме, покушавају сада у својој земљи да ограниче слободу медија. На основу чега Обама и Камерон инсистирају на људским правима и слободама у Кини, Русији и Северној Кореји, када та права газе у сопственој домовини?“
Штутгартер нахрихтен: „На острву које себе радо види као колевку демократије, тренутно се одиграва нешто равно скандалу. На једној страни имамо потпуно неприкладно притварање човека, чији се злочин састоји у томе што је партнер једног новинара који је објављивао текстове о програмима надзора Велике Британије и САД. На другој страни иаммо потпуно претерану реакцију у редакцијским просторијама листа, који је објавио открића. Држава ухваћена у шпијунажи не показује разборитост, штавише узвраћа ударац. У самопрокламованој колевци слободе медија постаје мрачно.“
Оставите коментар на Улазак у фазу постдемократског друштва
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.