srbija-tim-elbasanСрбија је у паклу Елбасан арене доказала снагу и на невероватан начин, сјајним головима пред фајронт, оставила у чуду еуфоричне Албанце. Такву режију нису могли да смисле ни најљући ривали албанског тима, чије погнуте главе су биле гласније од свих речи. Албанија – Србија 0:2.

Човек одлуке био је Адем Љајић. Сјајни офанзивац, креатор асистенције Коларову и финиш мајстор, са маљом у рукама, оставио је Албанце у чуду. И не само то – беспрекорни Љајић натераће нас све заједно да тражимо одговор на питање – зар је морало овако да се заврши? Није.

Ова Србија заслужује много више од отписаног и прежаљеног тима. Да вреди показала је касно синоћ на најврућем терену и амбијенту какав одавно није виђен на сусретима државног тима.

„Распарчано“ у два дела, прво полувреме завршено је – без победника. А могло је много повољније да буде за храбру чету Радована Ћурчића, понајвише због сјајних прилика Бранислава Ивановића у 22. минуту и поништеног гола Адема Љајића у 37. минуту, али и мушке игре у пољу и беспрекорног односа на свим деловима терена.

Албанци, тек на махове опасни, углавном и недоречени, на 20 метара испред гола Владимира Стојковића, нису оставили утисак тима зрелог за Европско првенство. Тек две претње преко Лиле, несигурна одбрана, предвођена капитеном Цаном и далекометни ударац Џаке, оставили су крцату Елбасан арену у зебњи, да Србија заслужује много више од улоге савременог губитника европског фудбала.

Како су минути одмицали, освајао је српски тим, стрпљиво и сигурно, сваки педаљ терена, ближио се Бериши и на расположеном Тадићу и на моменте сјајном Љајићу, градио последњи офанзивни блок спреман да коначно затресе мрежу. Успео је, додуше, Љајић у тој намери, у 37. минуту, али је ауторитативни судија Рицоли, којем су Тадић и Матић приговарали неколико пута, сматрао да је претходно Зоран Тошић, на непрописан начин, зауставио Беришу. Нису се брзо стишали протести фудбалера Србије, „заиграле“ су и трибине… Италијан се, наравно, није предомислио

(Фото Д. Жарковић)

Ни наставак није суштински променио однос снага на терену, уз две нове нијансе, одлучујуће за епилог сусрета. Донекле офанзивнији домаћини нису имали снаге да поново створе озбиљнију прилику, уз доминацију Бранислава Ивановића. Капитен Србије успевао је да „покупи“ све лопте са бочних позиција и до несрећне повреде, у 65. минуту, остави утисак најдоминантнијег играча на терену.

И тада, албански тим није имао човека расположеног да погоди мрежу, у чему је, додуше, великог противника имао и у Владимиру Стојковићу. Голман Србије био је будан у одсудном тренутку, зауставио Сокола Чикалешија и осујетио најбољу шансу ривала у 76. минуту. Минут касније, Цана је посла лопту изнад пречке.

Црта је већ тада могла да буде подвучена – мирољубив реми у Елбасану, по бод Албанији и Србији.

А онда, када се већ очекивао крај, у 90. Минуту, сјајна асистенција Љајића са центра игралишта и мајсторски мат прецизног Коларова са левог крила за 0:1.

Три минута касније, брза контра српског тима. Љајић је као брзи воз прегазио одбрану Албаније и нанео јој завршни ударац. Довољно за мук на Елбасан арени.

Стадион: Елбасан арена. Гледалаца: 13.000. Судија: Никола Рицоли (Италија) 7,5, Жути картони: Цана, Аголи (Албанија), Миливојевић, Томовић (Србија).

Албанија: Бериша 6,5, Хисај 6,5, Цана 6,5, Химшити 6,5, Аголи 6,5, Мемушај 6 (од 69. Чикалеши 6), Баша 6,5, Џака 6,5, Лила 7 (од 46. Каће 6), Балај 6, Лењани 7.

Србија: Стојковић 7,5, Томовић 7, Ивановић 7,5 (од 65. Д. Тошић 7), С. Митровић 7, Коларов 7,5, Матић 7 (од 73. Фејса 6,5), Миливојевић 7,5, З. Тошић 7, Љајић 8 Тадић 7(од 54. Сулејмани 6,5), А. Митровић 7.

Цео стадион на ногама

Елбасан арена је синоћ уписала можда и најважнију утакмицу у 40 година дугој историји. Амбијент на трибинама – чиста „десетка“.

Кулминација је била у 20. минуту, цео стадион био је на ногама и клицао албанским репрезентативцима.

albanija-navijaci

Скандирања Морини

Бурна најава дерби утакмице Групе И оставила је последице и на синоћњем мечу.

Навијачи Албаније, додуше само мањи број, средином првог полувремена, скандирали су Исмаилу Морини, режисеру инцидента и иницијатору прекида утакмице на стадиону Партизана. Исти сценарио поновио се и десетак минута касније…

Аплаузи Србима

И то се десило у Елбасану – навијачи Албаније аплаудирали су репрезентативцима Србије.

Док је на земљи лежао један од фудбалера у црвеним дресовима, Матић је избацио лопту у аут и заслужио аплаузе. Реприза је уследила тридесетак секунди касније, кад је Аголи вратио лопту.

Леп гест награђен бурним аплаузима.

Матић није издржао

Игру је у 73. минуту напустио и Немања Матић.

Везиста Србије, очигледно, није издржао ритам. Подсетимо, уочи меча у Елбасану имао је проблема са повредом. Стиснуо је зубе и заслужио још једном похвале…

Српски фудбалери се безбедно вратили, ФСС захвалан Албанцима

БЕОГРАД – Фудбалска репрезентација Србије безбедно се у току ноћи вратила кући из Албаније, где је савладала селекцију те земље у квалификацијама за Европско првенство.

Комесар за безбедност Фудбалског савеза Србије (ФСС) Миливој Мирков захвалио се Албанији на професионално одрађеном послу.

„Ако изузмемо један изолован инцидент, можемо рећи да је крајње професионално одрађено све што је договорено. Укупан утисак је позитиван и захвалио бих се домаћинима за све што су урадили да наш боравак у Албанији буде безбедан”, рекао је Мирков.

Српске фудбалери имали су непријатност на почетку боравка у Албанији, пошто је аутобус који их је возио од аеродрома у Тирану погођен каменом.

Према речима Миркова, ФСС је захтевао да се због тога пруже додатне мере обезбеђења, а да српска делегација у супротном неће отићи на стадион.

„Они су то, наравно, веома озбиљно схватили и предузели све мере, као што се и могло видети. Крајње професионално су одрадили транспорт до стадиона”, казао је Мирков.

Осим тог инцидента, више их није било, како у престоници Албаније, где су српски фудбалери прошетали улицама око хотела где су били смештени, тако и у Елбасану на самој утакмици. Српска делегација је уз велико обезбеђење локалне полиције из Тиране у Елбасан дошла главном саобраћајницом, која је била потпуно блокирана.

Након утакмице у четвртак увече, повратак је организован локалним путем преко Драча до аеродрома у Тирани, а током вожње која је трајала више од два сата такође није било инцидената, па су се фудбалери Србије у 4.20 слетели на београдски аеродром.

Томислав Караџић: Еди Рама је сјајан, господин човек

ЕЛБАСАН – Председник Фудбалског савеза Србије Томислав Караџић похвалио је премијера Албаније Едија Раму, рекавши да је стојички поднео пораз у фудбалској утакмици две земље.

„Рама је сјајан, господин човек. Тражио је да се са мном слика на полувремену. Честитао је после утакмице, рекао је да је то фудбал, стојички је све поднео”, рекао је Караџић новинарима у Елбасану.

Караџић је у друштву Раме и првог човека Фудбалског савеза Албаније Армандом Дуком гледао утакмицу, у којој је Србија победила у гостима са 2:0 у претпоследњој квалификационој утакмици за Европско првенство.

„Пораз им је тешко пао јер би се са нерешеним резултатом пласирали на Европско првенство. Сада им је тај пут много отежан”, навео је Караџић.

„Ова победа треба да буде почетак једног новог циклуса и кретања према Светском првенству. Имамо све услове за то, фонд и квалитет играча да мислим да ћемо дефинитивно решити питање резултата репрезентације”, казао је први човек ФСС-а. Према његовим речима, резултати А селекције су једина мана ФСС-а.
„То је једино што у Фудбалском савезу Србије нисмо квалитетно урадили и свакако да ће то бити приоритет у нашем будућем раду”, рекао је Караџић.

Albanija-Srbija-Elbasan-4-620x350

Цана: Показало се да ипак може да се ради само о фудбалу

ЕЛБАСАН – Капитен Албаније Лорик Цана рекао је да се показало да утакмицу његове репрезентације против Србије може да обележи фудбал, а не инциденти.

„Најважније је да је све протекло у реду. Показали смо свима како можемо да играмо фудбал и да у нашој међусобној утакмици преовладава спорт, а не неке друге ствари”, рекао је Цана агенцији Бета после утакмице у Елбасану.

Цана је истакао да је у Елбасану „све било савршено”, не рачунајући резултат по његов тим.

„Резултат није баш добар за нас, али када се погледа утакмица, играли смо добро, међутим Србија има искусне играче, што је показала. Умели су да стану на лопту код 0:0 и у завршници победе”, казао је Цана.

Он је додао да Србија има велике шансе да игра на Светском првенству у Русији 2018. године.

„Српска репрезентација има велике, квалитетне играче, свака им част. Имају велике шансе да се пласирају на Светско првенство у Русији”, рекао је Цана.

Извор: Агенције