Nariskin15:40 – Сергеј Наришкин: Санкције ЕУ према Русији неморалне

Председник Државне думе, доњег дома парламента, Сергеј Наришкин, сматра да су санкције Европске уније према Русији неморалне.

Према његовим речима пре две недеље као одговор на обуставу ватре на југоистоку, захваљујући мировном плану, који је предложио председник РФ Владимир Путин, Европска унија одговорила је још једним сетом антируских санкција.

Он је нагласио да поткопавање поверења на европском континенту није од јуче и да су догађаји у Украјини представљали само снажан подстицај за антируску кампању без преседана. Наришкин сматра да се диригент свих тих догађаја налази преко океана.

14:30 – Путин: Банке Руске Федерације треба да наставе да раде у Украјини

Руске банке без обзира на компликовану ситауцију у Украјини треба да наставе да са радом. Њихов одлазака са тржишта био би озбиљан ударац за украјинску економију. Ово је изјавио руски председник Владимир Путин на састанку са првим човеком банке ВТБ Андрејом Костином.

Банкар је нагласио да ВТБ трпи губитке у Украјини, да је суочена са вандализмом у канцеларијама компаније и да сарадници добијају претње.

Према Путиновим речима у банкарском сектору Украјине на руске финансијске инстутуције отпада више од 30% и ако оне обуставе рад биће то озбиљан ударац за украјинску економију. Председник је нагласио да Русија жели поузданог, стабилног партнера.

14:05 – Руски десничар Владимир Жириновски је за немачки таблиод „Билд“ изјавио да је „Новорусија“ неминовност, а да Украјина нема будућност.

Жириновски оптужио Америку да јој је потребан нови Вијетнам и стални хаос.

„Украјина, као држава, у њеној садашњој форми, нема више будућност. Мислим да ће се ‘Новорусија’ претворити у једну одвојену државу, а онда ће суседне области наћи пут за уједињење и стварање једне државе, као што је то било пре сто година…“, рекао је Жириновски, који је на питање о кривцу за украјински хаос рекао да је сама Украјина у последње 23 године спроводила једну страшну антируску пропаганду.

„Тамо (у Украјини) је стасала једна генерација младих људи, са мозговима под анестезијом, који мрзе и Русију и Русе. Руске школе су затваране, а Русима се забрањивало да говоре руски. На власт у Украјини су дошле прозападне снаге. Њима је потребна једна нацистичка држава, која је против Русије. За њих је важно да људи забораве руски језик и културу.То је борба против свега што је руско“, рекао је Жириновски и прогнозирао да Украјина 2019. годину неће преживети, као независна држава.

Vladimir Zhirinovsky

„Ако се процес распада настави овим темпом, Украјина неће преживети 2019. годину, као независна држава. Отворено непријатељство украјинских власти према Русима у последњих 20 година, довело је до растућег незадовољства руског становништва у јужним и источним деловима Украјине. Кијев преживљава једну страшну кризу, коју је сам створио“, рекао је Жириновски.

Према његовим речима, „гласови из Пољске, Румуније и Бугарске, који имају историјско право на те области, постају све гласнији. За пет година ће Украјина имати још шест, седам централних региона и 10-12 милиона људи и то је једна оптимистичка прогноза“, сматра Жириновски и на питање а, шта ће бити с Русијом каже да ће бити све добро.

Он је, говорећи и украјинској кризи и „Новорусији“, оптужио Америку да јој је потребан нови Вијетнам.

„Америка профитира од тога (украјинске кризе). Њима је потребан један нови Вијетнам и Авганистан да би правдали издатке за војску и тако изашли из кризе. Њима је потребан рат, трајни рат. Мора да постоји хаос, како нико не би знао шта се дешава и то на дуги низ година“, оптужио је Жириновски Америку.

13:45 – Нова размена заробљеника у Украјини заказана за среду

Наредна размена заробљеника између доњецких устаника и украјинских војних снага биће одржана у среду. Ово је саопштила шефица Одбора за ратне заробљенике самопроглашене Доњецке народне републике Дарија Морозова.

Према њеним речима питање броја ратних заробљеника, који ће се размењивати за сада није договорен. „Спискови се тренутно праве и усаглашавају“, рекла је она.

13:20 – Украјинска војска повлачи артиљерију у оквиру тампон зоне од предложених 30 километара

Украјинске снаге безбедности припремају се данас да почну са повлачењем артиљерије и тешких оклопних возила у оквиру тампон зоне од предложених 30 километара.

До такве одлуке Кијев се одлучио пошто су проруске снаге умањиле интензитет борбених дејстава, наводи Ројтерс.

Портпарол украјинске војске Андреј Лисенко рекао је новинарима да су два украјинска војника убијена у протекла 24 сата упркос прекиду ватре, постигнутом 5. септембра, али је, како је навео, противничка страна смањила артиљеријске нападе, а престали су и напади са руске територије.

Ови фактори омогућавају Украјини да почне да примењује споразум који су прошлог петка постигле чланице Контакт групе, којим ће између украјинских и проруских снага бити успостављена тампон зона од 30 километара.

13:15 – Представници Европске уније су спремни да са Русијом разговарају о гасоводу Јужни ток уколико руска страна то затражи, саопштено је данас из Европске комисије.

“Увек смо отворени за разговоре о Јужном току”, рекла је новинарима Сабине Холцман, портпаролка комесара за енергију, одговарајући на питање да ли ће гасовод бити једна од тема предстојећих преговора ЕУ, Русије и Украјине у Берлину.

12:40 – Путин са члановима Савета безбедности размотрио реализацију мировног плана за Украјину

Владимир Путин разговарао је у Москви са сталним члановима Савета безбедности Руске Федерације о реализацији мировног плана за регулисање ситуације на југоистоку Украјине.

Размењена су мишљења о могућим формама сарадње са другим партнерима у пружању отпора екестремистичкој групи Исламска држава.

Дотакнута је такође и тема повећања ангажмана Русије у међународним напорима у борби против вируса Еболе.

11:20 – Тампон зона на истоку Украјине биће подељена на пет сектора које ће надгледати око 350 посматрача ОЕБС, изјавио је руски амбасадор при ОЕБС Андреј Келин.

Град Луганск ће надгледати између 90 и 100 посматрача ОЕБС, колико ће их бити и у Доњецку, преноси Итар тас.

У Краматорску, Маријупољу и Антрациту ће бити по 50 посматарача ОЕБС.

10:35 – Крузер са немачким туристима посетио Крим упркос санкцијама

Грчки крузер „Ocean Majesty“, у коме је било 500 путника из СРН посетио је Крим. Брод је пристао у луци на Јалти, па је на тај начин прекршио санкције ЕУ, које то забрањују.

Туристи су, међутим, уживали цео дан на Јалти.

Крим и Севастопољ, после одржаних референдума у марту ове године, изашли су из састава Украјине и припојили се Русији. Неке западне земље увеле су због тога рестриктивне мере Руској Федерацији, као и санкције Криму и Севастопољу.

10:05 – У Украјини ослобођена новинарка са Крима Ана Мохова

Украјинске обавештајне службе у ноћи између недеље и понедељка ослободиле су дописницу телевизије „Прва кримска“ Ану Мохову, коју су заробили пре скоро месец дана.

Ана Мохова приведена је 24. августа, аутомобил у коме се налазила заједно са још једним колегом новинаром Алексејем Шаповаловим, зауставиле су непознате наоружане особе на Макејевском путу Доњецк – Макејевка.

Касније је разјашњено да се она налазила у граду Изуму у Харковској области, где су је држале украјинске службе. Мохова је сумњичена да је наводно нелегално прешла украјинску границу, како би извршила задатак руске обавештајне службе.

09:55 – Сергеј Иванов: Надам се да ће одлагање Споразума о придруживању између Украјине и ЕУ бити потврђено и на папиру

Власти у Кремљу надају се да ће договор о одлагању имплементације Споразума о придруживању између Украјине и Европске уније коначно бити потврђен и на папиру, рекао је Сергеј Иванов, шеф администрације Кремља.

„Одлучено је да имплементација Споразума о придруживању између Украјине и ЕУ буде одложена за годину дана, али то је био вербални договор. Надам се да ће он бити потврђен и на папиру“, поручио је Иванов у недељу. Он је подсетио да се украјинска криза разбуктала посто је бивши председник Виктор Јанукович најавио да ће потписивање споразума с ЕУ бити одложено, пренео је Итар-Тасс.

„То је изазвало протесте на Мајдану, које су подржале западне земље. Резултат је развој ситуације у југоисточној Украјини која је прерасла у рат, грађански, кажњенички рат, који је однео хиљаде живота“, рекао је Иванов.

„Убиства на Мајдану, Криму, масакр у Одеси, срушени боинг, гранатирање украјинских градова, па све до недавне, хуманитарне катастрофе – све су то карике истог ланца. А сада је постигнут договор о одлагању имплементације споразума с ЕУ“, закључио је Иванов.

„Имам једно реторичко питање: За шта сте се ви борили? Све се завршило истом ситуацијом каква је била и крајем прошле године и почетком ове, али је изгубљено на хиљаде живота, људи су расељени и много су пропатили“, нагласио је Иванов.

09:25 – ДНР: Украјинска војска крши примирје

Из штаба устаника ДНР саопштено је да је 21. септембра украјинска војска 11 пута прекршила примирје.

Гађане су, између осталог, из правца градског аеродрома, стамбене четврти Доњецка. Повређено је 8 цивила и рањен један устаник.

Бомбардовани су и стамбени делови насеља Октобар.

Поред тога, украјинска војска више пута је провоцирала устанике да отворе ватру.

08:15 – ОЕБС: Примирје у Украјини не сме да служи за стицање предности

Покушаји коришћења примирја у Украјини за стицање предности могу да доведу до његовог прекида, изјавио је генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер, после састанка са генералним секретаром УН Бан Ки Муном.

Режим прекида ватре тренутно се генерално поштује, нагласио је он, мада постоје и кршења, којима се ОЕБС бави.

Украјинске власти и устаници договорили су 5. септембра у Минску примирје, размену заробљеника и друге политичке кораке, као што је обавеза Кијева да амнестира устанике и донесе закон о посебном статусу низа општина у Донбасу. Стране су 19. септембра усагласиле опште примирје засновано на конкретним условима, предвиђеним Меморандумом.

08:00 – Украјина добила од Словачке пола милијарде кубика гаса

Украјина је у периоду од 2. до 21. септембра добила у реверзибилним испорукама гаса из Словачке (реконструисани гасовод Војани-Ужгород) 500 милиона кубика гаса, саопштила је компанија Eustream.

Наглашено је да ће у наредних шест месеци испоруке бити праћене радовима на техничким тестирањима и усаглашавањем свих компоненти са траженим параметрима.

Од 1. марта 2015. године гасовод треба да ради у нормалном режиму и Украјини доставља 27 милиона кубика гаса дневно.

Раније је украјински премијер Арсениј Јацењук изјавио да ће његова земља повратним испорукама из Словачке надокнадити 40% руског гаса.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Жириновски – Украјина нема будућност

* Обавезна поља