AlepНакон што је сиријска војска окружила Алеп и заједно са Русијом покренула хуманитарну операцију, САД и њихови савезници из региона покушавају на све начине да спрече коначно уништење терориста у овом највећем сиријском граду. Тренутно је ово подручје центар жестоких сукоба у којем учествују многе земље из читавог света.

Сиријска војска је крајем јуна отпочела највећу војну операцију у историји земље. Колико је овај град важан за Асада, показује то што у офанзиви учествује најелитнија 4. Механизована оклопна дивизија и специјалне снаге. Колико је тачно сиријских војника, није саопштено. Од почетка ове године свим војним операцијама руководи Веће за стратешку одбрану, чији је заповедник био брат Башара ел Асада, Махер, док је његов заменик био заповедник Главног стожера, генерал Али Абдулах Аyб. У поменуто Веће улази десет најауторитарнијих генерала који су се доказали на ратиштима протеклих пет година. Према неким медијским наводима, почетком јуна, на захтев Хезболаха и Ирана, са дужности је смењен Махер Асад и службено премештен у Главни стожер војске.

ТЕРОРИСТИ, „УМЕРЕНА“ ОПОЗИЦИЈА

Савез од 15 оружаних група (више од 5.000 милитаната) више од недељу дана покушава да пробије обруч владиних снага са југа Алепа. Главна снага терориста је Нусра фронт, који је променио име у Џабат фатах ел шам. Највећу офанзиву милитанати воде из западног правца — провинција Идлиб и Хама. У источним квартовима су блокиране значајне снаге терориста. Према подацима припадника самоодбране, у обручу су се нашли и страни плаћеници који ратују у саставу терористичких група.

РУСИЈА

Русија и сиријска Влада су крајем јула отпочеле велику хуманитарну операцију у Алепу: за излаз из града су отворена три коридора за цивиле и један за борце који желе да предају оружје. Међутим, иако руска мисија има мирнодопски карактер, услед интензивирања акција терориста, број налета су повећали авиони и хеликоптери бригаде за специјалне намене Ваздушно-космичких снага Русије, који се налазе у бази Хмејмим у Сирији од 5. августа. А све то није могло да прође без несреће: руски транспортни војни хеликоптер оборен је 1. августа док је ишао у ваздушну базу, након што је испоручио хуманитарну помоћ Алепу.

https://www.youtube.com/watch?v=Gqq6nP-vtTo

САД И ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Да се специјалне снаге САД налазе у Сирији није новина. Подсетимо, у јулу је дошло до скандала када је објављено да је руска авијација бомбардовала тајну америчку базу у Сирији. Министарство одбране Русије није негирало ове наводе, нагласивши да није добило координате базе коју су користили амерички и британски војници. Америка није правила већи проблем овим поводом јер је и сама била свесна своје кривице – није навела да овај објекат користи опозиција која поштује режим прекида ватре у Сирији. Осим тога, међународна коалиција је раније била упозорена да руска авијација припрема авионске ударе у овом региону.

Поред тога, почетком недеље Би-Би-Си је објавио фотографије припадника специјалних снага Велике Британије у Сирији. Претпоставља се да они помажу такозваној Слободној сиријској армији. Према речима очевидаца, Британци су распоређени у војној бази на истоку земље и изводе одбрамбене задатке.

ТУРСКА

Позиција Турске у Сирији је доста комплексна, с обзиром да су милитанти на северу Сирије протурски орјентисани. Уочи почетка хуманитарне операције у Алепу, представница МИП-а Русије Марија Захарова је саопштила да турски саветници координишу акције терориста ДАЕШ-а у Алепу, док је шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу почетком месеца позвао Москву и Дамаск да одмах прекину операције у Алепу. Међутим, што се више приближавао састанак Путина и Ердогана, почела је да се мења ситуација. Како пише немачки лист „Дојче виртшафтс нахрихтен“, Турска је затворила гранични прелаз Баб ел Хава, који су милитанти користили за прелазак у Сирију. Немачки лист наводи да иза „тако велике промене политике“ стоји жеља председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана да се договори са сиријским лидером Башаром ел Асадом.

„Наш главни и непромењени циљ је успостављање добрих односа са Сиријом, Ираном и свим суседним државама у Средоземном и Црном мору“, изјавио је турски премијер Бинали Јилдирим.

У медијима се појавила информација и да су се представници Анкаре и Дамаска више пута тајно састајали уз посредништво Техерана и Москве. Непосредно пре покушаја пуча Ердоган се помирио са Москвом и Израелом. Да ли је ова нагла промена политике изазвала војни пуч, остаје нејасно.

ШИИТИ — ХЕЗБОЛАХ, ИРАН, ИРАК

Присуство иранске војске у Сирији је старо колико и сам конфликт у земљи. Тамо су се редовно налазили војни саветници из Корпуса страже Исламске револуције, од којих је неколико нашло и смрт у борби против терориста, док су неке западне агенције обавештавале и о пребацивању хиљада војника регуларних оружаних снага.

Техеран је прошле недеље објавио да намерава да подржи хуманитарну операцију у Алепу.

„Наравно, у Алепу треба да створимо све услове за нормалан живот, и у Сирији су уморни од настале ситуације. Спремни смо да помогнемо руској страни за стварање нормалних услова у Алепу и Сирији. Спремни смо да сарађујемо са руском страном“, изјавио је заменик шефа дипломатије Ирана Ибрахим Рахимпур.

Хезболах – за неке терористи, за неке патриоте, а за Асада највернији савезници. Ова либанска организација учествује у операцијама код Алепа са око 2.000 искусних бораца. Она држи, заједно са иранским снагама, југозападни прилаз граду. Треба рећи да су управо овде терористи прошле недеље пробили опсаду сиријске армије око Алепа и заузели неколико стратешких тачака, укључујући и школе и артиљеријске базе.

Иранској војсци и Хезболаху би се ускоро могле придружити и ирачке снаге. Руководство оружане групе из Ирака Харакат ел нуџаба планира да пружи допринос борби против тероризма и помогне да се џихадисти истерају са југа Алепа. Они су одлучили да пошаљу 2.000 војника на јужни фронт Алепа.

alep-sirija-rat

САУДИЈСКА АРАБИЈА, КАТАР

Саудијска Арабија је од почетка сукоба у Сирији била против било каквих разговора са Асадом, па чак се залагала и за копнену операцију за свргавање режима у Дамаску. Медији су почетком године објавили да су се ЦИА и Саудијска Арабија још 2013. године договориле о заједничком извођењу тајне операције „Сикомор“, која је обухватала обуку сиријских побуњеника. Према договору, Саудијци су испоручивали наоружање и давали новац, док су припадници ЦИА учили побуњенике да рукују оружјем. Сиријски генерал у пензији Али Максуд, коментаришући најаву почетка офанзиве терористичке групе Џејш ел фатах на Алеп да је један од главних разлога због којег милитанти свим снагама покушавају да пробију блокаду града тај што се у Алепу налазе представници специјалних служби и војни саветници Саудијске Арабије и Катара.

Најважнија циљ свих играча на сиријској шаховској табли је контрола над овим градом коју тренутно нема нико. Све силе, како светске, тако и регионалне, са пажњом прате развој ситуације, и тајно или отворено покушавају да утичу на резултат. За сиријску војску то је од виталног значаја јер ће се потискивањем терориста из Алепа пресећи главни пут снабдевања терориста преко сиријско-турске границе.


Извор: Спутњик

Оставите коментар

Оставите коментар на Које силе бију битку за Алеп?

* Обавезна поља