koriБЕОГРАД – Министарка државне управе и локалне самоуправе Србије Кори Удовички изјавила је данас да је информација о поскупљењу струје постала јавна чим је одлука донета, а да је до последњег часа постојала нада да се то неће десити.

„Информација је постала јавна оног тренутка када је усвојен програм на борду Међународног монетарног фонда (ММФ), а све до задњег часа постојала је могућност да можемо некакво решење да нађемо”, изјавила је Удовички новинарима у Влади Србије.

Она је коментаришући изјаву министра финансија Душана Вујовића да неће да оптерећује грађане информацијом о поскупљењу струје истакла да је до усвајања програма ММФ-а постојала нада да до поскупљења струје неће доћи.

Вујовић је у интервјуу за „Политику” од недеље казао да је вест о поскупљењу струје од 15 одсто од априла ове године тек недавно јавно потврђена, јер влада није хтела да објављује програм договорен с Међународним монетарним фондом док Борд директора ММФ-а не усвоји и објави тај програм.

„О томе се прича већ дуже време, али нисмо желели да људе оптерећујемо пре објаве. У медијима је ситуација таква да би вест о поскупљењу могла да одвуче пажњу јавности с најважније позитивне ствари да смо, после два науспешна покушаја, добили подршку ММФ-а”, казао је Вујовић.

У јавности је изјава Вујовића протумачена као свесно скривање од грађана лоших вести, односно да влада објављује само податаке који треба да створе слуку о њеној успешности.

Агенција: Струја не може да поскупи од 1. априла

БЕОГРАД – Агенција за енергетику Србије (АЕРС) до данас није добила предлог Електопривреде Србије (ЕПС) о промени цене струје, а према закону, нова цена примењује се 30 дана од објављивања у „Службеном гласнику”, речено је Бети у тој агенцији.

То значи да струја у Србији неће моћи да поскупи од 1. априла, на шта се Влада Србије обавезала споразумом с Међународним монетраним фондом (ММФ).

Како су казали у АЕРС-у, поступак давања сагласности Савета АЕРС-а на захтев за повећање цене струје не мора дуго да траје пошто се редовно прате и анализирају подаци.

„С обзиром да се у Агенцији редовно прате и анализирају подаци (оправданост трошкова, технички и економски подаци и остала документација) енергетских субјеката чије су делатности регулисане, у овом случају ЕПС-а, сам поступак финализовања провере захтева до давања сагласности Савета не мора дуго да траје”, рекли су у АЕРС-у.

Србији се аранжманом с ММФ-ом обавезала да од 1. априла повећа цену струје за 15 одсто, укључујући и износ акцизе која ће бити уведена.

Према најави министра финансија Србије Душана Вујовића, акциза на струју износице 0,5 динара по киловат сату.

Струја у Србији за кориснике који се снабдевају по регулисаним ценама последњи пут је поскупела 1. августа 2013, и то 10,9 одсто за домаћинства и 12,8 одсто за привреду.

Након тог поскупљења просечна цена једног киловат сата за домаћинства, без урачунатог пореза на додату вредност (ПДВ) износи 6,148 динара, а за индустрију 5,854 динара.


Извор: Бета

Оставите коментар

Оставите коментар на Кори Удовички – Надали смо се … и друге приче

* Обавезна поља