UNESCO_0_0_468X10000Са 27 гласова „за” и 14 „против”, уз исто толико уздржаних и одсуство троје делегата, Извршни савет Унеска донео је препоруку о пријему Косова у ту организацију, о којој ће коначна одлука бити донета у новембру. То је епилог кратке, али помало бурне седнице одржане иза затворених врата у париском седишту организације УН за образовање, науку и културу. Заседање је обележио покушај Русије, Кубе и Индонезије да одложе изјашњавање о овом питању, а потом и получасовна пауза на захтев кубанске делегације. После изјашњавања, српски званичници истакли су „противправни карактер” ове одлуке и наставак даље дипломатске битке за спречавање чланства Косова, док су из Приштине, очекивано, поздравили исход гласања.

На седници, која је почела око 15 часова, представници Русије су уз подршку Кубе и Индонезије затражили њено одлагање, јавио је репортер РТС-а с попришта дешавања. Председник Извршног савета то није одобрио, образложивши да је таква иницијатива закаснела. Представник Кубе је потом затражио паузу, јер је према његовом мишљењу прекршена процедура. После пола сата, око 16.30 сати, заседање је настављено, да би било завршено већ десетак минута касније, одлуком да се Генералној конференцији Унеска, која ће заседати у Паризу од 3. до 18. новембра, препоручи да на дневни ред стави пријем Приштине.

Косово је, према извештају РТС-а, на заседању било представљено без државних симбола, а у згради Унеска у време заседања био је и Хашим Тачи, шеф косовске дипломатије. Он је и ушао на почетак седнице, али је убрзо и напустио салу, јавио је РТС. Тачи је истовремено међу првима поделио на свом налогу на „Фејсбуку” вест о исходу изјашњавања.

Поводом ове одлуке, министар спољних послова Србије Ивица Дачић је на ванредној конференцији за новинаре саопштио да ипак постоје велике шансе да на Генералној конференцији Унеска у новембру буде одбијена препорука да Косово уђе у ту организацију. Истичући да је Извршни савет, „баш како је та тачка на противправни начин и дошла на дневни ред, тако без икакве дебате и усвојио препоруку да Косово буде примљено у ту организацију”, он је навео да је гласање показало „огромне поделе у међународној заједници и Унеску”.

Остали државни функционери такође су се огласили, па је Марко Ђурић, шеф Канцеларије за КиМ, истакао да је одлуком „великих и моћних држава погажено међународно право и правда”, док је Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова, изјавио да „није правично да они који су уништавали српску баштину сада постану њени ’заштитници’”, преноси Танјуг.

Раније у току дана, председник Србије Томислав Николић најавио је да ће Србија на Генералној конференцији Унеска покушати да „убеди цео свет” да се одлука о чланству Косова одложи макар за још две године (до наредне Генералне конференције) а да у међувремену „то питање пребацимо на разговоре у Бриселу”. Огласила се и опозиција, па је тако ванпарламентарна Демократска странка Србије оценила да су „најактивније у лобирању у корист Косова биле оне земље које председник владе, изврћући реалност, упорно назива пријатељима Србије”.

С друге стране, приштински званичници поздравили су одлуку Извршног савета Унеска. Атифете Јахјага, председница Косова, оценила ју је као „фантастичну”, док је премијер Иса Мустафа оценио да ће „кроз чланство у Унеску користи имати сви грађани Косова, што ће даље унапредити суживот”, преносе агенције.

Министар културе, омладине и спорта Кујтим Шаља изјавио је да ће Косово учлањењем у Унеско „подићи стандарде чувања и гарантовања културног наслеђа, укључујући и имовину Српске православне цркве”. Његове речи на трагу су исказа Петрита Сељимија, заменика шефа косовске дипломатије, који је раније казао за „Данас” да су косовски званичници дали Унеску писане гаранције да ни на који начин неће мењати именовање имовине СПЦ, која је „уставна категорија у уставу Косова”. Усвојену препоруку Извршног савета поздравио је и Дитмир Бушати, министар спољних послова Албаније, земље која је била подносилац јуче усвојеног предлога за чланство Косова. До пријема, Приштини је остало још изјашњавање 195 чланица Генералне конференције у новембру, где ће јој бити потребна двотрећинска већина гласова оних држава које ће учествовати у изјашњавању, јер се у том телу, као и на Извршном савету, не рачунају гласови уздржаних земаља.

Ко је како гласао

Међу земљама чији су делегати у Паризу гласали за усвајање препоруке за пријем Косова, судећи по списку који су објавили поједини сајтови, налазе се, између осталих, САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија, Аустрија, УАЕ, Македонија и Црна Гора. Ту су још предлагач Албанија, Чешка, Шведска, Холандија, Авганистан, Белизе, Естонија, Салвадор, Габон, Гамбија, Гвинеја, Кувајт, Доминиканска Република, Тајланд, Того, Чад, Пакистан и Сент Китс и Невис.

Против су гласали: Русија, Шпанија, Индија, Аргентина, Бразил, Кина, Куба, Еквадор, Етиопија, Мароко, Мексико, Ангола, Нигерија и Намибија.

Индонезија, која је подржала предлог за одлагање седнице, на крају је остала уздржана, баш као и Алжир, Бангладеш, Египат, Јапан, Јужна Кореја, Малави, Мали, Маурицијус, Мозамбик, Непал, Папуа Нова Гвинеја, Тринидад и Тобаго и Уганда.

За време гласања, у сали нису били представници Туниса, Туркменије и Украјине.

Танасковић: Парадоксално, можемо бити задовољни

darko-tanaskovicМоже звучати парадоксално, али с обзиром на све околности, можемо бити задовољни исходом гласања јер су изјашњавање и атмосфера показали да ће на Генералној конференцији бити много теже остварити две трећине потребне за учлањење Косова у Унеско, рекао је за РТС Дарко Танасковић, амбасадор Србије у тој организацији.

Он је истакао да су се Јапан, Египат и Јужна Кореја, иако признају Косово, уздржали од гласања, баш као и Папуа Нова Гвинеја, која је чак у први мах коспонзорисала захтев Албаније за пријем Приштине, да би после јучерашњег изјашњавања одлучила да повуче подршку том акту.

„То показује да је у међународној заједници комплексна ситуација, али и да вреди дипломатски радити. Ми смо претпостављали да ће Кореја и Јапан бити уздржани због одличне сарадње Србије с њима у Унеску и уопште”, казао је Танасковић, оцењујући да је добро што Приштина није добила апсолутну већину међу 58 чланица Извршног савета.

Протести против чланства Приштине

У Београду, Новом Саду и Косовској Митровици одржани су протести против могућег пријема Косова у Унеско.

Студенти Београдског универзитета тако су се окупили испред зграде Правног факултета. Они су носили српске заставе и транспаренте. Нешто касније, око 800 академаца окупило се испред Храма Светог Саве и поручило да се „српска омладина никада неће одрећи Косова и Метохије”. Према наводима организатора, у протестној шетњи учествовало је и неколико професора Правног факултета на челу са деканом Симом Аврамовићем, као и редитељ Борис Малагурски.

На сличном протесту, који је организовало Удружење „Млада српска снага”, на новосадском Тргу слободе се, како је јавио Танјуг, окупило „неколико десетина младих”. У Косовској Митровици, грађани и студенти Приштинског универзитета прошетали су улицама у близини главног Ибарског моста у овом граду.


Извор: Политика

Оставите коментар

Оставите коментар на Косово добило препоруку за Унеско

* Обавезна поља