Становници Крима на референдуму одлучују да ли ће се присајединити Русији. Кијев и Запад неће прихватити резултате гласања. Референдум прати 30 међународних посматрача.
13.50 – БЕРЛИН — Украјински опозиционар Виталиј Кличко изјавио да нова влада у Кијеву, после референдума на Криму, неће повући своје војнике из касарни на том полуострву.
12.30 – Око 44 одсто грађана Крима до подне по локалном времену гласало на референдуму, јављају РИА новости.
12.10 – Међународни посматрачи кажу да референдум на Криму протиче регуларно и да је излазност велика. Матеуш Пискорски, шеф посматрачке мисије ОЕБС-а, каже да кримски Татари веома активно учествију на референдуму.
11.53 – Сергеј Лавров: референдум на Криму је у складу са међународним правом
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров је изјавио да референдум на Криму у потпуности одговара међународном праву и Повељи УН.
Лавров је то изјавио у суботу у телефонском разговору са државним секретаром САД Џоном Керијем, саопштено jе на званичном саjту у МСП Русије.
Телефонски разговор је обављен на иницијативу америчке стране после сусрета Лаврова и Керија у Лондону, на који се гледало као на последњи покушај да се спречи политичка криза у вези са референдумом о независности Крима.
10.45 – Заједница Татара поручила да кримски Татари треба да имају право на самоопредељење на том црноморском полуострву у саставу Украјине, јавља Укринформ, преноси Танјуг.
9.15 – Председник Комисије кримске скупштине за припрему референдум Михаил Малишев саопштио је да је забележана висока излазност бирача на референдум о судбини Крима.
Крим данас одлучује о будућем статусу – хоће ли остати украјинска република са већом аутономијом или ће се припојити Русији.
Биралишта на Криму, на којем већину становништва чине Руси, требало би да буду отворена између осам и десет сати по локалном времену.
Референдум о статусу Крима званични Кијев и Запад не прихватају, док га Москва сматра легитимним и легалним.
Сједињене Америчке Државе покушале су и резолуцијом у Савету безбедности Уједињених нација да оспоре легитимност референдума о статусу Крима.
Русија је, међутим, уложила вето на нацрт резолуције којим се референдум проглашава неважећим, а државе и међународне организације позивају да не признају његове резултате.
Кина је при гласању била уздржана, док је 13 земаља гласало за.
Руски стални представник у УН, Виталиј Чуркин, рекао је да Русија није могла да подржи амерички нацрт резолуције о Криму, јер је у супротности са правом народа на самоопредељење из члана 1 Повеље УН.
Дан уочи референдума, премијер Крима Сергеј Аксјонов позвао је становништво те аутономне републике да изађе на референдум, слободно бира „независно од националности и вероисповести“ и направи избор „којим ће се потомци поносити“.
„Ничег се не бојте. Влада ће учинити све да гласање прође спокојно, мирно и демократски“, рекао је он у телевизијском обраћању, пренео је Итартас.
Истовремено, Врховна рада Украјине распустила је кримску скупштину – Врховни совјет.
Према агенцији Укринформ за распуштање скупштине Крима је гласало 278 посланика, а вршилац дужности шефа државе и председник Раде и привремени председник Украјине Александар Турчинов изјавио је да одлука ступа на снагу одмах.
Референдум на Криму прати 30 посматрача из Европског института за праћење демократије и избора, чије је седиште у Бриселу.
Реч је о представницима Пољске, Аустрије, Француске, Немачке, Белгије, Бугарске, Мађарске, Грчке, Италије и Летоније, укључујући посланике Европског парламента, чланове националних парламената европских земаља, водеће европске стручњаке за међународно право и познате активисте за људска права.
Крим је аутономију у оквиру Украјине добио 1992. године.
На црноморском полуострву све је спремно за дан одлуке, натписи на украјинском већ су замењени онима на руском.
Оставите коментар на Масовна излазност на Криму
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.