milan-panic-1328585176-8745Концепција мира је проста – не треба бити геније да би се достигло главно у оваквим ситуацијама као што је украјинска, а то је да се најпре избегне крвопролиће – казао је Милан Панић, бивши југословенски премијер и амерички бизнисмен, на дебати о двадесетој годишњици Дејтона, коју је у Москви организовао тамошњи Институт за међународне односе.

Говорећи из угла свог искуства, као иницијатора Дејтона, који је довео до мира у Босни, Панић је изнео „непоколебљиво мишљење“ да је мир најважнији, и предложио „нови Дејтон“ за Украјину. Позвао је руског председника Путина да организује међународну конференцију, и понудио му своју помоћ. „Ако му је она потребна, наравно“, рекао је Панић. „Пре двадесет година форсирао сам ту идеју код председника Клинтона, и успело је.“

Округли сто отворио је ректор Института академик Анатолиј Торкунов, а модератор је био проф. др Сергеј Гризунов. Они су практично дали и одговор на питање: откуд разговор о Дејтону у Москви. Он гласи: Москва нема специјалистичке студије балканистике, и ово би требао бити први корак у томе правцу. У дискусији су узели учешћа заменици руског министра спољних послова Алексеј Мешков и Григориј Карасин, високи представник за БиХ Валентин Инцко, те амбасадори више земаља акредитовани у Москви, међу којима и амбасадор БиХ Иван Барбалић. Барбалић је рекао да би „модел Дејтона могао бити примењен у разрешавању украјинског конфликта“. И он, као и практично сви који су говорили на скупу, позитивно су оценили улогу Дејтонског споразума.

Мада је био позван, на скупу се није појавио бивши хрватски председник Стјепан Месић. Објашњење у кулоарима је било да су му организатори касно упутили позив, на само један дан пре одржавања скупа. Месић је, иначе, познат по својим ставовима о истрошености Дејтона, и о потреби његове ревизије.

Панић је на маргини овог догађаја дао неколико интервјуа руским медијима у којима је даље елаборирао своје идеје. У најутицајнијем московском дневнику Комерсант он је казао да „Украјинцима требају лидери који желе мир, а они сада таквих немају“. У Московском комсомолецу Панић је изнео оцену да је „Крим руски“, и да се варају Американци ако верују да санкцијама слабе Путина. „Да ли мисле да можда нема шта да једе? На овај га начин само јачају, а уништавају један народ и подривају сопствене економије.“

Такође је рекао да амерички Конгрес греши што притиска Обаму да шаље оружје Украјини. „Обама то нипошто не треба да учини.“ Смисао идеје о „новом Дејтону“ он види у томе да се успостави безуслован мир, а кад се заустави убијање, онда долазе на дневни ред, како их он назива, „бирократска питања“.

Оставите коментар

Оставите коментар на Милан Панић – Крим је руски, САД неће ослабити Путина

* Обавезна поља